Šta je novo?

Cisco EPC3925

Ja hocu da uzmem jos jedan digitalni risiver i kazu da ce se on povezivati LAN kablom sa modemom (Cisco3925)?! Zar ne bi trebalo da se poveze sa onim glavnim risiverom? To su neke nove fore?
 
Pozdrav!
Koristim SBB internet i imam ovaj EPC3925 HG uredjaj. Takodje imam i svoj Airlive WL-5460 v2 uredjaj kojeg hocu da povezem sa EPC 3925 HG uredjajem da bih koristio WiFi preko njega.
Svoj WL-5460 sam prebacio u AP mode i povezao sa EPC 3925, a prethodno sam podesio IP Passthrough na EPC 3925 sa MAC adresom od WL-5460 uredjaja. Nakon povezivanja WiFi na WL-5460 je proradio ok, medjutim brzina download-a se prepolovila. Umesto 30/2 ja sada imam jedva 15/2 brzinu. Moze li mi neko pomoci i reci sta sam zeznuo?

Na EPC 3925 nisam nista menjao osim IP Passthrough podesavanja.

Evo kako izgleda status stanica na WL-5460 uredjaju:
D34wZxV.png


i TCP/IP deo

SdnEV2o.png


Hvala!
 
Zaboravio sam napomenuti da sam svestan da je ovo b/g uredjaj i da je deklarisan do 54mbps. U praksi sam sa njim postigao maksimalno 25mbps, pa me zato interesuje zasto svega 15ak mbps sada.
Koji bi bio najbolji nacin povezivanja ovog uredjaja sa SBBovim EPC3925 s obzirom da nema bridge mode?
Hvala!
 
Ja hocu da uzmem jos jedan digitalni risiver i kazu da ce se on povezivati LAN kablom sa modemom (Cisco3925)?! Zar ne bi trebalo da se poveze sa onim glavnim risiverom? To su neke nove fore?

jesu od pre mesec i kusur dana
 
Zaboravio sam napomenuti da sam svestan da je ovo b/g uredjaj i da je deklarisan do 54mbps. U praksi sam sa njim postigao maksimalno 25mbps, pa me zato interesuje zasto svega 15ak mbps sada.
Koji bi bio najbolji nacin povezivanja ovog uredjaja sa SBBovim EPC3925 s obzirom da nema bridge mode?
Hvala!

Hoćeš da proširiš mrežu? Da imaš dva WiFi AP ili će samo ovaj AirLive da daje WiFi?

Ajmo ovaj prvi slučaj.
Na Cisco staviš WiFi kanal 1, DHCP .50-.60
Na Air staviš WiFi kanal 6, DHCP off, statička IP .30, Gateway adresa od Cisca, verovatno .01

Na oba staviš isti SSID i istu šifru.
Kanale moraš da proveriš koji su slobodni, 1, 6 i 11 se ne preklapaju.
Imaš na Google Play WiFi analyzer
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer
 
Hoćeš da proširiš mrežu? Da imaš dva WiFi AP ili će samo ovaj AirLive da daje WiFi?

Ajmo ovaj prvi slučaj.
Na Cisco staviš WiFi kanal 1, DHCP .50-.60
Na Air staviš WiFi kanal 6, DHCP off, statička IP .30, Gateway adresa od Cisca, verovatno .01

Na oba staviš isti SSID i istu šifru.
Kanale moraš da proveriš koji su slobodni, 1, 6 i 11 se ne preklapaju.
Imaš na Google Play WiFi analyzer
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer

Trebao mi je jedan AP tj. airlive da daje WiFi signal, ne da imam dva SSID-a.
Uspeo sam da napravim juce, medjutim ipak je ovaj airlive wl-5460 v2 previse slab da bih iskoristio puni potencijal paketa kojeg korisitm na SBB-u. Moracu ipak da jurim neki b/g/n uredjaj.
Hvala na odgovoru!

Nadam se samo da ce u buducnosti pustiti barem i bridge mode pa da olaksaju zivot korisnicima.
 
Pa ja sam i napisao ISTI na oba, u smislu da oba pokrivaju po deo kuće. Ista mreža, ista šifra, drugi kanal. Pa tvoj telefon sam pokupi na koji će da se nakači, zavisno da l' si u dnevnoj sobi, ili tamo gde se ide peške ;-)

Ako hoćeš samo njega kao AP, sve isto, samo na Ciscu isključiš WiFi i to je to.
 
