Šta je novo?

ATI Catalyst/AMD Crimson - diskusija, pitanja, linkovi

Smanjeno brightnes na 25-30.....deo ekran gori i sa tim

Primetio sam da se manje greje kad mu osvežavanje stavim na 60hz umesto 144hz......da li je moguće da osvežavanje ekrana utiče na to koliko će da se greje?
 
Prošlo neko vreme, bile nove verzije BIOS, drajvera, Windows update... I uradim ja DDU da vidim da li će konačno da se reši problem sa buđenjem ekrana, i definitivno ne.
Tako da sam opet ugasio tu opciju.
 
Probaj i Nimez drajvere, tamo ima dodatnih opcija pa možda...?
Upravo izašla nova verzija na zadnje drajvere (preskoče po par verzija).
 
Da li ima potrebe da sa sistemom startuje
AMD Crash Defender Service
StartCN
StartDVR
I jel vam ukljucen Virtual Super Resolution?
 
Probao sam,ali isti andrak....povremeno kresuje...

Pa nisam primetio da to grejanje pravi bilo kakav problem osim samog grejanja....tj prosto osetis da monitor isijava toplotu...kao da sedis ispred nekakvog grejnog tela....i greje se samo sredisnji i donji srednji deo ekrana......ovo ostalo je skoro hladno......cak mi palo na pamet da uzmem neki mali ventilator USB pa da ga uperim u taj vruc deo ekrana,i stvarno ga rashladi....(?!)

Provalio sam u cemu je bio problem.....tj moja je krivica bila za ona kresovanja,a ne AMD driver...

Tj pored adrenalina koristio sam i MSI Afterburner....a neka podesavanja u Afterburneru su mi ostala jos kad sam koristio 1080ti....tj neki snimljeni profili koji se ucitaju nakon startupa......medju njima i neka vrsta undervolta/overclocka (kako sam koristio 1080ti godinama)....kada sam to izmenio i podesio da bude adekvatno vrednostima 6900xt grafe nisam imao ni jedno jedino pucanje drajvera vec nedeljama....(mada mi stoje jos uvek instalirani oni AMD drajveri iz decembra 2022)

Tako da trebam da se izvinim AMD-u :)

Mada,ja se bio taman "naoštrio" da zamenim ovu 6900xt za 4080 (uz doplatu od 550 eu) jer sam mislio da ne valja AMD drajver,ali tek sam sad u cudu sta da radim kada asrock 6900xt radi prilicno stabilno.....a i hladna,relativno tiha.....jos sam se malo bolje upoznao sa adrenalin softwerom,cackao neka fina podesavanja i dobio npr to da mi Skyrim SE radi u 2160p ultra/high sa oko 115-135 fps a temperatura graficke ne prelazi 50 stepeni (?!)....doduse sa otvorenim kucistem

Sto se tice monitra,prebacio sam sa DP na HDMI kabal,i definitvno se manje greje.....jos sad nisu bas onolike vrucine kao sto su bire pre par nedelja,a posto u prostorijici gde mi je komp (kompjuterski spajz) nemam klimu,pa mi deluje da je monitr jos hladniji.....merio sam onim pistolj toplomerom, i posle par sati rada temperatura donjeg dela ekrana bude 37-39.5 stepeni,tj onako malo jace mlak na dodir.......sto mislim da je u granicama normale jer svaki ekran se manje ili vise greje,a valjda 2160p 144hz i nesto vise......kako bih se ispalio da sam ga reklamirao i poslao nazad u madjarsku
 
Poslednja izmena:
https://gpuopen.com/
 
Provalio sam u cemu je bio problem.....tj moja je krivica bila za ona kresovanja,a ne AMD driver...

