Šta je novo?

Da li su desktop racunari zastareli...vasa misljenja??

Ne mogu da se porede desktop i laptop. Lapu bilo sta da crkne to je to, ceo sistem pada u vodu. Desk ima i duzi zivotni vek u proseku pored modularnosti. Jednostavno, to su babe i zabe.
Odgovor na pitanje je: Pitanje je krajnje glupo. Ali ako se bas trazi odgovor onda kazem apsoluno ne!

sad da ne zvucim kao neki ASUS promoter,ali na sve strane promovisu nekakvu akciju ako kupite neki skupocniji laptop i do kraja 2015 vam se nesto pokvari,dobijate i popravljen lap top i novac koji ste platili za laptop prilikom kupovine....

prosto zvuci neverovatno i bas se pitam da li bi to tako funkcionisalo u praksi.......

ali u svakom slucaju,u pravu si,desktopovi su pouzdanije masine od laptopova i manje su podlozni kvarovima.......mada,verovatno svi znate da ima jako puno slucajeva da laptopovi rade godinama bez ikakvih gresaka i kvarova.....
 
Npr ..
INTEL Core i7-4790K 320e
Asus Strix GTX970 4GB GDDR5 OC 360e
Asus ROG MAXIMUS VII Ranger 160e...ostatak po zelji
 
vidis,ovakvo pitanje je do pre 2 godine bilo potpuno besmisleno,ali eto sada nije...:)
Naravno da je besmisleno... i sad ustanes od stola povuces kabl od punjaca padne taj ROG i ode 1300e u PM :D
A mi ovde i dalje nastavimo da kucamo u temi na nasim jeftinim desktop masinama...
 
ausuova kartica koju si naveo,najeftinije na IT svetu 440 eura......gde si ti nasao za 360?

http://itsvet.com/proizvod/asus-str...5-strix-gtx970-dc2-4gd5/comp_comp_vga/20/4070

znaci te tri komponente vec kostaju 920 eura......na to treba da se doda memorija,neko krstenije i bolje napajanje,hard disk od bar 1 TB,zvucnici,tastatura,mis (naravno ne oni od po 10 eura).......i mislim da samo to premasuje cifru od 1200-1300 eura........ups,a gde je tu monitor?.......a SSD??.......:D

a ako i sastavis takvu kofiguraciju (koja je definitivno skuplja od ROG-a),pitanje je da li je ona bas OSETNO ili 2X bolja i jaca....

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-4860HQ-vs-Intel-Core-i7-4790K

evo ga bas procesor koji si naveo kao primer....tesko da je bas 2x bolji......pa ni 20-30 %......

eto,vidis da na konkretnom primeru tvoja "teorija" pada u vodu...sto se tice cene prvenstveno,a i performase su ostljivo pitanje...:)
 
Naravno da je besmisleno... i sad ustanes od stola povuces kabl od punjaca padne taj ROG i ode 1300e u PM :D
A mi ovde i dalje nastavimo da kucamo u temi na nasim jeftinim desktop masinama...

pa besmisleno je bilo pre 2 godine jer onda definitivno nije postojao laptop koji po performasama moze da se meri sa nekim jacim desktopom....ali sada,zbog novih genercija mobilnih grafika koje se nalaze u npr tom ROG-u,laptopovi i desktopovi mogu itekako da se porede po performansama...
 
da te citiram
ali nedavno mi jedan co'ek rece...."pa ko kupuje tako skupe masine u Srbiji?....lepo odes u Madjarsku,ili jos bolje Nemacku i za 20-30 % jeftinije kupis ISTE masine....

a tamo je jos nize.:D ovo su cene kod domacih "madjara".

jesi lepo rekao za 1300?eto ti.Bolji procesor, bolja grafika, mozes i vise rama...dakle 820e na te tri, sezdesetak na ram, za 50e ima hdd od 1tb cak i kod nas,60 na napajanje, a tastaturu, mis i zvucnike i monitor veci imas od trenutnog kompa, a i kuciste je totalno nebitno, mogu ovo sve da stavim i u ovo sto sad imam a i u stari komp..
u prevodu, sve moze da se uglavi za tih 1300e pa i manje, ne mora da se juri najskuplje.:)

dakle i dalje bolji desktop moze da se sastavi za iste pare koje se daju za jedan laptop i to je cinjenica, a ne moja teorija.

i danas je i dalje dekstop procesor jaci od njegovog "pandana" iz laptopa.
 
