Šta je novo?

Brzi-Spori punjaci & Baterije

šta je sad pitanje? bq55 je novi model, koliko sam video samo je promenjen izgleda led dioda i ništa više, a bq16 je ista stvar...bq16 ćeš kod nas naći lakše jer nisam siguran da su uopšte i dobijali bq55...sad samo probaj da nađeš sa pro baterijama ako uspeš, ja sam to viđao samo na kupujem prodajem, po radnjama nešto ređe...a uvek možeš posebno da kupiš baterije...
 
Hvala ;)

Mislio sam da ima više modela pa da napravim poređenje, ali koliko vidim trebam da jurim BQ-CC16 sa pro baterijama.
 
mislim da ti je lakša varijanta da kupiš bq16 sa "običnim" eneloop, neće da se bace :) , a onda da juriš pro baterije...ako sam dobro shvatio treba ti veća količina aa i aaa, svakako ti tih 4 koje dobiješ uz punjač neće biti dovoljne...
 
Ili prodas njih nije tesko.
 
Da, može i tako.

Mislio sam da krenem sa "običnim" ali vidim hvalospeve člana P307 za Pro pa rekoh odmah u startu da rešim slučaj.

Inače, s obzirom da to nije stvar koja košta nekoliko stotina €, gde kupujete? Da li ima veće cenovne razlike kod "Mađara", KP ili da gledam u domaćim prodavnicama? Ako je razlika par stotina dinara kupio bih u domaćim radnjama.
 
Za daljinske - alkalne. Traju i po vise godina

Sent from my ME173X using Tapatalk
 
Meni na primer daljinski koji sam dobio od SBB-a uz D3 traje li traje, jedanput sam ih zamenio za dve godine. Mislim da nisu bile alkalne one što su došle da sa daljinskim, ali ja sam ubacio alkalne kada su se prethodne istrošile.

E sad, magični daljinski meni traje par nedelja (LG TV). Koristi 2xAA i pošto mi TV služi i kao monitor non-stop sa tim malim daljinski pojačavam/utišavam, menjam sa kamere (antena) na HDMI1, HDMI2... tako da se brzo istroši.

Tačno je da alkalne traju baš dugo, jedan primer je daljinski od klime gde još nisam menjao ali sam mislio da u svim uređajima zamenim baterije za punjive i da se više ne opterećujem tj. da zaboravim kupovinu standardnih nepunjivih baterija.

Bilo gde da se istroši, ubacim u punjač i ne mislim.
 
Pročitaj ovu temu malo više unazad. Spomenuto par puta, punjive baterije nisu za male potrošače tipa daljinski upravljači, miševi, satovi, koji su inače predviđeni da rade sa običnim baterijama. Takvi potrošači će da podprazne punjivu bateriju, i time je oštete.

Oni fancy napredni daljinci, miševi, tastature koji fabrički stižu sa punjivim baterijama, ok. Proizvođač ih je napravio da prepoznaju nivo ispod koga ne treba prazniti bateriju. Ali običan daljinski upravljač će da je cedi dokle može. A NiMh baterija to ne voli.
 
I NiMh oće da procuri. Itekako.

Alkalne najčešće procure kada se ispražnejne zaborave duže vreme u nekom uređaju.
 
Danas sam probao da napunim baterije ali mi punjac za svaku bateriju prijavljuje da je bad ili losa baterija.U pitanju je punjac marke triax model MW6178.Inace zadnji put kad sam punio baterije pre mesec dana bilo je sve ok sa aparatom.

http://www.tehnomanija.rs/punjaci/triax-punjac-tp-6178.html
Naravno probao sam i drugarove 2aa i 3aaa baterije za koje znam da su dobre ali za svaku prikazuje da je bad.Inace kad te baterije stavim u neki drugi punjac puni ih normalno.Da li ovaj punjac moze da se popravi i da li se uopste isplati da se zezam oko toga ili da leti pravo u kantu?:d
Da napomenem da je drugar merio nekim instrumentom tamo gde se stavljeju baterije i da pokazuje napon od nekih 2,8v i on kaze da je to ok ali problem nastaje kad se stave baterije jer za svaku ispise da je bad i lampica samo blinka crveno a trebalo bi da stalno svetli crveno pa kad se napuni da predje u zeleno.
I ako nema nista od ovoga sta preporucujete da se kupi od nekih solidnih punjaca i 2aa i 3aaa baterija?
 
otkako su mi u 2 daljinca procurele alkalne baterije, i to dobre marke, kupljene u radnji, to više ne ulazi kod mene u kuću...ne zovu ih džabe alkaleaks baterije...

