Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Fino ovo izgleda, mada mislim da još nema nekog razloga da se prelazi sa M1 na M3, osim za grafički intenzivne zadatke. Mi Base korisnici možemo još da čekamo :)

 
Basic 14-ca sa USA cenom top, ali kod nas ce to da bude 2K opet previse za basic usera. :D
 
Da, smesni su vise sa tih 8gb rama...
 
Graph im je sick, uporedjuju M1 sa M3 i pokazuju performanse. Hoce da nas nateraju da upgradujemo :D
Tu smo sami krivi jer treba gledati da li nam je dovoljan ovaj koji sada imamo a ne da li se pojavio brzi :)

Basic 14-ca sa USA cenom top, ali kod nas ce to da bude 2K opet previse za basic usera. :D

Da, smesni su vise sa tih 8gb rama...

Al ladno ih nije mrzelo da zapuše jedan usb-c na tom basic modelu, kakvi su to pilićari ja ne verujem!!

Koliko sam shvatio basic Pro je zamenio Touchbar Pro model i skuplji je 100$ (jer sada ide 512GB storege-a), tako da nije tako strasno. Slazem se da je smesno sto su zapusili USB, nadam se da su barem ostavili po jedan na obe strane.

M3 Pro je ostao po istoj ceni, sa tim sto sada ide 18GB RAM-a, sto je fer dil. I dalje nema FaceID :)

Nadam se samo da ce uskoro da ubace M3 i u Air modele, ne bih voleo da glavna distinkcija izmedju Air i Pro bude ta da samo Pro ima najnoviji cipset.
 
Ne bi me cudilo da ostave M2 na air, a da na pro bude M3, kao sto su razdvojili obican i pro ajfon :)
 
Graph im je sick, uporedjuju M1 sa M3 i pokazuju performanse. Hoce da nas nateraju da upgradujemo :D
Mislim da im je više do ovih sa Intel mašinama kojima ništa ne fali - njih treba ubijediti da će im se mašine uskoro raspasti.

1698742634389.png
 
I time je Touchbar otišao u istoriju 😁
 
Ne bi me cudilo da ostave M2 na air, a da na pro bude M3, kao sto su razdvojili obican i pro ajfon :)
Brate slatki nemoj im davati ove ideje.

Lično sam razočaran. M3 Pro ima 6+6 konfiguraciju jezgara a ne 8+4, kao i 25% manji memory bandwidth. Da li to pravi razliku u realnom radu ne znam, ali uopšte nije neki kvantni skok.

Snapdragon Elite X mašine mi se sad čini osetno zanimljivije. Zeznuli su se sa fragmentacijom čipova, previše se dobija na vanila modelima, a isto stoji i za M1. 90% ljudi nema potrebu za jačom mašinom.
 
Brate slatki nemoj im davati ove ideje.

Lično sam razočaran. M3 Pro ima 6+6 konfiguraciju jezgara a ne 8+4, kao i 25% manji memory bandwidth. Da li to pravi razliku u realnom radu ne znam, ali uopšte nije neki kvantni skok.

Snapdragon Elite X mašine mi se sad čini osetno zanimljivije. Zeznuli su se sa fragmentacijom čipova, previše se dobija na vanila modelima, a isto stoji i za M1. 90% ljudi nema potrebu za jačom mašinom.
Hahahaha...videcemo, ja se nadam da ce uskoro izaci i Air modeli sa M3... :D
Snapdragon Elite X deluje odlicno...ali dzabe kada Windows nije optimizovan za ARM, kao i razni programi itd.
Ok, tu je Linux, ali Linux koristi mnogo mali broj ljudi.
Ja se nadam da ce Microsoft, kao i ostale kompanije koje prave softver za windows da se iscimaju i da optimizuju sve to u sto brzem roku, s obzirom da bi laptopovi sa ovim Snapdragon SOC-om bili bas bas dobri. :)
 