Kako vas ne mrzi, vidite da je trol...
rl1omDE.jpg


PS:
Niko ne kaže da su laptopvi krševi, ali su i dalje daleeeeeeko od desktopa po performasama i to je činjenica.
 
Secam se nekog davnog poredjenja grafika na laptopovima vs desktop, laptop 5870m je bila od prilike kao 5770, mozda nesto slabija. To je tu negde, dupla razlika 5870 vs 5870m
 
Poslednja izmena:
pa besmisleno je bilo pre 2 godine jer onda definitivno nije postojao laptop koji po performasama moze da se meri sa nekim jacim desktopom....ali sada,zbog novih genercija mobilnih grafika koje se nalaze u npr tom ROG-u,laptopovi i desktopovi mogu itekako da se porede po performansama...
Nisi razumeo sta sam hteo da kazem...
Sta se desi sa tvojim laptopom ako prospes sok po tastaturi, crkne flet kabl od monitora, baterija crkava neminovno...a i padanje na patos kod manje pazljivih korisnika nije retko.

Kod desktop racunara, ces biti operativan i dalje dok ces kod laptopa da zaglavis u servis.
I na kraju sta se desava kad ti masina omatori?
U desktop ocas posla ubacis jacu grafiku, promenis plocu, dodas memorije, uzmes veci monitor... koliko ce da vredi taj matori skupo placen laptop za godinu i po?

laptop od 1300e je samo skupa igracka.
 
da te citiram


a tamo je jos nize.:D ovo su cene kod domacih "madjara".

jesi lepo rekao za 1300?eto ti.Bolji procesor, bolja grafika, mozes i vise rama...dakle 820e na te tri, sezdesetak na ram, za 50e ima hdd od 1tb cak i kod nas,60 na napajanje, a tastaturu, mis i zvucnike i monitor veci imas od trenutnog kompa, a i kuciste je totalno nebitno, mogu ovo sve da stavim i u ovo sto sad imam a i u stari komp..
u prevodu, sve moze da se uglavi za tih 1300e pa i manje, ne mora da se juri najskuplje.:)

dakle i dalje bolji desktop moze da se sastavi za iste pare koje se daju za jedan laptop i to je cinjenica, a ne moja teorija.

i danas je i dalje dekstop procesor jaci od njegovog "pandana" iz laptopa.

ali cifru od 1300 eura sam uzeo iz razloga zato sto najeftiniji ROG u Srbiji kosta 1285 eura.......mislio sam da poredimo cene u Srbiji....a moze i u Madjarskoj,ali bice slicna situacija

inace,zasto uzimas za primer da neko ima stari monitor?.....staro kuciste?(koje sam zaboravio prethodno da pomenem)

nema sanse to sve da se kupi za 1300 eura,u prodavnicama IT opreme u Srbiji....
 
Secam se nekog davnog poredjenja grafika na laptopovima vs desktop, laptop 5870m je bila od prilike kao 5770, mozda nesto slabija. To je tu negde, dupla razlika 5870 vs 5870m

ali sada se to menja.....ne znam zasto je nekome tesko to da razume?

gtx970M/gtx980M je nesto slabija/jaca od gtx770.....
 
Nisi razumeo sta sam hteo da kazem...
Sta se desi sa tvojim laptopom ako prospes sok po tastaturi, crkne flet kabl od monitora, baterija crkava neminovno...a i padanje na patos kod manje pazljivih korisnika nije retko.

