Šta je novo?

Analogna TV, i dalje :(

Eh da, simpatično, kada se traži neki torrent, najviše seed-ova imaju one manje rezolucije, pa onda 720, HD-ova manje, a i hadeovi ovi manjih veličina su traženiji od onih mnogogigabajtnih.
 
To ti pričam. :) Zamisli sada 4k u toj priči. A tek 4k-3D. :zgran: Aploud brzina bi svima morala da se barem upetostruči, daunloud podrazumevam. A šta će oni koji su na ADSL-u? A oni u Africi? Dobro, oni nemaju ni 'leba da jedu pa su po važnosti tu odma' iza nas. :(
 
Inače, zanimljiva je kalkulacija oko 4k rezolucije. Oslanjajući se na znanja o ljudskom čulu vida, inženjeri su proračunali sa kog rastojanja čovek prosečnog vida može da gleda ekran neke veličine i rezolucije, a da ne primećuje piksele, odnosno sken linije, ali da ipak može da vidi sve detalje koje slika ima.

Raspored u mom stanu je takav da TV gledam sa nekih 3,6-4 metra rastojanja. Ako bih seo tu gde obično sedim i onda krenuo da uvećavam FHD sliku (1920x1080) u 16:9 formatu, dijagonala bi joj porasla preko 3 metra a ja idalje ne bih mogao da primetim pojedinačne piksele, kao što ih ne bi primetio ni niko drugi sa normalnim vidom. Širina takvog platna ili pak televizora dijagonale 120" je oko 2,7 metara, što bi bi mnogima predstavljalo problem za instalaciju čak i kada bi dobili na poklon tako nešto.

Ipak, da pare nisu problem, mogao bih da prihvatim ideju 4k projektora jer bi mi omogućio da sliku uvećam na dijagonalu od 4 metra! To bi mi pružilo pravi bioskopski doživljaj kod kuće, a za veću dijagonalu ne bih imao više mesta jer mi je zid u toj sobi ~ 3,58 m. I ovo bi podrazumevalo auto-rolajuće platno i nameštaj na tom zidu koji nije viši od od 40-50 cm jer bi slika bila visoka 2 metra!

Ajde sada neko da mi kaže kome će i kako prodati 8k displej ili projektor?!

8k displej ima smisla jedino kao monitor u koji gledate sa 50 cm rastojanja. Pri tome, monitor veći od 42" nije udoban za korišćenje jer morate da pomerate glavu da bi ste sagledali ceo desktop, a to stvara veliki napor za vratne mišiće. Sa druge strane, sve ispod 24" ne bi imalo smisla jer povećanje PPI niko ne bi ni mogao da primeti.

Međutim, pre nego što nabavim 8k projektor moraću da kupim veću gajbu, u svakom slučaju sa većom sobom i višim plafonom! :S: Da li nameravaju da promene i građevinski standard sa 2,60 na 3,20? E, to bi bio progres! :D
 
Lepo je to kad imas takve snove :d
 
Onda ti je jasno kol'ko je teško opravdati 4k tehnologiju. :) 8k je mislim i nemoguće opravdati, barem ne za 2D sliku. Međutim, polarizacionom tehnikom 8k displej bi mogao da prikazuje 3D u 4k rezoluciji ili da omogući gledanje dva različita 4k programa u isto vreme (naravno uz upotrebu slušalica). :)

Vreme odziva i dinamički dijapazon su trenutno mnogo bitniji od povećanja broja piksela preko FHD formata. Već sada je jasno da će najveća prednost 4k tehnologije biti prošireni kolorni prostor (Rec.2020), ali je opet pitanje kako i koliko će to paneli moći da iskoriste.

OLED tehnologija ima i fantastičan odziv i ogromnu dinamiku, ali ima problem sa brzim propadanjem plavih piksela što znači da OLED paneli konstantno i nelinearno menjaju svoju karakteristiku sa vremenom. Prvi modeli su pokazali da OLED paneli uopšte nisu tako sjajni kada je u pitanju vernost reprodukcije boja. Dakle, vrtimo se u krug. :)

Dodatak: E, da... pričali smo o analognom i digitalnom. Nekako zaboravih da podsetim kako smo još pre 10-15 godina imali monitore sa katodnom cevi i 5 BNC kablova koji su ih terali na 2048 x 1536 @ 85 Hz. :D To je više nego što propušta HDMI u svojoj 1.3b specifikaciji (340 vs 388 MHz)! :D Inače, slika na takvom monitoru, kada ga tera Matrox karta, idalje je bolja nego na bilo kom LCD monitoru ispod 800€, a verovarno i skupljim.
 