Onda papiric sa datumom u poklopac daljinskog ili jos bolje upisi u telefon reminder i na svaku godinu, dve menjaj.
Ili si mislio da stavljas litijumske. Moze i to ali su overkill i preskupe za namenu. Isto kao i punjive.
Ja sam imao curenje samo u stonom satu gde su baterije ostale ~10godina. Ocistio lepo i sat i dalje radi.


Ostalo je NShappy rekao ;)
 
Kakve je baterije Casio stavljao u digitrone? Imam jedan 25 god star sa originalnom baterijom AA. Nije iscurila i još uvek ima napon 1.5 V.
 
I NiMh oće da procuri. Itekako.

Alkalne najčešće procure kada se ispražnejne zaborave duže vreme u nekom uređaju.

to mi se sa nimh nikad nije desilo...a baterije su bile nove, sa dobrim rokom, i pustile su nakon mesec dva, i to u daljincu od cd plejera koji bih se okozio da nabavim...a onda mi se isto desilo u logitech media daljincu takođe nakon par meseci, takođe sa novim baterijama i to dobre marke...znači, nije bilo da su stajale pa ja zaboravio na njih...srećom sam primetio na vreme pa sam uspeo da sprečim da totalno unište daljince
 
Danas sam probao da napunim baterije ali mi punjac za svaku bateriju prijavljuje da je bad ili losa baterija.U pitanju je punjac marke triax model MW6178.Inace zadnji put kad sam punio baterije pre mesec dana bilo je sve ok sa aparatom.

http://www.tehnomanija.rs/punjaci/triax-punjac-tp-6178.html
Naravno probao sam i drugarove 2aa i 3aaa baterije za koje znam da su dobre ali za svaku prikazuje da je bad.Inace kad te baterije stavim u neki drugi punjac puni ih normalno.Da li ovaj punjac moze da se popravi i da li se uopste isplati da se zezam oko toga ili da leti pravo u kantu?:d
Da napomenem da je drugar merio nekim instrumentom tamo gde se stavljeju baterije i da pokazuje napon od nekih 2,8v i on kaze da je to ok ali problem nastaje kad se stave baterije jer za svaku ispise da je bad i lampica samo blinka crveno a trebalo bi da stalno svetli crveno pa kad se napuni da predje u zeleno.
I ako nema nista od ovoga sta preporucujete da se kupi od nekih solidnih punjaca i 2aa i 3aaa baterija?

Ja bih rekao da je problem i u baterijama i u punjaču. Ja sam imao taj punjač pa sam ga se rešio jer je meni uništavao baterije. Pregreva dok puni. On se usija i toplota se prenosi na baterije. Greju se i do 70 celzjusa što je nenormalno. Ako imaš ventilator, možeš da mu napraviš hlađenje kao što sam ja uradio. Postavljao sam slike u ovoj temi.
On inače na početku proverava impedansu baterije pa ako zaključi da je povišena neće da ih puni. Verovatno su sve te baterije koje si testirao relativno istrošene a možda i uništene od pregrevanja. U pametnom punjaču koji puni većom strujom verovatno ne bi mogle da se pune. To ja pretpostavljam da je slučaj; možda je on stvarno pokvaren.
 