Nikad gora krdza nije dosla od SBB-a. Em sto nema bridge mode, em sto puca kada se malo vise optereti, za sve se on pita od spolja...uzas. Taman sam sve lepo podesio da radi sa VPN-ovima i sa dve segmentirane A i C klase mreza, kada eto ti ga update firmware-a i od tada problemi...i zakucan je za C segment klase...bzvz...
 
Pa ja sam i napisao ISTI na oba, u smislu da oba pokrivaju po deo kuće. Ista mreža, ista šifra, drugi kanal. Pa tvoj telefon sam pokupi na koji će da se nakači, zavisno da l' si u dnevnoj sobi, ili tamo gde se ide peške ;-)

Ako hoćeš samo njega kao AP, sve isto, samo na Ciscu isključiš WiFi i to je to.
Da, da, jasno je. Hvala :)

Nego, danas sam bas primetio kod sestre na njenom EPC3928 HG uredjaju da ima 13 dostupnih kanala u okviru WiFi podesavanja, dok na EPC3925 ima svega 11. Takodje citajuci specifikaciju na netu vidim da je EPC3928 dual-band. Jel moze neko, ko ima EPC3928, da potvrdi ovo? Da li SBB zaista omogucava koriscenje dual-band mogucnosti?
 
Sa permisijama koje imam kao korisnik niti je dual band niti ima 13ch.
Znači EPC3928S je iz perspektive korisnika 2.4 band 11ch wifi router.
IP Pass-through takođe nije implementiran.

Kod:
Model:  Cisco EPC3928S  
Vendor:  Cisco  
Hardware Revision:  1.0  
Bootloader Revision:  2.4.0beta3_R4  
Current Software Revision:  e3928-ES-16-E11F-c3200r55112-150728c  
Firmware Name:  e3928-ES-16-E11F-c3200r55112-150728c.bin  
Firmware Build Time:  Aug 3 10:27:37 2015
 
Poslednja izmena:
Sad mi stvarno nista nije jasno. Danas sam bas proveravao i ima 13 kanala, cak sam i wifi prebacio na 13. kanal zbog previse nakacenih uredjaja u okolini na kanalima 1/6/11 (jeste da nije najpametnije zbog interferencije sa 11. kanalom ali radi super).
Oticu opet ovih dana i napraviti SS radio podesavanja. Mozda je razlika u firmware-u? @Paradigma: Koji je firmware na tvom EPC3928 ako nije tajna?

Ali opet, ako uredjaj hardverski podrzava dual-band, ne kontam zasto bi SBB onemogucio to? Realno to ne bi uticali na njih, nego bi samo pomoglo korisnicima...barem po nekoj logici?

Edit: Sad vidim firmware podatak. Sledeci put kad odem bas cu da uporedim. Ne verujem da se isti uredjaju mogu razlikovati po kanalima, ukoliko oni nisu podesavali nesto (region upotrebe i sl.).
 
Poslednja izmena:
E pa, momci, slabo čitate !!!

Koji vam je region podešen? Evropa dozvoljava 13, a US samo 11 kanala. Ali zato slučajno, na drugom forumu smo pročali, američki opseg izgleda da daje jači izlazni signal. Ovo mora da se potvrdi, ali sva je prilika da jeste tako.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_WLAN_channels

http://www.cisco.com/c/en/us/produc...ways-digital-voice/data_sheet_c78-726663.html

Ovde stvarno kažu da je dual band, ali pri kraju pominju tri različite konfiguracije antena, pa možda zavisi šta je provajder naručio.
 
Pojavio mi se HotSpot Filter u opcijama i moj uredjaj sada emituje UniFi signal :(
Koliko sam citao po netu - ne mogu to da iskljucim, mogu samo preko MAC adresa da zabranim da se kace drugi, ali to stoji pa stoji. Jedino ako trazim od SBB-a ali onda i ja gubm pravo da bilo gde koristim UniFi mrezu. Zabole me za UniFi mrezu.

Ovaj crveni vajrles i UniFi su moji.. Na momente su mi signali slabiji nego ova mreza komsinice Katarine, da li je moguce da mi sada ovaj UniFi kvari signal?? Uvek je moj signal bio oho-ho iznad a sad na momente ispod Katarina mreze..
2015-11-14-10-11-52.jpg
 
Katarina se nalazi na 11ch i ne smeta tvojoj wifi mrži jer su to disjunktni kanali. Kanali 1 6 i 11 se nepreklapaju.