Poslednja izmena:
Posle 17 juna 2015 da li ce moci analogni da se hvataju preko zemaljskih antena: http://www.digitalizacija.info/zasto/

Зашто?

Потписивањем споразума на Регионалној конференцији о радио – комуникацијама одржаној 2006. године у Женеви, Република Србија је преузела обавезу да пређе на дигитално емитовање програма најкасније до 17. јуна 2015. године.
Европска унија је предложила својим чланицама да пређу на дигитално емитовање до 2012. године.

Шта је прелазак на дигиталну телевизију?

Прелазак на дигиталну телевизију је процес искључивања аналогног телевизијског сигнала у Србији и његова замена новим, дигиталним ТВ сигналом. Овај процес се тиче искључиво оних грађана који примају ТВ сигнал посредством антене. Домаћинства у којима се ТВ програм прати на тај начин, мораће да прилагоде своје постојеће ТВ пријемнике тако што ће купити одговарајући СТБ или ће морати да купе адекватан телевизор.
 
Ne bi trebalo, al' pošto je ovo Srbija, niko ništa neće da ti garantuje. :D
 
I dalje postoji mogućnost da odložimo i prekršimo rok. To nam je nekako postao zaštitni znak.
 
A mora i da držimo neki rekord. :d
 
Danas se 99.9% stvari snima HD, pa je jajarenje da se to emituje u SD, a HD dodatno naplati. Inače lakše se prenosi digitalni signal od analognog. Drugo, nikakav UHD TrtMrt 38K neće od Avatara da napravi dobar film. Sa druge strane dobar film, serija, su dobri i u SD. Ni jedan TV u kući, bilo CRT bilo LCD mi nije manji od 32", i svi se otprilike gledaju sa oko 3m. Zašto i dalje više volim da odgledam film koji ima puno mračnih scena na CRT, a ne na LCD? Možda zato što se detalji u mraku bolje vide? Ili zato što je ekran u stanju da prikaže više boja? Važniji mi je dobar zvuk koji ću da čujem preko HIFI opreme, nego da vidim bubuljicu na Anđinoj zadnjici. Na žalost, CRT se više ne proizvodi jel je daleko skuplji za proizvodnju i za transport, pa nam se uvaljuju LCD-ovi kao bolji, a plazma je izvisila. Zato, treba kupiti LCD TV koji ima što bolju obradu analognog signala, i ugrađene sve moguće DVB standarde. Testovi tipa ovaj za Tesla TV, su nekorisni. Jednostavno, nema reference, neki doobar LCD, a pretežno in rade napaljenci koji sve znaju i vide. Testovi počinju da liče na HIFI testove, bez merenja, gde je tester: "tako sam čuo/video majke mi, pa morate da mi verujete". Inače telekomunikacije su mi struka, na žalos pre 20g, kad sam završio nije bilo toliko razglabanja o digitaliji, tek je to počinjalo, ali imam predstavu o čemu se tu radi :)
 
Naravno da ne želiš da vidiš bubuljicu na njenom dupetu, to bi kvarlio doživljaj.
 
Danas se 99.9% stvari snima HD, pa je jajarenje da se to emituje u SD, a HD dodatno naplati.
Da je jajarenje jeste, ali nije tačno da se 99,9% snima u HD. Možda napolju, ne i kod nas. Drugo, FHD je samo format slike, to ne podrazumeva i maksimalnu rezoluciju koju taj format može da prenese. To što ima određeni broj piksela ne znači i da svaki od njih nosi neku korisnu informaciju.

Inače lakše se prenosi digitalni signal od analognog.
Upravo. A i jeftinije je implementirati prijemnik.

