Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Zar nije to lungo? Ili ako dodamo dosta vode onda je americano? Dodamo mleko onda je macchiato, a ako dodamo više mleka onda je cortado?
 
Zar nije to lungo? Ili ako dodamo dosta vode onda je americano? Dodamo mleko onda je macchiato, a ako dodamo više mleka onda je cortado?
Lungo ti je slicno produženom.
Americano ti je espresso shot + topla voda (2x vise tople vode)
Macchiato ti je single shot plus malo gusto umucenog mleka
Cortado ti je dupli shot (40ml) + 40ml mucenog mleka.

Ima i tu nekih sitnih varijacija po zemljama..
 
I onda shvatiš da postoji veliki broj vrsta napitaka i razlike kako se pripremaju, ne samo u određenom regionu, nego čak ima varijacija od lokala do lokala u istom gradu. I dosta njih se preklapaju.
Tradicionalni capucchino skoro niko i ne pravi. Sve je više prešlo u caffe latte. Duple doze su zamenile single, a single se ne pravi sa tradicionalnih 7g nego ide i do 15g.

Zato je lepo da imaš kući aparat i praviš kako ti voliš. :)

Čak i kad odem negde gde mi se sviđa kako mi pripreme kafu, sledeći put radi neko drugi i napravi malo drugačije. Ili bude "danas nemamo tu vrstu kafe, ali imamo nešto novo ako želite da probate". Ja sam čovek u godinama i rob navike. Znam šta volim i želim to uvek i da bude isto svaki put.
 
I onda shvatiš da postoji veliki broj vrsta napitaka i razlike kako se pripremaju, ne samo u određenom regionu, nego čak ima varijacija od lokala do lokala u istom gradu. I dosta njih se preklapaju.
Tradicionalni capucchino skoro niko i ne pravi. Sve je više prešlo u caffe latte. Duple doze su zamenile single, a single se ne pravi sa tradicionalnih 7g nego ide i do 15g.

Zato je lepo da imaš kući aparat i praviš kako ti voliš. :)

Čak i kad odem negde gde mi se sviđa kako mi pripreme kafu, sledeći put radi neko drugi i napravi malo drugačije. Ili bude "danas nemamo tu vrstu kafe, ali imamo nešto novo ako želite da probate". Ja sam čovek u godinama i rob navike. Znam šta volim i želim to uvek i da bude isto svaki put.
Istina , mnogo je varijacija.
Manuelac + solidan mlin i pravis kako tebi odgovara 👍
Sto se tice single sita koliko znam preko 9-10g tesko da se ide... To su dupla sita sa manjom gramazom, imas ih 13-14-15g....
 
Kad smo već kod gramaže...
Moj aparat (Breville Barista Max) e je stigao sa dva basketa (58mm). Single je navedeno da se koristi od 13-15g, a double od 20-22g.
Počeo sam da koristim puck screen i sa njim moram da stavim manje kafe (ili da sabijem tamperom ko hidrauličnom presom). Primetio sam da su neke kafe "pufnastije" i da manje grama mogu da stavim a da ne sabijam nenormalno. Trenutno u dobule basketu sa puck screenom koristim 16g, što je dosta ispod preporučene doze. Meni tako ekstrakcija bude preko 30 sekundi. Ne primećujem nešto po ukusu da ne radim dobro (mada nemam neki istančan ukus)...
Da li da ukrupnim mlevenje i dodam koji gram više, ili mislite da je OK da koristim manju gramažu od propisane mojim basketom?
 
U plasticni šejker sipati 200 ml hladnog mleka, kašicicu sećera, kašicicu instant kafe i ravnu :) kašicicu ruma ili Amaretto.
Šejker mućkati pola minuta.
Preporucujem ljudima sa jeftinijim ulaznicama da naprave kafu na ovaj nacin :)
 
I onda shvatiš da postoji veliki broj vrsta napitaka i razlike kako se pripremaju, ne samo u određenom regionu, nego čak ima varijacija od lokala do lokala u istom gradu. I dosta njih se preklapaju.
Tradicionalni capucchino skoro niko i ne pravi. Sve je više prešlo u caffe latte. Duple doze su zamenile single, a single se ne pravi sa tradicionalnih 7g nego ide i do 15g.

Zato je lepo da imaš kući aparat i praviš kako ti voliš. :)

Čak i kad odem negde gde mi se sviđa kako mi pripreme kafu, sledeći put radi neko drugi i napravi malo drugačije. Ili bude "danas nemamo tu vrstu kafe, ali imamo nešto novo ako želite da probate". Ja sam čovek u godinama i rob navike. Znam šta volim i želim to uvek i da bude isto svaki put.

Heh, i ja bih hteo, ali koliko god se trudim, koristim vagu, stopericu, uvek dobijem razlicit kapucino. Proces mi je isti, ali nekako rezultat nije 100% isti. Prihvatio sam pravila ove igre i sad vise to ni ne ocekujem.
 
Poslednja izmena:
@nidza
Nije mi bio cilj da iznerviram baltam0s i tebe.
Mozda nije kafa ali je ukusan napitak koji nije toliko skup kao sto ti mislis.
Ovo moze da se napravi od ruma za kolace a u Metrou da se kupi Madruzzo Amaretto 0.7 za 700/800 dinara.
Meni se ne svidja ukus kafe iz kesice ali ima ljudi koji to redovno piju.
O ukusima se ne raspravlja.
pozdrav
 
@Ga100n ukus po strani, to svakako, nego kad sam pre 10g saznao kako se pravi instant kafa, prestao sam da je pijem.

