Šta je novo?

Carina na pošiljke (2024)

To jedino ako carinik ima neko svoje tumacenje propisa. Mislim, mogu da kazu da nisu procitali mail ali da ne prihvate kao dokaz ne.
 
Dž pišeš carini, ništa im ne znači broj pošiljke već broj carinske dokumentacije koji možeš da dobiješ od pošte a možeš i da tražiš da prisustvuješ otvaranju pošiljke.
 
Ajd sad pogledaj izvod iz banke i reci da li na njemu pise sta si kupio (koji proizvod) ?
Pise vreme i datum, koji su uporedivi sa podacima o porudzbini kod prodavca, gde pise i broj posiljke. Kao sto carina na granicnim prelazima usvaja fiskalne racune ili placanja karticom, tako i postanska carina mora prilozene dokaze o placanju.
 
I da li ima neki mejl na koji mozemo da im pisemo? znam da mogu potencijalno da prodjem i samo sa PDVom ali ne zelim da rizikujem jer taj sat na Aliu kosta i kod nekoga 300 dolara a negde i 77 koliko sam ga platio..
 
I da li ima neki mejl na koji mozemo da im pisemo? znam da mogu potencijalno da prodjem i samo sa PDVom ali ne zelim da rizikujem jer taj sat na Aliu kosta i kod nekoga 300 dolara a negde i 77 koliko sam ga platio..
Druze meni je kroz NS carinu pre 2 nedelje prosla radio stanica koja kod svih prodavaca kosta 120 dolara sa 400 dinara naplacenih dazbina. Racunali je kao deciju igracku i procenili na 10 eura. Smehotresna olimpijada na kvadrat...
 
Sve si u pravu, ali je tako sa stvarima sa kojima mozes da naslutis da moze da prodje kao decija igracka.
Ovaj sat ne izgleda kao da je igracka i placen 10-20 dolara, mislio sam da su bila jos neka iskustva vezano za satove. Pre par godina sam isto tako pustio neki loreo od 60tak dolara, i stiglo mi da platim jos 6000 tada, sto je bila vrednost sata
 
Najsvežija situacija sa BG carine (prosle nedelje), drugar poručio ssd sa aliex, koji je koštao 200tinak dolara, Kinez to napisao i na paketu, i na carinu nisu ni otvarali, samo ga odradili po toj ceni, 32% na 200 dolara.
Drugaru je svakako bilo ok jer je isti takav ovde 400 evra, ali eto, zna carina i da poveruje Kinezu i bez otvaranja 🤣
 
Sve si u pravu, ali je tako sa stvarima sa kojima mozes da naslutis da moze da prodje kao decija igracka.
Ovaj sat ne izgleda kao da je igracka i placen 10-20 dolara, mislio sam da su bila jos neka iskustva vezano za satove. Pre par godina sam isto tako pustio neki loreo od 60tak dolara, i stiglo mi da platim jos 6000 tada, sto je bila vrednost sata
Ovo ni otprilike ne izgleda kao decija igracka i nisam ni otprilike mogao da naslutim da moze da prodje kao igracka. Jednostavno budes spreman na rizik i to je to, moze da se desi i da ne otvaraju posiljku... Kao sto jedan clan rece kad saberes sve ono sto je proslo bez dazbina i ono sto ti naplate onda je sve to ok u neku ruku...
 
Evo javljam se konacno, danas UPS doneo Autel, u prosli cetvrtak su mi trazili screenshot placanja iz banke, sa sajta sliku proizvoda i cene i izjavu da nije za preprodaju. Vrednost je bila oko 100 000 dinara. Ocarinjeno na 19000, paket nije otvaran, bez troskova spedicije i lezarine. Ja sam prezadovoljan, očekivao sam minimum još 300e.
Da dodam, hteo sam da poručim kod rođaka u EU, medjutum zbog VAT takse mi se nije isplatilo, ali kinezi na sve to kažu, platite vi na vašu adresu u Srbiju bez VATA a onda naknadno pošaljite adresu u EU, mi ćemo poslati tamo. Znači ne mulja se samo kod nas :) Odustao sam od toga jer rođak u vremenu isporuke dolazi za Uskrs.
 
