Šta je novo?

Auto sijalice (LED)

After market Xenoni se stavljaju samo u reflektor farove, ako hoćeš da liči na nešto, i ako hoćeš da ne oslepiš vozače što idu u susret.

Bi Xenon je neka modifikacija celog fara (nije plug-and-play). To radi bolje, ali ne znam detalje. Problem je što takođe nije legalno na tehničkom pregledu, a ne može se tek tako izvaditi pred tehnički pregled.
NShappy: Ja stvarno kuburim sas stebe, sve ti ne odgovara hahaha🤣
Salim se.
Nemam sociva u farove, uzecu ili led ili xenon. Sta ja da radim kad meni ide vozilo u susret sa xenon ili led i jos pustio dugacka svetla, ja mu blickam on me ne ferma pet para, pa nevidim nista ispred sebe. Okrecem glavu na desnu stranu i samo gledam belu liniju pored puta. Takvih je sve vise, kad ti pusti svetla nista ne vidis.
 
Garancija na sijalicu sa užarenim vlakom?!? To nema nigde u svetu.
Ne pišite neutemeljene predpostavke.





Dnevna svetla su svetla koja postoje fabrički na novijim vozilima, i svetle preko dana da se vozilo vidi sa veće daljine. Obično su uskog i koncentrisanog snopa.
Vozilo koje ima fabrička dnevna svetla ne mora da drži upaljena oborena svetla tokom dana.
Video si valjda to na novim vozilima?!? Uglavnom su u LED izvedbi ali ima ih i sa halogenim sijalicama.

Samo fabrička dnevna svetla su legalna.
Moja greska. Na led sijalice sam mislio. Ne znam za halogene. Izvinjavam se
 
Malo sam istrazivao i naleteo na ovo, projektori ima sa xenon i sa led sijalicom ugradjen, tako da ne moze da rasprsuje svetlost i da smeta za H4
Da li ovo ima kod nas i dali vredi da se kupi

 
Ima garancija, naravno ne za one od 250din...za skuplje itekako, uzimao, reklamirao, obrtao u krug🤣

Neko ti je menjao pregorelu halogenu sijalicu, sijalicu sa užarenim vlaknom za novu, na osnovu garancije?!?

Gde to? Koja prodavnica i koje halogene sijalice?
 
Philips extreme vision, oko 30e bio par... Jedna crkla nakon nekih 8 meseci... Uredno reklamirane i vrlo brzo reseno u moju korist. Radnja je ako se ne varam... N3 znam dal sme da se reklamira ime radnje... Pocinje sa S...X....
 
Da pitam,da li je iso neko do kineza, jel video mozda da li imaju ovakve sijalice za kola, pitam vidin na kp prodaju svi iste, a svi znamo da se preprodavci sa kp snabdevaju kod kineza vecinom
Ako zna kolika je cena kod kineza
Bi LED sijalice sa sočivom H4

big-143353399_63602a7f2df982-59598076pure-white-back.jpg
 
Učini i sebi i drugima, nemoj to koristiti.
 
Učini i sebi i drugima, nemoj to koristiti.
Moram brate muka me naterala, zivot me naterao na to.🤣🤣🤣
Salim se
Videcu sta cu razmisljam, probacu kako svetle da li smetaju onom ko dolazi iz suprotnog smera ili ne. Ako smetaju skinucu ih ali ne bi trebalo jel imaju socivo, po komentarima sto naso na netu hvale ih.
Videcu pa javim utiske
 
Evo koliko nas je ovde probalo i pričalo, ovde se navode neki primeri kako nekom ne smeta, kako kupio dobru sijalicu kako zna da namesti..
Ljudi ovde pobeđuju zakone fizike, i daju totalno ne primerene savete da stavljate led sijalice u reflektujuce farove.
Evo vam text koji objašnjava zašto je to ne moguće učiniti, samo promenom sijalice, i da će svetlo uvek biti ne primereno za normalnu upotrebu.
Fizika čista...
Led u reflektor - NE


Screenshot_20231208_215850.jpg
Screenshot_20231208_215900.jpg
 
Dobro sad obavesti Osram, Philips i ostale mega kompanije da ne prave vise led za reflektor farove a pogotovo da se ne muce oko atesta jer je to nemoguce.
 
Na svim tim Philips Osram i ostalim mega kompanijama, na ambalaži piše da te sijalice nisu legalne za korišćenje u saobraćaju.

Samo određeni modeli Osrama jesu legalni u određenim farovima. Na sajtu Osrama tačno piše koja sijalica i koji far imaju homologaciju.

A i u tom slučaju, u uređenim državama moraš moraš uraditi i neku birokratiju da izbegneš probleme na tehničkim pregledima.

