Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Nisam izgleda dobro objasnio. Koristim dupli dispenser (valjda se tako zove). Pravim 2 espressa u isto vreme. Na aparatu koristim dugme za automatsko doziranje za 2 šoljice. Levo stavim jednu, desno drugu. Isti pak.
I kada krene jedna se brže napuni od druge. Retko kad pravim 2 odjednom. Za single koristim drugačiji basket u portafilteru. I tada me briga da li levo ili desno ide brže ili sporije. Sve ide u istu šoljicu.
Kada pravim dve paralelno, jedna ima više kafe na kraju. Prva slika (vidi se da je u levoj šoljici manje tečnosti nego u desnoj - vaga kaže 10g manje).
Na slikama je sve jedan isti pak kada sam ga izbacio iz portafiltera. Samo sam ga okrenuo na jednoj slici da se vidi gornji, a na drugoj donji sloj. U slučaju da neko primeti nešto čudno što ja ne vidim.
Ako ni sad nisam dovoljno jasan, probaću jedino da snimim video celog procesa pa da postavim negde.
 
Probaj WD tehniku,mozda popravis situaciju. Iz tvog opisa deluje da imas chaneling.
 
Probaj WD tehniku,mozda popravis situaciju. Iz tvog opisa deluje da imas chaneling.
To sam i ja mislio. Ne vidim ga na paku.
Trenutno koristim prvo ovakav
WDT2.png
pa onda ovakv da izravnam
WDT1.png
Najgore je što po ukusu ne prepoznajem da se nešto loše dešava. Dešavao mi se ranije channeling, ali vidi se jasno na paku i poremeti mi ukus kafe.
 
@component

Meni deluje da je levi deo paka sa donje strane razređeniji no na desnoj strani.
Da li nakon levelinga koristiš temper ?
 
Nisam koristio. Da preskočim neki korak, pa samo tamperom? Ili na kraju još i tamper?
 
Probaj da dodaš tamper na kraju pa da vidiš kakav će biti rezultat.
 
Nisam izgleda dobro objasnio. Koristim dupli dispenser (valjda se tako zove). Pravim 2 espressa u isto vreme. Na aparatu koristim dugme za automatsko doziranje za 2 šoljice. Levo stavim jednu, desno drugu. Isti pak.
I kada krene jedna se brže napuni od druge. Retko kad pravim 2 odjednom. Za single koristim drugačiji basket u portafilteru. I tada me briga da li levo ili desno ide brže ili sporije. Sve ide u istu šoljicu.
Kada pravim dve paralelno, jedna ima više kafe na kraju. Prva slika (vidi se da je u levoj šoljici manje tečnosti nego u desnoj - vaga kaže 10g manje).
Na slikama je sve jedan isti pak kada sam ga izbacio iz portafiltera. Samo sam ga okrenuo na jednoj slici da se vidi gornji, a na drugoj donji sloj. U slučaju da neko primeti nešto čudno što ja ne vidim.
Ako ni sad nisam dovoljno jasan, probaću jedino da snimim video celog procesa pa da postavim negde.
I meni je uvek jedan brzi.
Nisam siguran da ćeš išta postići pripremom jer najverovatnje nije posledica chaneling-a. Puck izgleda dobro.
Vidim da ne tamp-iraš i to bi u svakom slučaju trebalo. Vidi posle toga kako se ponaša. Kako kažeš ukus je dobar - najvažnije.
Možda je sam portafilter problem, možda mašina nije u "vinkli"...

Najlakše... prebaci na kraju dve tri kašičice iz jedne u drugu i "doteraj" kremu ;)
 
Jel neko koristi Delonghi magnifica start i kakva su iskustva? Razmisljam da kupim taj aparat
 
Aparat Breville Barista Max. Sva fabrička podešavanja. Zrna Lavazza Crema E Aroma.
Kada izvučem 2 espresa u isto vreme, dobijam jedan duži, drugi kraći. Da li zna neko zašto bi se dešavalo? Ne deluje mi kao chaneling.
Ako je uvek više dobijene tečnosti na istoj strani (desnoj ili levoj), niveliši aparat.
 
