Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Poslednja izmena:
I ja se apsolutno slažem sa gore navedenim citatom, i verujem da je sve što je Sirius napisao tačno. Ali da li bi onda mogao poštaru da kažem, daj ti meni taj paket i uplatnicu i ja ću sam da platim. Baš ću da pitam poštara kad ga vidim ako se setim, da li bi mi dao:)

Realno pošta ne uplaćuje unapred, prvo uzmu pare pa uplate... a ja svakako ne mogu da znam da su oni to uplatili ili ne, pošto naknadno meni ne dostavljaju nikakav dokaz o uplati. Tako da bi pošta svaki put mogla da zadrži novac, a carina/država nek juri onog ko je primio paket, nema mi logike da je tako
 
Poslednja izmena:
Carinska deklaracija koju si dobio u pošti ili od poštara je kao fiskalni račun, tj. to je dokaz da si platio carinu/PDV. Čim je imaš kod sebe to znači da si platio. I nemože ti niko ništa. To što poštar nije naplatio to može da bude samo njegov problem.Niti pošta niti carina nemogu da dokažu da nisi platio PDV, a ti kao dokaz da jesi platio imaš carinsku deklaraciju koju NEMOŽEŠ dobiti ako neplatiš carinu/PDV. Mada bi ja ipak otišao do te pošte i platio taj PDV.
 
Poslednja izmena:
^
BEWrCYF.jpg
 
Pravo da vam kazem, mene kinez ispostovao. Juce stiglo 7 preostalih paketa kapsula. Ugasio sam dispute iako sam, ga imao i za 42e sto je ali prihvatio. Necu da me bije maler :)

Sent from my moto x4 using Tapatalk
 
Ljudi pomagajte ako ima pomoci... Danas stigla posiljka sa carinskom dazbinom od 2000din. Caletu to bilo mnogo da plati na vratima i rekao postaru da vrate predmet. Oni kraljevi izgleda ne da su vratili u postu da ceka 5 dana nego vratili nazad na GPC 10200, Jos napisali "odbija prijem" :trust:
Ja dosao sa posla kad ima sta da vidim...

http://prntscr.com/ly4r34


Dal da pisem mail carini? molim vas ostavite mi mail beogradske carine
Dal da odem sutra direktno tamo da trazim predmet? Jeste subota ali pise da rade i subotom na adresi Ugrinovacka 210b

Help Help :alo:
 
Poslednja izmena:
Ali da li bi onda mogao poštaru da kažem, daj ti meni taj paket i uplatnicu i ja ću sam da platim. Baš ću da pitam poštara kad ga vidim ako se setim, da li bi mi dao:)

U principu mogao bi, mislim da je nekad davno, pre 5-6 godina možda tako i bilo ali verujem da su kasnije to promenili da bi uzimali više para.
Virke je u sms poruci dobio info da treba da plati 665 dinara međutim na uplatnici od carine iznos je 520 dinara, razliku od 145 dinara uzima pošta na ime otvaranja paketa i provizije za uplatu novca na račun carine i za taj iznos pošta nema pokrića, ne daje fiskalni račun niti bilo koji drugi dokaz kojim opravdava tih 110 din. Kada bi omogućili ljudima da sami plaćaju PDV odrekli bi se tog njihovog dela. Možda nije neka para ali ono, dinar od Pere, dinar od Žike i nakupi se...
 
Dal da pisem mail carini? molim vas ostavite mi mail beogradske carine
Dal da odem sutra direktno tamo da trazim predmet? Jeste subota ali pise da rade i subotom na adresi Ugrinovacka 210b
Zovi, ili ako ne resis do ~10h, idi danas. Probaj mozda prvo svoju postu, verovatno je tamo jos uvek.
Ne pokusavaj mail uopste, to nece biti procitano mozda, za hitne stvari jos uvek nije mail kod nas.
 
Meni su na mailove odgovarali istog dana, ali nije bila subota. Sigurno je u maticnoj posti, ili prvoj vecoj (ne znam kolika je ta u Ugrinovackoj), treba brzo reagovati i otici tamo.
 
Pa Ugrinovacka je 10200, GPC :)
 
Aha, nisam video printscreen, treba da zgrabi paket pre nego sto se tamo vrati, da ne bi izgubio jos 7 dana.
 
