Šta je novo?

Brzi-Spori punjaci & Baterije

A gde da nadjem triax kod nas? :)
 
Svuda :)
Triax je naša firma koja lepi svoje ime na kineske baterije. Pravo da ti kažem, gube kapacitet brže od ostalih koje sam koristio a i u startu nemaju onaj kapacitet koji piše da imaju.

Varta koju sam kupio prošle nedelje nije se proslavila. Posle formiranja tri puta na 0.1C imala je kapacitet od samo 1800 mAh umesto 2700. Onda sam je ostavio na tri ciklusa punjenja strujom 1A, pražnjenje 400mA i došla je do 2400mAh.
Poređenja radi, ovo su težine baterija:
Enelup (sa 1500 ciklusa): 26,1g
Sanio XX: 29,6g
Varta 2700mAh: 30,3g

vartina težina obećava; mislim da ima prostora za još malo poboljšanja.
 
Poslednja izmena:
Nema, zvao sam direktno triax :( Kaze mozda ce dobiti sredinom novembra.

Jel ima neko neku drugu oprobanu ideju?
 
Oni koliko sam ja video imaju samo standardne baterije tipa AAA i AA.
 
Hehehe nije frka :) Hvala, u svakom slucaju si pokusao da pomognes!
 
Ajde opet da ja pitam nesto :p

Imam 6 eneloop baterija 2000 mAh, koje su trenutno visak. A u kancelariji imam 2 mutilice za nes na baterije koje bukvalno jedu baterije. Stavim dve firmirane ali obicne AA baterije i prvih nedelju dana vrti kako treba a onda 2 nedelje umire. Interesuje me ako im stavim po ove dve eneloop baterije, jel moze nesto da se desi baterijama i jel ce lepo da radi?

I da, ostale dve bih stavio u baterisku lampu. Jel moze nesto da im se desi, jer istu retko koristim al bi odgovaralo da jednom bar radi tad kad je koristim? :p
 
Ja baš imam Enelup baterije u mutilici za nes. I radiće ti bolje nego bilo koje druge. Jednostavno, mogu da isporuče toliku struju koja je potrebna motoru. Alkalne to ne mogu i zato ne rade nikako. Ne pamtim kad sam ih zadnji put punio. Doduše ne mutim svaki dan, ali opet....

Za baterijsku, naravno. Mogu da stoje koliko hoćeš za razliku od ostalih NiMH tipova koje pored gubitka kapaciteta, dobijaju i veći otpor ako stoje. Povećava se i kod Enelupa vremenom (jako sporo) ali ga je moguće vratiti na stari posle jednog pražnjenja i punjenja. Kod ostalih, teško. Svaka druga baterija koja mi je stajala nekorišćena, nepovratno je izgubila svojstva koja je imala.
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru :)
 
Koja Enelop baterija za nes mutilicu? :d
Još će neko da pita, kupio sam ženi vibrator, jel da joj gurnem Sanyo od 2700 mAh, pitam da znam, čisto da je ne ubije struja? :d

@s16
Ne mislim na tebe, nego mi je to sad tako sve smešno. :d :lupko:
 
Poslednja izmena:
Hvala na linku. Da, slažem se sa tobom. I ja se nadam da nećemo na ovo čekati još 10 ili 20 godina da se pojavi u mobilnim telefonima i laptopovima, npr.
Da ne bude za 100 godina,a i da ne bude paprena cena! :D
 
Toshiba je razvila brzo punjenje odavno, mada se trenutno koristi samo kod elektricnih automobila i sl. proizvoda. Ali ovaj podatak "2000 times more powerful" je krajnje diskutabilan.
 
2000x veći kapacitet uz 30x manje dimenzije?!? Prvo, veličina baterije je direktno proporcionalna kapacitetu. Ovaj njihov odnos znači da će baterije zapravo imati 2000 x 30 = 60000puta veći kapacitet nego današnja baterija ako pričamo o istoj dimenziji baterije. Sumnjivo to meni...