Tj pored adrenalina koristio sam i MSI Afterburner....a neka podesavanja u Afterburneru su mi ostala jos kad sam koristio 1080ti....tj neki snimljeni profili koji se ucitaju nakon startupa......medju njima i neka vrsta undervolta/overclocka (kako sam koristio 1080ti godinama)....kada sam to izmenio i podesio da bude adekvatno vrednostima 6900xt grafe nisam imao ni jedno jedino pucanje drajvera vec nedeljama....(mada mi stoje jos uvek instalirani oni AMD drajveri iz decembra 2022)

Tako da trebam da se izvinim AMD-u :)

Mada,ja se bio taman "naoštrio" da zamenim ovu 6900xt za 4080 (uz doplatu od 550 eu) jer sam mislio da ne valja AMD drajver,ali tek sam sad u cudu sta da radim kada asrock 6900xt radi prilicno stabilno.....a i hladna,relativno tiha.....jos sam se malo bolje upoznao sa adrenalin softwerom,cackao neka fina podesavanja i dobio npr to da mi Skyrim SE radi u 2160p ultra/high sa oko 115-135 fps a temperatura graficke ne prelazi 50 stepeni (?!)....doduse sa otvorenim kucistem

Sto se tice monitra,prebacio sam sa DP na HDMI kabal,i definitvno se manje greje.....jos sad nisu bas onolike vrucine kao sto su bire pre par nedelja,a posto u prostorijici gde mi je komp (kompjuterski spajz) nemam klimu,pa mi deluje da je monitr jos hladniji.....merio sam onim pistolj toplomerom, i posle par sati rada temperatura donjeg dela ekrana bude 37-39.5 stepeni,tj onako malo jace mlak na dodir.......sto mislim da je u granicama normale jer svaki ekran se manje ili vise greje,a valjda 2160p 144hz i nesto vise......kako bih se ispalio da sam ga reklamirao i poslao nazad u madjarsku
Sada i nama da se izvinis ;-)
 
Neće da mi zapamti custom settings, nakon restarta vrati na default, kako rješavate to ?
 
Neće da mi zapamti custom settings, nakon restarta vrati na default, kako rješavate to ?
OC settings ili? Pogledaj u reliability monitor da li ima Windows was not properly shut down event
 
Fast boot upaljen..?
 
1692677425537.png

Highlights​

  • Support for
    • Immortals of Aveum™

Fixed Issues​

  • Improvements to high idle power when using select multi-display setups with mixed high-resolution and high refresh rate displays on Radeon™ RX 7000 series GPUs with variable refresh rate enabled. Further optimizations are being investigated to improve idle power on additional display configurations.
  • Performance drop may be experienced for DirectX® 11 games on AMD Radeon™ RX 5600 XT when AMD SmartAccess Memory is Enabled.
  • Application crash or driver timeout may be observed while playing Ratchet & Clank™: Rift Apart with Ray-Tracing and Dynamic Resolution Scaling enabled on some AMD Graphics Products, such as the Radeon™ RX 7900 XTX.
  • Application crash or driver timeout may be observed while playing Starcraft II™ on Radeon™ RX 7000 series GPUs.
  • Intermittent corruption may be observed playing Rocket League™ with Bloom set to Off on some AMD Graphics Products, such as the Radeon™ RX 6900 XT.
  • Performance drop may be experienced for various games on AMD Ryzen™ processors with Radeon™ 700M series GPUS.
 
Čudni događaji sa posledjih par drajvera.
Posle imstalacije ili updejta opadnu performance za 15-20% pa čak i više. Šta god da uradim, od DDU i ostalih čišćenja i nove instalacije, preko starijih drajvera pa opet update. undervolt, overclock, ma sve postojeće trikove i razlika par %. Onda posle par dana odjednom natrag na uobičajene dobre rezultate. Nije ni do Windows updejta jer se ništa nije promenilo. Adrenalin je na potpuno default nameštanjima, čak ni na onim osnovnim,
Jedino što moguda pomislim je da se windows sami prilagode na drajvere tokom upotrebe ili obrnuto.
 
