Šta je novo?

Bojler za Kupatilo

Ista prica za DOM bojler. 7godina trajao originalni grejac. Zamena grejaca je muka ziva, stvarno je veliki posao. Najveci je problem bio da se ubaci grejac u bojler, trazi neki ugao inace ne moze flansa da udje. Napatio se ortak samo tako. Ovo ostalo nije strasno ali mora sve da se rasturi.
 
Poslednja izmena:
Gorenje bojler, posle mesec dana krenuo da se cuje :D Ne verujem da je u pitanju kamenac, jos ga ni ne grejem na max, drzim ga na eko modu. Spada li to pod garanciju, tj mogu li da reklamiram to zujanje pa da zamene grejac ili da vide u cemu je problem?
 
Gorenje bojler, posle mesec dana krenuo da se cuje :D Ne verujem da je u pitanju kamenac, jos ga ni ne grejem na max, drzim ga na eko modu. Spada li to pod garanciju, tj mogu li da reklamiram to zujanje pa da zamene grejac ili da vide u cemu je problem?
Snimi zvuk. Da li je zvizdanje ili??
 
Imam jedan problem sa bojlerom možda se neko susretao sa istim?

Bojler je sa ubačenim prohromskim kazanom.
Na samom varu na ispustu hladne cevi na kazanu, kaplje po malo voda.

Zanima me kako rešiti ovaj problem, da li možda sa nečim da se zalepi ili...?
 
Bojler je pod pritiskom, nisam siguran da može efikasno da se zalepi.
Možda iznutra, ali da se prvo očisti sva površina tu gde ulazi cev u bojler. Probaj neki dvokomponentni lepak, na primer Bison Epoxy Metal. Možda može i silikon.
Ako ništa ne pomogne, onda da se zavari od spolja.
 
Pitanje je koliko je isplativo takvo krpljenje a verovatno je kazan dosta star. Tu mora da se skida bojler (neće niko da ti zavaruje nadglavno) a i da neko hoće da zavari tako moraš isprazniti bojler, treba prebrusiti zavar (ukopati) a pre svega naći dobrog zavarivača REL koji zna da radi sa prohronskim elektrodama ili dobrog argonca. Ako je kazan star više od 15 god. pitanje je gde će figurativno sutra početi da kaplje. Nov kazan ti je oko 100e a možeš probati sa tečnim metalom za visoku temperaturu (trpi 100-120°C u zavisnosti od proizvodjača) pa kako bude, nisam nikada probao.
 
Hvala na savetu.
Bio da vidim koliko se kreće cena bojlera od 80L, = 21k 2god.gar. na grejač i 10god.gar. na kazan.
I počinje priča da mi se ne isplati da zamenim kazan, bolje novi bojler.


Sada razmišljam,
ako je 12-13k nov kazan mislim da je sa 15god.gar., on dolazi sa grejačem.
Ostaje stara limarija i ona četvrtka ne
znam šta je, da li je termostat i par žica.
Hoću da kažem kada se zameni kazan bez obzira na ostalo dobija se malte nov bojler iako je star.
Da li dobro razmišljam?
Jedino je pitanje koliko se kreću ruke majstora za zamenu tog kazana?
 
Da li neko ima ideju kakav kvar na instalaciji je mogao da dovede do "eksplozije bojlera u velikom broju stanova"?
 
Jedino sto mi pada na pamet da je struja nekako sjebala hidrofor i on nabio pritisak vode i eto. Moguce da lupam😀
 
Obično bi trebalo da bude neispravan sigurnosni ventil i stari kazan jer se materijal haba, tanji se, a kazan ganc nov se ispituje na 10 bara. Da bi došlo do povećanja pritiska u kazanu može biti neispravan ili raštelovan termostat i povećanje pritiska u vodovodnoj mreži.
 
Prekid nule na brojilu možda. Desilo se kod sestre skoro kada su joj menjali brojilo. Nisu dobro stegli žicu na brojilu, pola stvari u kući pregorelo.
Nema rekacije osigurača, potrošači na 400 V. Sigurnosni ne odreaguje dovoljno brzo (ili uopšte ne odreaguje ili nema kapacitet da isprati tu reakciju) u odnosu na visoki pritisak koji se stvori usled brzog isparavanja vode u kazanu i eto ti bum.
Uglavnom, ako si prisutan kada se nešto desi na razvodnoj tabli odmah gasi sve osigurače u kući. Još bolje i sklopku ako je ugrađena (ni sklopka ne reaguje automatski, samo da se zna).
Čovek je lepo objasnio da ne moram ja :)


EDIT: Kažu da je više stanova u pitanju, jedino da je i nova gradnja pa izvođač sve isto ugrađivao. Nešto mi nije baš logično da je baš sve neispravno od ventila. Ili možda i jeste?
 
