Šta je novo?

Brzi-Spori punjaci & Baterije

da li se opterećujete prilikom kupovine da ako kupujete kod mađara ili kod bilo koje druge zemlje eu, da ipak oni dobijaju bolji kvalitet za razliku od naše zemlje ili je to sve isto?

Pa sumnjam da ćeš iz neke od pomenutih zemalja doneti ovakvo napajanje.

20160922_081450.jpg
20160922_081458.jpg

Inače napajanje počelo da pokazuje probleme prilikom startovanja, u pitanju su bile loše zalemljene šotki diode. Napajanje do tada nije nikada otvarano što se videlo po servisnoj markici koja je bila neoštećena.

Izvinjavam se za off.
 
hoćeš reći da se kod nas ipak uvozi škart a kod njih to ne sme da prođe?
 
Prethodno iskustvo sa takođe neverovatno jeftinim punjačem, nije mi trebao ali je ponuda bila neodoljiva. 10$. Posle se ispostavilo da od toga nema ništa. Mislim da je i sa ovim drugim ista priča.
Pomislio sam bas na to :)
 
@Vaskev

ne vidim kod tebe lion cilindrične baterije, nisi se njima bavio? imam neke baterijske lampe koje mogu i te baterije da koriste, ali nešto sam neodlučan pre svega zbog sigurnosti...ima dosta upozorenja oko njihove upotrebe i punjenja pa mi se nešto nije dalo se još i time bakćem...a opet zanimalo bi me kako neke sprave rade s njima :)
 
@Vaskev

ne vidim kod tebe lion cilindrične baterije, nisi se njima bavio? imam neke baterijske lampe koje mogu i te baterije da koriste, ali nešto sam neodlučan pre svega zbog sigurnosti...ima dosta upozorenja oko njihove upotrebe i punjenja pa mi se nešto nije dalo se još i time bakćem...a opet zanimalo bi me kako neke sprave rade s njima :)

Nisam ih slikao inače imam ih oko 40-tak komada. Najnovije što sam nabavio bilo je ovo

https://ru.nkon.nl/rechargeable/18650-size/panasonic-ncr18650b-made-in-japan.html

Inače Lion baterije nisu opasne, ako si na to mislio, ali moraju se poštovati određena pravila.

Nikada ih ne prazniti ispod određene, od proizvođača propisane granice. Apsolutno nikada ne puniti preko određene granice koju je takođe propisao proizvođač jer može doći do eksplozije i samozapaljenja. Puniti ih samo pod nadzorom i u kontrolisanim uslovima. Ne vršiti kratkospajanje ćelija. Ukoliko se koristi serijska veza više ćelija, obavezno vršiti balansirano punjenje kako bi se izbeglo prepunjavanje ćelije sa najmanjim kapacitetom.

Ovo je ono što se mora ispoštovati.

A ovo su nekoliko saveta za duži vek trajanja Lion baterija.

Ukoliko baterija treba duže da stoji bez korišćenja, poželjno je da se isprazni na 60% kapaciteta i tako skladišti.
Delimičnim pražnjenjem i dopunjavanjem se povećava broj ciklusa koje može izdržati.
Punjenjem na 4.20V u idealnim uslovima može se očekivati životni vek od oko 500 ciklusa, ali ako se napon punjenja ograniči na 4.10V broj ciklusa se povećava na oko 1000. Ovakvim punjenjem, na 4.10V kapacitet pune baterije je nešto manji i poželjno je koristiti ga ukoliko nije bitan apsolutno maksimalni kapacitet. Inače neki proizvođači ćak dozvoljavaju punjenje do 4.35V kada se dobija da kažemo 110% kapaciteta ali kao posledicu imamo daleko manji broj kompletnih ciklusa. (Ili možda prerano propadanje baterije).

Baterije čiji napon je pao ispod dozvoljene granice ili su čak isprašnjene potpuno < 1V nije bezbedno više puniti i bolje ih je baciti. Inače na netu ima bezbroj klipova sa samozapaljivanjem takvih baterija. Inače u slučaju požara Lion baterija nikada ne pokušavati gašenje vodom jer litijum u dodiru sa vodom reaguje eksplozijom i burnim sagorevanjem.

