Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Viva + Timemore C3 + pak skrinovi + wdt manje od 20 hiljada din?
 
Strava izgleda. Ako niko ne kupi, ja ću da probam.
 
Nisam siguran da bi onda toliko često pravio kafu :). Inače naišao sam povoljno na DELONGHI EC9155 pa možda i to uzmem u razmatranje.
Ma što ne bi. Najviše minut traje mlevenje, to ti jedina razlika, i većina kafi se lako i brzo melje, do 40s. Ove tvrđe su zezanje, ali to ne praviš svaki dan, skupo 6 7 hiljada din po kg, a ne vrede te pare svakako.

Tamper sam zaboravio, ali to je sve po par e na AliE.
 
Da. Bolje je da ima nepovratni vent. nego ova fora sa usisavanjem vazduha iz posude? Kesica sa pak. kafe je sa nepovratnim vent.
Evo nadjoh povoljniju ponudu. U ovu od 1800ml bi trebalo da stane kg zrna.
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! RSD1,617.89 50%OFF | 1 Set 1.2L/1.8L Stainless Steel Airtight Coffee Container with Spoon - Perfect for Coffee Beans and Tea Storage - Keep Your Coff
 
Mora izgleda da se uzme veća lit od 1800ml za 1kg zrna. Mislim da u ovu 1800ml staje 700:750g plafon.
 
Da li u manju staje pola kile? Bolje više manjih ?
 

Kalkulator kaže tačno 1kg je 1800.
Gledao sam i ja to, ali sam naleteo na par site-ova na amazonu u komentarima da ne staje 1kg. Takodje sam u opisu drugih posuda za kafu video da u 1800ml staje oko 700g kafe u zrnu. Ova 2800 bi trebalo da je fit za 1kg kafe zrna.
 
Da li je Kingrinder K6 adekvatan apgrejd posle Timemore C2? Mogao bih da prodam ovaj za ok cenu pa da doplatim još stotinjak evra za K6, ali se pitam - da li me to svrbi džep ili postoji nekog smisla u unapređivanju :)
 
Moze li mala pomoc ako neko koristi lelit biancu,flow rate mi je nekih 200ml/20 sec,kako da spustim na nekih 120-130g/20sec?
 
Sa slike mi deluje da je espreso aparat u pitanju, bez mlina, ručni?

Valjda krupnoćom mlevenja, količinom, vrstom i svežinom kafe to rešavaš pre svega? Ja koristim i WDC, tamper i pak skrin, sve to ima uticaja pomalo.
 
Gde kupujete tablete za ciscenje (backflush) aparata? Ja sam nasao na KP neke wmf tablete sa razlicitim gramazama, prodaju i na komad i na kutiju od 100, pa gledam sta da uzmem i gde toga ima.
 
Ima,i na skroz otvorenoj poziciji u desno imam taj flow rate,poslao sam i lelit u upit.Po stranim sajtovima pisu da bi trebao da bude oko 4,6-6g/sec.
 
Valjda krupnoćom mlevenja,
A kako misliš da regulišeš mlevenjem a imaš bottomless portafilter? Neće moći.
Tvoj/moj aparat može mlevenjem jer ima mehanizam u portafilteru koji reguliše protok/pritisak. Pa onda možes krupnoću menjati.
Lelit ne radi na taj način. Ima regulator pritiska. Nezavisan i od krupnoće ili i od portafiltera. Između ostalog, zato i koštaju.

Zato ovi GC moraju da ga moduju da bi radio kako treba. Nema portafilter (s pritiskom), nema regulator pritiska...
 
Ima,i na skroz otvorenoj poziciji u desno imam taj flow rate,poslao sam i lelit u upit.Po stranim sajtovima pisu da bi trebao da bude oko 4,6-6g/sec.
A koliki je kada je skroz zatvoren ili na sredini? Odnosno da li ti vrši posao kada je na otklonjen od potpunog otvorenog položaja.
Da li dovoljno zatvara protok kada je skroz u levo. Odnosno moja pitanja su da li ti ovako vrši posao ili je te "svrbi" što nije po fabričkim spec.
Na koliko ti je namešten pritisak pumpe, da li je to ok ili je veći nego što treba.

