Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

@nidza kako depresurizovati korpu?
 
Otvarao sam da je čistim, video sam mehanizam ali nisam znao da to može tako da se radi. Slikaću pa ću okačiti ovde da mi neko kaže da li tako smem
 
Bukvalno izvadiš sve što ima unutra. Posle toga će ručka da ima malo lufta pošto nema više opruge da je drži u središnjem položaju.
OT, mislim da ima 2 nedelje kako nisam napravio kafu na aparatu, spremam samo na V60. Čak i ženu kada pitam kaže aj daj onu filter.
 
Sa kojom kafom spremaš?

Nego, da li je neko probao aeropress? Uzeo bih za poklon:


Šaljiv klip, odličan. Meni sve ove kafe gde se mršti od ok do dobre. :D
 
Uzimam od kolege sa foruma, kolumbiju ili etiopiju, kako kad.
 
Tamperi domaće proizvodnje koje Tokar proizvodi su 60 evra pa naviše, za one koje zanima :)
Zanimljivo da prodaju WDT iglice za tipa dve i nešto hiljade, tako neke stvari mi ubadaju oči, pun intended :D
 
Moram da kažem da kafa mlevena na timemore c3 je drastično ukusnija i sa mnogo više finih aroma u odnosu na neki hario mlin od ranije.
Mogu da zamislim šta je sa još boljim mlinovima.

Sve ostale komponente su ostale iste.
 
Pa sad... ovo ti je ipak baš drastičan skok, što dalje ideš, manji su razmaci između stepenika :D
 
Potreban savet.Ljubitelj sam singl origin kafa,volim voćne note.Koji je bolji od ovih aparata u smislu boljeg izvlačenja nota iz kafe.Lelit anita ili breville barista pro
 
Nijedan od ta dva aparata neće izvlačiti dobre note bez valjanog mlina, pa bih ja prvo razmotrio koji mlin, a tek onda aparat.
 
Da li neko mozda ima ideju sta bi moglo da se desi sa Gaggia Vivom. Naime uvek kada se zagrevala bas se cuje lepo zvuk, od juce se jedva cuje 15 tak sekundi i ocigledno je da ne zagreje dobro iako upali lampicu. O pari da ne govorimo, upali lampicu ali para gotovo da i ne izlazi. Radjeno redovno ciscenje limutusom a poslednja dva sa lidl tabletama.
Ako je hladna kafa onda je donji termometar na kazanu - 500din
Ako nema kremu, onda je pumpa - 2.500din.

Imaš na netu, prosto se rastura i menja.
 
E bem ih salju u Singapur ne salju Srbiju... zar nisu u Nemackoj il tako nesto. Svasta.
 
Stigla mašina :)
Vrlo kvalitetno izgrađena, ovaj novi Lelitov displej je super.
Moram reći, razočaran sam svojim umećem, jer sam iz nekog razloga mislio da, pošto sam pravio filter kafu i moka pot godinama da ću na keca izvući dobar espreso :D

Prvo sam koristio single basket rekoh aj da ne trošim mnogo kafe, pa sam otišao prekomerno i bilo je vodenasto. Onda je puck bio mokar, pa se na treću kafu puck zakačio za glavu, pa na četvrtoj skapirao da mi se merač uopšte ne penje do 9 bara, i da nisam siguran da li ovaj portafilter zaista moram da dovedem do srednje lock tačke jer mi nije delovalo da mogu to postići uopšte.
Tek peta ispala solidna, i tu sam skapirao da ova 96h fermentisana kafa iz Indonezije (Indijana) zaista jeste fenomenalna u ovoj formi, dok me nije oduševljavala kod pour overa.

Koje god savete da imate, javite slobodno. Najpre me zanima šta za čišćenje koristiti, pomalo me uznemirilo koliko tu ima stvari da se očisti nakon pripreme, haha. A opet, previše navikoh na pourover rutinu koja iako ima toga, definitivno u manjoj dozi.

0150.jpg
 
Koristi duplu korpu. Iz single čudo da si ista uradio.

Kafa sveža za početak, da to eliminišeš kao moguć problem.
 
Prvo sam koristio single basket rekoh aj da ne trošim mnogo kafe, pa sam otišao prekomerno i bilo je vodenasto. Onda je puck bio mokar, pa se na treću kafu puck zakačio za glavu, pa na četvrtoj skapirao da mi se merač uopšte ne penje do 9 bara, i da nisam siguran da li ovaj portafilter zaista moram da dovedem do srednje lock tačke jer mi nije delovalo da mogu to postići uopšte.

Ako je vodenasta i ako se merač ne penje do 9 bara a koristio si preporučenu dozu kafe za taj basket i ispravno napravio puck, onda ti je kafa prekrupno mlevena.
1 gram in , 2 out za 30 sekundi je preporučena početna stanica nakon koje sledi dodatno štelovanje i experimentisanje.

Najpre me zanima šta za čišćenje koristiti, pomalo me uznemirilo koliko tu ima stvari da se očisti nakon pripreme, haha. A opet, previše navikoh na pourover rutinu koja iako ima toga, definitivno u manjoj dozi.

U zavisnosti koliko kafa spremaš i da li koristiš puck screen, 2 - 4 puta mesečno čišćenje grupe (backflushing) korišćenjem

Video upustvo kako se radi backflushing


Ukoliko koristiš steamer, jednom mesečno možeš da koristiš

I u zavisnosti koju vodu koristiš, makar jednom godišnje
 
Hvala puno :)
Da, sigurno je krupnije mlevena, oko 55 klikova na Kingrinder K6, videću da drastično smanjim to sutra. Nemam još puck screen, mislio sam da nije toliko potreban al sad vidim da bi bio od koristi makar da group head drži čistijim.