@Altru
Pisao sam u ovoj temi (kad su Nitru iscurele) koji su najcesci razlozi curenja. Neki od njih su fizicko ostecenje, izlozenost suncu i neko ih malo koristio pa vratio u prodaju. Dakle, najbolje kupovati tamo gde znaju sa baterijama.
Mada, da se meni desilo i ja bih rezonovao kao i ti. Jer, "ko se na mlijeko opece, i u jogurt duva" :)
 
Ja bih rekao da je problem i u baterijama i u punjaču. Ja sam imao taj punjač pa sam ga se rešio jer je meni uništavao baterije. Pregreva dok puni. On se usija i toplota se prenosi na baterije. Greju se i do 70 celzjusa što je nenormalno. Ako imaš ventilator, možeš da mu napraviš hlađenje kao što sam ja uradio. Postavljao sam slike u ovoj temi.
On inače na početku proverava impedansu baterije pa ako zaključi da je povišena neće da ih puni. Verovatno su sve te baterije koje si testirao relativno istrošene a možda i uništene od pregrevanja. U pametnom punjaču koji puni većom strujom verovatno ne bi mogle da se pune. To ja pretpostavljam da je slučaj; možda je on stvarno pokvaren.

Pazi ovako od prvog dana sam mu stavio ventilator osmicu da ih hladi tako da se baterije sto posto nisu pregrejavale prilikom punjenja.I radio je normalno do pre dve nedelje kad sam punio neke 4 aa baterije.Medjutim danas kad sam ih stavio u ovaj punjac posle par sekundi pored svake baterije napise bad i ona crvena lampica samo blinka.
Dacu punjac zetu da ga otvori i pogleda pa da vidim da li moze da resi problem.Imam jos dva stara punjaca koji rade ok ali su dosta sporiji i nemaju displey nego samo crvenu i zelenu lampicu.Jedan od njih je i ovaj punjac hama delta power 2/4
http://www.foto-global.rs/Baterije-...a-Solid-2-4_14_Punjaci sa baterijama_527.html

E sad kad sam iz ovog triax punjaca izvadio dve 3aaa baterije i gurnuo ih u ovaj hama punjac i on je poceo da blinka samo crveno da treperi a trebalo bi da konstantno gori crvena lampica.Moguce da ih je triax punjac sjebao.Ali kad ih stavim u neki jos stariji punjac one se pune normalno.Inace je drugar merio ove baterije unimerom i po njemu su sve one dobre.
Sta ti preporucujes da se kupi od punjaca ako kojim slucajem ne bude mogao da se popravi ovaj triax?
Daj neki predlog posto planiram da kupim sanyo baterije.
 
Ok kazi mi odakle se moze poruciti?I gde je najpovoljnije?Ono tipa ebay ili nesto slicno?I kako da budem siguran da nije neka kopija nego da je original?Mislim ima li neki provereni sajt koji salje ok robu?
 
Ok kazi mi odakle se moze poruciti?I gde je najpovoljnije?Ono tipa ebay ili nesto slicno?I kako da budem siguran da nije neka kopija nego da je original?Mislim ima li neki provereni sajt koji salje ok robu?

Pa dobio si proveren link, ovde je 100% original roba. Da li je najpovoljniji? Otprilike jeste.

Inače ja sam od njih kupio ovaj punjač:

https://ru.nkon.nl/charger/multichemistry/skyrc-mc3000.html

Jeste skup ali samo na prvo brojanje, punjač je fenomenalan, sa svim mogućim i nemogućim podešavanjima ali moram naglasiti da je za pravilno podešavanje režima rada u Advanced modu potrebno i malo više od elementarnog znanja o baterijama i parametrima različitih tipova. Na raznim opisima dotičnog punjača nagledao sam se svakakvih gluposti od ljudi koji opisuju režime rada a za opciju discharge jednostavno kažu da im nije jasno šta ona u stvari radi i čemu služi. Tako je danas kad svako može da radi review...

Kao drugi punjač koji sam takođe nabavio, Opus BT-C3100 V2.2 je daleko pogodniji za početnike i ljude koji nisu spremni da se maltretiraju sa gomilom opcija a posao odrađuje odlično. Na eBay-u je bio 23 dolara do pre nekoliko dana. Sada je standarna cena od 35 pa na više.