Drugo, nikakav UHD TrtMrt 38K neće od Avatara da napravi dobar film.
Nemoj si takav, Avatar je dobar dečiji film. :)

Sa druge strane dobar film, serija, su dobri i u SD.
To stoji. :)

Ni jedan TV u kući, bilo CRT bilo LCD mi nije manji od 32", i svi se otprilike gledaju sa oko 3m.
I kada bi dobio/kupio 4k TV sigurno ne bi pomerao nameštaj da mu sediš bliže. :D

Zašto i dalje više volim da odgledam film koji ima puno mračnih scena na CRT, a ne na LCD?
Zato što je LCD tehnologija za jeftino potrošačko smeće. :)

Možda zato što se detalji u mraku bolje vide?
Zato što je ne na CRT-u crna stvarno crna (nema probijanja pozadinskog osvetljenja), pa mu je i dinamika veća što se posebno vidi u mračnim scenama (detalji u senkama). Tome mogu da pariraju jedino plazma i OLED.

Na žalost, CRT se više ne proizvodi jel je daleko skuplji za proizvodnju i za transport, pa nam se uvaljuju LCD-ovi kao bolji, a plazma je izvisila.
CRT je superiorniji u mnogo čemu od LCD, osim u ceni i gabaritima. :) Plazma nije izvisila nego su im sa njom postale mnogo niske margine profita. A i šta zna svinja šta je dinja... narod kupuje LCD sa LED pozadinskim osvetljenjem zato što više šljašti u izložbenom salonu. :S:

Zato, treba kupiti LCD TV koji ima što bolju obradu analognog signala, i ugrađene sve moguće DVB standarde.
Naravno, skuplji TV ima bolju sliku - objašnjavao sam to još na početku. Da vidiš kakvu sliku tek imaju profesionalni studijski video monitori izrađeni u LCD tehnici. Al' koštaju svega 3-4 'iljade $. :S:

Testovi tipa ovaj za Tesla TV, su nekorisni. Jednostavno, nema reference, neki doobar LCD, a pretežno in rade napaljenci koji sve znaju i vide. Testovi počinju da liče na HIFI testove, bez merenja, gde je tester: "tako sam čuo/video majke mi, pa morate da mi verujete".
Pun pogodak! Al' nema ni tržišta za to. Kvalitetni test košta: stručno lice, merni instrumenti, posvećeno vreme... Da li ćeš sa tim skuplje prodati baner na sajtu?

Inače telekomunikacije su mi struka, na žalos pre 20g, kad sam završio nije bilo toliko razglabanja o digitaliji, tek je to počinjalo, ali imam predstavu o čemu se tu radi :)
Vidi se da si kolega inženjer. :D
 
:vomit:

Nego...

On May 31, 2012, Sony released the VPL-VW1000ES 4K 3D Projector, the world's first consumer-prosumer projector using the 4K UHDTV system, with the shutter-glasses stereoscopic 3D technology priced at US$24,999.99.
Pa moram ga imati! :p
 
Meni je ipak hit to što jedina stvar koja ima smisla u 4k tehnici (projektor) košta tol'ko.
 
Pratim temu iz prikrajka jer kolko god da ste zglajznuli sa same teme ( [emoji14] ) ima puno toga pametnog da se procita.

Ono zbog cega sam se javio jeste to da ukazem tebi magick da si sam sebi dao odgovor na pitanje cemu 4k i vise rezolucije a da toga nisi ni svestan. ;) I sam si objasnio da su u prosecnom stanu beskorisne takve rezolucije ...pa da te pitam onda - kako bre onda sve to nisi doveo u vezu sa krajnjim ciljem filmske industrije a koji je: uciniti da biopskop ponovo radi? :lupko:

Kada je televizija u pitanju, a i streaming naravno, odgovor ces naci u DL/UL asimetricnosti korisnickih konekcija. Sta u stvari hocu da kazem? Hocu da kazem da je forsiranje DL linka zadovoljavajuce brzine na ustrb UPlinka kome se forsiraju jadne brzine, smisljeno kako bi u konacnici bilo onemoguceno "reemitovanje". Imao sam torrent streaming na umu dok sam ovo pisao ali svakako da bi asimetricnost internet konekcija onemogucila "reemitovanje" i po nekom drugom protokolu.

Ono sto filmska industrija a i TV kompanije nikada nece moci niti im treba dozvoliti da zaustave jeste "arhiviranje" odnosno encoding i storaging kulturnih, umetnickih i edukativnih sadrzaja. To ce se raditi iskljucivo digitalno a najcesci format skladistenja ce uvek kaskati za industrijom buduci je uslovljen stand alone i PC uredjajima koje ce u tom trenutku posedovati vecina. Pa jbt, x264 kao kodek nevezano za rezoluciju videa, posebno na nasim prostorima, jos uvek nema preovladjujucu vecinu zato sto ljudima jos uvek rade stari xvid playeri a jos uvek mnogi ljudi koriste Duron konfe nasledjene od onih koji su ih prerasli.

