Šta je novo?

ASUS M4A89GTD PRO/USB 3.0

Pad napona se meri win idle - win load. God GA razlika bios-win idle- win load to je za celih 0.1 V u nekim slučajevima, što je za više od 10 puta veća razlika. Ako je napon 1496V u idleu, u fulu je 1.491V, postavlja se pitanje da li ima pada napona? Pobogu to je 0,005 razlike i ne postoji sw koji će precizno izmeriti toliko malu razliku.

Gledajući dve decimale imaš 1.49V idle, 1,49 full load. Nema filozofije! Čovek ima problem sa 10 puta većom razlikom, a ne bi smeo jer sam istu tu ploču lično testirao. Imam je pored sebe, kao i dosta drugih, 880, 870 ploča.

Ma neznam sta mi je jos se nisam razsanio bas kako treba :D, pogresio sam sa ciframa: u IDLE-u 1.49V dok u LOAD-u 1.41V izvinjavam se na pogresci:smackbum:
 

Kažeš na forumima, množina, evo i ja tražim i ako sam probao ploču i sad ću eto uraditi i video :) da vas razuverim :) jednostavno nisam našao ni jedan link sa tim padom napona, tj. 0.01V na toj ploči. Opet ne mešajte BIOS sa loadom u winu!

Stoga drugar nigde nema, to je 0.01V razlike je nemoguće.


P.S
Ovo na Bugarskom ne mogu da prevedem precizno translatorom, može prevod pre nego što ga dobijem od drugara koji to radi? Koliko vidim postavljeno je 1.5V u BIOSu dok je load 1.41, možda grešim, ali ako je tako mešamo babe i žabe. Na drugim forumima možeš naći upload kad je kalibracija uključena, ali to zavisi kao što rekoh od očitavanja i opterećenja CPU-a, pad napona sa kalibracijom ne sme da bude u tim granicama koje ste naveli!
 
Poslednja izmena:
@ Spacemaster

Lepo od tebe sto hoces da mi izadjes u susret, ali treba da zapucam iz Nisa za Bg sa racunarom pod misku, malo mi je cimanje.

Inace kad ukljucim LLC ode mi napon sa 1.332 u idle na 1.4x (x=nisam smeo da pustam da bih utvrdio koja je gornja granica dokle ide, ali bogami brzo raste). Da li ti nekad dolazis za Nis?
 
@ Spacemaster

Lepo od tebe sto hoces da mi izadjes u susret, ali treba da zapucam iz Nisa za Bg sa racunarom pod misku, malo mi je cimanje.

Inace kad ukljucim LLC ode mi napon sa 1.332 u idle na 1.4x (x=nisam smeo da pustam da bih utvrdio koja je gornja granica dokle ide, ali bogami brzo raste). Da li ti nekad dolazis za Nis?

Sad vidim da si iz Niša.

Ajde ovako, uradimo jedan test.
Postavi u BIOSU 1.35V.
Pročitaj mi šta se dešava iz CPU-Z-a:

1. Napon CPU-a kad nije pterećen - IDLE mod
2. Napon CPU-a kad pokreneš LINX - FULL Load mod

... do Petka ću dobiti CPU pa ću okačiti i video.
 
Poslednja izmena:
Sad vidim da si iz Niša.

Ajde ovako, uradimo jedan test.
Postavi u BIOSU 1.35V.
Pročitaj mi šta se dešava iz CPU-Z-a:

1. Napon CPU-a kad nije pterećen - IDLE mod
2. Napon CPU-a kad pokreneš LINX - FULL Load mod

... do Petka ću dobiti CPU pa ću okačiti i video.

Malo mi je to mnogo napona za BOX, a da mu FSB ostavim na 250 ili da vratim na 200? Pazi u mom slucaju se javlja i vDrop i vDroop.
 
Malo mi je to mnogo napona za BOX, a da mu FSB ostavim na 250 ili da vratim na 200? Pazi u mom slucaju se javlja i vDrop i vDroop.