Kod desktop racunara, ces biti operativan i dalje dok ces kod laptopa da zaglavis u servis.
I na kraju sta se desava kad ti masina omatori?
U desktop ocas posla ubacis jacu grafiku, promenis plocu, dodas memorije, uzmes veci monitor... koliko ce da vredi taj matori skupo placen laptop za godinu i po?

laptop od 1300e je samo skupa igracka.

pa dobro,to u teoriji moze da se desi sa laptopom.....ali neke slicne gluposti mogu da se dese i sa desktopom......padne ti monitor sa stola i osteti se?......padne kuciste i kljokne neka komponenta?

btw,ne znam da li si cuo da se i na laptopu moze dodati jos memorije,moze se prikaciti na njega veci monitor,ubaciti veci SSD......ne moze se menjati procesor i graficka (valjda).....mada,ne znam u kom vremenskom periodu ce neko menjati i desktop gtx770/780 grafiku koju npr sada kupi....
 
Kako vas ne mrzi, vidite da je trol...
rl1omDE.jpg


PS:
Niko ne kaže da su laptopvi krševi, ali su i dalje daleeeeeeko od desktopa po performasama i to je činjenica.

da,pored svih benchmark testova koje sam postavio,a koje ti verovatno nisi ni pogledao,bas se pitam ko je trolcina....

bitno da je nnpr taj asus ROG daleeeeeeko od desktopa po performasnama......:D....samo ne znam na osnovu cega si to zakljucio,osim na osnvu sopstvenog trolanja...
 
a evo i po sadasnjim lopovskim cenama u Srbiji.:d
emmi radnja npr

i7 4790k -44.390
GTX970 4GB GDDR5 -45.000
MAXIMUS VII Ranger -20.690
napajanje termaltake smart 80plus 7.600
memorija kingston 1600 8.500
hdd seagate 1tb 7.090

133.000....1100e

i da ne bude da sam nekompletan opet, kupi se maticna za 15.000 i neko napajanje za 5.500, ostaje 7000 da se iskoristi neko jeftino za kuciste,zvucnike i tastaturicu, a od ovih 200 mnoitor i malo bolji mis...i eto za 1300e desktop, bolji od doticnog laptopa po istoj ceni.:)

Mislim da dalje nema svrhe da pokusavas, ne ide ti...:d
 
Poslednja izmena:
Otprilike je jak koliko i moja masinica dve i po godine stara, koja je bila 500e tada.I dalje je laptop koji bi se priblizio snazi prosecnog dekstopa, mnogo skuplji od njega.A za pare koliko taj asus kosta, mogu tri puta jaci desktop da sastavim.I jos cu u mnogo duzem vremenskom periodu moci da ga nadogradjujem i osvezavam.

cela ova diskusija otpocela od tvojih tvrdnji da je doticni ROG jak kao i tvoja masina stara dve ipo godine,a da za pare koliko on kosta mozes TRI puta jaci desktop da sastavis.....:D

kako mi,BRE,onda ne ide kada si (i ti i ostali cenjeni benchmark auditorijum) do sada shvatio da je ROG MNOOOOOGO jaci od tvoje i slicnih masina,a za pare koliko on kosta nema govora da se moze sastaviti TRI PUTA jaca masina...

eto,ti si na kraju dosao do zakljucka da se za 1300 eura moze sastaviti neka desktop konfa bazirana na i7 4790k procesoru i GTX970 grafici i napajanju od 45 eura,kucistu od 40 eura i monitoru od 100ak eura :D :laugh:

imas i polovne CRT monitore za par hiljada din,mogao si i njih da ubacis u tu konfu,cisto iz razloga da sve to kosta manje od 1300 evra i onda da se izjavi "eto,vidis kako je bolja konfa od tog ROG-a a jeftinija"...:laugh:
 
Suplja prica, promasena tema totalno. Taj rog je jeftiniji od slicnog deska zato sto je losiji, kraj price. Ne znam sta tu nije jasno. Ja imam desk kuci sa i7 a sa posla laptop sa i7, oba imaju ssd diskove i istu kolicinu memorije, i NARAVNO da je bolji i brzi desk...ma ne kontam kako moze neko da uporedjuje ovo?
 