Ala su objasnili, svaka im čast :)
Elektrodistribucija objašnjava da se sve odigralo u sredu uveče oko 22.30, kada je voda koja se slivala niz zid došla do elektrokablova.
Potom je došlo do kvara u glavnoj elektromreži, odnosno glavnom strujomeru u zgradi i zato je došlo do pucanja bojlera i nestanka struje.
 
Mislim da te bojlere nisu pregrejali grejaci.....da je 1 pa hajde,ali 6.....mislim da je njih grejao protok struje,kao u kuvalu za kafu.Sta se tacno desilo ne znam jer se ne razumem toliko u struju,mozda neko moze da nam pojasni?Mozda su se u strujomeru spojili faza i nula pa su bojleri dobili naoajanje kroz nulu ili tako nesto.Da ih je pregrejao grejac je nemoguce jer postoje termosta,sigurnosti termostat i sigurnosni ventil i nema sanse 6 komada da pukne.Ovo je bilo ekstra brzo zagrevanje gde ni sigurnosni ventil nije uspeo da smanji pritisak.
 
Teško da su se spojili 0 i faza, pre će biti da su spojene 2 faze na napojnom kablu za zgradu.
 
I to je moguce,ali zar se tada ne bi iskljucio termostat kad dostigne temperaturu?I sta bi se desilo sa grejacem kada bi dobio 400v sa dve faze?
 
Izgoreo bi grejač i verovatno "probio" i eto kuvala za kafu a dok ternostat odradi (spor je) eto danca od kazana zalepljenog na plafonu.
Ne mora da znači da je to u pitanju, samo nagadjam a gledao sam kada su spojene 2 faze gde iz kasne probija luk bar metar napolje, automat za svetlo samo cakće i sijalice šljašte više nego kad opeče zvezda najžešće i jedna po jedna vrišnjavaju a izolacija na kablu sa bandere ne da se topi već gori. Sve je to trajalo par minuta.
 
Moram da priznam da mi nije bas jasna cela ta situacija.
Bojler kada eksplodira zbog velikog pritiska napravi zescu havariju u stanu a to ako se ne varam nisu spominjali da se desilo.
Takodje ne smatram da su velike sanse da u zgradi crkne na sest bojlera i standardni i sigurnosni termostat pa da uopste moze da dodje do pregrevanja bojlera.
Takodje mogucnost da se prekinula nula i dosla faza umesto nje nije nesto zbog cega bi stradao bojler. On je taj koji u takvom slucaju obicno sprovede fazu na nulu i pogori slabije potrosace, to sam video vise puta.
Jedino sto mi "pije vodu" moze biti da je neki hidrofor ako ga ima zaglavio i nabio pritisak na vodovodnu mrezu.
Tada bi mogli tako da popucaju bojleri, da se sliva voda niz zidove i da se desi sve ostalo o cemu se pisalo.
 
Moram da priznam da mi nije bas jasna cela ta situacija.
Bojler kada eksplodira zbog velikog pritiska napravi zescu havariju u stanu a to ako se ne varam nisu spominjali da se desilo.
Takodje ne smatram da su velike sanse da u zgradi crkne na sest bojlera i standardni i sigurnosni termostat pa da uopste moze da dodje do pregrevanja bojlera.
Takodje mogucnost da se prekinula nula i dosla faza umesto nje nije nesto zbog cega bi stradao bojler. On je taj koji u takvom slucaju obicno sprovede fazu na nulu i pogori slabije potrosace, to sam video vise puta.
Jedino sto mi "pije vodu" moze biti da je neki hidrofor ako ga ima zaglavio i nabio pritisak na vodovodnu mrezu.
Tada bi mogli tako da popucaju bojleri, da se sliva voda niz zidove i da se desi sve ostalo o cemu se pisalo.
Ma kakav hidrofor,to je struja ugrejala toliko brzo da nisu stigli da reaguju ni termostat ni sigurnosni ventil.
 