U tvom slučaju je vdoop što nije bitno, sledeći BIOS će to ispraviti. Treba da te brine vdop a to je ono što sam opisao. 1.35V nije mnogo jer postavljaš to u BIOS-u. Manji ćeš napon dobiti u winu.
 
U tvom slučaju je vdoop što nije bitno, sledeći BIOS će to ispraviti. Treba da te brine vdop a to je ono što sam opisao. 1.35V nije mnogo jer postavljaš to u BIOS-u. Manji ćeš napon dobiti u winu.

Postavio sam napon n 1.35, ploca mi je automatski iskljucila CnQ, po podizanju wn7 odmah pokrenem CPU-Z, prvu vrednost za napon dobijem 1.332, pa malo padne na 1.320 malo i na 1.308, posle ga vrati na 1.332 i kasnije sve vreme seta izmedju 1.332 i 1.320. To je sve vreme idle. Kad sam video da ga ovako seta u idle, nisam ni pokusao pod opterecenjem da testiram, po****im i vratim sve na default.

@Spacemaster
Imam ideju da odvojim jedan deo dana i pozabavim se ovim uz tvoju pomoc, verovatno u neko skorije vreme, kad ti budes imao vremena. Pa da pokusamo, ili preko telefona ili sl. da napravimo nesto. ali bas se cudno ponasa.
Iskreno, nisam ocekivao da se ova ploca ovako ponasa, ili jednostavno ja radim nesto pogresno.
 
Ejej nemojte da me plašite pa tek sam kupio tu ploču...evo je pored mene čeka jutro da je ugradim!!!!
 
mick no sikiriki :) Mora da je neka zabuna,imam istu plocu i neam nikakav problem...
 
Ma od kud znam pupupu.... sad kad sam prelomio i prešao u susedni tabor... da ne bude posle AJAO!!! :D

Ne brinem se ja, tu je cela armada dobrih ljudi sa foruma da pomognu ako negde zapne.NARODE SVAKA ČAST!!! :)
 
mick no sikiriki :) Mora da je neka zabuna,imam istu plocu i neam nikakav problem...

Stvarno ne znam sa cim je u vezi moj problem, nadam se da je negde gresim. Stvarno mi je krivo sto se desava to sto se desava.

Ajd' jedno pitanje usput. Da li treba i CPU LLC i CPU/NB LLC staviti na disable. Ja sam stavio samo CPU na disable a ovo drugo mi je na AUTO.
 
dzena najbolje da sacekash jutro i gdina Spacemastera koji je lud za amd procesorima i asus plocama :) (zna ih u dushu)

Uglavnom na ovom mom procesoru,kada pokrenem Cpu-z napon takodje varira (1.344-1.356),u biosu nisam nist cackao sem clat memorije i opcije sa kojom sam otkljucao procesor. cpu idle temp mi ne prelazi 39 a pod punim opterecenjem na linx-u koje sam probao 2 sata tem sa ovim krshem od stock coolera nije prelazila 51 stepen.
 
Ček pošto sam dođoš posle 10 godina u AMD porodici...dajte mi neki info oko podešavanja ploče i procesora...
 
Postavio sam napon n 1.35, ploca mi je automatski iskljucila CnQ, po podizanju wn7 odmah pokrenem CPU-Z, prvu vrednost za napon dobijem 1.332, pa malo padne na 1.320 malo i na 1.308, posle ga vrati na 1.332 i kasnije sve vreme seta izmedju 1.332 i 1.320. To je sve vreme idle. Kad sam video da ga ovako seta u idle, nisam ni pokusao pod opterecenjem da testiram, po****im i vratim sve na default.

