Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Zar nije M1 na arm 8.4? Mislim gledam zbog nested virtualizacije koju apple ne pruza korisnicima a valjda je ista omogucena sa arm 8.4 pa sam se bunio pre dve godine sto ovo ne radi ni na m1 ni m2 a apple zabranio preko api-a ili jednostavno jos nisu inplementirali full virtualizaciju.
Na vikipediji stoji v8.5-a. Sad nisam siguran, posto nije implementirana instrukcija za generisanje slucajnih brojeva,
koju je uveo arm v8.5. E sad ona je opciona, tako da ne znam...
 
Koliko je razlika što se tiče Macbook Pro vs. Macbook Air? Zanimija me utisci ljudi koji su imali prilike da probaju oba display-a. Još ako je neko prethodno imao iMac 5K, pa da može i sa njim da ga uporedi, blagosiljao bih ga.
 
Koliko je razlika što se tiče Macbook Pro vs. Macbook Air? Zanimija me utisci ljudi koji su imali prilike da probaju oba display-a. Još ako je neko prethodno imao iMac 5K, pa da može i sa njim da ga uporedi, blagosiljao bih ga.
Ja pitao pre par dana, nema odgovora… nema druge vec da se ode u istyle i proba… kada sam gledao prosli put, bila je prednost na strani pro modela…
 
Pro ima miniLED i 120hz…sto znaci da ima veci kontrast, crna je dublja…moze da se sredi da radi i na 1000nita sve vreme, ali nije preporucivo, svakako, zna da bude svetliji ako se gleda hdr snimak…air ima odlican displej, ali nema toliki kontrast kao pro…crna nije toliko crna i nema 120hz… :)
 
Koliko je razlika što se tiče Macbook Pro vs. Macbook Air? Zanimija me utisci ljudi koji su imali prilike da probaju oba display-a. Još ako je neko prethodno imao iMac 5K, pa da može i sa njim da ga uporedi, blagosiljao bih ga.

Koristim oba laptopa svakodnevno i razlika uopste nije velika. Ako ti je samo to razlog zbog koga bi kupio Pro, onda bez razmisljanja uzmi Air. Sustina je da su oba ekrana fenomenalna. iMac 5K nisam koristio, video sam ga samo u radnji ali to nije relevantno.
 
Koliko je razlika što se tiče Macbook Pro vs. Macbook Air? Zanimija me utisci ljudi koji su imali prilike da probaju oba display-a. Još ako je neko prethodno imao iMac 5K, pa da može i sa njim da ga uporedi, blagosiljao bih ga.
Kad kažeš "Pro" moraš biti malo konkretniji. 13" Pro ili 14-16" Pro? Jer su u potpunosti drugačije mašine u pitanju.
 
Izasli Geekbench rezultati od pocetnog M3. Mozda i nije tako losa opcija osnovni M3 sa 16GB upgrade-om rama za 1799$.

Osnovni 14" M3 8 cores(4+4) je brzi 22% u single score-u i ima isti multi score kao 14" M2 Pro 10 core (6+4)

 

Prilozi

  • Screenshot 2023-11-03 at 20.30.04.png
    Screenshot 2023-11-03 at 20.30.04.png
    96.6 KB · Pregleda: 11
Poslednja izmena:
Koristim oba laptopa svakodnevno i razlika uopste nije velika. Ako ti je samo to razlog zbog koga bi kupio Pro, onda bez razmisljanja uzmi Air. Sustina je da su oba ekrana fenomenalna. iMac 5K nisam koristio, video sam ga samo u radnji ali to nije relevantno.
Trebalo bi da je ekran na iMac-u 5k blizi Air modelu nego Pro modelu, posto koristi ips tehnologiju... :)
 
Pro ima miniLED i 120hz…sto znaci da ima veci kontrast, crna je dublja…moze da se sredi da radi i na 1000nita sve vreme, ali nije preporucivo, svakako, zna da bude svetliji ako se gleda hdr snimak…air ima odlican displej, ali nema toliki kontrast kao pro…crna nije toliko crna i nema 120hz… :)
Koristim oba laptopa svakodnevno i razlika uopste nije velika. Ako ti je samo to razlog zbog koga bi kupio Pro, onda bez razmisljanja uzmi Air. Sustina je da su oba ekrana fenomenalna. iMac 5K nisam koristio, video sam ga samo u radnji ali to nije relevantno.
Trebalo bi da je ekran na iMac-u 5k blizi Air modelu nego Pro modelu, posto koristi ips tehnologiju... :)
Hvala ljudi!