To je već pisano u ovoj temi.
 
Znam šta piše i zbog čega piše da nisu legalne al to nije zbog fizike i zbog toga da nije moguce led u halogen far.
Kao sto odredjeni modeli osrama u kombinaciji sa odredjenim farovima mogu biti sasvim legalni tako i cela ova diskusija u temi oko led sijalica u halogen faru ne moze biti crno-bela.
 
Poslednja izmena:
Što u poslednjih par nedelja ima sve vise pacijenata koji su ugradili led i u maglenke pa upale sva svetla i njih i kratka sa led.. Kao 4 fara da ti direktno biju u oči! 🤬

Odmah palim duga svetla!
 
Ma, izlišno je stalno pisati jedno te isto što se LEDova tiče. Ono što bi bilo lepo od organa reda da krenu, kao nekad za folije, a bogami i danas tu i tamo naprave akciju, da naprave akcije par puta godišnje za isključivanje iz saobraćaja vozila sa led sijalicama bez odgovarajuće homologacije.
Uveče se iz aviona vidi ko ima fabriku a ko ne. Pljuštale bi kazne na sve strane.
 
Jasno pise koje su to osram i filip sijalice
I za koje farove su atestirani na njihovom sajtu.
Pisao sam o tome.
Te led sijalice nemaju veze sa ovim sto se prodaje i što ljudi ugrađuju kod nas.
Niko ovde nije ugradio te sijalice, vec kineska sanja.
Da bi led sijalica bila uspešna u faru, mora da oponaša i poziciju vlakna, i poziciju u faru.
Takve sijalice ljudi ne kupuju ovde
Ovde da bude cob chip najbitnije
Imaju u krug led, stavljaju neke sijalice sa led stripovima. Uglavnom užas na putu, i ako kažeš da ne primećuješ to kad voziš noću, ne znam sta da ti kažem.


Pisao sam i o isplativosti osram led sijalica. 150e par, a za 300 imaš da kupiš aftermarket farove, koji su napravljeni za led, plus imaš I dnevno svetlo.
Totalna je glupost baciti pare na te sijalice, a ne ići na zamenu celog fara..
Sinoć deonica od 80km, magistrala
Svaki drugi auto je pod led sijalicama, a sve neki krsevi... Slažem se da bi trebalo da zaustave svakog, vanredni tehnički - isključenje iz saobraćaja.
 
Meni ni na tehnickom pregledu nisu skontali da je LED unutra, jer je snop i cut off isti kao i halogena, a to su samo gledali. Cak rekose bas dobra svjetla.

Ogromna je razlika Philipsa i jeftine sijalice koju i ja primjetim na kilometar da bljesti i rasipa, obasja komplet far i nema snopa, i koju 99.9% naroda stavlja.

Ovde je snop fino usmjeren (kad je magla tad se najbolje primjeti).

Uglavnom, dok je god uredno na tehnickom ja ne diram dok ne crkne. Preporodio sam se, oci se manje zamaraju, voznja uvece ugodnija, sigurnija, mnogo lakse se uoce prepreke na putu, znakovi, a tek kad duga upalim kao da je dan, nevjerovatno.

x puta sam zivotinju uocio na putu na vrijeme, sa halogenom bi bilo...lisica, srna, konja, kerova po putu haos, pogotovo pred zoru 🫢
 
Poslednja izmena:
Jasno pise koje su to osram i filip sijalice
I za koje farove su atestirani na njihovom sajtu.
Pisao sam o tome.
Te led sijalice nemaju veze sa ovim sto se prodaje i što ljudi ugrađuju kod nas.
Niko ovde nije ugradio te sijalice, vec kineska sanja.
Da bi led sijalica bila uspešna u faru, mora da oponaša i poziciju vlakna, i poziciju u faru.
Takve sijalice ljudi ne kupuju ovde
Ovde da bude cob chip najbitnije
Imaju u krug led, stavljaju neke sijalice sa led stripovima. Uglavnom užas na putu, i ako kažeš da ne primećuješ to kad voziš noću, ne znam sta da ti kažem.


