Šta je novo?

Da li su desktop racunari zastareli...vasa misljenja??

Jedini način da se utvrdi koji uredjaj je najpotrebniji je da svako upita sebe koji bi uredjaj kupio a da može imati samo jedan uredjaj.
U mom slučaju je izbor jednostavan. Bez imalo razmišljanja bih se odlučio za desktop računar.
Svih ostalih gadzet-a bih se mogao odreći. Jesu korisni, jesu zabavni ali ako bih izgubio privilegiju da imam desktop računar osećao bih se osakaćenim i vraćenim u kameno doba. :)
 
Ja jesam postavio pitanje, ali si ti dao odgovor na sasvim drugu stvar....I treba da napravis razliku izmedju reci "Potreba" i onoga sto sam ja naveo...Evo jedan prost primer - Mozda ti ili bilo ko ima potrebu da ima kola, pa makar to bio i Ferari ko je tako u mogucnosti, ali to ne znaci da je potreba da uz Ferari imas i Porse, i Mercedes i BMW i jos ne znam ni ja sta, prvo je potreba, drugo je luksuz.... Ali ima ljudi raznih koji smatraju da je sve potreba, pa u skladu sa tim neka svoje potrebe i zadovoljavaju, nema potrebe za offtopic....


Pa bas na tvom primeru je laptop taj 'porse, bmw, mercedes' ;) Kao i tablet, ne mozes reci da je nesto sto ti je potrebno.. Sad zaista pokusavas da sebe ubedis da si napravio pravi izbor.
 
Tablet je funkcionalan koliko i telefon, kada procitam da je nekome bitan office na telefonu i tabletu samo se nasmejem.
 
Hahaha jos samo kad se setim one teme gde su se razni pojedinci ubedjivali kako ce im iPad zameniti desktop racunar i kako na njemu mogu da rade sve sto i na desktopu bez ikakvih problema :d Gde se samo radjaju ti ljudi :d
 
Pa bas na tvom primeru je laptop taj 'porse, bmw, mercedes' ;) Kao i tablet, ne mozes reci da je nesto sto ti je potrebno.. Sad zaista pokusavas da sebe ubedis da si napravio pravi izbor.

Pod potrebom mislim na jedninu, a vise stvari iste namene je luksuz...Ja ne pokusavam da ubedim sebe nista, koristim oba racunara i laptop i desktop (mada ne znam ni ja zasto...) obicno desktop ukljucim da radi....da ga cujem da je ziv :D, dok na laptopu radim sve ostalo, mada povremeno radim i na desktopu, ali isto to sto bi radio i na laptopu, jer bukvalno kad bi stavio laptop pored destopa bilo bi kao da je copy/paste (isti programi, isti raspored ikonica na desktopu kao na laptopu).... :)
Tako da moje misljenje mozete slobodno da ignorisete i dajte odgovor iz naslova teme, uz mogucnost sa obrazlozenjem...

@zechs
Ti ili si dosao da spamujes ili ne shvatas poentu, jer ja pravim razliku izmedju dva uredjaja gotovo iste namene, sa istim sistemima, a ti pominjes ljude koji smatraju istim touchscreen tehnologiju sa desktop racunarima, kao i uredjaje sa razlicitim sistemima....itd...
 
Poslednja izmena:
Ja i dalje ne vidim poentu buljenja u 15 i 17'' monitor na laptopu...evo ako mozes da mi das odgovor na taj mazohizam? 15'' monitori su jos pre 10 god. izasli iz upotrebe na desktop racunarima, zasto bi se ponovo vracao na njih u vidu laptopa?
 
Ma čovek se zatrčao, da ne kažem nalupao gluposti i sad će do kraja da ide.
Na to se ukratko svodi ova tema.