1000x brže punjenje?!? Prvo, punjač koji će neku snažnu bateriju recimo laptopa puniti 1000x brže nego danas će biti veličine aparata za varenje.
A ako će da puni automobil, biće veličine zamrzivača, i to onog najvećeg sandučara. I kačiće se direkt na srednje naponsku trafo stanicu.

Primetite i to da danas, kako razvijaju sve bolje baterije, slabo nešto da se povećava autonomija uređaja. Ne. Oni naprave bateriju bolje tehnologije, ali onda u npr. telefone ili laptipe ugrade manju (i jeftiniju) bateriju pa smo onda konačnim kapacitetom opet tu negde. Kada bi napravili litijumski bateriju one dimenzije koja je bila u Nokiji 3310 npr, imala bi 2.5x veći kapacitet nego što trpaju u smartfon srednje klase.

Ovo što najavljuju, i ako naprave, neće nam telefoni raditi mesec dana, nego će samo imati bateriju veličinu one za sat. I radiće k'o i danas, dan-dva.
 
Ma nista im ne verujem. Kad bi to bilo tako onda bi moj yugo sa 4 AAA baterije mogao do soluna i nazad da ide.
Dok sam citao clanak setio sam se filma Terminator 3 kad shvarci vadi bateriju i baca je u pustinju, posle 20 sekundi dize se pecurka.
To bi bila nova definicija onog slogana "do not put in fire"
Bolje bi bilo da imamo mini reaktore kao u "back to future" koji rade na djubre.
Tamo negde 2000 te su pricali kako ce za dve tri godine nokia da izbaci providan, savitljiv telefon kojem baterija traje mesec-dva. I de je taj telefon sada?
Kome se isplati da napravi bateriju koja traje ljudski zivot?
Propala bi industrija baterija :)
 
Koja Enelop baterija za nes mutilicu? :d
Još će neko da pita, kupio sam ženi vibrator, jel da joj gurnem Sanyo od 2700 mAh, pitam da znam, čisto da je ne ubije struja? :d

@s16
Ne mislim na tebe, nego mi je to sad tako sve smešno. :d :lupko:

Hahahahah, idi bre slinac mi ispade kad sam se nasmejao :D

Nego ako.je ovde jos neko ziv, ja bih imao pitanja neka.
Pocrkavale mi AAA baterije u bezicnom u firmi a neki kazu da kad stave u bezicni da ne moraju puniti 7 dana. Vec vidim da cu kupiti eneloop baterije ali me zanima da li ce im nesto biti ako radnici u firmi svaki dan posle radnog vremena stave bezicni na njegov punjac iako nisu ni blizu prazni? ;)
I kupio bih neki punjac za ostale baterije ako.mi zatreba pa me zanima sta valja recimo kod nas. Gledam na winwinu recimo jer ako kupujemo preko firme onda mi je tako najlakse, ali ne znam da ocenim koji je dovoljan za neko punjenje tipa stavim baterije da se pune preko noci a da ne razmisljam o "procurenju" istih?
 
Hahahahah, idi bre slinac mi ispade kad sam se nasmejao :D

Nego ako.je ovde jos neko ziv, ja bih imao pitanja neka.
Pocrkavale mi AAA baterije u bezicnom u firmi a neki kazu da kad stave u bezicni da ne moraju puniti 7 dana. Vec vidim da cu kupiti eneloop baterije ali me zanima da li ce im nesto biti ako radnici u firmi svaki dan posle radnog vremena stave bezicni na njegov punjac iako nisu ni blizu prazni? ;)

Svakako da NIJE DOBRO da se baterije ponovo pune,pogotovo što za jedan dan korišćenja Eneloop baterije ne mogu ni 10 % da se isprazne, možda čak i manje iod toga. Sa malko lošijom markom baterija od Eneloop-ovih (imam Ansmann AAA baterije) moj bezični telefon drži između 6-9 dana, što zavisi koliko telefoniram. A kapacitet mojih AAA baterija je 1100 mAh, dok su standardne koje se stavljuaju u telefone obično 800-850 mAh.