Za punjenje Lion baterije potreban je takozvani CC/CV punjač, odnosno punjač sa konstantnom - ograničenom strujom i ograničenim naponom na željenu vrednost - 4.20V tipično. Punjenje počinje ograničenom strujom i naponom ispod 4.20V sve dok se ne dostigne taj napon, posle toga, pošto je napon punjača ograničen na tu vrednost, punjenjem baterije polako počinje da opada struja punjenja. Punjenje se po pravilu prekida kada struja dostigne vrednost 1/10 početne struje punjenja. Evo primera, bateriju kapaciteta 2000mAh, možemo sasvim normalno puniti strujom 2000mA, napon baterije koja je potpuno ispražnjena na nekih 2.75V punjenjem polako podižemo do 4.20V posle čega napon ostaje stabilan i ne raste. Struja od početnih 2000mA počinje da pada i kada padne na 200mA prekidamo punjenje. Inače dobra baterija, koja nije odradila previše ciklusa ima stepen iskorišćenja od preko 95% do čak i 99%, odnosno ukoliko je iz nje potrošeno 2000mAh, za punjenje će trebati recimo oko 2100mAh.

Nabavkom dobrog punjača, svi gore navedeni problemi su lako rešeni. Ipak samo najkvalitetniji (čitaj najskuplji) punjači imaju mogućnost podešavanja krajnjeg napona punjenja bez nekih prepravki samog punjača. SkyRC MC3000 može podesiti bilo koju vrednost napona, struje, kapaciteta, vremena, temperature itd. Opus BT-C3100 to nije u stanju (može ali samo u određenoj granici 3.75 - 4.20 - 4.35V ali nema najpotrebniju vrednost od 4.10V) ali je za prosečnog korisnika daleko lakše njime rukovati.
 
dobro, ubedio si me da se u to ne petljam :) mislim, previše je tu upozorenja za moj ukus...za sada jedino mogu da ih koristim u nekim baterijskim lampama a taj neki dobitak u performansama mi baš i nije toliko bitan...da živim negde u šumi možda bi mi bilo važno :) a na kraju nisu baš ni jeftine...

s druge strane, lion mogu da izvuku više lumena iz baterijske lampe, ali sa nimh će baterijska duže da radi, i to solidno duže u nekim slučajevima...ali nije pravilo koliko sam video...
 
Poslednja izmena:
dobro, ubedio si me da se u to ne petljam :) mislim, previše je tu upozorenja za moj ukus...za sada jedino mogu da ih koristim u nekim baterijskim lampama a taj neki dobitak u performansama mi baš i nije toliko bitan...da živim negde u šumi možda bi mi bilo važno :) a na kraju nisu baš ni jeftine...

s druge strane, lion mogu da izvuku više lumena iz baterijske lampe, ali sa nimh će baterijska duže da radi, i to solidno duže u nekim slučajevima...ali nije pravilo koliko sam video...

Mislim da baš u baterijskim lampama Lion baterije su daleko praktičnije. A ne vidim razloga za toliko ustezanje od njihove upotrebe, potreban je samo odgovarajući punjač i problema nema. Uz one Police lampe se i dobija punjač koji lepo puni bateriju čak i bez njenog vađenja preko posebnog priključka. Uz jednu onakvu Panasonic ili sličnu sigurno će lepo raditi. U najboljem slučaju 3 AAA NiMH baterije će imati kapacitet od 1000mAh, dok će i sasvim prosečna Lion 18650 ćelija imati 2.5 - 3.5 puta više. Takođe stepenu samopražnjenja Lion baterije mogu parirati samo neke LSD (Low self discharge) ćelije ali su one po pravilu manjeg kapaciteta. Što se jačine osvetljenja tiče u Lumenima, mislim da nije tačno da će NiMH dati veći stepen zato što sve dok je napon u granicama >3V što je praktično u slučaju oba tipa baterija, inače bi bile već prazne, napajanje se vrši konstantnom strujom tako da ne zavisi od upotrebljene baterije.