Kad kažeš "Pro" moraš biti malo konkretniji. 13" Pro ili 14-16" Pro? Jer su u potpunosti drugačije mašine u pitanju.
Izvini, to nisam pomenuo. Na 14'' sam mislio.
 
M1 Max, igrao starcraft2 malo, pomerio se na 5 minuta od laptopa, on se zakljucao i sada imam samo crni ekran kad se ulogujem i kursor. Kako da ga 'resetujem' ili izadjem iz igre ili ubijem igru, bilo sta?
 
Nije ni upalio fanove.
 
M1 Max, igrao starcraft2 malo, pomerio se na 5 minuta od laptopa, on se zakljucao i sada imam samo crni ekran kad se ulogujem i kursor. Kako da ga 'resetujem' ili izadjem iz igre ili ubijem igru, bilo sta?
Napravi novi nalog sa komandne linije sa sysadminctl komandom. To mozes iz biosa tj kako to oni zovu restore ili slicno.
Sonoma nije kompatibilna sa nalozima iz prethodnih verzija...
 
Nema potrebe za tim. Samo treba da ugasi laptop i upali (long press power dugmeta)
 
Nema potrebe za tim. Samo treba da ugasi laptop i upali (long press power dugmeta)
To ako je problem igra. Ako i nakon rebuta, ima isti problem, onda mora ovo sto sam rekao.
Bas je i mene juce potkacilo, samo sto su kod mene nestali wallpaperi, nije mogao
da se startuje system settings, i finder je radio ko traktor..
 
To problemi sa Sonoma 14.1?
Jedini problem koji sam imao kada je urađen update na 14.1 je bio torent klijent koji je zakucao, pa sam na kraju morao da radim reinstalaciju klijenta i ponovo da povezujem seedove, ostalo radi, da kucnem, kao sat.
 
To problemi sa Sonoma 14.1?
Jedini problem koji sam imao kada je urađen update na 14.1 je bio torent klijent koji je zakucao, pa sam na kraju morao da radim reinstalaciju klijenta i ponovo da povezujem seedove, ostalo radi, da kucnem, kao sat.
Sa Sonoma 14.2 beta. No moram priznati, da radi mnogo brze na fresh accountu. Ovaj stari je jos od Big Sura.
 
Jos nisam na Sonomi posto je managed laptop. Morao sam da drzim power dugme da se rebutuje.
 
Kako se ovo (označeno crvenim, slika za MacStudio) gleda pri kupovini?

Ako uzmemo da je M2 Max grafički čip približne snage kao RTX 4050 (desktop verzija), šta se dobija ako se doplati za dodatna jezgra, jel to onda jači GPU (tipa 4060 snage)?
1699189281778.png
 
Kako se ovo (označeno crvenim, slika za MacStudio) gleda pri kupovini?

Ako uzmemo da je M2 Max grafički čip približne snage kao RTX 4050 (desktop verzija), šta se dobija ako se doplati za dodatna jezgra, jel to onda jači GPU (tipa 4060 snage)?
Pogledajte prilog 411977
Da, bukvalno samo jači GPU i to je to.

Prošao embargo, gomila recenzija već na YT.
 
Ali svi samo max i ovaj sirotinjski m3. Niko da uradi bencmarke m3 pro oko kog i ima najvise kontraverzi :)
 
Ali svi samo max i ovaj sirotinjski m3. Niko da uradi bencmarke m3 pro oko kog i ima najvise kontraverzi :)
Samo sirotinjskih 2300€ je kod nas taj pomenuti sirotinjski M3. 🥲

Makar da nude igde u zvaničnim domaćim radnjama kod nas nadogradnju RAM-a na 16GB, te kud se baci 2300€ tu i 2500€, al zasad ni to.

8GB RAMa sad je jednako uništavanju flash memorije swap-om za par godina i ne može se nikako smatrati niti zvati pro u 2023. Ali Apple…
 
Ali svi samo max i ovaj sirotinjski m3. Niko da uradi bencmarke m3 pro oko kog i ima najvise kontraverzi :)
Ja juce pretrazivao isto, svi MAX top model, jer im je taj Apple dao na test. Dok ne kupe sami Pro, nece ga ni testirati.
O cenama kod nas vec sam izrazio svoje nezadovoljstvo pre par postova. I ne ocekujem da bude bolje.
 
Sve zavisi od budzeta. Ali posle testova, M2 deluje kao isplativija kupovina vecini, a i veci izbor modela 13"/14"/15"/16".
15-20% bolje CPU performanse u M3 u istoj konfiguraciji nisu toliko drasticne, zanemarljivo.
 
Nazad
Vrh Dno