Meni ozbiljno puca drajver, nisam siguran da li samo sa ovom najnovijom verzijom ili je i sa prethodnom.
Evo sad mi je ponovo pukao, igram Control i karta se nije ni oznojila. Znači ni govora o nekakvim visokim temperaturama, nedovoljnim naponima, karta radi na 30%. Isto tako mi se dešavalo i pre neki dan sa Elden Ring, karta radi na ispod 50% i podešavanja u adrenalinu su spuštena, a napon blago povećan upravo da bih izbegao da je do mene.

Izletela ona standardna poruka, igra (Control) blokirala, koliko vidim komp iza sasvim normalno radi ali na šta god da odem, vraća mi na igru pa sam morao da restartujem.
Posle restarta čak nije došlo ni do resetovanja adrenalina na fabrička podešavanja.
Juče ili preključe mi je tako zviznulo dok sam gledao video, ni govora o nekakvom natezanju hardvera...

Evo, sad sam proverio i Reliability monitor, LiveKernelEvent 141 koji se vezuje za GPU. Videću da vratim na neku stariju verziju pa da proverim da li će biti stabilno. Ako se dobro sećam, verzije iz maja su bile ok...
 
23.5.2 Da. Generalno ok sa stabilnošću. Noviji drajveri imaju optimizacije za novije igre, gde se dobije i 10-15% više performansi (za Last of Us Part 1 npr.).

Ali svakako probaj sa novijim drajverima. Isto tako, ako nisi, izgasi mpo, ulps i fast startup, možda oni vole da zezaju.
 
Prebacio sam se na 23.5.2, mpo i fast startup su mi isključeni. Ovaj ULPS nisam uspeo da isključim, ne da!
Videćemo, nadam se da će biti sve ok sad.
 
Ne koristim Afterburner ali evo, iz drugog puta je uspelo kroz regedit.
 
Pisao sam vec temu novu sta mi se desavalo..Dakle moja ploca iz potpisa kada stavim poslednji BIOS onda kad instaliram nove drajvere 23.7.2 stoji mi da gasi monitor posle 5 minuta tada mi kresuje kompletan sistem i sve ukazuje na gresku WHEA error procesora..Kada stavim iz decembra drajver onda nemam tih problema.I sada kada sam vratio stari BIOS za plocu iz marta ove godine, sa novim drajverom 23.7.2 za graficku nemam uopste tih problema i restarta.I primetio na nov BIOS nema boot logo ploce uopste.A na novi BIOS je AGESA code 1.2.0.A added ASPM control..
 
ada stavim iz decembra drajver onda nemam tih problema.I sada kada sam vratio stari BIOS za plocu iz marta ove godine, sa novim drajverom 23.7.2 za graficku nemam uopste tih problema i restarta
Novi drajver je 23.8.1 vec nedelju dana...Probaj s njim
 
Pisao sam vec temu novu sta mi se desavalo..Dakle moja ploca iz potpisa kada stavim poslednji BIOS onda kad instaliram nove drajvere 23.7.2 stoji mi da gasi monitor posle 5 minuta tada mi kresuje kompletan sistem i sve ukazuje na gresku WHEA error procesora..Kada stavim iz decembra drajver onda nemam tih problema.I sada kada sam vratio stari BIOS za plocu iz marta ove godine, sa novim drajverom 23.7.2 za graficku nemam uopste tih problema i restarta.I primetio na nov BIOS nema boot logo ploce uopste.A na novi BIOS je AGESA code 1.2.0.A added ASPM control..
Potraži, ima poznat bag samo sa MSI pločama u FW...
 