Jedino za upotrebu u lampi poželjno bi bilo nabaviti LiON bateriju sa ugrađenom zaštitom, dakle protected tipa tako da joj sigurno napon nikada ne padne ispod dozvoljene granice kako joj se ne bi brzo skratio vek trajanja.
 
Što se jačine osvetljenja tiče u Lumenima, mislim da nije tačno da će NiMH dati veći stepen zato što sve dok je napon u granicama >3V što je praktično u slučaju oba tipa baterija, inače bi bile već prazne, napajanje se vrši konstantnom strujom tako da ne zavisi od upotrebljene baterije.

ja sam napisao baš obrnuto, bar što se tiče jačine osvetljenja...to piše i u specifikacijama baterijskih lampi, pa one recimo imaju 380 lumena sa lion baterijom a 180 sa nimh, i uvek je jačina osvetljenja na strani lion baterija...nimh mogu imati duži runtime kod baterijskih lampi, ali to je od slučaja do slučaja...
 
ja sam napisao baš obrnuto, bar što se tiče jačine osvetljenja...to piše i u specifikacijama baterijskih lampi, pa one recimo imaju 380 lumena sa lion baterijom a 180 sa nimh, i uvek je jačina osvetljenja na strani lion baterija...nimh mogu imati duži runtime kod baterijskih lampi, ali to je od slučaja do slučaja...

Lampa se u oba slučaja napaja dovoljnim naponom da kolo napajanja diode konstantnom strujom i bez obzira na tip baterije omogućava isti intenzitet svetla.
 
Lampa se u oba slučaja napaja dovoljnim naponom da kolo napajanja diode konstantnom strujom i bez obzira na tip baterije omogućava isti intenzitet svetla.

sad ne znam da li više pišemo o istim stvarima, ili se nismo razumeli, ali ovo prosto nije tačno...ko što rekoh, na samom pakovanju baterijske piše, na primer, sa lion ima 480 lumena a sa nimh 180 lumena...jednostavno lion baterije daju jači output i to je vidljivo jača svetlost...ali, zbog toga se baterijska više greje i uglavnom kraće radi nego kad se koristi nimh...nekome je verovatno bitno da izvuče maximum iz baterijske pa koristi lion...

evo i jednog zanimljivog linka, testirane su skoro sve baterijske lampe koje postoje na tržištu...za neke od njih je pokazana jačina svetla sa lion i nimh, razlike su vidljive...

http://www.taschenlampen-forum.de/threads/933-beamshots-mit-lampenbildern.27575/
 
sad ne znam da li više pišemo o istim stvarima, ili se nismo razumeli, ali ovo prosto nije tačno...ko što rekoh, na samom pakovanju baterijske piše, na primer, sa lion ima 480 lumena a sa nimh 180 lumena...jednostavno lion baterije daju jači output i to je vidljivo jača svetlost...ali, zbog toga se baterijska više greje i uglavnom kraće radi nego kad se koristi nimh...nekome je verovatno bitno da izvuče maximum iz baterijske pa koristi lion...

evo i jednog zanimljivog linka, testirane su skoro sve baterijske lampe koje postoje na tržištu...za neke od njih je pokazana jačina svetla sa lion i nimh, razlike su vidljive...