Pisao sam i o isplativosti osram led sijalica. 150e par, a za 300 imaš da kupiš aftermarket farove, koji su napravljeni za led, plus imaš I dnevno svetlo.
Totalna je glupost baciti pare na te sijalice, a ne ići na zamenu celog fara..
Sinoć deonica od 80km, magistrala
Svaki drugi auto je pod led sijalicama, a sve neki krsevi... Slažem se da bi trebalo da zaustave svakog, vanredni tehnički - isključenje iz saobraćaja.
Evo primer za moj opel, astra j je u pitanju. Osram je sertifikovao tu sijalicu za moj auto i farove koje taj auto koristi. Led far za tu astru ne postoji (nije nikad ni pravljen). Generalno, svetlo koje daje H7 halogena sijalica sa tim farom je prilično loše odnosno daje slabo osvetljenje kod oborenog svetla. Mogao bih da probam sa nekom night breaker Osram laser sijalicom I da verovatno bacim 30eur ili da stavim tu H7 LED sijalicu i možda poboljšam stanje. I sigurno ta led sijalica duže traje.
Meni znači ako je ta Osram H7 LED sijalica sertifikovana sa tim farom, da ona ispunjava eu norme u pogledu rasipanja svetla i drugih bitnih parametara za te propise.
Što kod nas to neće moći da se homologira, krastavac,, zamena pred tehnički nije ne znam kakav posao, nije to xenon. A opet ako ispunjava eu norme verovatno znači da sam i sa te strane bezopasan po ostale vozače.
 
Probaj, nije svaki far reflektujuce isti.
Generalno, najveći je problem h4 sijalica, kao kod mene.
Postoje dva vlakna, jedno za duga i jedno za kratka. I far koji je toliko čudan da tu ni jedna led sijalica ne može da se ugradi a da je bezbedno.
Elem ti si na h7...
Imaš za astru j fabrički gm far- xenon
Imaš gm part number na slikama
Skupi jesu, ali ima sigurno aftermarket farova koji su sertifikovani, ili neće praviti problem na tehnickom...
Ove tvoje sijalice su 100e, uzmi da ti traju godinu dana, ne znam...
Tvoj novac tvoja stvar...
Da mogu da jurim fabrički far sa xenonom, ili makar sa sočivom, pre bih išao na to nego na led sijalice.
Da su te osram 40e pa da razumem nekako...

Screenshot_20231209_120854.jpg
Screenshot_20231209_120850.jpg
 
Daje se na auta po par hiljada eura, a mnogo 100 eura za sijalice.

Ili ona logika, skupa auta, najjeftinije gume...

Ima na sajtu Philipsa PDF Compatibility list, lista auta na koje su testirali odredjene sijalice. Ja sam tako i kupovao, nisam napamet.

Kakve druge farove spominjete i neke racunice, za 100 e ne mogu ni pola polovnog 'halogenog' fara da kupim za svoje auto...
 
100 евра за халогене сијалице је као да си их бацио у канту за смеће. Стари аутомобили су просто осуђени на те сијалице које су биле актуелне кад су произведени. Биће забавно видети како ће ове нове скупоцене лед да раде кад изађу из гаранције. Ево на Пежоу 208 је делимично цркла лед позиција позади, баш ме занима шта све мора да се мења и колико ће да кошта. Апсолутно никакву предност нема у односу на класичну сијалицу.
 
Uglavnom izgled, ostalo ne bas od presudnog znacaja. Iako se nekako bolje vidi npr. crvena dioda kroz crvenu plastiku, nego zuta (halogena) svjetlost kroz crvenu plastiku.

I vise je fensi bijela svjetlost kad obasja tablicu ili rikverc svjetlo itd.

Sve to kad se sabere i manje opterecenje za alternator...

Kad zakocim, crveno svjetlo vidim 100m iza da osvjetli 😁
 
Da mogu da jurim fabrički far sa xenonom, ili makar sa sočivom, pre bih išao na to nego na led sijalice.
A kako ćeš da rešiš auto nivelaciju farova ako običan zameniš xenonom? Ne verujem da je ugradnja senzora visine napred i nazad baš plug & play.
 
100 евра за халогене сијалице је као да си их бацио у канту за смеће. Стари аутомобили су просто осуђени на те сијалице које су биле актуелне кад су произведени. Биће забавно видети како ће ове нове скупоцене лед да раде кад изађу из гаранције. Ево на Пежоу 208 је делимично цркла лед позиција позади, баш ме занима шта све мора да се мења и колико ће да кошта. Апсолутно никакву предност нема у односу на класичну сијалицу.
Rade popravke kod nas led svetala (verovatno ne mogu sve da poprave). Halogene sa projektorima na mom autu su mi ok, mada sam razmišljao da ubacim Filips white vision, jer imam dnevna led svetla, pa bi verovatno ta halogena potrajala malo duže.
A kako ćeš da rešiš auto nivelaciju farova ako običan zameniš xenonom? Ne verujem da je ugradnja senzora visine napred i nazad baš plug & play.
A fale mu i prskalice.
 
