Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Nisam zapamtio.

Mexico najtvrđa kafa koju sam mleo i teško zrno. Zeznuto za dial tako mala količina kafe zapreminski, nakon mlevenja. :) Nisam ubo savršeno jutros, slikaću poslepodne.
 
Vi koji imate aparate s ručkom ne mrzi vas ujutru onako kad nisi sav svoj da meljete kafu, tampirate, kuvate i na kraju čistite?
 
To me opušta, ne bih voleo da je sve na dugme. Ali isto takođe mi je mrsko ako moram da spremam više od 2 kafe, tada izgubim dosta vremena. Tih 10-tak minuta za 2 kafe mi je najveći merak.
 
Slično kao prethodna dva odgovora.

Ukratko, nije mi teško niti mrsko, naprotiv pravim sa uživanjem.
 
Nema svakodnevnog čišćenja. Lupim drškom tampera 2-3x i na mlinu ne ostane ništa. Mlin se rastavlja, čisti i sastavlja za 3 minuta, ali ako uživaš u tome laganica kao i u svakoj pripremi kafe, razvučeš na 5-6. Čišćenje je potrebno svaka 2-3 meseca, ne češće.

Razlika u odnosu na električni mlin je, ajde da budem krajnje pesimističan, minut. Mlevenje traje 40-45s za dupli šot, a svi naredni koraci su isti. Možda je i prednost što ti je ulaz - izlaz, 1 - 1, tj. ako sipaš 14-16g u zrnu toliko i izađe, ne moraš ponovo da meriš. Pretpostavljam da je za električnu alternativu potreban baš neki jako dobar i skup mlin, da tačno u gram izbacuje?

1692365714793.jpeg

1692365752795.jpeg

1692365791667.jpeg

1692365830333.jpeg
 
Ne bih se ujutru zezao svaka vama čast 😃 Iako još kuvam tursku, ujutru stavim džezvu i vratim se u krevet dok ne provri. Sreća od ponedeljka žena počinje da radi pa i tim mukama mi dolazi kraj 😂 Definitivno ću uzeti automatika
 
Brze ja skuvam espreso na rucnom aparatu i elektricnom mlinu s tajmerom nego ti tursku :) Iskreno ne secam se kad sam tursku popio.
Imam i rucni mlin, za kafe koje ne pijem cesto, da ne moram da stelujem glavni mlin svako malo. Svaka kafa zahteva drugaciju granulaciju.
Plus je to zanimljiv ritual, isto kao i kuvanje turske. Automatksi aparati su po meni losi.Vise se prljaju, vise vode trose, cesce prosipanje. A kvalitet espresa iz njih je upitnog kvaliteta, koliko god se trudio da ga ustelujes.
Zaboravi one jutjubere sto mljackaju, mere na dilerskoj vagici svako zrno, pale stopericu za svaku soljicu kafe i slicno. Oni to rade zbog spektakla, click like and subscribe.
Ja stisnem dugme na aparatu da se zagreje, stisnem dugme na mlinu da mi samelje 18 grama kafe u posudu i kad se aparat i kasika zagreju prespem sveze mlevenu kafu, navrnem kasiku i za 25 sekundi imam savrsenu soljicu duplog espresa kojeg bi se mnoge kafiterije postidele.
 
Zaboravi one jutjubere sto mljackaju, mere na dilerskoj vagici svako zrno, pale stopericu za svaku soljicu kafe i slicno....
🤣

Bilo je tih "jutjubera" i na ovom forumu. Pre 4-5 godina, sa drugim nalogom, napisao da "ne igram indijanski ples oko kafe", "da ne merim već imam mericu... pa dal je 14 ili 14,2g, ne bitno..."

Kad su počeli. Jedan za drugim glavonjama, "znaš li šta znači 0,2g..." 🤣
 
Pa ko gleda dal je protrčalo 0.x g gore dole. Ja gledam da ne bude manje, ali ako pretekne to je ok.
 
Dal je moguće da niko nije probao kamiru, dođe mi telefon da progutam kako ovo dobro izgleda

Ima lik na kp prodaje za 10k nema elektronike nema održavanja
Neverovatno
 
Poslednja izmena:
@nidza Pretpostavljam da je za električnu alternativu potreban baš neki jako dobar i skup mlin, da tačno u gram izbacuje?

Dobro/skupo je diskutabilno ali 600eur pa na gore. Prednost kod mene je sto mozes mnogo efikasnije da meljes vise kafe (ako kuvas za 2+ osobe).
Ja sam u problemu jer mi treba i drugi elktricni mlin, posto u rotaciji uglavnom pijem 2 totalno razlicite kafe sa razlicitom dozom kafe, tako da i ako imam zapisano koji grind setting koristim za koju kafu i basket, jedan elektricni mlin nije dovoljan, a sa rucnim bi meni licno bilo neizvodljivo.

