Šta je novo?

Bojler za Kupatilo

donmarkon

Slavan
Učlanjen(a)
04.09.2008
Poruke
1,885
Poena
375
Koji bojler od 80l kupiti?
Gledam i ne znam sta da gledam, vredi li dati vise para za skuplje ili kupiti najeftinije...
 
Ne mora najjeftinije, samo da je prohromski kazan, i ostalo sve klasika, "analogno"... I ima ti traje 20god...zaboravi na lepe digitalce tipa ariston i sl, plava led svetla, pun q elektronike...svakih 2 nedelje servisiram poneku i menjam elektrolite i sl...

Znaci samo prohrom kazan, i grejac i termostati nista vise da nema😎
 
Aha jasno, prebacio sam se znaci da gledam prohromski
 
Ja zamemnio bojler 7 dana pred NG. Stari je počeo da ispušta dušu. Nisam hteo da rizikujem da ostanem bez tople vode za praznike, pa sam ga polupreventivno zamenio.
Bio sam planirao da uzmem neki od ovih smart modela (prvenstveno Ariston Velis WiFI), ali sam odustao. Prvo, imaju baš loše revjuv po forumima (oko cene delavoa i načina/cene čišćenja). Drugo, mora da se motira van kade što kod mene nije moguće.

Onda sam počeo da se raspitujem oko ovih domaćih marki i ispostavilo se da Elit daje najdužu (15g) garanciju na prohrom kazan, pa sam uzeo njihov bojler iz Talas XX serije.
Ono što mogu da primetim posle 10ak dana
- dobro je izolovan - dosta dobro zadržava temperaturu zagrejane vode i ne greje se spolja
- tih je - verovatno, opet ima veze sa instalacijom

Isto tako sam dobio preporuke o Tehnorad bojlerima (10g garancije).

Ono što sam usput saznao u radnji (nije mi struka, pa se ograđujem da li je tačno) da je, ako je moguće bolje uzeti uže a više bojlere, ako ih je moguće smestiti.
Zbog načina mešanja zagrejane vode u bojleru i hladne, treba da daju duži osećaj tople vode na slavini.

Sad radim neki mini DIY projekat da ga "opametim", ali o tome ću u Smarthome temi gad/ako to završim.
 
Vidis dobro si me podsetio
Ja mislim da ja imam taj Elit u selu i bas sam zadovoljan sa njim, dobro drzi toplotu i mislim da je prohromski
Tipa ukljucimo bojler dok smo tamo i posle 5 dana dodjem i dalje ima topla voda...
 
Dobra priča, kada su hteli da unište Magnohrom, najbolji radnici su se organozovali i osnovali firmu.
 
Metalac bojleri sa inox kazanom su odlični.

Trajnost klasicnog bojlera zavisi mnogo od tvrdoće vode koju imamo. Uopšte nije loše bojler koji inače dobro radi, jednom u 3-5 godina očistiti od kamenca. Ako se kamenca ne nakupi previše, to je pola sata posla (potrebno je pre početka obezbediti set rezervnih gumica). Tada će i originalni grejač (koji jeste najbolji koji se može nabaviti), trajati decenijama.

Mislim, zamenski grejač nije skup i (relativno) lako se menja u DIY varijanti, ali moje iskustvo kaze da najcesce crkavaju petkom uveče, ili to poslepodne pred neke praznike. :p
 
Ja u stanu sada imam ovaj https://www.tehnomedia.rs/bela-tehnika/bojler/koncar-egv-50-2ti.html
Pokojni cale ga je ugradio jos pre zemljotresa u KV ali efektivno se koristi od 2010 znaci nekih 12godina radi aktivno
Evidentno je pun kamenca jer mu je kapacitet jako opao i sve nekako ocekujem da nece jos dugo. Vidim da je kazan emajlirani a sa obzirom da je voda ovde tvrda dobro jos uvek i radi.
 
Eventualno ga isprazniti i zameniti grejač ako je kazan ok, pa čekati sledeću turu za zamenu.

Kao što napisa i NShappy
 
Ako imaš na šta. Moja firma je preko neke javne nabavke nabavila Metalac bojlere. Trajali su do garancije. Plastičan kazan, ma šta kazan, sve je plastika. Čitao sam da su prebacili proizvodnju u Kinu ?!
 
Menisu najveci problem sigurnosni ventili, bojler za 8 godina cistio 2 puta, nije bilo puno kamenca ali sam promenio 3-4 ventila, ili nisu radili na testu, ili su poceli da piste pri pustanju vode na slavini.
 
Ako imaš na šta. Moja firma je preko neke javne nabavke nabavila Metalac bojlere. Trajali su do garancije. Plastičan kazan, ma šta kazan, sve je plastika. Čitao sam da su prebacili proizvodnju u Kinu ?!

Ne brkaj malolitražne za kuhinju, sa velikim akumulacionim za kupatilo. Ovi prvi, ako su niskopritisni, da, imaju plastični kazan. Ne samo Metalac, već svi.

Ali oni nisu tema ove teme.
 