Ovo je fabrički xenon far, za astru j
(gtc) verovatno
Član je napisao da ne postoji ništa osim halogenih farova za astru, pa sam samo našao link za fabrički far...
Nisam zalazio detaljnije, ne vozim astru :)
Ali mi je to bolje ulaganje u auto, izaći će ga koverzija možda 300, 400e (sa prodajom starih farova) i imace fabričkom stanje...
Pa kad prodaje kasnije auto, makar ce
ga lakše prodati ako ne može malo veću cenu da izvuče...
Ovako baciš 100e što neko napisa gore..
 
Probaj, nije svaki far reflektujuce isti.
Generalno, najveći je problem h4 sijalica, kao kod mene.
Postoje dva vlakna, jedno za duga i jedno za kratka. I far koji je toliko čudan da tu ni jedna led sijalica ne može da se ugradi a da je bezbedno.
Elem ti si na h7...
Imaš za astru j fabrički gm far- xenon
Imaš gm part number na slikama
Skupi jesu, ali ima sigurno aftermarket farova koji su sertifikovani, ili neće praviti problem na tehnickom...
Ove tvoje sijalice su 100e, uzmi da ti traju godinu dana, ne znam...
Tvoj novac tvoja stvar...
Da mogu da jurim fabrički far sa xenonom, ili makar sa sočivom, pre bih išao na to nego na led sijalice.
Da su te osram 40e pa da razumem nekako...

Pogledajte prilog 417582
Pogledajte prilog 417583

Hvala za linkove ali nemam prskalice za farove. To je onda još zamena branika, instalacija itd. To je valjda obavezno imati za xenon i to ne mogu da rešim pred tehnički.

Daje se na auta po par hiljada eura, a mnogo 100 eura za sijalice.

Ili ona logika, skupa auta, najjeftinije gume...

Ima na sajtu Philipsa PDF Compatibility list, lista auta na koje su testirali odredjene sijalice. Ja sam tako i kupovao, nisam napamet.

Kakve druge farove spominjete i neke racunice, za 100 e ne mogu ni pola polovnog 'halogenog' fara da kupim za svoje auto...
Nije stvar u 100eur nego u neizvesnom rezultatu. Tačnije, ja ću da pazarim ove H7 LED sijalice jer su one prošle neku homologaciju u EU i nije veliki problem to skinuti jednom godišnje. Moj prvi post je bio apropo činjenice da je neko ovde napljuvao LED sijalice uopšteno a imamo bar jednog proizvođača koji je nešto konkretno uradio u pogledu sertifikovanja.

Stvar je što ne želim da dam 30eur za halogenu H7 night breaker Laser sijalicu (ili sličnu) koja mi neće doneti gotovo ništa osim kraćeg veka.

Ovo je fabrički xenon far, za astru j
(gtc) verovatno
Član je napisao da ne postoji ništa osim halogenih farova za astru, pa sam samo našao link za fabrički far...
Nisam zalazio detaljnije, ne vozim astru :)
Ali mi je to bolje ulaganje u auto, izaći će ga koverzija možda 300, 400e (sa prodajom starih farova) i imace fabričkom stanje...
Pa kad prodaje kasnije auto, makar ce
ga lakše prodati ako ne može malo veću cenu da izvuče...
Ovako baciš 100e što neko napisa gore..
Nisam rekao da ne postoji ništa drugo za Astru J nego da za nju nije postojao LED far. Xenon naravno da je postojao ali je komplikacija to naknadno uraditi kad nemam ni prskalice ni autonivelaciju (ok, to je valjda u faru mehanizam) ali ni elektro instalacija nije plug and play.
 
Pa nije baš samo u faru mehanizam. Da bi autonivelacija radila mora prethodno da se zna položaj automobila u odnosu na podlogu, tj. pod kojim uglom se nalazi a to se dobija preko očitavanja visine automobila senzorima koji se nalaze napred i nazad. Drugi neophodan uslov su prskalice ali to je već lakše rešivo i većina automobila sa fabričkim xenonom ima projektor u faru (retki su modeli koji ga nisu imali).
 
Pa stavi onda dnevna led svetla (neka ti majstor izvuče ista na posebnom prekidaču kako bi prolazio tehnički). Na taj način ćeš ređe paliti oborena i sijalice će trajati duže.

Inače full led svetla nisu za ljude kojima je svaki dinar važan.
 
Astra ima dnevna svetla, oboreno se pali samo tokom mraka ali meni bi ta sijalica u periodu oktobar mart imala skoro 200h rada, znači za godinu dana 300h i ćao. Da menjam godišnje sijalicu je debilno. Na jugu nisam menjao tako često.
Znači u ovaj auto ide Osram led h7 pa javljam utiske kad kupim.
 
Nazad
Vrh Dno