Da li su desktop racunari zastareli...vasa misljenja??
Zanima me vase misljenje povodom ovog pitanja, posto ja mislim da realno jesu u odnosu na laptopove, ultrabookove, tablete i ostale tehnoloske "Sprave" slicne ili iste namene... Ja npr. imam laptop i desktop, i najradije bih potpuno presao na koriscenje laptopa, posto sem sto mi je desktop slabiji od laptopa, takodje i zauzima mnogo vise prostora, sto me mnogo nervira, a i prilicno vise struje trosi(barem 3-4 puta vise) od nekih malo novijih laptopova sa npr. led displejem(jedino mi je problem sto sam desktop u vreme kad je kupljen platio dosta, a sad bi za njega mogao samo neki tablet da uzmem)...E sad, ne znam da li neko vidi neku posebnu namenu desktopa u odnosu na laptop(ako izuzmemo gejming), mada na sadasnjim laptopovima moze lepo i da se poigra (ja licno slabo i igram nesto, a i kad igram to su obicno neke oldschool igre)...
Da ne duzim mnogo, ja konkretno mislim da trenutno desktop racunari imaju mozda nekog smisla po firmama(nisam jos skroz utvrdio kakvog, ali imaju), dok kod kuce mislim da su laptopovi znatno bolje resenje(sem za hardcore gejmere, mada postoje i one Asus ROGonje, ali je jedino mana sto su 1000+eur), ili mozda jednog dana i tableti (sa windows operativnim sistemom....kazem windows, jer android i ne moze da se bas poredi sa desktopom ili laptopom) koji bi mogli da pariraju danasnjim desktop i laptop racunarima... :smash:
 
Da ne duzim mnogo, ja konkretno mislim da trenutno desktop racunari imaju mozda nekog smisla po firmama(nisam jos skroz utvrdio kakvog, ali imaju)
Sta ima tu da se utvrdjuje? Laptop ne moze da prismrdi obicnoj dual core office masini sa 19" wide monitorom, osim ako ga ne koristis samo za facebook
 
Ja smatram da laptop ima smisla samo ako mašina mora da se nosi okolo, u suprotnom ne znam što bi se neko maltretirao sporijim procesorom, hardom, grafom, manjim displejem. O mogućnostima unapređenja jednog i drugog ne treba trošiti tastaturu ... Pišem kao neko ko naizmenično koristi desk i lap slične cene. Kad god pređem sa Sandy i3/7200 rpm/22" na Celeron B800/5400 rpm/15.6" imam osećaj da sam iz BMW 3 seo u Dačiju.
 
Poslednja izmena:
Ja i dalje ne vidim poentu buljenja u 15 i 17'' monitor na laptopu...evo ako mozes da mi das odgovor na taj mazohizam? 15'' monitori su jos pre 10 god. izasli iz upotrebe na desktop racunarima, zasto bi se ponovo vracao na njih u vidu laptopa?

Nije bas adekvatno poredjenje, monitor od 15" nisi drzao na 30-40cm od ociju kao sto drzis laptop. Sto ne menja cinjenicu da je tema potpuno smesna i besmislena.
 
Za moje potrebe desktop je ubedljivo najbolji ( programiranje ). A i igranje je laptopu je nula, ne moze to ni da se poredi, tako da ce za mene desktop uvek biti No.1 :d
 
Kao što su skoro svi već rekli sve zavisi od potreba i navika korisnika.
Kod mene je situacija takva da u kući imam desktop, monitor tastatura i miš uredno stoje na stolu, ali nikada ga ne uključujem, već na taj isti sto stavim laptop iz potpisa i sve radim na njemu. Nije mi problem da na laptopu (15,6" FHD) radim PCB dizajn u Altiumu, da pišem programe za mikrokontrolere i sve ostalo što se već radi na računaru. Ono što meni mnogo znači je to što laptop mogu da prenesem u bilo koju prostriju, ako mi se radi za stolom radiću za stolom, ako mi se radi na krevetu :d ili u fotelji mogu i to, što sa desktopom nije slučaj. E sad, da sam gejmer ili da računar koristim za neke poslove gde treba mnogo jača mašina, gde se radi neki rendering i sl. svakako bih koristio adekvatan desktop.
Poenta je da ovde nije odgovor laptop ili desktop, nego kako kome više odgovara.
 
Poslednja izmena:
Osim ako nekom mobilnost nije neophodna stvarno ne vidim razlog zašto bi neko koristio laptop umesto desktopa. Meni je dovoljno da vidim šta se i dalje prodaje kao "laptop", 1366x768 rezolucija na tn panelu od 15" caruje kao pre 10 godina, sve je više ULV procesora koji u najboljem slučaju mogu sa desktop i3 da se porede i sve to po odličnoj ceni za koju ekvivalentni desktop nudi višestruko bolje performanse. Baterije su lutrija, nekom traju par godina, nekom ni 6 meseci. Ako ode matična van garancije ceo laptop baciš.
Nekom je laptop sasvim dovoljan za njegove potrebe i to je sasvim ok, ali za ozbiljan posao (npr. video editing, 3d modeliranje i animacija, grafički dizajn, pa i programiranje), kao i za gaming desktop je nezamenljiv. Tako da što se mene tiče laptop može da bude zgodno pomagalo, ali ne i zamena za desktop :)
 
desktop za ozbiljne poslove i kvalitetan gaming, lap za poneki posao i standardno koriscenje.
 