Niko se nije iznervirao, naravno, ali tu smo da se posavetujemo i napredujemo. Imaš jedan život, zdravlje, i dobro je da sve više ljudi razmišlja u tom smeru. Deo paketa je i sveža, dobra, kafa, koja je mač sa dve oštrice, zavisno od svežine i načina na koji se sprema. Zato i imaš toliko kontradiktornih tekstova o uticaju na zdravlje i svi su tačni - jer pišu o različitim kafama.

A i ukus instant kafe je realno truba kad stigneš do ovde gde sam ja recimo sad.
 
Da li još neko uživa u kratkom espressu i moze popiti dva dupla od 13gr.

meni se toliko sviđa da tresnem dva dupla ko od šale 😅

Dva dupla ujutru, dva dupla popodne i to je to za ceo dan.
 
Da li još neko uživa u kratkom espressu i moze popiti dva dupla od 13gr.

meni se toliko sviđa da tresnem dva dupla ko od šale 😅

Dva dupla ujutru, dva dupla popodne i to je to za ceo dan.
A ja sam mislio da je puno kad popijem 2 produzena sa mlekom u toku dana :ROFLMAO:
 
Ja često popijem dupli ali 2 dupla nisam pokušavao. Čak i u kafiću popijem kratki pa posle naručim još jedan kratki, to mi uvek legne.
 
Čista Arabika srednje pečena može imati do 5x manje kofeina od ugljenisane robuste, imajte to u vidu. Tj. da neko ko popije 5 duplih može da unese kofeina kao iz dve turske, posebno džinovske kakve se prave u poslednje vreme.

Ja sam po sebi provalio da predveče mogu da pocepam svetlu Kolumbiju, a da je ne osetim na spavanju, dok Brazil i Etiopiju pijem ranije.
 
Zašto mi se zgadila turska, nema jačinu kao kratki espreso. Nema lepšeg osećaja kad srknes a osetiš jačinu, gorčinu kafe,jos bez šećera, mleka uh. To se zove uživanje, jedan dupli pa onda još jedan da zacementira zadovoljstvo uuuhhhh.
Nego aj jedno pitanje mimo kafe. Uzeo sam toplu čokoladu iz kesice neka kendy i la festa čini mi se, njesra u boji kao vodu da pijem ne uspe ni da se zgusne. Ciobar je odličan ali i najskuplji. Šta kafići koriste za toplu čokoladu ovu ristora ili neku drugu?
 
@component

Tamna je zato sto sam danas pravio sa tamno pecenom kafom (Hausbrandt Espresso Gold).

Sto se tice srca, samo vezba, gledaj YT tutorijale na temu latte art-a. Ne ispadne ni meni uvek dobro, najvise zavisi od pripreme mleka. Neki moj recept je da zagrejem mleko na 55*C i sipam otprilike do 1/3 french press-a. Onda na pocetku imam dva "krupna" potiska (od vrha skroz do dole), da ubacim sto vise vazduha, i onda imam 7-8 manjih, brzih da taj vazduh lepo rasporedim u mleku i to je to. Iz french press-a mleko prospem u latijeru i pomolim se bogu da ispadne kako treba : P
 
@mstojanov

Nemam problem sa pravljenjem mleka. Pravim ga na aparatu uz pomoć pare i mislim da to dobro radim.
Sipanje nikako da uvežbam. Pravim neke šare, ali su više "random" nego što hoću to da napravim.
 
@mstojanov

Nemam problem sa pravljenjem mleka. Pravim ga na aparatu uz pomoć pare i mislim da to dobro radim.
Sipanje nikako da uvežbam. Pravim neke šare, ali su više "random" nego što hoću to da napravim.
Nije samo fora u sipanju.
Jako je bitno da ubodes teksturu mleka kad mutis. Niti previše vazduha ubaciti, niti premalo.... Takodje što pre ubaciti vazduh da imas dovoljno vremena da vrtis mleko da se mehurici lepo usitne i postigne idealna tekstura. Samo praksa i malo teorije.
 
Aj nek neko okači neki dobar klip za pravljenje pene na aparatu uz pomoć pare :) ja sam skoro počeo da pravim na Gaggia Deluxe… i ne ide baš najbolje… nekako puno mehurića dobijem.
 
Aj nek neko okači neki dobar klip za pravljenje pene na aparatu uz pomoć pare :) ja sam skoro počeo da pravim na Gaggia Deluxe… i ne ide baš najbolje… nekako puno mehurića dobijem.
Sipaš u latijeru sa hladnom vodom par kapi ferija za sudove i vežbaj.
 
Preporuka za pristupacan mlin uz Delonghi ECP? Jel Delonghi i Krups elwmtricni mlinovi do 100ak evra vrede icemu?
 
Mislim da ne. Najjeftinije da valja šta sam ja izbunario do sad je fellow opus. Meni je stigao pre neki dan i igram se malo. Kod nas je cena imbecilna, treba da bude do 190eur.

Uzmi Timemore C3 ako nemaš ništa drugo, i moduj ga pločicom ua dial od 30 polja, umesto 12. Uvek ćeš imati pouzdanu kvalitetnu spravu, a zatim imaš reper za električni, da mora biti makar isti, ili bolji.
 
Nazad
Vrh Dno