Evo da javim sta sam uradio.. U lokalnoj posti nije bilo paketa jer je jos rano jutros oko 6:00 otpremljena u GPC Zemun.
U 11h sam bio u GPC.. U pocetku malo su se pravili ludi u fazonu to je vec na aerodromu i te fore ali kada su svatili da nisam bas laik onda pozvase nekog kontrolora...
(aerodrom se nalazi u tom istom objektu kako su mi rekli i valjda sve nase posiljke lete nekim kargo letom, a ja mislio da sve to ide sa Nikole Tesle :d)
Navodno smo odbili da primimo posiljku i ona je automatski vracena.. nista ono 5 dana u posti i sl. vraca se po automatizmu, treba obratiti paznju i kada postaru pricate sta pricate...
Posiljku ce vratiti u lokalnu postu gde cu u Ponedeljak moci da je preuzmem.. Inace na one brojeve telefona u GPC se ne javljaju, na mailove ne odgovaraju azurno tako da je ipak najbolje otici tamo, mada tamo se bune jer su oni kako kazu pravna lica (ulaz levo u GPC) a ja sam fizicko lice. Na osnovu toga ja sam zakljucio da mi kao kupci nemamo nikakvu
alternativu i da ne treba da dolazimo tamo. :whip:
 
zdravo drugari, interesuje me sta mi se ovde desava sa paketom, u pitanju je tastatura mehanicka, koju sam porucio petog... Pise da je za carinu, pa da je u posti, pa opet carina itdScreenshot (63).png
 
Ajde ja malo da branim poštu:)
Koliko je meni poznato pošiljka čeka u pošti 5 dana samo u slučaju da nema nikog kući, a iz ovog što si napisao:
Caletu to bilo mnogo da plati na vratima i rekao postaru da vrate predmet....Jos napisali "odbija prijem"
Nisam shvatio da je ćale rekao "nemam para kod sebe, vrati u poštu i ostavi izveštaj kao da nikog nije bilo kući pa će doći sin da preuzme i plati". Da je to rekao, onda bi pisalo "ostavljen izveštaj" a ne "odbio prijem"
A ako je "navodno" iliti stvarno "odbio prijem", onda se salje nazad, bez ikakvog čekanja. Jer što bi čekali, nadajući se da ćes se predomisliti:D

Sad si se iscimao, pa sledeći put nemoj da zaboraviš da kažeš svojima da očekuješ paket:)


Mala ispravka, tj. savet na osnovu ličnog iskustva (mada ovo zavisi od ljudi sa kojima radite a ne od ustanove), možda je čovek gore i rekao poštaru "vrati pa će doći sin da pokupi u pošti" - ali to nikad ne radite, već tražite da vam ostavi izveštaj u ovakvim situacijama... Ovo napominjem posebno za državne ustanove, (rekoh imao sam iskustvo ne ovakvo ali baš sa poštarom, kažem mu jedno, on kaže ok, a posle uradi skroz drugačije). Primetio sam da su u državnim (naravno i privatnim, ali državnim pogotovo) skloni da na sve kažu ok, može... a ustvari samo gledaju da vas otkače što pre, sa što manje razgovora.... Mada moram da dodam da ih i razumem u neku ruku, i sam radim sa ljudima. Samo možda 5% ljudi na moj negativan odgovor kaže "ok, hvala, doviđenja", a ostali se nastavljaju i nastavljaju sa dodatnim nepotrebnim pitanjima, molbama... gube vreme i svoje i moje... Za ovo ih ne branim, samo izražavam razumevanje:D
 
Poslednja izmena:
Najbolje je reći da nemate toliko novca kod sebe, doći će neko u poštu da podigne onda vam poštar da izveštaj i posle podignete u pošti.
Meni se jednom desilo da je poštar doneo paket, trebalo da se plati 750 din, supruga bila u stanu i imala je najsitniju novčanicu od 2000. Poštar nije imao za kusur i dao joj izveštaj da se podigne u pošti.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 
I onda treba da se maltretiraš da ideš do pošte,... znam dešava se, teško je njemu za kusur (ja recimo uvek spremim neku sumu koliko otprilike očekujem, pa dam 50-100 din više, tj. bez kusura).
Ali onda treba da pozove telefonom pre nego što krene i zamoli da spremiš tačan iznos. Tako taman i proveri da li ima nekog kući da ne nosi džabe - ali telefon, uh kad je to izmišljeno... teško da su u ptt-u čuli za taj pronalazak:D
 
Ako su precenili i planiraš da se žališ ili razmišljaš da li uopšte da preuzmeš ili ne. Bolje je reći da nemaš novca i da ćeš doći u poštu kasnije tako imaš 5 dana da vidiš šta ćeš da uradiš, nego da mu kažeš da je skupo pa se onda desi ovo što se desilo čoveku sa foruma da mu odmah proslede na vraćanje u Kinu. Onda imaš veće zezanje moraš da trčiš u GPC i Carinu i da ih moliš da ti daju paket.