I treća stvar:

http://www.ebay.com/itm/252250325510?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

evo ako nekome treba, jeste da nije original ali radi posao.
 
Poslednja izmena:
to mi se sa nimh nikad nije desilo...a baterije su bile nove, sa dobrim rokom, i pustile su nakon mesec dva, i to u daljincu od cd plejera koji bih se okozio da nabavim...a onda mi se isto desilo u logitech media daljincu takođe nakon par meseci, takođe sa novim baterijama i to dobre marke...znači, nije bilo da su stajale pa ja zaboravio na njih...srećom sam primetio na vreme pa sam uspeo da sprečim da totalno unište daljince

Tja, razumem paniku...

Meni za 20-ak i više godina života koje pamtim i zanimam se za gadgeteriju, ni jedna alkalna normalnog brand-a nikada nije iscurela. Nailazio sam kod rodbine da su iscurele one srnj. baterije iz kineskih radnji, i eventualno neku godinama zaboravljenu alkalnu u baterijskim lampama, satovima i tranzistorima. Ali su te bar 7-8 godina stajale u tim uređajima nakon što su potrošene.

NiMh je mnogo manje u prometu. Takođe, ljudi ih mnogo aktivnije koriste, pa će neki škart koji iscuri mnogo ređe da se zatekne.

Ako već hoćeš punjivu bateriju u malom potrošaču, gledaj da nabaviš Eneloop lite. Namenjeni su takvim potrošačima. Imaju relativno mali kapacitet, ali u nekom daljincu će ti čak i normalan Eneloop imati veće samo praženjenje od pražnjenja uređajem. Stajaće par godina pre nego se potroši, a uređaj će na kraju da je podprazni i time ošteti. Ovoj Lite to toliko ne smeta, brže će da se potroši, a prijaće joj da se jednom godišnje isprazni te napuni.
 
Poslednja izmena:
Dobar deo Alkalnih baterija po našim radnjama su običan falsifikat. Za sada sam nalazio na Toshibu, Kodak, Maxell. I to na mestima gde se prodaju i originalne, naleti poneka tura loših. Sa Kodak baterijama je situacija bila takva da procure još dok su u top formi, napon 1,4V, daljinac radi perfektno a baterija iscurela. Inače baterije sam uzimao u jednoj foto radnji koja je baš na glasu ali rešio gazda da poveća zaradu prodajući žnj klasu baterija.

Inače što se Eneloop baterija tiče Eneloop lite se preporučuju za upotrebu u malim potrošačima tipa daljinski ali i u bežičnim telefonima zbog relativno čestog punjenja - pražnjenja. Ja lično radije uzimam standardne, četvrtu generaciju ali isključivo proizvodnje FDK, bilo Panasonic bilo Fujitsu. Bitno je da su izašle iz FDK pogona u Japanu. Evo i zbog čega:

http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?392229-Japanese-Vs-Chinese-Eneloop-Cycle-Testing-Results/page7

Inače Eneloop Pro posle godinu-dve umerenog korišćenja gube kapacitet i izjednačavaju se sa standardnim Eneloop baterijama a kasnije čak imaju efektivno i manji kapacitet. Ko ne veruje neka proba da ih uporedi posle tog vremena. Ukoliko je neophodan maksimalan kapacitet onda je van svake diskusije. Ipak po cenu jednog paketa Eneloop Pro mogu se kupiti skoro 2 paketa standardnih što je ipak daleko veća prednost u kapacitetu i u broju ciklusa.

Baterije koje koristim, nabavljene kod NKON-a:
Baterije.jpg
Oprema na delu:
Fujitsu AAA.jpg
Panasonic AAA.jpg
SkyRC 1.jpg
 
@Vaskev

to i jeste problem, šta je danas dobar brend...ja rekoh da su bile brendirane baterije a zapravo je od tih brendova ostalo samo ime...većina poznatih proizvođača baterija su prešli u kineske ruke i tu više nema govora o nekom kvalitetu...toshiba, kodak, maxell, verbatim, to je sve težak treš...a koliko sam površno ispratio varta, rayovac su sada kinezi, duracell valjda drži procter &gamble, ali njima su važniji šamponi od baterija pa ništa i ne ulažu u taj deo proizvodnje...