...i dobro, vazno je da ne dozvolimo da ikome bude onemogucen pristup kulturi, umetnosti, znanju... a da i pomodari mogu da prate te stvari dok su jos uvek trendi. U bioskopu ili kupujuci LCD panele od 3 metra svejedno ...i dalje ce biti avangardni i moci da pisu na temama o novim filmovima i serijama za razliku od nas koji smo krenuli po redu ...evo ja sam npr. jos zaglavljen na domacoj i SSSR kinematografiji i osecam se jako diskriminisanim na ovom forumu. [emoji14]
 
@marxista

Sto se tice ove tvoje zadnje recenice, ne znas sta propustas :p
 
Ono zbog cega sam se javio jeste to da ukazem tebi magick da si sam sebi dao odgovor na pitanje cemu 4k i vise rezolucije a da toga nisi ni svestan. ;) I sam si objasnio da su u prosecnom stanu beskorisne takve rezolucije ...pa da te pitam onda - kako bre onda sve to nisi doveo u vezu sa krajnjim ciljem filmske industrije a koji je: uciniti da biopskop ponovo radi? :lupko:
Nisam, jer ne vidim tu vezu. Bez obzira da li kod kuće imao SD, HD ili UHD displej, doživljaj bioskopske projekcije će ostati neprevaziđen kako zbog zasićenja vidnog polja tako i ogromnog dinamičkog dijapazona koji je nemoguće postići u kući bez preuređivanja enterijera, što će malo ko uraditi.

Povećanje broja piksela na potrošačkim displej uređajima će zapravo samo dodatno udariti na bioskope jer će omogućiti veće zasićenje vidnog polja, ali je ipak malo onih koji čak i imaju želju da koriste raspoloživu tehnologiju do maksimuma i podrede životni prostor kućnom bioskopu, čak i kada bi imali novca za to.

Kada je televizija u pitanju, a i streaming naravno, odgovor ces naci u DL/UL asimetricnosti korisnickih konekcija. Sta u stvari hocu da kazem? Hocu da kazem da je forsiranje DL linka zadovoljavajuce brzine na ustrb UPlinka kome se forsiraju jadne brzine, smisljeno kako bi u konacnici bilo onemoguceno "reemitovanje". Imao sam torrent streaming na umu dok sam ovo pisao ali svakako da bi asimetricnost internet konekcija onemogucila "reemitovanje" i po nekom drugom protokolu.
Spomenuo sam to, baš u kontekstu teže dostupnosti većeg kvaliteta. Naravno da će brzine internet konekcija nastaviti da rastu, samo je pitanje kojim tempom. Naravno da će novi kodeci sve efikasnije sažimati audio i video informacije, ali će njih i pored toga biti više.

Mislim da je za filmsku i multimedijalnu industriju bitno da dodatno ne izgubi poziciju u tom odnosu između prosečne brzine linka i veličine kvalitetnog ripa, a ako uspe nešto malo i da se popravi - puna šaka brade. U svakom slučaju ne vredi sedeti skrštenih ruku.

Zapravo, ja sam samo pokušao da objasnim tehničke aspekte zbog kojih će tu tehnologiju biti teže opravdati krajnjim korisnicima.

Ono sto filmska industrija a i TV kompanije nikada nece moci niti im treba dozvoliti da zaustave jeste "arhiviranje" odnosno encoding i storaging kulturnih, umetnickih i edukativnih sadrzaja.
Ma daj, kakvo bre arhiviranje, to je čista i najjadnija piraterija. Arhiviranje je OZBILjAN posao, koji da bi neko radio mora da ima visoke škole i dosta radnog iskustva, osim što mora da ima i pravu opremu za to. Preuzimanje DVD/BD ripova preko torenata je cigančenje, a ne arhiviranje. Druga je stvar što svet funkcioniše kako funkcioniše pa je većina na to osuđena. :S:

...i dobro, vazno je da ne dozvolimo da ikome bude onemogucen pristup kulturi, umetnosti, znanju...
I opet, pusti me sa lažnim idealima. Znanje i kultura su UVEK koštali i koštaće. Mnogo je važnije da ljudi imaju 'leba i zdravstveno osiguranje, a za ostalo ćemo posle.