Moje skromno misljenje je da laptop/notebook nikada nece biti desktop replacement.
 
Suplja prica, promasena tema totalno. Taj rog je jeftiniji od slicnog deska zato sto je losiji, kraj price. Ne znam sta tu nije jasno. Ja imam desk kuci sa i7 a sa posla laptop sa i7, oba imaju ssd diskove i istu kolicinu memorije, i NARAVNO da je bolji i brzi desk...ma ne kontam kako moze neko da uporedjuje ovo?

a koje grafike imaju tvoja konfa kuci i laptop na poslu?:D

evo da bi bolje skontao,pogledaj ovo

https://www.youtube.com/watch?v=VGSajLEWkuI

btw,jesi i ti uradio neki slicni bencmark sa tim ROG-om,pa na osnovu toga tvrdis da je LOSIJI(sta god to znacilo),ili eto to tek tako zavisi od npr sobne temperature i situacije od pre 2,3,5 godina kada su desktopovi bili zaista nemerljivo brzi od laptopova?

:laugh:
 
Desktop nije zastareo ali nije ni evaluirao, zato se smanjuje potreba za tim vidom eksploatacije računara.
Koristio sam Intel NUC jedno vreme pa nakon njega Kabini u mITX kućištu ali za ozbiljniji multimedia rad i igre "pravi" desktop je ipak neophodan.

Što se mene tiče, definitivno manje vremena provodim na desktop-u nego na laptop-u ali razlog toga je priroda moga posla.
Opet, laptop koristim 80% na docking-u a 20% u nativnoj varijanti pa sam time faktićki prevodio laptop u desktop.
Poslednjih par godina sve više koristim mobini telefon da bih skratio vreme i odradio male, neophodne stvari (fast reply, odobravanje naloga, naručivanje...).

Jasno sam odvojio desktop od laptop-a kao što sam odvojio posao od leasure upotrebe. Na laptop-u se ne mogu igrati ;)

Moj san je i dalje velika snaga harvera uz veliku potrabilnost. Sve u mobilnom telefonu kojeg postaviš na doking i možeš da radiš i da se igraš.
 
cela ova diskusija otpocela od tvojih tvrdnji da je doticni ROG jak kao i tvoja masina stara dve ipo godine,a da za pare koliko on kosta mozes TRI puta jaci desktop da sastavis.....:D

kako mi,BRE,onda ne ide kada si (i ti i ostali cenjeni benchmark auditorijum) do sada shvatio da je ROG MNOOOOOGO jaci od tvoje i slicnih masina,a za pare koliko on kosta nema govora da se moze sastaviti TRI PUTA jaca masina...

eto,ti si na kraju dosao do zakljucka da se za 1300 eura moze sastaviti neka desktop konfa bazirana na i7 4790k procesoru i GTX970 grafici i napajanju od 45 eura,kucistu od 40 eura i monitoru od 100ak eura :D :laugh:

imas i polovne CRT monitore za par hiljada din,mogao si i njih da ubacis u tu konfu,cisto iz razloga da sve to kosta manje od 1300 evra i onda da se izjavi "eto,vidis kako je bolja konfa od tog ROG-a a jeftinija"...:laugh:
Jel ti sastavljen komplet za 1300e dok si ti pricao ne moze?
Jeste.Po cenama u nasim radnjama komplet, po Madjarskoj jos jaci komp za manje pare.
Sad ti ne valja ni to?
[emoji2]
Jel bolji od rog-a?
Jeste.
Desktop procesor bolji od laptop procesora?
Jeste.
Desktop grafa bolja od laptop grafe?
Jeste.
Jel bolji taj laptop od mog kompa?
Jeste...i to po grafickoj jedino.
Ako se desktop i5 opremi jakom grafom, doda ram, bice i bolji od laptopa?
Hoce, jer ima mogucnosti da se modulira godinama.

