Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Ekipa sa frotherima - koje mleko koristite za njih? Kupio aerocinno4, pa eksperimentisem malo da vidim koje ce mleko kako da se pokaze.
 
Da li je neko probao ovu.kafu?
Nigde ne mogu da nadjem odnos arabica/robusta za ovaj blend.
 

Prilozi

  • PXL_20240120_113412961.jpg
    PXL_20240120_113412961.jpg
    120.9 KB · Pregleda: 33
U lindi je kratkotrajna ponuda kafa u zrnu, ima raznih od njihove marke i ostalih. Konkretno sam pazario Pellini Vivace no 82 za 1850 rsd., sada samo da stigne C3 da to lepo samelje.
Ne bih da obeshrabrujem, ali od tih kafa iz velikih trgovinskih lanaca, ja nisam uspeo da napravim kafu. Dok nisam skontao da za espreso treba sveža kafa, mislio sam da ja nešto radim pogrešno.

Mozda je ta kafa ok, nego samo da imaš u vidu, ako radiš sa običnom, ne duplom korpom.
 
Stigao mi za vivu non pressurised portafilter 14gr basket. Kapiram da je sada filozofija spremanja kafe skroz razlicita. Razliva mi se niz drsku kafa nikako da pogodim odnos i granulaciju. Alo neko ima savet dobro bi mi dosao
 
Stigao mi za vivu non pressurised portafilter 14gr basket. Kapiram da je sada filozofija spremanja kafe skroz razlicita. Razliva mi se niz drsku kafa nikako da pogodim odnos i granulaciju. Alo neko ima savet dobro bi mi dosao
Zategni jače i podesi da za 25s iscuri do 40gr od tih 14gr kafe. Probaj manje kafe, 13.5, ako je neka koja je malo starija.
 
Pogledaj i ove - https://www.ikea.com/rs/sr/p/vardagen-kafena-soljica-i-tanjiric-tamnosiva-20288312/ ja ih imam, prezadovoljan sam. Izgledaju super, staje 140ml napitka, sto je meni licno idealno za kafu sa mlekom.
Kad smo već kod IKEA da li je kafa koju imaju u restoranu ista ona koju prodaju, tj https://www.ikea.com/rs/sr/cat/patar-serija-36839/ ? Meni je ovo izuzetna kafa makar kad je popijem kod njih, ali je još nisam probao na kućnom aparatu.
 
Stigao mi za vivu non pressurised portafilter 14gr basket. Kapiram da je sada filozofija spremanja kafe skroz razlicita. Razliva mi se niz drsku kafa nikako da pogodim odnos i granulaciju. Alo neko ima savet dobro bi mi dosao
Zdravo, i ja imam Vivu od pre mesec,dva...
Kupio i C3 mlin, tamper, stigla i kafa iz Apatina, samo se još mučim sa fabričkim portafilterom.
Gde si kupio, ako nije tajna, link možda 😉 ?
 
@Boj@n da, ne vidim zasto ti je odnos bitan. Klasican Italijanski esperso. Od prilike kosta nekih 18eur za kg po Italijanskim shopivma. Zvanicno to je 70% arabica 30% robusta.
 
Zdravo, i ja imam Vivu od pre mesec,dva...
Kupio i C3 mlin, tamper, stigla i kafa iz Apatina, samo se još mučim sa fabričkim portafilterom.
Gde si kupio, ako nije tajna, link možda 😉 ?
Imam ja isečen Vivin portafilter, napravio sam botomles. Mogu da ti pozajmim na par dana ako si iz Bgd, ili dok ne smislim šta ću sa aparatom uopšte otkad se ne koristi.

Svakako možeš da izvadiš mehanizam iz svoje ručke, to može posle da se vrati, samo radi pažljivo. Ne mora da se seče ništa, ja sam to uradio jer imam dva ista.
Kako se podešava?
Mlinom za kafu valjda. Gde drugde? :)
 
Valjda sitnije kad je kiselije, da bude malo jača ekstrakcija?

Nisam do sad rešavao taj problem, nemam pristup kiselim kafama, sve što naručujem u poslednje vreme je baš dobro ispečeno i sveže.
 
@nidza naprotiv, krupnije
Kiselost ne dolazi od bajate kafe. Prva, blend, vakum kafa na svetu (Qualita Rosa, 1972. g.) je citrusna.
 
Volim ja taj voćkast ukus kad se pomalo pojavi na nekim kafama. Nisam ga imao u prevelikim količinama da bih se bavio suzbijanjem.
 
Drugari kako vam se čini ovaj:

https://www.espressoplanet.rs/delonghi-magnifica/

Svi hvale ovu seriju Magnific, a lomim se možda i ja Jura, ali mislim da su oni skuplji. U pitanju je naravno polovan aparat jer mu je cena 160 EUR, ali servisirani su. Uzeli smo od njih za firmu Juru i tera to lepo sve kafe koje popijemo u toku godine uz redovne servise naravno.
 
Super je to. A šta radite kad je kafa kiselija pa treba anulirati kiselost? Kad treba malo krupnije da se melje od "normalnog"? Kako onda da podesite sek./gram na botomles :)
Pa ne mozes da neutralises kiselost nekoj kafi kojoj je to recimo glavna odlika. Ljudi brkaju neke stvari. Kafa moze da bude kisela ako je zaista takva,ili ako je ekstrakcija prebrza. U oba slucaja se drzis one osnove da pravis 1:2 odnos in/out i sve to u opsegu od 25-30 sec ekstrakcije. Samu duzinu ekstrakcije ti odredjuje krupnoca mlevenja i tampiranje. Kad ispostujes tu osnovu u odnosu (+/- neka bas mala odstupanja) to sto dobijes od ukusa sa kafom ti je to.
 
Pozdrav svima, da li moze preporuka za mlin za espresso za kucnu upotrebu? Pijem 1-2 kafe dnevno. Gledao sam Delonghi KG 89 i Krups GVX 242. Da li ste imali iskustva sa nekim od ova dva modela i sta preporucujete za kupovinu? Moze i neki treci model
 
Pozdrav svima, da li moze preporuka za mlin za espresso za kucnu upotrebu? Pijem 1-2 kafe dnevno. Gledao sam Delonghi KG 89 i Krups GVX 242. Da li ste imali iskustva sa nekim od ova dva modela i sta preporucujete za kupovinu? Moze i neki treci model
Ako toliko trošiš kafe, onda je ručni mlin za tebe. Kad smo već kod mlinova, prodaje li neko single dose mlin?
 
pitanjce. praštajte ako je bilo. imam delonghi aparat i evo nakon dva meseca traži čišćenje kamenca. Sve kul, prošao sam proces sa onom njihovom tečnošću. Interesuje me čime i koliko često čistite kamenac? Pošto je aparat u garanciji jel sada za sledeći put moram da kupim opet njihova sredstva ili?
 
Mislim da nisi u obavezi da uzimaš njihova sredstva, ali će se oni uvek pozivati na to kako nisi koristio sredstva predviđena za čišćenje, aludirajući na njihova. Ja svoj na poslu čistim sa kapsulama ili onim granulama za kamenac i dobro to radi posao.
 
Nazad
Vrh Dno