Neće poštar da te zove na telefon da mu pripremiš tačno jer onda možda ne dobije čast. Nego ako npr. treba 850din da se plati, on ti donese ti mu daš 1000din naravno nema sitnog da ti vrati, a da ti se javio on ostade kratak. Ja im uvek kada ima otkupa ostavim 50-150 din, mada verujem da ima ljudi koji ne daju ništa pa možda zato i ne zovu unapred.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 
Rekao je da je caletu bilo mnogo da plati, ali sta je tacno cale rekao postaru to ne znamo:)
A za baksis si u pravu, casti ga 250 din il se cimaj do poste:smoke:

Ne gusite temu svojim teorijama o postarima.

Raznorazne teorije su omiljena tema nasoj naciji:-devil-:
 
Poslednja izmena:
Ne gusite temu svojim teorijama o postarima.
 
=topdeel; Evo da javim sta sam uradio.. U lokalnoj posti nije bilo paketa jer je jos rano jutros oko 6:00 otpremljena u GPC Zemun.


Ostaje paket provereno u posti u slucaju da ostave izvestaj ili nisu u mogucnosti da isporuce i jedino se vraca u slucaju d aje odbijen prijem...To kazem jer sam pre neki dan tako preuzeo paket u posti tako da oni apsolutno postuju sopstvena pravila sto se tice svih paketa ..
 
Meni su sada po prvi put uvažili mail sa dokazima o plaćanju. Od trenutka slanja dokaza do izlaska paketa sa carine prošlo je 10 dana. Verovatno već imaju neki sistem ne verujem da su pamtili sve te dane.

Mada trebaju da naprave nesto slično slovencima, biće lakše i njima i nama https://uvoz-izvoz.posta.si/en/import
 
Poslednja izmena:
Obrisana mi je poruka , pa cu vratiti deo za koji smatram da nije off

Posta i Carina ne koristi mnostvo mogucnosti a uslovi postoje ili bi uz mala ulaganja veoma brzo mogle da se integrisu

Identicno kao u Sloveniji Carina bi mogla da ima automatski prijem podataka za svaku posiljku koja se upucuje na carinjenje.

Sto se tice prihvatanja i odbijanja posiljki za koje treba da se plate dazbine i tu bi trebao da se uvede red
jer cesto postoje propusti i neukih primalaca i postara.
I primaoci i postari bi trebali da znaju da primalac ima pravo uvida u Carinsku deklaraciju i da je moguce uloziti zalbu.
Iskljucivo ako primalac izricito odbije mogucnost zalbe i prijema uz placanje dazbina , na posiljku se stavlja status odbijen prijem.
U svim ostalim slucajevima postar treba da ostavi izvestaj i vrati posiljku u lokalnu postu.


@ alfaunits

Termin OBVEZNIK ( iz starijih verzija zakona ) je izmenjen u DUŽNIK.
Kroz zakon je definisano ko je i na koji nacin duznik.
 
Pretpostavio sam, ali sada je deklarant (u ovom slucaju Posta ili kurirska sluzba) duznik, a ne fizicko lice koje prima, po zakonu?
 
Meni se od 12.12 nije promenio status posiljke. 12.12 prispece , pa isti datum 12.12. za carinu i od tada 'ladovina... nema promene. Jel treba da ih zovem ili da jos cekam ? :)
 
U principu mogao bi, mislim da je nekad davno, pre 5-6 godina možda tako i bilo ali verujem da su kasnije to promenili da bi uzimali više para.
Virke je u sms poruci dobio info da treba da plati 665 dinara međutim na uplatnici od carine iznos je 520 dinara, razliku od 145 dinara uzima pošta na ime otvaranja paketa i provizije za uplatu novca na račun carine i za taj iznos pošta nema pokrića, ne daje fiskalni račun niti bilo koji drugi dokaz kojim opravdava tih 110 din. Kada bi omogućili ljudima da sami plaćaju PDV odrekli bi se tog njihovog dela. Možda nije neka para ali ono, dinar od Pere, dinar od Žike i nakupi se...
Nisam dobio sms. Posto je postara mrzelo da se penje na 1 sprat on je u postanskom sandučetu ostavio papirc na kome je pisalo da trba da se plati 665 rsd. Prilikom preuzimanja nisu trazili novac.
Ipak cu da platim tih 520 rad zarad mirnog sna.
 
Meni se od 12.12 nije promenio status posiljke. 12.12 prispece , pa isti datum 12.12. za carinu i od tada 'ladovina... nema promene. Jel treba da ih zovem ili da jos cekam ? :)

Meni je pošiljka koja je stigla i otišla na carinu 10.12 uručena danas, tako da pretpostavljam da bi trebalo da sačekaš još koji dan.
 
Zna li neko koji su neradni dani na BG carini.
Posiljka krenula 18.12 stigla na carinu 24.12
Po ovome od prethodnih postova treba im 10 radnih dana da stigne na red,ali sve mi se cini da ce se sve oduziti zbog Nove Godine, bozica....
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno