Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Komplikovana situacija. Mozda bi bolje bilo da si mu trazio da ti produzi zastitu(ako to i dalje moze) pre pokretanja zalbe, dok ti ne stigne novi paket? Sada je problem sto ako otkazes zalbu onda valjda ne mozes opet da se zalis(tako je na ibeju, a verovatno i na aliju). Vidi ako moze da se prolongira ta zalba dok ti ne stigne paket, a ako ne moze kazes mu da ces mu platiti kada/ako ti stigne taj novi paket. Kada stigne napravis porudzbinu, platis i kazes mu da ti ne salje(naravno u slucaju da ti je prosla zalba i da ti je ali vratio novac).
 
Poslednja izmena:
Imam jedno pitanje, ocekujem jednu vecu *8 kg* posiljku od MyProtein-a.
Dosla je na carinu 12.12 - zadnji status - za carinu. Od tada nema nikakvih promena.
Jel to normalno? Jer znam da se ranije status apdejtovao na dnevnom nivou.
 
Normano je

Послато са Lenovo A7600-F уз помоћ Тапатока
 
iskustva

Ja sam do sad naručio stotine stvari sa aliexpressa.Samo su mi jednom naplatili pdv i to prošle godine za neku lampu za glavu oko 900 din.
Kako god bilo opet je izašla jeftinije nego da sam je ovde kupovao.
Sad trenutno očekujem matičnu ploču za laptop i već 5 dana čeka na carini (očekujem da prođe bez poreza).

A najgore sam prošao verovali ili ne kad na FB nagradnoj igri dobijem telefon od DealXtreme-a.
DOOGEE II I oni to lepo pošalju DHL-om i stigne iz Kine za 5 dana i onda kreće borba sa carinom.5 puta su me zvali iz DHL-a i tražili račun. Ja im objašnjavam da je poklon ali džabe i dalje traže račun.Ne znaju šta znači poklon :). Na kraju posle dobrih 10-ak dana uradim PrintScreen-ove objavljivanja nagradne igre sa FB i objave pobednika i konačno mi puste paket.I naravno ništa nisam platio.A tel je bio neka kršina ali poklonu se u zube ne gleda :)
 
Dobro vece, ako vam posiljka ne stigne u ovom slucaju sa Alii, A u srbiji je vec 20 dana, da li je neko duzan da me obavesti pismono o tome sta se desava?

Послато са Lenovo K53a48 уз помоћ Тапатока
 
Pozdrav članovima,
Molim za odgovor..
Kupljen predmet na Aliju i placen 25e
Carina Beograd naplatila carinske dadzbine 2100 din. :S:
Predmet u međuvremenu stigao na adresu i otvoren je. Da li je kasno za zalbu?
Molim za savet, sugestiju
 
Pozdrav članovima,
Molim za odgovor..
Kupljen predmet na Aliju i placen 25e
Carina Beograd naplatila carinske dadzbine 2100 din. :S:
Predmet u međuvremenu stigao na adresu i otvoren je. Da li je kasno za zalbu?
Molim za savet, sugestiju

Ako primis paket i platis dazbine, nemas prava na zalbu.
 
Ne može. Ako platiš pdv i/carinu podrazumeva se da si prihvatio procenu carine i samim tim nemaš pravo na žalbu, tj. imaš, možeš ti podneti žalbu ali će 101% biti odbijena iz navedenog razloga...
 
I meni se cini da je neko u temi objasnio proceduru, cak i kada se vec primi paket, ali nije ubaceno u FAQ, i nema sanse da ga nadjem sada :(
 
Na sajtu carine stoji:
Уколико прималац пошиљке, сматра да цариници нису реално проценили вредност пошиљке, неопходно је да се захтевом обрати царинарници у којој је роба оцарињена.

Царинарница ће увидом у документацију поднету уз захтев, а имајући у виду околности под којима је извршен увоз робе, донети одговарајућу одлуку о основаности захтева.
Напомињемо да странка има право да уложи жалбу на обрачун дажбина и пре него што преузме робу...
Znači normalna procedura je po preuzimanju pošiljke, ipak ovo je Srbija, u praksi se svodi na isto, i pre, i posle...:whip:
 
Stigla mi kamerica sa Alija. Postar ostavi papirce u postanskom sanducetu i sestra danas podigla kamericu u lokalnoj posti. Nista joj nisu naplatili.
Ja sad otpakujem kamericu i uz nju sam dobio 2 papira A4 format.
1. na papiru pise da je procenjenja kamera na 25usd tj 2600 rsd i pise na kraju ukupno dazbina PDV 520 rsd.
2. na drugom papiru su podaci naloga za placanje....po osnovu carinskog duga treba da uplatim 520 rsd

Da li to tako treba ili sta?
Samo jednom sam dobio paket koji se carini. Doneo postar na vrata, treba da se plati toliko i toliko para, ja mu dao i to je to.
 
Poslednja izmena:
trebalo je u pošti pre podizanja da ti naplate tih 520 + troškovi otvaranja i pregled. radnik koki ti to nije naplatio platiće iz svog džepa

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
Na papiricu koji je ostavljen u sanducetu pisalo je 665 rsd. Sestra spremila pare ali se potrefilo da neki njen poznanik radio na salteru i on joj rekao da ne treba nista da se plati.
Postavicu slike tih papira danas ili sutra posto nisam kod kuce trenutno.
Mene samo brine taj papir sa podacima za uplatu...doduse nema nikakvog pecata, potpisa...ali otkud znam...da mi za 6 meseci nestigne pismo od izvrsitelja pa da bude skuplja dara nego mera :(
 
Imam jedno pitanje, ocekujem jednu vecu *8 kg* posiljku od MyProtein-a.
Dosla je na carinu 12.12 - zadnji status - za carinu. Od tada nema nikakvih promena.
Jel to normalno? Jer znam da se ranije status apdejtovao na dnevnom nivou.

Ista situacija. Nadam se da ce biti gotovo ove godine.
 
^trebalo bi, do desetak dana je zadrzavanje u BG. Kao da su negde nestale posiljke iz Kine, pa nema guzve :D
Na papiricu koji je ostavljen u sanducetu pisalo je 665 rsd. Sestra spremila pare ali se potrefilo da neki njen poznanik radio na salteru i on joj rekao da ne treba nista da se plati.
Postavicu slike tih papira danas ili sutra posto nisam kod kuce trenutno.
Mene samo brine taj papir sa podacima za uplatu...doduse nema nikakvog pecata, potpisa...ali otkud znam...da mi za 6 meseci nestigne pismo od izvrsitelja pa da bude skuplja dara nego mera :(
Nije tvoja obaveza da to placas, nego je obaveza Poste. Mozes da cimnes postara (tj. onog na salteru), ali carina te nece za to juriti ;)
Moje misljenje je da to Posta plati iz naseg dzepa, a ne radnik. Desava se previse cesto.
 
^trebalo bi, do desetak dana je zadrzavanje u BG. Kao da su negde nestale posiljke iz Kine, pa nema guzve :D

Nije tvoja obaveza da to placas, nego je obaveza Poste. Mozes da cimnes postara (tj. onog na salteru), ali carina te nece za to juriti ;)
Moje misljenje je da to Posta plati iz naseg dzepa, a ne radnik. Desava se previse cesto.

Netačno,

Carinski obveznik je fizičko lice, pošta samo vrši uslugu plaćanja...dakle postoji šansa da nekada u budućnosti neko pošalje kaznu što nije plaćena carina...no pošto je ovo Srbija ništa nije sigurno :)...

A čak i da je tako da poštarka plaća vaše račune da li je to lepo? Ja bih rekao da nije....
 
Evo slike
 

Prilozi

  • IMG_20181220_130014.jpg
    IMG_20181220_130014.jpg
    103 KB · Pregleda: 151
^ Nema potrebe da to placas sada, paket ti je ocarinjen i to je trebalo da bude naplaceno prilikom preuzimanja paketa.