Novi drajver je 23.8.1 vec nedelju dana...Probaj s njim
Ne da mi se sada probati nista...Vidim ima nov drajver koji cu instalirati sada sa ovim BIOS-om kako stoji.
Potraži, ima poznat bag samo sa MSI pločama u FW...
Ne znam koji bag, sve sam probao offset, obarao klok procesora, napone dirao iskljucivao XMP profil za memoriju i opet na isto dodjem.Kako ugasi monitor bilo na 1minut ili na 5 minuta odmah zakoci sistem ceo i samo se restartuje u EventViewer iscitam gresku vezanu za procesor.I sada kad sam vratio stari BIOS sve normalno funkcionise.Negde na nekom sajtu sam procitao da EDC nesto treba cackati, mada nisam dalje probao nista.Sada vracen BIOS sa kojim znam da mi sve radi normalno ovako za BIOS-e pise na sajtu
7C56vAC (- AGESA ComboAm4v2PI 1.2.0.8. update.- AMD security issue patch.)Ovaj mi je sada trenutno na ploci XMP ukljucen i sve radi normalno
7C56vAD (- AGESA ComboAm4v2PI 1.2.0.A. update.- TPM Out of Bounds Access security patch.)Na ovaj mi je radilo sve okej isto, ali vratio se na skroz ovaj iznad tu sve okej radi.
7C56vAE1(Beta version) (- Modify language related issue) Ovaj nisam probao beta cekao sam finalno da izadje
7C56vAE (- Modify language related issue.- Add ASPM Control item.) Na ovaj poslednji bios se sve to desava
Ako je offtopic tema neka moderatori slobodno prebace negde..Ali meni generalno se desavalo samo sa drajverima grafike ovo sve.
 
Poslednja izmena:
Al fora sto sam odradio clean install win 11 i win 10 sam probao sa novim BIOS-om i isto mi se desavalo..Cak na Win 11 clean install odradio i kada je instalirao update izbrisao update i opet isto se desavalo.Isto na Win 10 clean install samo drajver za grafiku instalirao da probam kada ugasi monitor isto se desavalo..Dok nisam vratio na ovaj stari BIOS sada sve sljaka lepo bez problema.Mislio sam da je do nekog update za windows ali nije bilo do toga..
 
Sad znaš šta je, dok ne isprave FW ostani na starom ;)
 
Sad znaš šta je, dok ne isprave FW ostani na starom ;)
Pa da sada znam sta je e sada dal oni znaju da ima tog problema u FW ili ne znaju...Jer ono u prvih mah pomislio graficka crkava.Medjutim sve testove kako graficka tako i procesor prolaze bez greske, ali to nesto se desi kada ugasi monitor odmah blokira i dalje ne znam sta tu moze da bude ne znam kakav bug moze biti u biosu kao da je neki sleep rezim nesto..Dok jedan dan nisam uzeo i probao vratio na stari bios odradio clear cmos ucitao XMP profil i evo sada sve radi.Da napomenem da sam i sa novim bios-om isto tako odradio update i clear cmos i to se desavalo.
 
1694015871713.png

RN-RAD-WIN-23-9-1

New Feature Highlights​

  • AMD Radeon™ Anti-Lag+ - Takes responsive gaming to the next level by introducing per-game profiling to intelligently pace frames further reducing input lag on RDNA 3 based Radeon GPUs. For more information about game support click HERE.
  • AMD Radeon™ Boost– Now supports AMD Radeon™ Anti-Lag+ and improves image quality through awareness of mouse sensitivity, reducing the image quality impact of dynamic resolution switching during motion—typically seen with high-DPI mice.
    • AMD Software: Adrenalin Edition 23.9.1 introduces AMD Radeon™ Boost support for Resident Evil™ 4 Remake and Ghostwire™: Tokyo, which delivers extra performance and increased responsiveness with little perceived impact to quality.
  • AMD HYPR-RX – Introducing a new driver experience that allows users to optimize their games using AMD Software features for their RDNA 3 based Radeon GPUs, achieving increased performance and lower latency with ease.
  • AMD Software: Adrenalin Edition 23.9.1 introduces the ability to intelligently combine AMD Radeon™ Anti-Lag+, Boost, and Radeon Super Resolution to achieve improved performance and latency reduction than these features can achieve on their own.
  • For more information: https://www.amd.com/en/technologies/software.
 
Nazad
Vrh Dno