Šta je novo?

Dokumentarci o retro računarima i gamingu

Pa da, al ko što čovek napisa koja je poenta prevoditi ako ove filmove gleda mali broj ljudi kod nas a znam da jeste tako jer su većina casual gameri a retko ko hardcore fanatik koga interesuje istorija i koješta. Cimati se zbog 10-15 ljudi je po meni bezveze ako to vreme može da se iskoristi za nešto bolje u smislu prevodjenja. Sa druge strane kao što sam već napisao većina govori i razume engleski tako da opet ponavljam ja lično ne vidim poentu.
Sa druge strane držim retro blog gde i sam nekada pišem, prevodim textove i izradjujem tutoriale pa se isto često pitam ima li svrhe da radim to sve i za koga a onda skontam da neke stvari radiš iz čiste ljubavi bukvalno i to je to.....ista stvar sa kasetnom C64 homebrew kompilacijom koju ću uskoro izbaciti. Znam da to neće kupiti više od 5 ljudi al eto meni je trip da je izdam.
U prevodu neka taj neko radi onako kako mu srce govori, e sad da li je to pametno ili ne 'bem li ga.
 
Poslednja izmena:
ripkid
Pa eto ti svakom svoje. Da ne unosim dalju zabunu potpuno se slazem s tobom.
Imam pokupovano dosta stvari za retro racunare i nekoliko zapocetih projekata (najvise oko amige) ,a realno pre tri godine sam igrao rick dangerous na c64, i snimio par disketa na pravoj amigi coveku kao uslugu.
 
Slucajno trazeci 6 sezonu billionsa naletima na dolepomenuti dokumentarac.

IMDb: : From Bedrooms to Billions: The Playstation Revolution
https://www.imdb.com/title/tt5843300/

Vidim da je vec pominjan ovde. Po meni jako zanimljivo da se vidi ceo taj period 90-ih kad su izasli na trziste. Bio sammklinac tada pa nisam bas siguran da je bas samo Sony toliko zasluzan za tranziciju 2D na 3D naslove. Tada sam sve to igrao na PC a pozadina me nije interesovala vec samo da pikam. A druga stvar sto nema.uopste osvrta na rivalstvo sa XBOX-om, ako se ne varam sama reč XBOX se jednom pominje u celom dokumentarcu.

Sve u svemu odusevljen sam cinjenicom da sam skontao dokumentarce o gaming svetu, totalno sam to smetnuo sa uma.

Vidim ima ih podosta, da li biste mi rekli koji su top 5 i obavezni za gledanje da krenem tim redosledom.
 
Ja ovo ne smem ni da počnem da gledam 😢
 
Da kapiram te ima ih baš dosta. Svakako je bolje da odgledam 10 dokumentaraca na bilo koju temu nego dve sezone nečega što se pretvori pre ili kasnije u đubre i što ću zaboraviti za pola godine.
 
Po meni jako zanimljivo da se vidi ceo taj period 90-ih kad su izasli na trziste. Bio sammklinac tada pa nisam bas siguran da je bas samo Sony toliko zasluzan za tranziciju 2D na 3D naslove. Tada sam sve to igrao na PC a pozadina me nije interesovala vec samo da pikam. A druga stvar sto nema.uopste osvrta na rivalstvo sa XBOX-om, ako se ne varam sama reč XBOX se jednom pominje u celom dokumentarcu.

Sony je sigurno zaslužan za ekspaniziju 3d igara, ali daleko od toga da je jedini bitan ili prvi koji je započeo tu tranziciju.
Panasonic 3DO je konzola koja je pokrenula tu 3d revoluciju 1993-e, za njom Sega Saturn i naravno Playstation, koji i zauzeo najveći deo tržišta, pa se može i reći da je njegov uticaj zaista i bio najveći.
Ne treba zaboraviti ni Nintendo 64, koji je takođe dao dobar zamajac sa svojim 3D igrama.
Na PC računarima 3D je tada bio još u povoju, tek krajem 90-ih su se omasovile 3D kartice i prevazišle grafiku sa tadašnjih konzola, ali sve do neke 97-e, dominirale su DOS igre i 2D kartice.
Onda je došla era čuvenih Voodoo i sličnih 3D kartica, a ostalo je istorija.
Što se tiče XBOX-a, njemu i nije mesto u ovoj diskusiji, jer se pojavio dosta kasnije, kao pandan PS2, mada sam ja u to vreme više cenio Dreamcast, koji je do danas ostao nepravedno potcenjena konzola, velikog potencijala.
 
Nazad
Vrh Dno