Kao što su skoro svi već rekli sve zavisi od potreba i navika korisnika.
Kod mene je situacija takva da u kući imam desktop, monitor tastatura i miš uredno stoje na stolu, ali nikada ga ne uključujem, već na taj isti sto stavim laptop iz potpisa i sve radim na njemu.
Samo si propustio da napises desktop konfiguraciju :)
 
Termin "desktop" se obicno vezuje za racunar modularnog tipa, cije se komponente mogu nezavisno menjati od strane korisnika, visokih performansi. Racunar kao takav - modularan je i dalje neophodan. Ne za igre, za igre postoje konzole, vec za ozbiljan rad koji takve masine zahteva. Ali desktop ne mora da bude u ovom obliku na koji smo mi navikli - veliki sifonjer koji samo skuplja prasinu, greje prostoriju i zuji. Postoji mnogo razlicitih oblika u kojima dekstopi dolaze, pored klasicnog sifonjera - postoje masine poput iMac-a, gde se sve komponente zajedno sa monitorom nalaze u jednom kompaktnom kucistu; postoje masine poput Mac Pro-a koji je jedna slatka mala ćasa namenjena za ozbiljnu rabou; tu su i druge forme poput Mac Minija itd.

Dakle, desktop ne mora striktno da bude neko glupo, rogobatno i predrkano kuciste "elitnih" proizvodjaca, to moze da bude i neka druga forma. Ali osnovne karakteristike takvih racunara su upravo ono sto ih i dalje cini nezamenljivim.

Sa druge strane, ni laptopovi nisu mala maca ovih dana. Ja sve sto radim, radim na 17" MBP vec vise od 6 godina, ali posao kojim se ja bavim to moze da dozvoli. Sa druge strane, neko ko radi posao koji mnogo vise greje hardver, laptopovi nisu za njega. Laptopovi se savrseno slazu sa onim tipom ljudi kojima su racunari potrebni za konzumaciju internet sadrzaja i multimedije, a takvih je jako mnogo, i samim tim je i prodaja laptopova znacajno skocila u zadnjih par godina.

I da, slusam jos od 2007. godine kako desktop umire. Dajte ljudi, uozbiljite se :)
 
po meni,danas je idealan spoj laptop sa nekim elementima desktopa...:).....tj koristite najvece prednosti i laptop i desktop masine...:)

npr kupite super jak laptop (kakav je npr asus ROG751) i kod kuce na njega prikacite neki 24-27 monitor,misa i tastaturu....i dobijete izuzetno jaku masinu sa velikim monitorom,misom i tastaturom.....ustvari,imate dva monitora...27icu kao glavni monitor i 17icu od laptopa kao pomocni monitor

a ako treba negde da idete(van kuce,u drugu sobu,na terasu,bilo gde) i ponesete komp,lepo otkacite ROG751 i ponesete ga,sto ne bi mogli da uradite sa desktopom...:)

takodje,one ranije teorije kako laptop nikada nece biti jak kao desktop kod ove najnovije generacije ROG-a vise ne vaze.....on ima toliko jaku grafiku (970m i 980m) koja bez problema moze da se meri sa prilicno jakim desktop grafikama....

jedino,problem za ovu kombinaciju je cena...jer taj ROG kosta minimum 1100 eura,a neki malo bolji 24-27 monitor jos nekih 250-500 eura...

sve u svemu,po meni jak i kvalitetan laptop,sa par elemenata desktop konfiguracije je ucinio da zastari klasicna desktop masina.....:)
 
Poslednja izmena:
Otprilike je jak koliko i moja masinica dve i po godine stara, koja je bila 500e tada.I dalje je laptop koji bi se priblizio snazi prosecnog dekstopa, mnogo skuplji od njega.A za pare koliko taj asus kosta, mogu tri puta jaci desktop da sastavim.I jos cu u mnogo duzem vremenskom periodu moci da ga nadogradjujem i osvezavam.
 
cekaj,ti mislis da je ROG751 jak kao tvoja masina koja se nalazi ispod tvog avatara ili si u medjuvremenu nabavio novu masinu? :)

grafika koja je u tom ROG-u je GTX970M/980M i ona je otprilike negde u rangu sa desktop GTX770 ili cak GTX780....