Dakle, u prevodu, ako imaš nekog uticaja na zaposlene u firmi, nateraj ih da ne stavljaju non-stop bežični na punjač i objasni im da će time BITNO skratiti njihov životni vek. Najbolje je da se isprazne što je moguće više, ja moje punim tek kad mi se oglasi alarm da su baterije skroz na kraju.
 
Poslednja izmena:
^
Hvala, nije problem... Kupicu svakako eneloop pa cu im naglasiti to ;)

Citao sam dobar deo teme pa u sustini sam shvatio da mi punjive baterije za bezicni mis, satove, i neke sitnice nisu potrebne? Osim za bezicni telefon (koji ima svoj punjac) i digitalni fotoaparat (koji ne koristim).
I jel ima eneloop alkalne koje su dobre za te sitnice?

Edit:
Vidim imaju neke Sanyo Alkalne za 100 dinara dva komada po netu. Jel ih neko koristio? Da li vrede kao i Sanyo punjive? Ili imate neki drugi predlog za sat/bezicni mis?
 
Poslednja izmena:
Ne,ja ne bih te alkalne kupio, čemu ??? Ne isplate se, najviše se isplate punjive baterije, pogotovo to što Eneloop možeš puniti 1500 puta, a ako imaš sreće naći ćeš i NAJNOVIJU verziju koje mogu da se pune i 1800 puta. E sad, nisam siguran da li to važi za AAA baterije, ali znam da ima takvih AA baterija.


Citao sam dobar deo teme pa u sustini sam shvatio da mi punjive baterije za bezicni mis, satove, i neke sitnice nisu potrebne? Osim za bezicni telefon (koji ima svoj punjac) i digitalni fotoaparat (koji ne koristim).

Tako je, odlično si sve shvatio. Punjive baterije bi bilo čudno stavljati u satove i druge uređaje koje vrlo malo trše struju. Inače, za punjivi miš ti itekako treba punjiva baterija jer na nekim bežičim miševima baterija traje samo do 10 dana. Pravilo je da se punjive baterije koriste ISKLJUČIVO u uređajima koji trebaju dosta energije i koju istu brzo ili relativno brzo troše.


Pogledaj ove oznake iz tabele pažljivo, kako bi kupuio 1800 varijantu Eneloop baterije: http://www.eneloop.info/eneloop-products/eneloop-batteries.html


Npr ja imam stariju varijantu Eneloop baterija, 3UTGA, a najnovije koje se pune 1800 puta imaju oznaku 3UTGB, govorim o AA baterijama ovde.
 
Poslednja izmena:
^
Jasno, hvala na detaljnom odgovoru ;)

Onda cu i za mis i za tastaturu uzeti eneloop, a videcu jel ima taj novi model ;)

A za sat, daljinski jel imas neku preporuku cisto da pitam?
Nedavno sam svratio do Kineza i uzeo iz sprdnje neke baterije. Cetiri komada AA za 50 dinara :D
Komedija... stavio sam dve u daljinski i on sljaka za sada :D
 
^
Jasno, hvala na detaljnom odgovoru ;)

Onda cu i za mis i za tastaturu uzeti eneloop, a videcu jel ima taj novi model ;)

A za sat, daljinski jel imas neku preporuku cisto da pitam?
Nedavno sam svratio do Kineza i uzeo iz sprdnje neke baterije. Cetiri komada AA za 50 dinara :D
Komedija... stavio sam dve u daljinski i on sljaka za sada :D

Za tastaturu ne moraš da uzimaš punjive, dovoljno je da uzmeš KVALITETNU Duracell litijum-jonsku AA bateriju, pošto tastature ne troše toliko energije, barem ne da ja znam. Ako grešim nek me neko ispravi, podrazumeva se.