http://www.taschenlampen-forum.de/threads/933-beamshots-mit-lampenbildern.27575/

Očigledno da se mi ne razumemo uopšte. Test sa linka je možda dobar za poređenje šta koja lampa može i to je ok. Ja sam govorio o jednom modelu lampe koji može koristiti ili 3xAAA NiMH ili 1x18650 LiON bateriju. U tom slučaju tip baterije apsolutno nema veze sa jačinom svetla koju će ta lampa dati. Kolo napajanja lampe je tako rešeno da u oba slučaja daje isti intenzitet svetla koji u konkretnom primerku ima strujno ograničenje od recimo 300mA u režimu slabijeg intenziteta i max 900mA u jačem režimu i nikako ne zavisi od vrste baterija koje se koriste. Koliko dugo će lampa moći da radi zavisi isključivo od kapaciteta baterija, i u ovom slučaju je prednost na LiON bateriji jer realno u tom formatu su većeg kapaciteta nego NiMH (pogotovo što se u njih najčešće može staviti i 26650 LiON). Poređenje različitih tipova lampi koje pritom koriste i različite baterije nema nikakvog realnog smisla u pogledu ovoga o čemu pričamo. Druga stvar je porediti među svim onim silnim modelima sa testa koja daje najjači intenzitet svetla pa da onda taj model koristi određenu bateriju (recimo LiON) a tamo neka druga malo slabije svetli a pritom koristi NiMH ali zato duže traje... To već nema veze sa prethodnom temom.
 
da, jasno je, pričali smo o različitim stvarima...ja sam mislio više na neke jednostavnije modele koji koriste recimo ili 1xlion od 14500 ili 1xnimh AA, i u tom slučaju važi ono što sam pisao gore...
 
da, jasno je, pričali smo o različitim stvarima...ja sam mislio više na neke jednostavnije modele koji koriste recimo ili 1xlion od 14500 ili 1xnimh AA, i u tom slučaju važi ono što sam pisao gore...

Tako već može biti. Inače 14500 baterije su malo preskupe za moj ukus ;) a i malog su kapaciteta. Po toj ceni se lako nabavlja 18650 baterija sa 3-4x većim kapacitetom. Po ceni jedne 14500 baterije komotno se kupuje pakovanje 4 x Eneloop AAA i to original, proizvodnje FDK, dakle Made in Japan, ne Panasonic Made in China.

Mislim da je bolje kupiti lampu koja u startu podržava 18650 (26650) bateriju i automatski uštediš sa njima.
 
verovatno je tako...sve zavisi od potreba..ja sam krenuo da kupujem nešto ozbiljnije baterijske, ali to je i dalje daleko od nekih skupih modela, i one manje više sve koriste ili 14500 ili nimh...a one su bar kod nas 10 evra komad za 750-800mah, što mi je besmisleno puno pa koristim u njima eneloop pro...a za to gde se krećem i to mi je sasvim dovoljno...tako da ove koje koriste 18650 ili 26650 nisam ni stigao da razmatram :)
 
Čitam temu, pa mi nije baš najjasnije...

Hoću da zamenim baterije u aparatu za šišanje koji ima dve NiMh baterije od 600mh (slika ispod).
Koje baterije bih mogao da stavim i ako bi mogao nekako da povećam kapacitet?

P.S. Aparat nema indikator napunjenosti baterija (samo svetli crveno dok je na punjaču i to je jedina indikacija), skidam sa punjenja za 2-6 sati jer nemam načina da saznam kada je napunjen. Ako treba slikaću i punjač.
5fe744417fb6b08b874e4f14abe4ba03.jpg
 
Pise da su AA. Za svaki slucaj stavi neku AA da vidis da li su iste duzine, sirine.

Cini mi se da su u seriji, tj. da masinica radi na 3V. Ukupan kapacitet: 600mAh.
Mozes staviti bilo koje NiMH AA punjive. Ako je los punjac, brze ce propasti.
 
Stigla nova igračka. Poređenje sa kineskim kopijama je potpuno suvišno. Glavna razlika je tačnost merenja napona i struje. Kao i mogućnost preciznog kalibrisanja. Proverio sam moj primerak sa instrumentom Fluke klase tačnosti 0.03% i odstupanja u nekoj većoj meri nema. Smešno je što sam gledao kako ljudi rade kalibraciju sa pijačnim instrumentima koje Kinezi prodaju za 2-3 $.