Što se tiče UniFi mreže, moguće je odjaviti nalog odnosno sopstveni HG uređaj ali to za posledicu ima da nećeš moći da je koristiš, a to je više štete nego koristi.

Odjavljivanje/prijavljivanje možeš da obaviš na online portalu mojsbb.
 
Poslednja izmena:
Da, da, kapiram to za kanale 1, 6 i 11, zato sam moju frežu i fiksirao na kanal 6, inače je bilo na auto i često na 11 gde su najjači signali okolnih mreža. Ali ovaj UniFi sa MOG uređaja, da li sada on nešto ne ometa i slabi MOJU mrežu "vajrles"? Jer ranije moj amreža ima visok signal u odnosu na druge, sada je jedva jači od drugih a na momente i ispod Katarine npr, iako je ona na donjem spratu socijalističke betonske zgrade..
Za UniFi mrežu nikada nigde nisam uspeo da se zakačim kako treba, a ako sam i uspeo nisam mogao nijednu stranicu da otvorim.. nije mi to neka šteta :D uvek mi je mts i dostpuniji i brža veza..
 
Evo kako je izgledalo pre nekoliko dana u jednom delu stana :D
Mislim da ih ima 27-28.. a ja hteo modem da izbacim iz sobe da nas ne zrači :smash:

12196169_10204977509305009_4168653259078049496_n.jpg
 
Generalno AP koji emituje SSID i kojeg niko ne koristi uopste ne bi trebao da remeti ethar.... kako se Cisco ruter snalazi sa dve wifi adaptera u sebi nemam pojma, ali ako niko nije nakacen na Unifi i ne vrsi transfer generalno ne bi trebalo da utice nimalo na ostale pa ni na tom kanalu na kom je

Ako se neko nakaci na Unifi i vrsi transfer naravno da se tada doticni kanal na kom i susedni kanali usporavaju
WIFI b/g/n je deljen medju korisnicima i ako neko vuce ko lud naravno da ce sve ostale na istom kanalu usporiti poprilicno
 
Da li na ovaj modem mogu da prikačim IP kameru?
Treba da može.
I ja to probao i ne radi.
Zvao SBB podršku i oni mi kažu da su samo 2 ethernet porta aktivna port 1 i 2 i da samo preko njih mogu, i da zovem u ponedeljak kad dodje neko ko se razume.
Na bilo koji od ta dva da zakačim upali mi se narandžasta lampica.
Ja u kući imam 2 rutera ovaj SBB od koga vodim sa ETH porta 1 u drugi Ruter Netgear R6250 koji mi je ustvari glavni WIFI ruter.
Kada zakačim IP kameru na Netgeara to radi uđem u kameri i ona radi.
Kada je prebacim na SBB modem ovaj Cisco EPC3925 to ne radi ne mogu da udjem u nju, a lampica koja pokazuje koji je port na ruteru aktivan nije zelena već narandzasta.

Da li može neko da mi pomogne gde je problem.
 
Generalno AP koji emituje SSID i kojeg niko ne koristi uopste ne bi trebao da remeti ethar.... kako se Cisco ruter snalazi sa dve wifi adaptera u sebi nemam pojma, ali ako niko nije nakacen na Unifi i ne vrsi transfer generalno ne bi trebalo da utice nimalo na ostale pa ni na tom kanalu na kom je

Ako se neko nakaci na Unifi i vrsi transfer naravno da se tada doticni kanal na kom i susedni kanali usporavaju
WIFI b/g/n je deljen medju korisnicima i ako neko vuce ko lud naravno da ce sve ostale na istom kanalu usporiti poprilicno

Prilično sam siguran da UniFi nije realizovan preko posebnih wifi adaptera, nisam video analizu rasklopljenog uređaja ali ovako posredno UniFi SSID je uvek na kanalu na kojem je i korisnički SSID što upućuje na to da se koristi zajednički radio. Koriste najverovatnije multiple SSID u kombinaciji sa VLAN tagingom kako bi obezbedili izolaciju mreža i primenjivali druge sigurnosne i pristupne tehnike. Logično je što koriste 802.1x (WPA-Enterprise) ali je problematičan način dodele sertifikata koji se dodeljuje pri inicijalnoj uspostavi veze koja u opštem slučaju može biti kompromitovana. Dodelu sertifikata su jednostavno morali da urade nezavisno kako bi preuzimanje bilo manje rizično.