@zzvz Ja stisnem dugme na aparatu da se zagreje, stisnem dugme na mlinu da mi samelje 18 grama kafe u posudu i kad se aparat i kasika zagreju prespem sveze mlevenu kafu, navrnem kasiku i za 25 sekundi imam savrsenu soljicu duplog espresa kojeg bi se mnoge kafiterije postidele.

Svi mi dobro znamo da to nije 25sec ;) Dakle u mom slucaju sama ekstrakcija sa sve profajlnigom je drugi najbrzi korak u procesu. Ali kako je mlevenje najbrzi korak, kapiram da mi isto toliko vremena ode i na to dok pomirisem zrna, odmjerim dozu... Dodatno dok izbacim pak, ocistim rucku, obrisem grouphead. Obrisem i ovlas aparat ako sam na botomless portafilteru.

Naravno merak i kvalitet je suludo porediti sa ostalim nacinima ekstrakcije ("Turski" pogotovo).
 
Svakako neka je plafon 10 min za dve kafe ujutru. Ja još supruzi spremam drugu vrstu kafe, drugi dial, zatim od nekog sojinog napitka sa tri zrna šećera napravim penu, i to da ispadne onako teška gusta, ne penasta. Na tu drugu kafu ode veći deo vremena.

Ne treba ni štoperica ni vaga, sem kad punim mlin zrnima. Šoljice iste svako jutro, za svaki tip kafe, znam gde je otprilike 30-40ml, a dal će biti 2ml gore dole koga briga. Popio sam većinu kafa koje sam zeznuo malo, jer je i takva bolja nego kapsula ili automat, čisto da se razume etalon.

Uzeti dodatno u obzir da čitava investicija nije ni 200e, za Vivu, mlin i sve ove gluposti sa AliE.

Dugujem fidbek za Mexico, i dalje ne mogu da dobijem dobru ekstrakciju, ali sad sam blizu. Stigao sam do 20s za 35ml i to je verovatno ukus već približno kakav i treba da bude. Zapreminski zauzima jako malo mesta kad se samelje u odnosu na masu svih ostalih kafa koje sam ikad spremao. Deluje da joj treba aparat koji može da obori pritisak poprilično, da duži kontakt ima sa vodom. Ukus je voćkast na početku, a kasnije kao da je zašećerena.

Da li vredi 7k. Jok. :) Za naučne svrhe super.
 
Poslednja izmena:
Iako su bliski rođaci, Saeco Poemia pravi bolji espresso od Gaggia Viva.
Da demantujem

Sve je isto. Pravi identičan.
Sa originalnim portafilterom i istom količinom kafe espresso je "tanji", ređi. Krema/ pena je flat.
Sa portafilterom modifikovanim, od Piemie, krema je jača/obilnija, ono što se, prokuženo, zove "sapunica". Više volim takvu.
Espresso je jači, više izvuče iz iste količine kafe.
 
Nemam pojma gde mi ode post. Meksiko savladan, Nigerija odlična, iz prve dial, može da bude svakodnevna kafa.

Meni lično, najzanimljiviji dikaf, nisam očekivao da to valja:
1692559441838.jpeg
Korektno skroz. Očekivao sam kao bezalkoholno pivo, međutim ukus je tu. Odo sad da napravim jedan.
 
Danas sam pio hladan nes s hladnim mlekom i baš mi nekako ide kad su ovi topli dani. Da li hladan nes može da se pravi s lidlovom instant kafom ili samo s nescafe? Da li hladan nes može da se pravi na aparatu za kafu? Pretpostavljam da ne može da se pravi samo s mutilicom al reko aj da pitam. Ta instant kafa kad se umuti s mutilicom bude kao šlag gusta.
 
Danas sam pio hladan nes s hladnim mlekom i baš mi nekako ide kad su ovi topli dani. Da li hladan nes može da se pravi s lidlovom instant kafom ili samo s nescafe? Da li hladan nes može da se pravi na aparatu za kafu? Pretpostavljam da ne može da se pravi samo s mutilicom al reko aj da pitam. Ta instant kafa kad se umuti s mutilicom bude kao šlag gusta.

Probaj punomasno hladno mleko da ubaciš u blender, zajedno sa kafom naravno. Po želji može šećer i led.
 
Koji espresso aparat i koji mlin preporucujete za coffe shop? Imam nesto u planu al me zanima da cujem i vasa misljenja!?
 
Videh u nekom McDonaldsu da su imali neki Mahlkonig...otpozadi je licio na neki iz E65/80 serije..verovatno im je pomocni
A ovako za kafe shop EK43..rekao bih da ne mozes pogresiti sa njim
 
Ako očekuješ iole veći obim prodaje, EK43 nije dobro rešenje za espreso jer zahteva previše petljanja oko svake porcije. Makar za "house blend" (zrno koje planiraš najviše da prodaješ) ti treba nešto što automatski dozira. EK43 je dobar za specijalna zrna, druge metode pripreme (filteri i sl.) i kao univerzalni znak raspoznavanja specialty kafeterija.
 