Mislim da finansijski dođe slično koristi dok se ne raspadne i ništa ne vredi pa kupiti novi ili redovno menjati uz doplatu.
Ako ništa nije bitno od napretka bar uvek nova baterija
¯\(ツ)
 
Hahahaha...videcemo, ja se nadam da ce uskoro izaci i Air modeli sa M3... :D
Snapdragon Elite X deluje odlicno...ali dzabe kada Windows nije optimizovan za ARM, kao i razni programi itd.
Ok, tu je Linux, ali Linux koristi mnogo mali broj ljudi.
Ja se nadam da ce Microsoft, kao i ostale kompanije koje prave softver za windows da se iscimaju i da optimizuju sve to u sto brzem roku, s obzirom da bi laptopovi sa ovim Snapdragon SOC-om bili bas bas dobri. :)
Sve je to tačno, ali treba razumeti i Microsoft a i sve ostale developere. Što bi neko ulagao hiljade i hiljade dolara i sati na development i portovanje softvera kad je tipa sedmoro ljudi globalno kupilo laptopove sa Snapdragon 8cx ili kako već. Ima ih mnogo više, ali to su mahom biznis korisnici kojima treba dugo trajanje baterije i 5G. Na kraju krajeva, sami čipovi su jedva bili jači i brži od x godina starog Coffee Lake procesora, što je u najmanju ruku bedno za uređaje koji su koštali 1500 evra, a koštaju i dalje. Dranje kože sa leđa.

Sad, sa Elite X, emulacija će biti dosta solidna brut fors metodom, jer je čipset toliko jak da ništa nije problem. A i imaće više motiva developeri da se bace na portovanje kad je sad već svima jasno da je ARM budućnost. AMD i NVIDIA isto rade na svojim čipovima, tako da x86 polako ide u penziju.

Vredi napomenuti i da DaVinci Resolve stiže na ARM što je ogroman znak. Tako da, ima razloga da hajp definitivno, samo da ne us*ru motku sa cenama. Elite X u implementaciji od 23W mora da košta slično koliko i Mekbuk Air, u suprotnom džaba im sve.
 
@NovemberWhisky 13 pro je zamenio 14 pro, 13ka više ne postoji.
Ovo je tuzno, ok sve prednosti 14/16 modela, ali dizajn je korak unazad, to kockasto kuciste je bas bezveze, staro izgleda i tezi je osetno (200g+), i losija autonomija. Ipak nece nista dostici m1/m2 Macbook Pro 13" trajanje baterije.

Cene su malo losije. Sada 14" M3 16/512 je skuplji nego sto je bio 13" M1/M2 16/512 jos pre 3 godine. (za 200$/E)

Od ove ponude bazni 14" M3 nije bas najsrecnija opcija - 14" M3Pro bazni je razumnije uzeti (11core, 18/512), ali se onda gubi autonomija jos malo.
 
Poslednja izmena:
dizajn je korak unazad, to kockasto kuciste je bas bezveze, staro izgleda
Po ovom pitanju si u izrazitoj manjini, novi dizajn je ono sto su ljudi trazili i dobili i tako treba da bude. Bolje i da bude malo deblji i nesto tezi ali da ima funkcionalnost ispred dizajna, nesto sto apple jako retko radi.

Cene su malo losije. Sada 14" M3 16/512 je skuplji nego sto je bio 13" M1/M2 16/512 jos pre 3 godine. (za 200$/E)
To su bas nijanse, obzirom da dobijes veci i bolji ekran i portove. Bazni M3 (8/512) je 100€ skuplji nego sto je 13" 8/512 bio sad u oktobru.

Mada se slazem da bazni M3 nije najsrecnija opcija: Kome treba portabilnost bolje je da uzme neku varijantu Air-a, kome treba snaga onda M3 Pro. Ovo je neko poluresenje (kao sto je uostalom bio i 13" Pro). Ovo mozda bude imalo nekog smisla ako (ne daj boze) rese da Air uopste ne dobije M3.
 