Isto i ova sredstva za čišćenje moram nabaviti, mada kako sam skapirao, trebalo bi raditi backflush na oko 60-100 kafa, što je otprilike jednom mesečno, ako budem pravio dve dnevno, ponekad više. Tu sve deluje straightforward.
Za Descaler mislim da nema potrebe, koristim Vlasinu koja mi ni posle višemesečne upotrebe nije ostavila ni trunku kamenca u ketleru :D
 
Ako će ti poslužiti kao reper, Bambino na 200 upadne u mod za samočišćenje. Možda je 60-100 prečesto?

Vlasina takođe meni super, čak mi i ukus te kafe odgovara (zasad).
 
Ako će ti poslužiti kao reper, Bambino na 200 upadne u mod za samočišćenje. Možda je 60-100 prečesto?

Vlasina takođe meni super, čak mi i ukus te kafe odgovara (zasad).
Koristim Rosu ali bih probao Vlasinu , pretpostavljam da je jeftinija varijanta ali ne mogu da je nađem po markerima. Gde kupujete vi Vlasinu?
 

Doneto iz lokalne kafeterije iz budimpeste. Uzeo sam kolumbiju ,etiopiju, keniju i blend (mesavina brazila i gvatemale). Kg oko 42e. Blend koji sam pio kod njih je jedan od najboljih pa cu da vidim kako to u kucnoj radinosti ispada
 
Koristim Rosu ali bih probao Vlasinu , pretpostavljam da je jeftinija varijanta ali ne mogu da je nađem po markerima. Gde kupujete vi Vlasinu?

Vlasina samo online porudžbina, preko 1200 din (što je oko 7-8 balona od 5l) je besplatna dostava. Bilo je 900 pre par meseci, sad su to podigli :)
Nisam upoređivao sastav minerala, ali su obe vrlo bliske, sa istog su izvora svakako. Znatiželja me povela da vidim šta stoji na flašici Aqua Viva-e, odnos minerala je drastičan, zbog čega je Aqua Viva mnogo teža voda, i ima više kamenca. Svakako važi za jednu od najgorih, kako čujem da ljudi pričaju čak i što se pića tiče, pa i laik primeti :D
 
Koristim Rosu ali bih probao Vlasinu , pretpostavljam da je jeftinija varijanta ali ne mogu da je nađem po markerima. Gde kupujete vi Vlasinu?
Mislim da su slične te dve vode. Vlasina ima svoj online shop, samo ukucaj u google i sve će ti biti jasno. Takođe sve može da se dogovori sa njima oko isporuke, ja im odavno uplaćujem avansno po predračunu i ostave mi vodu ispred vrata, pa ko prvi dođe kući unese.
Imam fiorenzato f4,ali jedan od ovih aparata zelim da kupim za firmu a tamo mi je komplikovano poseban mlin,pa me interesuje lelit anita ili breville barista pro
Ja sam mojima u kanc odneo vivu, timemore c3 i tamper, da vidiš kako naručuju sami kafe kad sam zbrisao na odmor. Ne može živ čovek više da pije prosek iz automata posle ovoga. Dobar test i za vivu i c3, tipa 10 kafa dnevno spreme.
 
Mislim da su slične te dve vode. Vlasina ima svoj online shop, samo ukucaj u google i sve će ti biti jasno. Takođe sve može da se dogovori sa njima oko isporuke, ja im odavno uplaćujem avansno po predračunu i ostave mi vodu ispred vrata, pa ko prvi dođe kući unese.

Ja sam mojima u kanc odneo vivu, timemore c3 i tamper, da vidiš kako naručuju sami kafe kad sam zbrisao na odmor. Ne može živ čovek više da pije prosek iz automata posle ovoga. Dobar test i za vivu i c3, tipa 10 kafa dnevno spreme.

Mislim da su slične te dve vode. Vlasina ima svoj online shop, samo ukucaj u google i sve će ti biti jasno. Takođe sve može da se dogovori sa njima oko isporuke, ja im odavno uplaćujem avansno po predračunu i ostave mi vodu ispred vrata, pa ko prvi dođe kući unese.

Ja sam mojima u kanc odneo vivu, timemore c3 i tamper, da vidiš kako naručuju sami kafe kad sam zbrisao na odmor. Ne može živ čovek više da pije prosek iz automata posle ovoga. Dobar test i za vivu i c3, tipa 10 kafa dnevno spreme.
Ne pitam za savet za sebe.Jednostavno me interesuje koji je bolji od ova dva aparata,lelit anita ili barista pro.Diskusiju oko aparata i savete volim ali sada moram da izaberem izmedju ovih aparata,pa ako moze pomoc oko toga.Kasnije cu orvoriti temu za recimo najbolju kombinaciju do 1000eur ali sada me samo ovo interesuje
 
Nijedan od ta dva aparata neće izvlačiti dobre note bez valjanog mlina, pa bih ja prvo razmotrio koji mlin, a tek onda aparat.
Potrebno mi je nešto za kanc sa integrisanim mlinom.Kuci imam fiorenzato f4 ali za kanc mi je komplikovano poseban mlin.Drugu temu bih otvori o recimo najboljoj kombinaciji do 800-900 evra alo sada me ovo interesuje
Nova tema.Kako izvući najbolje voćne note iz singl origin,sa kojom kombinacijom mlin+aparat do 800-900 evra
 
Nazad
Vrh Dno