Dodao sam tamper na kraju. Mnogo bolja situacija. Razlika u šoljicama je jedva primetna. Probaću još nekoliko puta i ako ostane ovako onda je to to.
Inače, ne primetim na paku da je tamper bilo šta uradio. Ne osećam čak ni pod rukom da radim nešto sa njim, ali izgleda da ipak pravi razliku.
 
Nisam izgleda dobro objasnio. Koristim dupli dispenser (valjda se tako zove). Pravim 2 espressa u isto vreme. Na aparatu koristim dugme za automatsko doziranje za 2 šoljice. Levo stavim jednu, desno drugu. Isti pak.
I kada krene jedna se brže napuni od druge. Retko kad pravim 2 odjednom. Za single koristim drugačiji basket u portafilteru. I tada me briga da li levo ili desno ide brže ili sporije. Sve ide u istu šoljicu.
Kada pravim dve paralelno, jedna ima više kafe na kraju. Prva slika (vidi se da je u levoj šoljici manje tečnosti nego u desnoj - vaga kaže 10g manje).
Na slikama je sve jedan isti pak kada sam ga izbacio iz portafiltera. Samo sam ga okrenuo na jednoj slici da se vidi gornji, a na drugoj donji sloj. U slučaju da neko primeti nešto čudno što ja ne vidim.
Ako ni sad nisam dovoljno jasan, probaću jedino da snimim video celog procesa pa da postavim negde.
Slican problem i sa Delonghi 9335m, po nekada samo. Imam utisak kao da aparat nije nivelisan 😀
 
Meni je definitivno pomogao tamper. Evo još jednom napravio duplu i obe su skoro iste (1-2 g razlike). Mada pažljivije i pripremam pre tamperisanja, pa je možda i do toga. Bar znam da nije do nivelisanja aparata ili do nečega u portafilteru.
Sad se vraćam na single. Žao mi da bacim, pa na kraju završim tako što popijem obe šoljice :) Do uveče ću početi da se tresem od kokfeina ako ovako nastavim :D
 
Odličan rečnik/enciklopedija kafe pojmova koji će biti od koristi kako onima koji tek ulaze u svet specialty kafe tako i onima koji su tu već neko vreme.

 
Ja sam našao sasvim pristojnu od 350ml u lokalnoj kineskoj radnji.
 
Imam od 350, ako negde ima od 150-200 a znate, javite u pm. Hvala 🙂
 
150 je baš mala. Ja sam posle veću naručio, ali ta mi je sad prevelika jer je Viva slaba sa parom. Bude bolja pena u većoj, ali traje…

Sve sa AliE.
 
Meni je 350 ml idealna. Sipam 150 ml mleka i to je taman za kapućino.
Nidžo jel mutiš sa plastičnim nastavkom ili bez njega?
 
Skinuo sam nastavak i onu plastiku do vrha navukao pošto ne može da se skine, pa viri cevčica metalna koliko može. Bilo bi bolje da je duža.
 
Skinuo sam nastavak i onu plastiku do vrha navukao pošto ne može da se skine, pa viri cevčica metalna koliko može. Bilo bi bolje da je duža.
Pannarello je odlican dodatak koji resava problem kratke "cevke". Onda koristis 350ml latieru bez problema.

 
Drago mi je da ti se dopada! Ja sam se pronašao negde na 12-3g medium+5g dark po shotu na Gaggia poluautomaticima, a probasmo i french press danas na poslu, mešali smo 3:1 medium i dark, super nam je ispala, svi zadovoljni. Višak ću samleti mojima za tusku kada prave :D
Uzeo sam pomenutu kafu :) i probao sam 2:1 med: dark, kasnije i 3:1 i vise mi se dopada kad je vise medium. Razmisljam da probam i 4:1 :) kako drzite mlin na aparatu? Ja sam podesio na 1 i ne menjam. Racunam da je tako najfinije/najbolje.
 

Prilozi

  • IMG_20231219_093225.jpg
    IMG_20231219_093225.jpg
    126.1 KB · Pregleda: 64
Nazad
Vrh Dno