Sent from Xperia T
 
Poreski dug zastareva pa zasto ne bi i carinski dug
 
Netačno,

Carinski obveznik je fizičko lice, pošta samo vrši uslugu plaćanja...dakle postoji šansa da nekada u budućnosti neko pošalje kaznu što nije plaćena carina...no pošto je ovo Srbija ništa nije sigurno :)...

A čak i da je tako da poštarka plaća vaše račune da li je to lepo? Ja bih rekao da nije....
Gde postoji termin obveznik u zakonu u carini?
Mozda sam pomesao sa pravnim licima (za to sam morao proci :D), ali deklarant je duznik, a ne fizicko lice koje primi robu?
 
Poreski dug zastareva pa zasto ne bi i carinski dug
Imas neki link, koji zakon, clan? Moji su platili porez posle 10-ak godina sa ogromnom kamatom. A cuo sam i za mnoge druge takve slucajeve. Govorim naravno o porezu na nekretnine. Mozda neki drugi porez zastareva, a mozda su nesto i menjali poslednjih godina, zato pitam.

A sto se carine iz gornjeg slucaja tice, nema sanse da ikad stigne. To je obaveza poste. Kao kad bi ti kurir postekspresa dao posiljku sa otkupninom, i umesto da ti uzme lovu, da tebi uplatnicu da ti uplatis posiljaocu...

izmena:
Sad na brzinu proguglah, stvarno svi porezi zastarevaju za 3-10 godina, samo kad pošalju opomenu treba da znaš i da se pozoveš na zastarelost. Kakva smo država, samo pare da uzmu i državni službenici nikad nisu krivi ni za šta. Sad se setih kad su pre par godina čoveku uzeli vozačku dozvolu zato što je biciklom prešao na crveno... kasnije su potvrdili grešku ali ipak su rekli da je čovek kriv što je predao vozačku. Znači državni organi ne moraju da znaju svoj posao (da se ne može oduzeti vozačka za prolazak biciklom kroz crveno), ali mi obični ljudi to treba da znamo.
Čudi me da ne naplate dodatnu kaznu ljudima koji plate zastareli porez, pa stvarno, treba ih kazniti za to
 
Poslednja izmena:
Za nas obične smrtnike porez u praksi nikad ne zastareva, svaka opomena ili bilo koja radnja preduzeta od strane organa (čak i radnja koja se odnosi uopšteno na tu kategoriju obveznika) resetuje početak perioda za računanje zastarelosti :-devil-:
 
Carinski dug nije porez, ali posto je rok zastarevanja cak 5 godina, ja se ne bih igrao sa sitnih 520 dinara. Na carinski dug se inace obracunavaju solidno visoke kamate.
 
Isti taka dokument koji se zove "Uvozna poštansko-carinska deklaracija za građane" ima i carina, kao i onaj drugi "Podaci naloga za plaćanje" i na tim dokumentima ne stoje nigde podaci pošte u koju se isporučuje već isključivo podaci primaoca, Pera Perić i tog i tog mesta, ulica ta i ta, broj... Dakle, carina zadužuje konkretno fizičko lice a ne poštu ili poštara koji samo obavlja posao u ime države. Kao i u svakom knjigovodstvenom programu tako i u ovom koji izbacuje te papire što dobijamo kad nešto ode na carinski pregled i bude obračunat PDV (i carina ponekad) postoji mogućnost da se izlistaju sva dugovanja starija od X meseci.

Kao što je pre 3-4 godine jednom uredbom carina postala mnooooogo strožija i naplaćivala dažbine na sve veće od kutije šibica tako jednog dana neko može (a i ne mora) da kaže "izlistati spisak svih potraživanja i preduzeti adekvatne mere za naplatu.", oni koji duguju milione neće nahebhati, njima će pola da otpišu i pola da daju na rate, deblji kraj, kao i uvek, izvuku oni sitni dužnici.

Elem, carina u svom sistemu drži podatke konkretnog dužnika, Pera Perić i tog i tog mesta, ulica ta i ta, broj. i u svakom momentu može da vidi da li je isti izmirio svoja dugovanja ili nije, pitanje je samo da li će i kada preduzeti nešto povodom toga.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh Dno