Šta je novo?

Apple Event - 9. septembar 2015

Krenucu redom,

Sto se iPad Pro-a tice, odlican uredjaj ali cini mi se da gadja jos uzu ciljnu grupu ljudi u odnosu na Air, ne cudi me da je samo Mini update-ovan jer po meni Air izlaskom Pro-a gubi svoju svrhu.

Kada se Pro uredjaj predstavlja, ne prikazuje se igrica. Jako uska grupa ljudi, i to pogotovu ljudi koji su okrenuti grafickom dizajnu, jer je uz onu olovku makar po video-u jako dobar uredjaj, kakva je situacija u praksi pitanje je. Sto se svega ostalog tice, Surface Pro je bolji:

Full Office > Mobile Office
Autodesk/Dasault itd. full software + full viewer > Mobile Viewer
Desktop class performanse > Mobile performanse itd. (od i3 tesko da je brzi, a od i7 tek nije brzi)

Uredjaj je tehnicki uradjen mozda i najbolje na trzistu, ali njega softver koci. Za isti novac cisto sumnjam da ce se neko odluciti za ogranicen mobile OS.
 
iPad Pro nije ono sto sam mislio da ce biti ali mi se dopada. Nije ni puno skup a deluje da ce u svemu biti bolji od Surface Pro. Valjda ce sledece godine da razviju softver za iPad Pro koji ce bolje iskoriscavati veci ekran.

Desktop class performanse > Mobile performanse itd. (od i3 tesko da je brzi, a od i7 tek nije brzi)

Mislim da gresis. i7 u Surfrace Pro je ULV verzija. A9X je sasvim moguce da ispadne brzi od tog Intelovog procesora.
 
Poslednja izmena:
Mislim da gresis. i7 u Surfrace Pro je ULV verzija. A9X je sasvim moguce da ispadne brzi od tog Intelovog procesora.

http://arstechnica.com/gadgets/2014/11/yoga-pro-3-review-broadwell-is-a-mixed-blessing/

http://arstechnica.com/apple/2014/1...t-of-hidden-upgrades-in-one-skinny-package/2/

http://browser.primatelabs.com/geekbench2/search?utf8=✓&q=i7-4650U+32-bit

Kada pogledas rezultate iPad Air 2 je bio po Geekbench-u nesto sporiji od i5 4200U, ali posto ovaj pruza 80% bolje performanse geekbench skor bi trebalo da se krece oko 9100, sto je za skoro 2000 vise nego kod i7 4650 ULV. E sada koliko je stvarno taj Geekbench merodavan to je pitanje. Ali ovaj procesor sto je u Surface 3 Pro je star skoro 3 godine (Q3 2013 je bio debut). Iskreno meni su ovo iznenadjujuci rezultati, ali bilo bi interesantno videti kako se npr. snalazi u otvaranju i manipulaciji istih file-ova Surface Pro i iPad Pro.

Sledeca stvar na koju se postavlja pitanje je kolicina RAM-a, tamo imas do 8 GB, ovde imas 2 GB, to ce predstavljati ogroman problem za 3D CAD viewer-e za delove sa mnogo poligona.

Sledeci problem je konektivnost, retko koji business ce da trpi Apple-ovu filozofiju i da konektuje iPad na itunes pa tako da prebacuje file-ove. Moze doci i do problema ako file-ove moras da upload na centralni server neke firme, sto je najverovatnije nemoguc zadatak za iPad ili close to impossible.

Sa aspekta performansi A9X je brz, software je dres i tu izlazi do izrazaja imperfekcija iOS-a.

Takodje jos jedna mana koju vidim je odsustvo misa, pogotovu za Office aplikacije gde je kucanje na tastaturi OK, ali manipulacija prikaza sa prstom totalno lose i neergonomsko resenje...
 
Uporedi brzinu Safari iOS i Safari OS X, odmah je jasno sta je brze. Ili recimo chrome na surface.
 
Poslednja izmena:
adpQgmM_460s_v1.jpg
 
Ovaj prenos iz Microsoft Edge-a mi sada deluje kao varijanta scratch my back and i'll scratch yours u kombinaciji sa Microsoft pojavljivanjem na prezentaciji.
 
Nazad
Vrh Dno