Što se tiče dileme koliko smeta regularnom WLAN, smeta naravno samo kad se koristi ali problem je što korišćenje nije pod vašom kontrolom. Sreća je donekle što su to korišćenje ograničili na nivou protoka pa će zloupotrebe biti realno malo.
 
Da li na ovaj modem mogu da prikačim IP kameru?
Treba da može.
I ja to probao i ne radi.
Zvao SBB podršku i oni mi kažu da su samo 2 ethernet porta aktivna port 1 i 2 i da samo preko njih mogu, i da zovem u ponedeljak kad dodje neko ko se razume.
Na bilo koji od ta dva da zakačim upali mi se narandžasta lampica.
Ja u kući imam 2 rutera ovaj SBB od koga vodim sa ETH porta 1 u drugi Ruter Netgear R6250 koji mi je ustvari glavni WIFI ruter.
Kada zakačim IP kameru na Netgeara to radi uđem u kameri i ona radi.
Kada je prebacim na SBB modem ovaj Cisco EPC3925 to ne radi ne mogu da udjem u nju, a lampica koja pokazuje koji je port na ruteru aktivan nije zelena već narandzasta.

Da li može neko da mi pomogne gde je problem.

Odakle proveravaš kad kameru priključiš na EPC3925.

Tada joj ne možeš pristupiti iz mreže koja je iza Netgear rutera ali bi mogao da joj pristupiš ako si na EPC3925 LAN-u.
 
Где год да је проблем, не обраћај пажњу на диоде, наранџаста показује да је веза 100 мегабитна а зелена да је гигабитна.
 
Da li je neko uspeo da protera vpn preko ovog cuda? Ubih se, imam javnu ip, zakucao fixnu unutra ali nema sanse da prodje...ako neko zna, neka napise pls.
 
Znacio ovako:
Moja SBB ruter je 192.168.0.1 on salje kablom internet mrezu preko LAN porta 1 u moj drugi ruter netgear r6250 koji je mi je nakacen na racunar i glavni je wifi uredjaj u kuci, svi wifi uredjaju su na njemu.
Pored ovog wifi-a i sa sbb-ov rutera je pusten wifi signal cisto onako. Znaci imam aktivna 2 wifi rutera u kuci.
Znaci kada IP kameru koja je zicana prikacim na neki od portova Netgeara i udjem u ruter sa racunara odem u Attached devices na LAN spisku pored racunara ima i IP kamera sa adresom 192.168.1.189.
Sad ukucam na racunaru u web browseru tu adresu i na ekranu racunara vidim sliku sa kamere. I tako uvek kada otkucam tu adresu vidim sliku sa kamere.
Medjutim kada kameru prebacim na SBB ruter i nakacim je na LAN port 2 kada udjem u sbb ruter sa laptopom koji je nakacen preko wifi-a na sbb ruter u podmeniju setup kad odem udjem na LAN i kliknem da konektovane uredjaje na spisku se pojavi ip kamera sa adresom 192.168.1.189.
Kad ukucam tu adresu u web browser na laptopu koji je nakacen na sbb ruter gde je i ta kamera nista se ne desava, ne moze da se udje u kameru.
Skidao sam sa neta razne programe i radio find&search cams i nista kao da ne postoji.
Moje je pitanje kako da nanestim da kamera radi sa sbb rutera.
 
@malempic Zasto bi dirao ako ti radi na drugom ruteru? Za sve spolja ako zelis da namestas ti se pita Cisco, i njega ne mozes da zaobidjes. Ono sto mozes da uradis je da dodelis kameri fixnu ip. Ukoliko imas DHCP na oba ruteru, ugasi na jednom. Rezervisi na Ciscu ip i mac kamere i probaj tako. Probaj i da gadjas preko https-a. Gadjas dva razlicita opsega. Vidi da li jedan sa drugim komuniciraju.
 
Poslednja izmena:
Sbb ruter mi je najblizi IP kamerom a to mi je bitno jer je zicana kamera. Netgear mi skroz u drugoj sobi i daleko je od ip kamere.
Inace prvi put imam i postavljam kameru i nemam neka veca znanja u vezi podesavanja mreza. Inace DCHP je ukljucen na oba uredjaja, na kom je najpametnije to iskljuciti.
 