Daljinski koristi bilo koju bateriju, i najobičnija ima da ti šljaka dosta dugo ! Još ako i u njega staviš Duracell bilo alkalnu bilo litijum-jonsku, ima da traje ko zna koliko dugo !!! U sat stavi neku bateriju koju hoćeš, a ako hoćeš da ti sat radi 10 godina stavi i njemu litijum-jonsku Duracell bateriju. :)
 
Durasel nema litijum jonske, pogotovo ne AA. Postoje litijumske ali ne traju puno duže ako se koriste u mišu a skupe su ko đavo.

Miševi traju sada i po godinu, tastature po dve i tri. Bio bi greh da na to bacaš Enelup. Fora je što kod uređaja sa malom potrošnjom, približno isto će trajati i kvalitetna i manje kvalitetna alkalna. Samo da nije cink karbon baterija (te što si uzeo kod kineza).
Čak i da menjaš bateriju na 6 meseci u mišu, Enelup bi ti se isplatio tek posle više od dve godine. Ja koristim miša koji mora da se puni svaki dan pa je razumljivo imati punjivu ali za miševe koji rade više od 6 meseci sa jednom baterijom alkalna je bolje rešenje. Samo zameniš i teraš dalje.
 
Poslednja izmena:
Durasel nema litijum jonske, pogotovo ne AA.

Najjace je kako se kosta uziveo u ulogu poznavaoca baterija :D Nema ih Duracell, jer ni ne postoje punjive AA i AAA baterije od 1,5V. Tehnologija Li-ion baterija je takva da im se napon krece uglavnom oko 3,6V.
 
Najjace je kako se kosta uziveo u ulogu poznavaoca baterija :D Nema ih Duracell, jer ni ne postoje punjive AA i AAA baterije od 1,5V. Tehnologija Li-ion baterija je takva da im se napon krece uglavnom oko 3,6V.

Jel nemaju a ? A ja nisam uopšte ni mislio na punjive litijumske baterije, zašto si me tako razumeo ne znam. Nema punjivih litijumskih baterija za mase. http://www.amazon.de/DURACELL-Lithi...UTF8&colid=3SUCOLK72KEWV&coliid=ISODT3PJMRZN4


Inače, opšte je poznato, ko se interesovao, da litijumske baterije AA i AAA i ostalih dimenzija (naravno nepunjive) mogu da izdrže rad na dosta niskim temperaturama a da im ne padne značajno kapacitet. Kapacitet im pada značajno manje sa smanjenjem temperature, nego sa alkalnim baterijama i NIMH punjivim baterijama. Praktično, ovo ih čini IDEALNIM baterijama za zimu i uopšte niske temperature.


Preporučujem, ipak, kupovinu neku od ovih Energizer baterija jer je još bolja i dugotrajnija od Duracell litijumske:

http://www.amazon.de/Energizer-Lith...TF8&colid=3SUCOLK72KEWV&coliid=I12FU4X28MODEY
http://www.amazon.de/Energizer-Ulti...TF8&colid=3SUCOLK72KEWV&coliid=I3AXE75WQ4CCAD
http://www.amazon.de/Energizer-Lith...TF8&colid=3SUCOLK72KEWV&coliid=I10XFYOEAJ5OW6
 
Poslednja izmena:
... dovoljno je da uzmeš KVALITETNU Duracell litijum-jonsku AA bateriju...

...ja nisam uopšte ni mislio na punjive litijumske baterije, zašto si me tako razumeo ne znam...

Ti uopste nisi ni mislio dok si pisao ;) Razumeli su te onako kako si i napisao - litijum-jonske baterije. Nikako drugacije nisu mogli da te razumeju ;) A da si na pocetku napisao ovako kako si sada (litijumske baterije) niko ti nista ne bi prigovorio :)

Znas onu poslovicu - triput meri, jedanput seci... moze da se "modifikuje" u - triput razmisli, jedanput pisi.

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Da,znam,nekad se čovek zanese i ne napiše ono na šta misli, zašta se izvinjavam. Dakle sad je sve rešeno a Kiza je sve lepo rekao.
 
Nazad
Vrh Dno