A ti slobodno nastavi da trazis dalje razloge, iskljucujem se iz dalje diskusije..[emoji2]

Suplja prica, promasena tema totalno. Taj rog je jeftiniji od slicnog deska zato sto je losiji, kraj price. Ne znam sta tu nije jasno. Ja imam desk kuci sa i7 a sa posla laptop sa i7, oba imaju ssd diskove i istu kolicinu memorije, i NARAVNO da je bolji i brzi desk...ma ne kontam kako moze neko da uporedjuje ovo?

+1
 
Poslednja izmena:
Jednostavno desktop nikad nece izumreti, pre ce laptop da ode u zaborav.
 
Jel ti sastavljen komplet za 1300e dok si ti pricao ne moze?
Jeste.Po cenama u nasim radnjama komplet, po Madjarskoj jos jaci komp za manje pare.
Sad ti ne valja ni to?

nema sta meni da valja ili ne valja,pitanje je koliko je BOLJA konfa koja ima procesor i graficku od 700-800 eura,a napajanje od 45 eura i monitor od 120 eura......:smash:

takvu konfu u praksi niko ne uzima,to si ti samo tako sklopio kako bi kostalo u okviru tih 1300 eura.......zato sam ja u tom smeru predlozio da je bolje da si uzeo u obzir neki polovan CRT monitor od 1000 din i najgore kinesko napajanje od 20 eura...:)


Jel bolji od rog-a?
Jeste.

pa ukoliko uopste bude mogao da radi OK sa napajanjem od 45 eura i onim ostalim fantasticnim komponentama od po 20-30 eura,pitanje je sta je tu bolje?........za par % brzi procesor?.......nekih 20% brza graficka?.....ok,te dve stvari su bolje,ali secas se onih optimisticnih tvrdnji sa pocetka diskusije kako ce za te pare da bude brzi 3X i slicno?


Desktop procesor bolji od laptop procesora?
Jeste.

evo koliko je bolji..:)

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-4860HQ-vs-Intel-Core-i7-4790K






Desktop grafa bolja od laptop grafe?
Jeste.

ok,ovo je bolje svakako jer je i GTX970 bolji od GTX 770 ili 780.....ali nema ni govora da je 2 ili tri puta bolji..:)


Jel bolji taj laptop od mog kompa?
Jeste...i to po grafickoj jedino.
Ako se desktop i5 opremi jakom grafom, doda ram, bice i bolji od laptopa?
Hoce, jer ima mogucnosti da se modulira godinama.

taj lap top ima brzi procesor nego sto je u tvojoj konfi.....pogledaj na bilo kom benchmarku CPU-uova....

inace,bas me zanima da li postoji JEDAN jedini covek na nasoj planeti zemlji koji ce na tako star procesor da nabaci neku grafu od 500,600 eura,pa da bude 2X -3X brzi od one mobilne grafe.....:)...i pitanje je koliko ce taj sporiji procesor gusiti tako brzu grafiku....

A ti slobodno nastavi da trazis dalje razloge, iskljucujem se iz dalje diskusije..[emoji2]

neko trazi razlog,neko trazi opravdanje,neko nacin...:)
 
Laptop nikad vise. Desktop + android tel + tablet + ruter i externi hdd odakle vucem podatke na sve uredjaje...
 
Ajde ovako, ako imas slicnu desk i laptop konfiguraciju. Instaliraj sve ovo sto ja imam na oba uređaja, tipa, SQL Server 2008 R2, MySql Server, Apache, IIS, digni dve-tri virtualne masine i koristi ih svakodnevno (Win Server 2008, Win 7 i Mac OSx recimo...), Visual Studio 2010 Pro, Adobe Creative Suite 6 (PS, Illustrator, InDesign...), WebMatrix, AV i Malwarebytes, itd, itd, i sve to koristi godinu dana podjednako, i onda nam se javi sa pricom kako ti je bolji laptop :)
 
^ali i da cena bude sto slicnija. Dakle ne Asus ili Dell laptop, nego Acer ili MSI.
 
Ne odobravam komentar ali suština je da je laptop preživeo i netbook-ove i smart phone-ove i tablete i tranformere tako da je i dalje najbolji izbor za rad na terenu.
 
Nazad
Vrh Dno