Od kako je sveta i veka, znanje košta. Knjiga košta jer ju se neko prepisivao, koričio, nosio do tebe... Čak i da se pisac odrekao bilo kakve naknade (jer živi od ljubavi), opet je potrebno platiti za sam medijum i njegovu distribuciju. Ono što se daje kao besplatno obrazovanje su mrvice i neki minimum, što je pak i uredu. Da znaš da obrišeš svoje d*pe, a negde i kako da pucaš i to ti je to. Realnost je surova - znam.

a da i pomodari mogu da prate te stvari dok su jos uvek trendi.
E, oni neka plate. Neka plati svako ko ima. Ja plaćam i više nego što realno mogu, al' to su moje igre ('leba očigledno imam).

U bioskopu ili kupujuci LCD panele od 3 metra svejedno ...i dalje ce biti avangardni i moci da pisu na temama o novim filmovima i serijama za razliku od nas koji smo krenuli po redu ...evo ja sam npr. jos zaglavljen na domacoj i SSSR kinematografiji i osecam se jako diskriminisanim na ovom forumu. [emoji14]
Meni taman došlo vreme da obnavljam to gradivo. :D
 
Poslednja izmena:
Meni je ipak hit to što jedina stvar koja ima smisla u 4k tehnici (projektor) košta tol'ko.

Pa ti uzmi ovaj VW-500ES za 10k evra :d Baš sam imao prilike nedavno da iskusim kako sve to izgleda i radi, i moram reći da sam oduševljen kvalitetom slike. Ne samo zbog toga što je 4K, to manje više, nego boje koje izvlači, kontrast i dubinu crne za koju nikad ne bih rekao da jedan projektor može da postigne :) Mora to uživo da se vidi, nije to to preko fotografije.

4k_1 by gizmo3211, on Flickr

4k_2 by gizmo3211, on Flickr

4k_3 by gizmo3211, on Flickr
 
Samo znaš šta, meni savest (ili neki đavo) ne da da tol'ke novce potrošim na projektor (čak i kada bi' ih imao), a da ne izvučem iz njega maksimum, što podrazumeva adaptaciju prostora u kome će se gledati.

Ne sećam se tačne brojke, al' znao sam za kol'ko opada kontrast slike na bioskopskom platnu zbog onog paničnog svetla "EXIT". :S: Kada to znaš, onda shvatiš da ti beli zidovi, a beo plafon i te bele police u sobi sahranjuju sliku na platnu. Dakle, na 10k € za projektor ide još 300-500 € za platno i još 1-5€ za adaptaciju prostora. Poenta je da će u adaptiranom prostoru jeftiniji projektor imati bolje performanse, barem u nekim segmentima, od skupljeg projektora u neadaptiranom prostoru.

Najveći izazov je pred nama koji nemamo namensku sobu za te stvari već koristimo deo svakodnevnog životnog prostora, a tu je malo bezveze farbati ili oblagati zidove i plafone u neke tamne boje, odnosno štofove. :S:

Skup je to sport, zato sam se i ograničio na plazma displej, pa mu primaknem fotelju kad hoću pun doživljaj. :p
 
Osim off-a, a koji je zanimljiv, koja je poenta ove teme?
Sve sto je napisano u prvom postu, je razradjeno u temi DVB-T2 jos daleke 2009 godine, mozda i na prvoj strani.

Temu treba nazvati po off-u, analogni vs digitalni signal, prednosti i mane, i izbrisati op! Haha

Ili preneti temu u deo foruma za savete za kupovinu, i nazvati je koji lcd/led tv najbolje prikazuje sd signal. ;)
 
Nema poente, što je možda i dobro.
 
Kad bi svaka diskusija na ovom forumu imala poentu... :d

U svakom slučaju ima više poenti i imali su ljudi šta da pročitaju. I zašto neki LCD televizori imaju očajni sliku sa analognim prijemom i zašto je dobar CRT idalje keva kada je u piranju kvalitet slike i zašto broj piksela nema veze sa rezolucijom slike.

Ko je već to sve znao nije morao da čita ili je mogao to da ubjasni u dve rečenice, pošto ja to nisam umeo.
 