Ako očekuješ iole veći obim prodaje, EK43 nije dobro rešenje za espreso jer zahteva previše petljanja oko svake porcije. Makar za "house blend" (zrno koje planiraš najviše da prodaješ) ti treba nešto što automatski dozira. EK43 je dobar za specijalna zrna, druge metode pripreme (filteri i sl.) i kao univerzalni znak raspoznavanja specialty kafeterija.
Sta onda predlazes?
 
Daj malo više detalja oko tipa kafeterije koju otvaraš, vrsta kafe, ciljne publike, očekivanog prometa, budžeta za opremu itd.

Po gradu viđam uglavnom italijanske mlinove (Mazzer Super Jolly, Fiorenzato F64 i slični) sa doziranjem na bazi vremena, mada se nađe i poneki Mahlkoenig E80S GBW (mislim da ih Koppa ima). Specialty publika preferira kafu mlevenu velikim ravnim noževima (64mm i više, svi gore navedeni mlinovi su te konstrukcije), mada se i to dosta promenilo sa dolaskom Rusa koji čine 80% mušterija (makar u BG) i 99% piju kafe s mlekom i onda kvalitet same kafe postaje maltene nebitan.

Profesionalni mlinovi, aparati i druga oprema često mogu da se nađu i polovni na oglasima, ili dobiju na korišćenje od distributera kafe ako je obim prodaje dovoljno velik.
 
Daj malo više detalja oko tipa kafeterije koju otvaraš, vrsta kafe, ciljne publike, očekivanog prometa, budžeta za opremu itd.

Po gradu viđam uglavnom italijanske mlinove (Mazzer Super Jolly, Fiorenzato F64 i slični) sa doziranjem na bazi vremena, mada se nađe i poneki Mahlkoenig E80S GBW (mislim da ih Koppa ima). Specialty publika preferira kafu mlevenu velikim ravnim noževima (64mm i više, svi gore navedeni mlinovi su te konstrukcije), mada se i to dosta promenilo sa dolaskom Rusa koji čine 80% mušterija (makar u BG) i 99% piju kafe s mlekom i onda kvalitet same kafe postaje maltene nebitan.

Profesionalni mlinovi, aparati i druga oprema često mogu da se nađu i polovni na oglasima, ili dobiju na korišćenje od distributera kafe ako je obim prodaje dovoljno velik.
U pitanju je coffee to go varijanta, sa par barskih stolica gde bi neko mogao da izuziva i na licu mesta. Manji lokal u centru i bio boh fokusiran samo za prodaju za poneti u startu. U startu sam razmisljao da uzmem vise vrsta kafe i ponudim neki broj razlicitih ukusa, medjutim mislim da mi za to treba i vise aparata i vise mlineva tako da sam se fokusirao samo na jedan( po mogustvu house blend) tip kafe sam mislio da ponudim nesto komercijalno, sto privlaci mladju populaciju kao npr mocha, caffee late, affogato i sl... Naravno i esspreso, ristretto ... Promet, to ne znam ali s obzirom da nemam ni jedan u gradu a ljudi sve vise forsiraju setnju i ispijanje kafe kao spoj mislim da imam prodju. Budzet se budzi vremenom ☺️
 
Kao bivši (lečeni) ugostitelj osećam potrebu da ti kažem da je ugostiteljstvo jedan od najboljih načina da bankrotiraš. :)

Za više vrsta zrna ti treba više mlinova, aparat je dovoljan jedan, no za tvoj koncept ti apsolutno ne treba više od jednog ekonomskog zrna. U BG je Lavazza davala aparate i mlinove uz njihov Tierra program pre nekoliko godina, no dugo nisam u tim vodama pa ne znam šta se menjalo. Svakako mislim da treba da uzmeš neko komercijalno zrno, sve i da možeš da nabaviš specialty u Pirotu, a onda vredi videti i da li bi negde mogao da dobiješ i opremu na korišćenje.

Kakav si sa marketingom? Koliko ortaka i poznanika imaš koji bi mogli da dovlače ljude? Kako planiraš da preživiš periode niskog prometa (zimu)? Je l imaš nekoga ili bi umeo sam da uradiš brending (šolje za poneti, sam lokal, meniji itd)?

Ne bih previše da mračim ali sve ovo je mnogo teže nego što izlgeda laiku... :)
 
da li bi negde mogao da dobiješ i opremu na korišćenje
Jedini uslov je 6kg mesečno. Ovo je za Hausbrandt. Dobija Baba i dedu kafu. Odlična.

Ako je lokal mali, kako piše, nabavio bih Mazzer i kupio u Lorenu novi nož. Polovnih dobrih aparata, do 500-600e, uzme od Stevana. I sve je njegovo. Nikom ne duguje ništa.

Ovo za male lokale. Za velike rentiranje
 
Nazad
Vrh Dno