Po ovom pitanju si u izrazitoj manjini, novi dizajn je ono sto su ljudi trazili i dobili i tako treba da bude. Bolje i da bude malo deblji i nesto tezi ali da ima funkcionalnost ispred dizajna, nesto sto apple jako retko radi.


To su bas nijanse, obzirom da dobijes veci i bolji ekran i portove. Bazni M3 (8/512) je 100€ skuplji nego sto je 13" 8/512 bio sad u oktobru.

Mada se slazem da bazni M3 nije najsrecnija opcija: Kome treba portabilnost bolje je da uzme neku varijantu Air-a, kome treba snaga onda M3 Pro. Ovo je neko poluresenje (kao sto je uostalom bio i 13" Pro). Ovo mozda bude imalo nekog smisla ako (ne daj boze) rese da Air uopste ne dobije M3.

Da, u pravu si - ja gledam najjeftiniju verziju za M3 a da ima 16Gb rama(16/512), 100e vise ce kostati isti spec nego 13" M2 (oko 1750/1800E ce biti). Videcemo bateriju, ali po specu, m2 13" pro je 17h wireless web battery, a 14" M3 je 15h.
 
Poslednja izmena:
Mnogo novaca za laptop sa 8Gb RAM-a, bez mogucnosti za upgrade. Ovi se drogiraju, nema druge.

1698766785357.png
 
Da, to je najveci problem, sto M1/M2 sa 16GB rama si mogao uzeti vec od 1100E-1200E(air/pro 13"), sada najjeftiniji M3 sa 16GB rama je blizu 2000E.
 
M2 Air jos jednom best buy za sada. :D
 
Graph im je sick, uporedjuju M1 sa M3 i pokazuju performanse. Hoce da nas nateraju da upgradujemo :D
M3 je ARM v8.6-A, a M1 i M2 ARM v8.5-A. Dodata je jedna instrukcija u Neon za mnozenje matrica,
kako SME dolazi u ARM v.9, nema svrhe uopste apgrejdovati. Inace, Apple ima AMX proprietary,
tako da ova instrukcija u v8.6 i ne znaci...
Mnogo novaca za laptop sa 8Gb RAM-a, bez mogucnosti za upgrade. Ovi se drogiraju, nema druge.
Pa da, 8Gib je malo, pogotovo zbog toga sto gpu direktno iz memorije procesa cita,
Apple silikon procesori uzimaju bar duplo vise rama, nego Inteli...
 
M3 je ARM v8.6-A, a M1 i M2 ARM v8.5-A. Dodata je jedna instrukcija u Neon za mnozenje matrica,
kako SME dolazi u ARM v.9, nema svrhe uopste apgrejdovati. Inace, Apple ima AMX proprietary,
tako da ova instrukcija u v8.6 i ne znaci...

14608107_1180665285312703_1558693314_n.jpg
 
M3 je ARM v8.6-A, a M1 i M2 ARM v8.5-A. Dodata je jedna instrukcija u Neon za mnozenje matrica,
kako SME dolazi u ARM v.9, nema svrhe uopste apgrejdovati. Inace, Apple ima AMX proprietary,
tako da ova instrukcija u v8.6 i ne znaci...

Pa da, 8Gib je malo, pogotovo zbog toga sto gpu direktno iz memorije procesa cita,
Apple silikon procesori uzimaju bar duplo vise rama, nego Inteli...
Zar nije M1 na arm 8.4? Mislim gledam zbog nested virtualizacije koju apple ne pruza korisnicima a valjda je ista omogucena sa arm 8.4 pa sam se bunio pre dve godine sto ovo ne radi ni na m1 ni m2 a apple zabranio preko api-a ili jednostavno jos nisu inplementirali full virtualizaciju.
 
Nazad
Vrh Dno