P.S. dobro si se opremio...ja sam nešto izgubio poverenje u ove punjače sa gomilom ekrana, bljeskalica, fleševa, božićno drvce sijalicama, tako da koristim "obične" pametne punjače sa 4 kanala i svim drugim zaštitama a baterije proveram multimetrom (koji pored voltaže ima i battery test mode za proveru kapaciteta) i testerom baterija koji sam nedavno nabavio, to mi zadovoljava moje potrebe...
 
Poslednja izmena:
Da, to je tačno. Što se Eneloop baterija tiče evo jedan interesantan podatak. Kada je Sanyo bio prinuđen da proda tehnologiju, zbog anti-monopol zakona je to morao da uradi tako što će ime prodati nezavisno od fabrika u kojima se to radi. Tako je Fujitsu preuzeo proizvodne pogone a Panasonic kupio ime odnosno brend Eneloop. E dok Fujitsu prodaje baterije po svojoj ceni, Panasonic mora da na tu cenu doda i planiranu zaradu. Zato je Fujitsu baterija kod NKON-a jeftinija nego Panasonic a izlaze iz iste fabrike. Naravno sve dok NKON prodaje originalne ćelije Made in Japan. Zato je Panasonic pokrenuo i svoju sopstvenu proizvodnju po svojoj tehnologiji koja ipak nije dorasla tehnologiji Eneloop za koju se izdaju. U prethodnom linku je to i dokazano. Inače na eBay-u je 99% Eneloop baterija poreklo Kina što iz Panasonic pogona što iz malenih garaža. Jedino je cena prava. Inače Duracell nema svoje punjive baterije i to su Eneloop Pro. Meni lično se nisu pokazale baš kao pouzdane. Imaju manu da se brzo ulenje i izgube kapacitet koji se doduše ponekad vrati sa nekoliko ciklusa punjenja-pražnjenja ali neke ćelije jednostavno neće. Negde sam pročitao da na taj način štite prodaju svojih klasičnih baterija (ako je to uopšte tačno). Inače ja sa Vartom, što se novijih punjivih baterija tiče nemam neka iskustva, sa starijom serijom nisam bio zadovoljan.
 
BT-C3100 za 11 dolara.jpg

Prosto neverovatno, mislim da se posle kupovine ovako jeftinih stvari dobija poruka da je predmet postavljen sa hakovanog naloga i nude refund. Posle toga dobijate poruku da prodavac nije više na eBay-u, odnosno da je nalog ugašen.
 
Jesi dobio ili ocekujes da ces dobiti?:)
 
"You were recently involved in a transaction for the following item:
282161566947 - Intelligent LiitoKala Engineer Lii-500 4 Slots Li-ion Ni-MH Battery Charger

We’re writing to let you know that an unauthorized third party may have accessed the seller’s account to list this item. The item has been removed from the site, and the transaction was cancelled. We ask that you take the following precautions:

- If you already paid for the item, you may be protected by eBay. Open a request with the Resolution Center and choose, "I bought an item. I haven't received it yet." You can access the Resolution Center by visiting:
http://resolutioncenter.ebay.com

- If the transaction doesn't qualify for eBay’s protection, please immediately contact the payment service used to request a refund.

- If you haven't paid for your item, consider this transaction canceled and do not send payment.

In this situation, your account wasn't accessed by the third party involved."

Prethodno iskustvo sa takođe neverovatno jeftinim punjačem, nije mi trebao ali je ponuda bila neodoljiva. 10$. Posle se ispostavilo da od toga nema ništa. Mislim da je i sa ovim drugim ista priča.
 
da li se opterećujete prilikom kupovine da ako kupujete kod mađara ili kod bilo koje druge zemlje eu, da ipak oni dobijaju bolji kvalitet za razliku od naše zemlje ili je to sve isto?
 
Nazad
Vrh Dno