https://www.youtube.com/watch?v=VGSajLEWkuI

e sad,ako ti trenutno imas RADEON 7770,da li imas predstavu koliko svetlosnih godina i generacija je GTX970/980m iz tog ROG-a brza od tvoje grafike?......mislim da je to besmisleno i porediti.....tako da si ti,prijatelju u debeloj zabludi.....:)

a da bi kupio 3 puta jacu grafiku od GTX770(tj od GTX970/980m),koliko ti para treba?....i koja je to grafika?....mozda nesto ovako?

http://itsvet.com/proizvod/asus-nvidia-geforce-gtx-titan-z-gtxtitanz-12gd5/comp_comp_vga/20/4067

i onda koliko bi kostala desktop masina sa adekvatnim procesorom,plocom,itd za tu grafiku? :)....rekao bih mnogo vise od 1100-1500 eura za koliko moze da se kupi ausus ROG751...tako da,kako sam rekao,ovaj asus ROG moze bez problema da slisti vecinu DANASNJIH desktop masina,a da ne pricam o desktop masinama pre 2-3 godine.......

ne potcenjujte snagu SILE,tj asus G751 masine...:D
 
Poslednja izmena:
A jesi bas siguran u to?:D Jesi siguran da je cpu laptopa jednako jak koliko na desktopu?
 
pa evo pogledaj.....nesto sto sam nasao na brzinu,sigurno ima jos detaljnijih poredjenja...

http://forum.benchmark.rs/showthread.php?351685-ASUS-ROG-G751JY

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-4860HQ-vs-Intel-Core-i7-4790K

https://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html

kako sam vec rekao,stvari sa ovom najnovijom generacijom asusovoh laptopova se znatno razlikuju u odnosu na vreme od pre 2-3 godine.....ti laptopovi su prilicno ojacali i mogu bez problema da se mere sa desktop masinama,a veliku vecinu desktopova potpuno da presisaju sto se tice performansi......i to sve pre svega zbog najnovijih mobilnih grafika 9xx generacije.....

ne znam zasto je to tako tesko prihvatiti,i jos apsurdnije,ne znam odakle tebi ideja da poredis tvoju konfiguraciju sa ROG-om G751 koja je bar 5 puta,ako ne i vise,brza i mocnija u bilo kom smislu...:)

i jos jedna stvar.....to je tako sa ovom najnovijom genercijom laptopova,a sta mislite kakva ce biti situacija kada se pojavi sledeca generacija?....neki novi asus G752 ili kako ce se vec zvati?..............obzirom da je ovaj sada ROG 751 znatno jaci od prethodnog ROG 750?
 
Poslednja izmena:
evo nasao taj 751 kosta 3500e
http://itsvet.com/proizvod/asus-g751jy-dh72x-intel-core-i7-4860hq-2.4ghz-32768mb-1tb+512gb-ssd-blu-ray-17.3%27%27-led-fullhd-win8.1-64bit/comp_comp_laptop/20/15501

i koliko vidim mnogo vise kosta od 1100-1500e...tako da povlacim sve sta sam rekao....za 3500e moze da se uzme 5x bolja desktop masina ot tog laptopa.:d

i ono sto kUdtiHaEX rece-desktop je modularan, ja i za 5 godina mogu da ugradim tada neku jaku grafiku, mogu i jaci procesor, mogu sve da menjam...laptop je ogranicen na ram, eventualno grafiku ako je ima i to je to.
 
Poslednja izmena:
a ti na IT svetu bas nasao NAJSKUPLJI moguci ROG?.......a ostale duplo jeftinije KAO nisi nasao?......hehe,bas si opasan "igrač" kada pokusavas da branis neobranjivo

ali evo,da ti nadjem ja jeftinije ROG-ove (sad se svi pravimo prosti) kada vec ti nisi uspeo...:D

najeftiniji ROG.....KOD NAS u Srbiji

http://itsvet.com/proizvod/asus-g75...fullhd-win8.1-64bit/comp_comp_laptop/20/15806

kosta 1285 eura......doduse,nesto je oslabljena konforguracija,ali i dalje NEUPOREDIVO jaca od npr tvoje masije i GARANTUJEM 90% desktop masina u Srbiji.......i po meni je on BEST BUY...

zatim imas...

http://itsvet.com/proizvod/asus-gl5...ullhd-win8.1-64bit-/comp_comp_laptop/20/15379

1420 eura....