Ono sto sam siguran je da ovaj sto imam sad ima jako losu izolaciju, jako brzo se gubi toplota u bojleru u odnosu na pomenuti Elit koji nerealno drzi toplotu
Probacu da ga ocistim pa shodno tome cu da odlucim
 
Koji bojler od 80l kupiti?
Gledam i ne znam sta da gledam, vredi li dati vise para za skuplje ili kupiti najeftinije...
Ja sam imao neki Leov sa emajliranim kazanom i izolacijom od 1cm stiropora. Grejao je kupatilo kao grejalica. Voda mu se ohladi za nekoliko sati. Grdnu mi je struju potrošio. Procurio mu kazan za dve godine. Odmah sam ga bacio. Od tad gledam koliko je debela izolacija i da je kazan od prohroma.
 
Ja sam imao neki Leov sa emajliranim kazanom i izolacijom od 1cm stiropora. Grejao je kupatilo kao grejalica. Voda mu se ohladi za nekoliko sati. Grdnu mi je struju potrošio. Procurio mu kazan za dve godine. Odmah sam ga bacio. Od tad gledam koliko je debela izolacija i da je kazan od prohroma.
Isto, pre dva meseca kupili Metalac inoks kazan, "suvi" grejač. Pitao za preporuku, rekli mi da uzmem neki sa najdužom garancijom, a ovi daju 15 god na kazan i 5 godina na sve ostalo.

Ružan je kao lopov, ali za sad je dobar u primarnom poslu.

Gospođa zagreva vodu do ključanja (bukvalno jedva izdržavam kad je slavina na pola - pola hladno-pola toplo) zato je malo potrošnje veća, ali za normalne ljude koji vole normalnu vodu i sa tog aspekta bi bio ok.
 
Ja sam imao Magnohrom sa nekim noname prohrom kazanom.
Pojavila se rupica, i kako se ne bih cimao sa varenjem, uzmem Elit koji pasuje na iste rupe kao stari bojler.
Majstori su grejanje vode podesili na neko srednje i ono što primećujem je da moram da pomerim ručicu česme više na toplo da bih dobio istu toplinu vode kao na starom.
Doduše, uglavnom se tuširam hladnom, ali...
 
Prohromski Metalac, Termorad, Elit, Dom Pancevo... Na 3 do 4 godine ocisti kamenac i zameni grejac (obavezno prohromski sa anodom)
 
Naštelujte vodu na 60c. i kamenac u bojleru nećete imati i sam bojler trajaće mnogo duže. Ali današnje gospodje šteluju termostat skoro do maksimuma i kad skineš grejač za pun lavor ispadne kamenac.
 
Pored ovoga što reče dejca, kad je termostat na maksimumu, pucaju gumice na spojevima od toplote, pa počne da curi voda.
 
Naštelujte vodu na 60c. i kamenac u bojleru nećete imati i sam bojler trajaće mnogo duže. Ali današnje gospodje šteluju termostat skoro do maksimuma i kad skineš grejač za pun lavor ispadne kamenac.
I drzis ga non stop ukliucenog?
 
Pa šta ako neko drži bojler uključen non stop i na 90%? Naravno da će kraće da traje (diskutabilno koliko), ali šta da radiš? Ili tražiš bojler većeg kapaciteta pa ga držiš na manjoj temperaturi, ili tražiš bojler manjeg kapaciteta koji držiš na većoj. Zašto? Pa zbog kapaciteta, možda nekome ne zadovoljava količinske potrebe (a nema mesta za veći) pa mora da poveća temperaturu vode.

Ja razmišljam to ovako. Bitno mi je da odrađuje posao i da radi u skladu sa ograničenjima proizvođača. Ako gumica probije, zameniće se kvalitetnijom, ako posle nekoliko godina bojler crkne, zameniće se ceo. Bolje tako nego čekati da se ugreje voda posle nekoga ili se tuširati hladnom vodom.
 
Ma slazem se, imao sam neki skrnavi i drzao ga skoro na maximumu uvek i trajao 7g. Da traje 5g , bez razmisljanja i egzibicija, meni ok.. voda u Ns je losa pa ne mozes ni ocekivari nesto specijalno.
Cisto sam pitao da li je stalno ukljucen, sta je bolje. Ja ga ukljucim nocu i eventualno dogrejem tokom dana.
 
I ja moj od 80 litara leti uključim noću na maksimum. To mi je uglavnom dovoljno za dve osobe. Po potrebi dogrevam. Za jedno tuširanje se ugreje za pola sata.
Zimi ga greje centralno grejanje pa ga nikad ne uključujem.
 
Herz sigurnjak, onaj manji na 7-8 bara... Nikako od 10....ja sam uzeo elite inox nov i fabricki bio los, pisti cuje se ko magarac...i pravuli se ludi sa reklamacijom, dok ih nisam spomenuo na stranici na fb... Odma nude zamenu, do tada ja vec otisao uzeo herz i zavrsio...
 
Koliko košta taj Herz i gde ima da se kupi?
 
Nazad
Vrh Dno