Ima li neko iskustva koji je postupak kada poštar već donese paket i onda vidiš da su te odrali sa carine. Koliko znam treba odbiti paket i podneti reklamaciju, ali da li neko zna ceo postupak? Pitam da ne vrate paket za kinu u fazonu da sam odbio prijem paketa.
 
Ima li neko iskustva koji je postupak kada poštar već donese paket i onda vidiš da su te odrali sa carine. Koliko znam treba odbiti paket i podneti reklamaciju, ali da li neko zna ceo postupak? Pitam da ne vrate paket za kinu u fazonu da sam odbio prijem paketa.

1712214341873.png



Imaj u vidu i da može lako da se desi da ti naknadne pošiljke (čak i male vrednosti) sve otvaraju i gledaju neko vreme. Proceni da li se žalba isplati i da li imaš validne dokaze koje navode vezane za plaćanje.
 
Reklamirao sam nešto kod kompanije direktno (80€ vrednost) i poslaće mi nov uređaj besplatno.
Da li je moguće nekako signalizirati carini da mi je poslato besplatno kako ne bih platio na to carinu?
Je l imao neko iskustva?
 
Pozdrav,

Posiljka vec 7+ dana ima status "Za carinu" i nista se ne menja. Jel ima neko informacije kad mogu da ocekujem paket ili ja treba nesto licno da uradim?

1712242654001.png
 
Lično treba da se strpis samo :) stići će za 30ak dana
 
Reklamirao sam nešto kod kompanije direktno (80€ vrednost) i poslaće mi nov uređaj besplatno.
Da li je moguće nekako signalizirati carini da mi je poslato besplatno kako ne bih platio na to carinu?
Je l imao neko iskustva?
Mislim da ne postoji takav signal.
 
Meni su stigle 5-6 pošiljke danas, vrednosti od 20-50$, oko 20-ak dana od narudžbine.
Ništa nije otvarano, samo propušteno. Tako da bi nama trebalo da odgovara kad su zatrpani :)
 
Meni su stigle 5-6 pošiljke danas, vrednosti od 20-50$, oko 20-ak dana od narudžbine.
Ništa nije otvarano, samo propušteno. Tako da bi nama trebalo da odgovara kad su zatrpani :)
Pretpostavljam da si sa podrucja za koje je nadlezna BG carina, posto je tu odavno takvo stanje.

Situacija sa NS i NI je ipak malo drugacija, a ja nazalost pripadam ovoj prvoj :)
Ma sad će svi da lupaju dispute i ode nama šiping u nebo u najboljem slučaju. Raspad od države. :mad: :mad: :mad:

možda je vreme da počnemo da im zatrpavamo mail [email protected]
Ma dzabe pisanje mail-ova, nista to nece da promeni. Ono sto stvarno treba da se promeni to je propustanje posiljki vec na prijemu (posiljki male vrednosti i malog gabarita recimo) i smanjivanje zatrpavanja carine nepotrebnim stvarima koje stvaraju guzvu. Ali naravno ovo se ne isplati drzavi, pa samim tim nikad nece ni zaziveti :)
 
Pa znam ali ovo cekanje u nedogled nije odrzivo na duze staze, kao sto sam rekao, kinezi ce nam lupiti penale, mozda smo braca al nam kese nisu sestre. Takodje kolega sa posla kaze lupa dispute na svaku koja ne stigne na vreme, a posle dobije svaku od tih posiljki za koju je vec dobio refund. Tako radi brdo ljudi, normalno, a ishod toga ce biti ono sto sam vec pomenuo. Mark my words.
 
Nazad
Vrh Dno