http://itsvet.com/proizvod/asus-g75...-led-fullhd-freedos/comp_comp_laptop/20/15759

1588 eura.......ovaj ima skoro sve sto ima onaj od 3500 ne znam zasto je onaj tako skup.....

ali nedavno mi jedan co'ek rece...."pa ko kupuje tako skupe masine u Srbiji?....lepo odes u Madjarsku,ili jos bolje Nemacku i za 20-30 % jeftinije kupis ISTE masine....

tako da,eto,moze da se nadje i jeftinije......

i opet moras sve da povuces,jer za 1100-1500 eura NEMOGUCE je kupiti OSETNO brzu desktop masinu od aususovog G751 laptopa....:D
 
Poslednja izmena:
Isto tako odem preko i kupim komponente za manje novce i opet ispadne bolji od tog laptopa u bilo kojoj verziji, a od ovih nabudzenih i jeftiniji...[emoji2]

Od moje makine moze da bude bolji koliko hoce, njoj je dve i po godine...ali i da sad stavim jaku grafiku i dodam rama, radice kao zmaj...jer je modularan...da puknem i 700e na grafiku i jos 8gb rama, opet ce biti manje od tog najjeftinijeg laptopa...i eto ga, i dalje u igri.[emoji2]
 
Poslednja izmena:
a grafika od 700 eura mislis da ce bez ikakvih problema raditi sa tvojim procesorom ili bilo kojim nesto starijim procesorom?......hajde,sada mozemo ovde da se zezamo....:D

nego,hajde pokusaj da sastavis desktop konfiguraciju,tj nabrojis komponente,a da kostaju sve ukupno do 1300 eura (naravno sa monitorom,mada mozda moze i bez :D) i da ta konfa bude OSETNO (znaci 2-3 puta,ili i vise) brza od tog asusovog laptopa?......neces uspeti SIGURNO,ali eto samo slikovito da ti objasnim poentu....

vidis,ovakvo pitanje je do pre 2 godine bilo potpuno besmisleno,ali eto sada nije...:)
 
Ne mogu da se porede desktop i laptop. Lapu bilo sta da crkne to je to, ceo sistem pada u vodu. Desk ima i duzi zivotni vek u proseku pored modularnosti. Jednostavno, to su babe i zabe.
Odgovor na pitanje je: Pitanje je krajnje glupo. Ali ako se bas trazi odgovor onda kazem apsoluno ne!
 
a grafika od 700 eura mislis da ce bez ikakvih problema raditi sa tvojim procesorom ili bilo kojim nesto starijim procesorom?......hajde,sada mozemo ovde da se zezamo....:D

nego,hajde pokusaj da sastavis desktop konfiguraciju,tj nabrojis komponente,a da kostaju sve ukupno do 1300 eura (naravno sa monitorom,mada mozda moze i bez :D) i da ta konfa bude OSETNO (znaci 2-3 puta,ili i vise) brza od tog asusovog laptopa?......neces uspeti SIGURNO,ali eto samo slikovito da ti objasnim poentu....

vidis,ovakvo pitanje je do pre 2 godine bilo potpuno besmisleno,ali eto sada nije...:)

Pokusavas da impliciras da je OSETNO 2-3x jace. Osetno je 20-30% jace. Naravno da za 1300e moze da se kupi osetno jaca masina od tog ROGa, pa cak mozda i 2x jaca. Nije isti i7 na laptopu i desktopu, o i5 da ne pricam.
 
a grafika od 700 eura mislis da ce bez ikakvih problema raditi sa tvojim procesorom ili bilo kojim nesto starijim procesorom?......hajde,sada mozemo ovde da se zezamo....:D

i5-3450 moze da izgura bilo koju single-gpu kartu, bez problema. Pa tako i GTX980 od 600-700 evra.
Nije on toliko "star" koliko Intel nije ostvario napredak kroz novije procesore.

Pravi primer ti je i7-2600K koji je star 3-4 godine. ;)
 
Poslednja izmena:
Desktop ftw!
 
Pokusavas da impliciras da je OSETNO 2-3x jace. Osetno je 20-30% jace. Naravno da za 1300e moze da se kupi osetno jaca masina od tog ROGa, pa cak mozda i 2x jaca. Nije isti i7 na laptopu i desktopu, o i5 da ne pricam.

pa hajde izvoli i nabroj komponente te desktop masine koja je OSETNO,pa cak i 2x jaca od ROGa,a da kosta do 1300 eura....:)
 
Vrh Dno