20161031_103058.jpg

20161031_103110.jpg
 
Poslednja izmena:
nije da mi je bio preko potreban, ali pošto je bio 6.46 dolara na akciji nisam mogao da odolim da ne naručim xiaomi zi5 punjač...u pitanju je usb smart punjač sa 4 odvojena kanala, ima 7 vrsta zaštite, led lampicu za svaki kanal a može da radi i kao power bank...sa 4 nimh baterije kapacitet je nekih 1600mah, što nije bogzna šta ali recimo meni će da posluži uz xiaomi usb led štapić, s njim može dosta da izgura...

punjač je vrlo kompaktan i lagan, ima neki mat poklopac koji naravno skidam dok punim, ali ga stavljam kad ga koristim kao power bank...kao i uvek kod xiaomi-a, priloženi usb kabl je smešno kratak, ali naravno imam druge duže kablove, onaj je ostao u kutiji...4 eneloop se pune nekih 4 sata...

e sad, ono što mi se nije dopalo. punjač ima algoritam da prijavi kraj punjenja na nekih 90-95% a onda je za 2 baterije potrebno još sat vremena da ih napuni do kraja, a još 2 sata za 4 baterije, što znači da u praksi 4 eneloop baterije na primer puni nekih 6 sati...malo mi je blesavo da kod smart punjača moram ručno da računam kad sam stavio na punjenje i koliko vremena da dodajem, ali onda vidim da to nije jedini punjač koji tako radi. recimo, poznati maha c-9000 radi po istom principu tako da me je to malo utešilo :) a s obzirom na cenu od 6+ dolara mislim da to i nije neka mana...
P61102-105038.jpg
 
Kako je lep :D
 
Koliki rok trajanja imaju Eneloop AA baterije? Imam baterije koji mi stoje u dzojsticima od Xbox-a, imaju mozda 4-5 godina, punjene su mozda 50 puta, i to je pitanje, jer igram jednom mesecno mozda, i sada kada ih napunim drze mozda jedno igranje i vec su prazne.
 
Trebalo bi kroz neki pametni punjač da ih pustiš na refresh. Punjač ih tada nekoliko puta uzastopce prazni i puni (zna da potraje par dana). Posle toga rade bolje. Ali generalno, nema im spasa. Biće nešto bolje, ali ne mnogo.

Imam i ja jedan set takvih, kod ćelata u fotoaparatu. A on iškljoca 100.nak fotki godišnje... i ulenjile se baterije. Sada su skoro neupotrebljive. Isto, stare 5-6 godina. Prve dve godine su radile često, i tada doboro. Sada posle 3 godine skoro nekorišćenja, rade loše. :(
 
Ali neverovatno, gledam cene na NKON i cudim se koliko su kod nas skuplje baterije. Juce sam bio u WinWin-u i Tehnomaniji i u proseku su baterije oko 500din po komadu, Eneloop i slicne. AAA sam gledao. Ovde mozes za te pare da kupis skoro 4 komada Fujitsu. :/ Ili za 5e 4 komada Eneloop. E sad, ne znam da li su original, verovatno ima ovde ljudi koji to bolje znaju. Takodje ne znam koliko nasa carina odere, ali sam ja sam narucio iz Holandije sa ebay-a 4 AAA Fujitsu baterije, stigle za 7 dana, nista nisam platio dazbine.


EDIT: Da, sad vidim da je shipping isto koliko i baterije. :/
 
Poslednja izmena:
To su premium baterije, nece da ih daju za saku oraha :)
 
Pa nebitno da li su premium ili one sa pijace, iste su velicine i tezine, znaci ista bi postarina bila i za premium i za nepremium.
 
Tako je. Postarina bi bila ista. Ti bi koliko sam razumeo da ih kupis po ceni koja je tamo al da se nekako magicno one stvore tu kod tebe, po ceni sa sajta koju si imao prilike da vidis. Jel realno to ?
 
Pa sta znam. Kupio sam pre neki dan neke baterije iz Holandije i stvorile su se magicno kod mene, nisam platio postarinu. Narucujem iz Kine svakodnevno, i sve se magicno stvara ispred moje kuce, sta znam.
 
Pa ti onda kupi sta ti dusa zeli.
 
Nazad
Vrh Dno