I to je moguce,ali zar se tada ne bi iskljucio termostat kad dostigne temperaturu?I sta bi se desilo sa grejacem kada bi dobio 400v sa dve faze?
U tom slucaju grejac od 2kW postaje grejac od 6kW. Verovatno ne pregoreva odmah posto je potopljen u vodu. Ali voda u donjem delu oko njega brzo prokljuca pre nego sto termostat odreaguje, a sigurnosni ventil moguce da nema dovoljan kapacitet da dovoljno brzo otpusti pritisak... Osigurac ne iskace jer je struja samo 15A.
 
Nije ni meni baš najjasnije, pomenuo sam prekid nule kao mogući pokretač cele havarije.
Zar nije vodovodna instalacija bez pumpe ispod 6 spratova, bar je kod mene tako u gradu u mojoj zgradi. Osmica i dvanestica pored imaju pumpe. Ako je to zgrada sa vesti ima 4 sprata.
Ne vidi se ništa od pene na brojilima ali znači da je vuklo jako struju čim je krenulo da gori i pa su gasili. Ko zna, hoće grejač da pukne na nekoliko načina, viđao sam, doduše davno, magnohrom bojlere gde si morao odmah da im zameniš žice jer se topile u normalnom radu koliko su bile neadekvatne. Hoće i termostat da zablokira...
Meni je baš čudno što se desilo na više bojlera. Ko zna i kako su pređana brojila, kako su šine postavili, da li je taj red taj sprat...
 
Ko zna da li su bojleri u opste eksplodirali...
verovatnije je da su se samo zapalili a novinari po obicaju nemaju pojma o cemu pisu.
 
Koliko sam video na tv prilogu, stari osiguraci. Ljudi znaju da stave debelu zicu u njima i eto havarije. Cudi me da nije bilo nikakve sklopke na instalaciji da odreaguje.
Mozda je neko cackao oko instalacije...
 
Bukvalno nikakve veze nema što su stari osigurači. Ništa im ne fali i kod mene su i dalje u zgradi.
Zna se ko ima ključ od ormana. Osigurači stoje u kutiji u razvodnom ormanu. Neko zezne fazu, zna se gde pozvoniš i ko treba da promeni.
Pa nisu baš ni svi debili da trpaju eksere u osigurače. Sklopke se ugrađuju jedino u stanove ako menjaš tvoju kutiju sa osiguračima kao što je većina i uradila, prešla na automatske.

Kod sestre u zgradi je u novembru menjano brojilo. Problem je što, isto kao i opomenu npr., oni ture obaveštenje u taj orman. Pre jedno mesec dana je led svetlo eksplodiralo kada su upalili luster, sunčane naočare nisu pomagale koliko je sve bleštalo, pregorelo je sve i svašta. Nemam pojma šta je bilo sa bojlerima.
Nije dobro stegao nulu na brojilu. Labavo držala jedno vreme, žica je izgorela kod kontakta, pretpostavljam od varničenja, prekinula se tada nula i sredila joj pola kuće. Ona ima sklopku i automatske osigurače ali ne reaguju u tom slučaju.

Ja sam negde pročitao da je vertikala u pitanju, da je došlo do spoja sa vodovodnom instalacijom i da su stvarno eksplodirali.
Bojler je sprava pod pritiskom, i da ga ne uključiš, on je pod pritiskom vode iz vodovoda. Milsim da je nekih 4 ili 5 bara, ne znam ni da li radi još onaj manometar u podrumu.
Kod dananšnjih bojlera više ne postoji kompenzacija, tj. prazan vazdušni prostor. Stariji mogu lako da se sete koliko su bili veći bojleri od 80 litara gabaritno u odnosu na ove današnje.
Tako da ako je došlo do pregrevanja vrlo su lako mogući visoki pritisci i pucanja.
 
Da li su ovo najbolji bojleri na nasem trzistu?


 
Ja (za sad) imam dobra iskustva i sa Aristonom, a i par majstora sa kojima sam pričao su mi rekli da je dobar. Samo nikako one fensi pljosnate nego klasičan inox bojler...
 
Da li je neko od vas čistio Ariston bojlere, u pitanju je Velis Evo 100L model bojlera?
Pa me interesuje da li ima nešto posebno da se pažmnja obrati pri otvaranju?
 
Ko hoce sigurica bojler sa prohromskim kazanom,moja preporuka za Elit Čačak. Msm da je sada garancija na kazan 20god. Dok sam radio kao trgovac,prodavao sam ih na gomile,nikad nikakva reklamacija na kazane. Grejace/termostate ne racunam,to je ionako potrosna roba.
 
Nazad
Vrh Dno