@Spacemaster
Imam ideju da odvojim jedan deo dana i pozabavim se ovim uz tvoju pomoc, verovatno u neko skorije vreme, kad ti budes imao vremena. Pa da pokusamo, ili preko telefona ili sl. da napravimo nesto. ali bas se cudno ponasa.
Iskreno, nisam ocekivao da se ova ploca ovako ponasa, ili jednostavno ja radim nesto pogresno.

Ček ček to je sa uključenim Load Lineom i sa isključenim C1 i ostalim padajućim procesorskim stavkama. Može i preko telefona za vikend.

Kakva ti je mreža, tj. struja ima ili padova mreže iz utičnice?
 
Poslednja izmena:
Za sve ostale problema nema, evo proverio sam ponovo sa dve ploče jednom 88 i 89. Znači problem ako postoji rešavamo ga za vikend, tj. da vidimo gde drugar forumaš greši jer problem nigde ne postoji ili bar nije zabeležen.
 
Ček ček to je sa uključenim Load Lineom i sa isključenim C1 i ostalim padajućim procesorskim stavkama. Može i prek telefona za vikend.

Kakva ti je mreža, tj. struja ima ili padova mreže iz utičnice?

CPU LLC je iskljucen, CPU/NB LLC je AUTO, a ploca mi je automatski po podizanju napona na 1.35 iskljucila CnQ, i ne dozvoljava mi da ga ukljucim.

Kao sto rekoh, verujem da napon na mrezi u stanu mnogo varira, ali ne znam kako to da proverim.

Iznenadjem sam tvojom zeljom da mi pomognes, i drago mi je zbog toga, cucemo se za vikend i nadam se da cemo resiti problem, ili bar utvrditi sta pravi problem. Hvala unapred.
 
Poslednja izmena:
Ajmo ponovo :) ...

Postavi u BIOSU 1.35V.
Uključi LLC, isključi kod proca C1.
Pročitaj mi šta se dešava iz CPU-Z-a:

1. Napon CPU-a kad nije opterećen - IDLE mod
2. Napon CPU-a kad pokreneš LINX - FULL Load mod

P.S
Ne znam da li si pitan, ali koji BIOS koristiš? Možeš da napraviš video ovoga iznad?
 
Poslednja izmena:
Ajmo ponovo :) ...

Postavi u BIOSU 1.35V.
Uključi LLC, isključi kod proca C1.
Pročitaj mi šta se dešava iz CPU-Z-a:

1. Napon CPU-a kad nije opterećen - IDLE mod
2. Napon CPU-a kad pokreneš LINX - FULL Load mod

P.S
Ne znam da li si pitan, ali koji BIOS koristiš? Možeš da napraviš video ovoga iznad?

Sto se tice BIOSa, koristim poslednji sa sajta, 1606....

Trenutno nisam kod kuce, ali kad sam pokusao (pre nekih mesec dana) sa LLC na AUTO napon mi raste na 1.416, a posto sam na BOXu, nisam smeo da pustam LinX do kraja (normal priority), CnQ mi je svakako iskljucen, ploca mi automatski disejbluje i ne dozvoljava mi da ga enejblujem.
Ne secam se napona u idle.
Ali juce kad sam postavio na 1.35, u idle mi napon malo varira, cim pokrenem CPU-Z ocitavanje za napon mi je 1.332, pa malo padne na 1.320, pa malo padne na 1.308, a posle je manje vise konstantan, izmedju 1.332 i 1.320
Kad sam video da se napon ovako ponasa u idle, nisam ni smeo da pokrecem LinX. Procesor drzim na 14*250, momorije 1663 (ili nesto slicno), HT~2000MHz, isto toliko i NB.
 
Znaci uzmi postavi CPU da ti radi na default brzini kao i fsb, podesi napon kao sto ti je rekao Spacemaster na 1.35V, udji u win i pogledaj sta ti pokazuje Cpu-z u idle-u a sta u Load-u??!!. Ako te je strah, za stresirajuci program nemoj da koristis LinX jer dosta "muchi" cpu( kao sto je Furmark za graficke kartice :D ) i temperature su malo vece od onih koje se dobijaju koriscenjem drugih programa za stres procesora, mozes za tu svrhu da koristis AMD Overdrive stress ili Everest system stability test.
 