Poslednja izmena:
Znacio ovako:
Moja SBB ruter je 192.168.0.1 on salje kablom internet mrezu preko LAN porta 1 u moj drugi ruter netgear r6250 koji je mi je nakacen na racunar i glavni je wifi uredjaj u kuci, svi wifi uredjaju su na njemu.
Pored ovog wifi-a i sa sbb-ov rutera je pusten wifi signal cisto onako. Znaci imam aktivna 2 wifi rutera u kuci.
Znaci kada IP kameru koja je zicana prikacim na neki od portova Netgeara i udjem u ruter sa racunara odem u Attached devices na LAN spisku pored racunara ima i IP kamera sa adresom 192.168.1.189.
Sad ukucam na racunaru u web browseru tu adresu i na ekranu racunara vidim sliku sa kamere. I tako uvek kada otkucam tu adresu vidim sliku sa kamere.
Medjutim kada kameru prebacim na SBB ruter i nakacim je na LAN port 2 kada udjem u sbb ruter sa laptopom koji je nakacen preko wifi-a na sbb ruter u podmeniju setup kad odem udjem na LAN i kliknem da konektovane uredjaje na spisku se pojavi ip kamera sa adresom 192.168.1.189.
Kad ukucam tu adresu u web browser na laptopu koji je nakacen na sbb ruter gde je i ta kamera nista se ne desava, ne moze da se udje u kameru.
Skidao sam sa neta razne programe i radio find&search cams i nista kao da ne postoji.
Moje je pitanje kako da nanestim da kamera radi sa sbb rutera.

Kamera i cicsco nisu na istom LAN!

Ili ćeš kameri menjati IP da bude u cisco LAN (192.168.0.-) ili ćeš na računaru prilagoditi IP adresu da možeš da "vidiš" kameru odnosno da budeš na LAN na kojem je kamera (192.168.1.-)
 
Poslednja izmena:
Nema veze to sto nisu na istom opsegu adresa. Oni bi medjusobno trebali da se vide ako je sve lepo podeseno. Sta ti je DNS i gateway na drugom uredjaju? Mozes da imas mreza unutra koliko god ako lepo podesis da se sve mreze vide. Sto se DHCP—a tice to je tvoja odluka. Mozes da imas Cisco samo kao nekoga ko rutira spoljni wan saobracaj a netgear sve servise iznutra.
 
Ne može nikako da vidi uređaj (kameru) sa adresom 192.168.1.0/24 na LAN-u na kojem mu je računar 192.168.0.0/24, a opisao je da tako pokušava da pristupi uređaju (kameri).

Pretpostavljam da na oba rutera ima uključen dhcp.

Verovatno mu je na kameri fiskiran IP, dok mu računar DHCP-om dobija adresu.

On nikad nije pokušavao da prođe preko rutera već je uvek i kameru i računar imao na istom LAN-u.

U jednom slučaju računar dobije DHCP-om adresu mreže koja se poklapa sa sabnetom kamere, a u drugom DHCP-om dobije adresu koja ne odgovara sabnetu kamere.
 
Da li imas ping izmedju dve mreze? Stavi za dns netgear—a cisco adresu i probaj da se pingas.
 
Zao mi je sto nisam kuci, pa da probam, ali mogu da dam sledeci podatak koji moze nesto da znaci. Cisco je prvi ruter koji je nakacen na SBB kabal (logicno :)) od njega ide sa porta 1 kabal u Netgear i to jedina veza Cisca i Netgeara, bez tog kabla nebi ima interneta.
Cisco je dodelio Netgraru adresu 192.168.0.16 inace Netgrar ima adresu 192.168.1.1.
Kada sam na Netgirovoj mrezi ja ulazim u Netgear ruter preko obe adrese znaci i 192.168.1.1 i na 192.168.0.16. Takodje sa Netgearove mreze ulazim i u Cisco ruter 192.168.0.1.
Kad udjem u Cisco mrezu mogu samo da udjem u Cisco ruter, ne mogu da udjem u Netgear ruter ni preko 192.168.0.16 a kamoli sa 192.168.1.1.
Drugi podatak je IP kamera ima fiksu IP adresu 192.168.1.189 i Cisco je tako i vidi i napise da je ip static adress, samo ne moze da udje u nju.
 
Vrh Dno