Taj "ventil" na Bianci ima mogućnost dodatnog štelovanja, ovo se čisto sećam da sam čuo u nekom review-u.
Kako je i jedan od najpopularnijih aparata podrška je sigurno velika.
A kako misliš da regulišeš mlevenjem a imaš bottomless portafilter? Neće moći.
Tvoj/moj aparat može mlevenjem jer ima mehanizam u portafilteru koji reguliše protok/pritisak. Pa onda možes krupnoću menjati.
Lelit ne radi na taj način. Ima regulator pritiska. Nezavisan i od krupnoće ili i od portafiltera. Između ostalog, zato i koštaju.

Zato ovi GC moraju da ga moduju da bi radio kako treba. Nema portafilter (s pritiskom), nema regulator pritiska...
Izgleda da mešaš neke stvari, pa sam se pogubio u tvom objašnjenju.
Bily14 je pitao za flow rate ne za pritisak i to kada je aparat "neopterećen".
Pressurized korpa kod tebe smanjuje protok da bi se poboljšala ekstrakcija i radi ono što bi dobro samlevena kafa u kolaču trebala da radi. Odnosno kako god da samelješ osim jako sitno, tebi će protok biti sličan jer se glavna restrikcija protoka dešava na nivou korpe.
Mlevenjem kafe se se u korpama sa jednostrukim zidom (unpressurised) apsolutno reguliše protok. Odnosno ako presitno samelješ, zagušiš aparat i dobiješ 5 ml za 60sek...

GC ima "regulator" pritiska iliti OPV - over pressure valve. Problem je što je god GC on fiksan i mora da se menja opruga da bi se spustio na 9 bara. Pritisak same pumpe je valjda 15, a standardno je OPV podešen na 12 (kod GC).
Većina boljih aparata (od GC-a) ima mogućnost podešavanja OPV ventila. A ovi sa još skupljim ulaznicama menjaju pritisak na samoj pumpi.
 
Nama sa jeftinijim ulaznicama protok reguliše krupnoća kafe, količina, debljina skrina. Stigao mi je 2mm skrin i to ovako izgleda sa jako dobrim i svežim blendom. Viva nema nikakvu kontrolu, ali ni nemam ambicije za više. Već retko gde uspevam da popijem bolje spremljenu kafu.

 
Poslednja izmena:
Ja sam predugo bio u zabludi zvanoj kapsule, ali iskupljujem se sam sebi.
 
Nisam nikad imao dvojbu ni za šta. Automatici, Kapsulaši i AIO aparati ne dolaze u obzir. Od prvog dana.

EDIT:. Tada kapsule nisu postojale...
 
Pozdrav svima, trebala bi mi mala pomoc. Do sada smo koristili Delonghi Magnifica malo stariju verziju i uopste nismo zadovoljni kvalitetom dobijene kafe (probali smo i razne vrste kafa), pa smo odlucili da menjamo aparat. Volela bih da cujem preporuke sta je dobro uzeti za neki pocetak, da pravi dobru kafu, a da nisu automatski aparati jer sam shvatila da od njih ne mogu dobiti to sto trazim. Hvala unapred na pomoci.
 
@Bily14 ja koristim Biancu svakodnevno. Flow rate u slucaju da rucicu za flow control oboris skroz levo, neces imati flow, ako to radi, onda ti je apart verovatno ok.
I sve sto treba da uradis jeste da promenis granulaciju mlevenja. Nisi nam rekao koji mlin koristis i da li je problem prisutan od pocetka, ili je razlog nova kafa ili eventualno novi mlin.
 
@kurajber Koristim je i ja vec godinu dana v3 seriju.Flow je bio oko 130 gr/20 sec,vode iz grupe,nema veze sa kafom i mlinom.Bez portafiltera,pedala otvorena skroz.Pre neki dan izmerim preko 200 ml/20sec.Mlin koristim mazzer mini electric a ,kafu iz przionice,koppa,kofeina samo arabice.
 
@Bily14 ja koristim Biancu svakodnevno. Flow rate u slucaju da rucicu za flow control oboris skroz levo, neces imati flow, ako to radi, onda ti je apart verovatno ok.
I sve sto treba da uradis jeste da promenis granulaciju mlevenja. Nisi nam rekao koji mlin koristis i da li je problem prisutan od pocetka, ili je razlog nova kafa ili eventualno novi mlin.
Ovo je flow bez portafiltera,do skora je bio 120-130ml/20sec ili ti 6-6,5g/s,a od pre neki dan je 200ml/20sec ili 10ml/s, pedala skroz otvorena ,kada je skroz levo nema protoka vode.Mlin mi je mazzer mini electronic a, kafu uzimam iz koppe,przionice,ponekad iz kafeterije samo arabice.Aparat je v3 star godinu dana
 
Nazad
Vrh Dno