Poslednja izmena:
Dakle, evo nekih slicica
U BIOSu stoji ovako: sve je na AUTO osim napona koji je na 1.356 i CPU LLC je na ENABLE, CnQ i C1 je DISABLE

LinX je na NORMAL PRIORITY, nisam smeo da stavim na HIGH, kao sto se vidi, bez obzira sto mi je napon namesten na 1.356, skocio je na 1.380 kad sam pokrenuo LinX. Kad pokrenem prime95, napon je manji, sve se to vidi na slikama.

Inace napon u idle je 1.344

Sta ne valja, probacu ovo, samo sa iskljucenim LLC.

NAPOMENA: LinX je izbacio gresku po zavrsetku prvog kruga, i stao!!
 

Prilozi

  • LinX normal.jpg
    LinX normal.jpg
    406.3 KB · Pregleda: 72
  • prime95.jpg
    prime95.jpg
    385.8 KB · Pregleda: 66
Poslednja izmena:
Evo i podesavanja u BIOSu.

Izvinjavam se zbog duplog postovanja. :D

Imam problem sto ne mogu da ENABLEujem CnQ i C1.
 

Prilozi

  • SP_A0313.jpg
    SP_A0313.jpg
    143.5 KB · Pregleda: 68
Poslednja izmena:
Trebalo bi da kažem ovo je normalno, ali neću jer su mi neke stvari nejasne. Hteo bih da vidim cpuz u idle modu i kako skače i koliko skače napon. Sve do 0.025V up je ok.
 
Da li je neko imao problem sa instaliranjem XP-a?Nisam nikako mogao da instaliram XP,kako god da sam podesio u biosu nije htela ploča da krene sa instaliranjem.Napravi particije i krene sa formatiranjem do 70% i tad HDD krene da preskače.Nakon toga je prijavljivala Raw particiju a kreiranu je negde zagubila i nije bilo šanse da se povrati.Ali zato Win7 bez problema instalirana....
 
Da li je neko imao problem sa instaliranjem XP-a?Nisam nikako mogao da instaliram XP,kako god da sam podesio u biosu nije htela ploča da krene sa instaliranjem.Napravi particije i krene sa formatiranjem do 70% i tad HDD krene da preskače.Nakon toga je prijavljivala Raw particiju a kreiranu je negde zagubila i nije bilo šanse da se povrati.Ali zato Win7 bez problema instalirana....

Proveri sa drugim HDD-om, to se meni dešavalo na DFI-u sa P45 čipsetom.
 
Trebalo bi da kažem ovo je normalno, ali neću jer su mi neke stvari nejasne. Hteo bih da vidim cpuz u idle modu i kako skače i koliko skače napon. Sve do 0.025V up je ok.

Pazi, napon u idle varira izmedju 1.344 i 1.356. pod LinX-om je 1.380, pa da kazemo da je to normalno. ALI, klok mi je na default, a LinX na normal priority. Malo pre sam pokusao da stavim LinX na HIGH, i zabada mi ceo komp, krecu da mi trepere prozori (HWMonitor, Everest, CPU-Z ) koji su mi otvoreni (nestaju i pojavljuju se). A i HWMonitor i Everest ne povecavaju temp procesora uopste, tj. ne stizu da je pokazu, bas iz rzloga sto komp zabada i koci.
Sta mi je ciniti?
 
Proveri sa drugim HDD-om, to se meni dešavalo na DFI-u sa P45 čipsetom.

Proverio...i ista stvar...instalirao sam Win7 pa ću pokušati onda dual boot XP.Samo ako uspem da izvučem back up sa prošlog sistema gde mi je bio Intel čipset.
 
Nazad
Vrh Dno