Ljubaznoscu magick-a, Gizmo-a i ostalih saznao sam mnogo stvari. Inace, iako nisam po struci inzenjer vec pravnik ali kao veliki ljubitelj elektrotehnike uopste, mogu samo da istaknem da velikoj vecini ljudi kod nas u Srbiji, je glavni motiv prilikom kupovine LCD TV-a zadnjih skoro 7-8 i vise godina to sto su po recima trgovaca BOLJI od CRT-a i sto je to nova tehnologija. Pa ja sam kupio svoj prvi TV u zivotu letos a mogao sam kad sam hteo, samo da bi gledao original BR ili kvalitetne ripove sa istih ( kad kazem kavlitetnije mislim bar 4-5 Mbps). Otac mi se bavi popravkom TV i radio aparata skoro 40 god. pa znam i ja neke stvari. Potpuna neobavestenost prosecnog domaceg kupca, zatim inertnost teoretske pripreme prilikom kupovine novog TV-a dovela je do toga da vecina ( preko 50%) danas u Srbiji prilikom gledanja televizijskog signala (bilo preko etra bilo preko kabla) ima "debele ljude", termin koji je rasiren a koji docarava razvucenu sliku, odnosno PAL signal na 16:9 ekranima. Moj inace skroman test odn. review mog novog TV-a mozete pogledati u korisnickim opisima (Sony 50W829B). Namerno nisam isao u tehnicke detalje mnogo nego samo utisak, sto objektivniji. Ali i sam sam tamo istako da sam za poredjenje uzeo referencu Panasonic TX-P50GT60B koji je jedan od najboljih plazmi ikada i TV-a uopste, naravno u potrosackoj klasi ne profi oprema.
 
I ostave uključen smooth motion i žale se kako izgleda kao sapunica...
 
... glavni motiv prilikom kupovine LCD TV-a zadnjih skoro 7-8 i vise godina to sto su po recima trgovaca BOLJI od CRT-a i sto je to nova tehnologija.
Pa, LCD jeste "bolji" jer možeš imati veliku sliku bez da ti TV zauzme pola sobe. :) Veličina ekrana je bitan faktor u onome što zovemo "osećaj prisutnosti", tj "uživljavanje" u film. Veličina ekrana i potrošnja su na strani LCD-a, ali tu otprilike prestaje spisak njegovih prednosti. :)

Pa ja sam kupio svoj prvi TV u zivotu letos a mogao sam kad sam hteo, samo da bi gledao original BR ili kvalitetne ripove sa istih ( kad kazem kavlitetnije mislim bar 4-5 Mbps).
Nisam neki ekspert za ripove jer ih ni ne konzumiram nešto, nikada nisam, ali mislim da je sve ispod 10-12 Mbit/s malo, ako ga već stavljaš u istu rečenicu sa originalnim BD koji ima preko 20 Mbit/s.

... vecina ( preko 50%) danas u Srbiji prilikom gledanja televizijskog signala (bilo preko etra bilo preko kabla) ima "debele ljude", termin koji je rasiren a koji docarava razvucenu sliku, odnosno PAL signal na 16:9 ekranima.
Da. Dodao bih tome i zabludu da je broj piksela u slici isto što i rezolucija, te da je bolje imati što više piksela, bez obzira na to koliki je ekran, sa kolikog se rastojanja gleda i šta se na njemu prikazuje. Podseća malo na MHz hajp koji smo imali na PC tržišu. :)

Inače, PAL je još devedesetih dobio nešto što se zove "widescreen signaling" (WSS), a predstavlja način da se prijemniku signalizira da je program u 16:9 formatu. Na žalost, domaće televizije to nisu koristile ili zbog zastarele opreme ili zato što to nisu znali to da podese ili su prosto smatrali da je nebitno. Tek se poslednjih godina popravila situacija.

Moj CRT televizor ima izbor između 4:3, 16:9 i Auto. Kada je na "auto" uglavnom lepo detektuje u kom je formatu slika i sam se prebaci, ali to idalje ne radi sa svim programima. :wall:

... za poredjenje uzeo referencu Panasonic TX-P50GT60B koji je jedan od najboljih plazmi ikada i TV-a uopste, naravno u potrosackoj klasi ne profi oprema.
Da, da. Sada mi uopšte nije žao što sam ga platio duplo više nego neki LCD. :p
 
Nazad
Vrh Dno