Šta je novo?

AMD X670 X670E ploče

Kak'e su bre ovo ploče? Jel se ovi rođaci drogiraju sa ovim cenama? I ovako sam ogorčen na PC/Windows hardware scenu jer ništa ne umeju da urade sem da povećaju performanse tako što povećaju potrošnju. A bilo je priče da će AMD moći da se tera po 5 generacija sa istom pločom, da neće postati nikada kao Intel itd. A sada ispade da ploče koštaju skuplje nego nekada za Threadripper platformu.
 
Pokusavam da napisem neki komentar na ove cene i ne ide mi. Jel su odlepili, pomahnitali.. sta su??
 
Ostaje nam da se nadamo da su ovo samo placeholder cene. Čak i da platforma traje 5 godina mnogo je.
 
1664138588342.png

1664138657888.png

Ne znam na kojim su drogama, ali sta god da je ovo (nadamo se da su placeholderi) ovo je neverovatno. Nije ni smesno, nije ni tuzno... Pohlepa ih ubija u pojam... Samo zato sto je narod bio ocajan za vreme Korone, pa kupovali po uzasnim cenama, sad krecu sa izivljavanjima na svim frontovima sa cenama... Ovo je haos! (opet kazem, nadamo se da su placeholderi)
 
Sad bi trebalo da se ubacim nedavni Buildzoidov video u kome je pokušao da objasni zašto X670 ploče koštaju toliko...i većina onoga što je rekao i dobar deo cene ima smisla. Ipak je tu dosta toga novog, dobija se dosta više što se konektivnosti tiče u poređenju sa starijim čipsetovima, košta više napraviti sve to, inflacija otežava stvari...ali takođe ima i dosta proseravanja proizvođača i stvari koje nepotrebno podižu cenu. RGB na sve strane, nepotrebno prenabudženi VRM-ovi, razne zezancije, itd...na nečemu je moglo da se uštedi. Ljudi prosto nemaju para (ne samo kod nas već i na zapadu), inflacija će biti sve gora...
Problem je što će biti jako teško naći jeftiniju ploču koja nije nepotrebno osakaćena na neki način, čisto radi segmentacije.
 
Sad bi trebalo da se ubacim nedavni Buildzoidov video u kome je pokušao da objasni zašto X670 ploče koštaju toliko...i većina onoga što je rekao i dobar deo cene ima smisla. Ipak je tu dosta toga novog, dobija se dosta više što se konektivnosti tiče u poređenju sa starijim čipsetovima, košta više napraviti sve to, inflacija otežava stvari...ali takođe ima i dosta proseravanja proizvođača i stvari koje nepotrebno podižu cenu. RGB na sve strane, nepotrebno prenabudženi VRM-ovi, razne zezancije, itd...na nečemu je moglo da se uštedi. Ljudi prosto nemaju para (ne samo kod nas već i na zapadu), inflacija će biti sve gora...
Problem je što će biti jako teško naći jeftiniju ploču koja nije nepotrebno osakaćena na neki način, čisto radi segmentacije.
I jos kad se uzme u obzir da su ono gore cene u uredjenim zemljama, sve ima novu dimenziju, jer kad nasi to budu uvezli, pa kad narokaju cene, blago nama... A gde je sve ostalo... Grafike, procesori... Divno... Predivno...
 
Nema sanse da GENE ploca kosta vise od ProArt. PA serija uvek ide sa 10G+2.5G lan, brdo portova itd itd. Ne znam sta GENE moze da ima da kosta vise. Jedino da su je napravili od suve platine. Cene nerealne ali su blizu onoga sto je u Kini. Takodje su placeholder cene ali u jako malom broju slucajeva se to koriguje. Pogotovu ako ponovo bude "nestasica".
 
Ove cene su objavljene jos na onom kanadskom sajtu pre mesec dana i sada su ovi jos potvrdili. Ja sam pre tih objava sve razmisljao jade neka bude Gene 500e i ali gene je 1000e bas je mnogo. I ako su place holderi opet nece cena da se prepolovi koliko bi bilo pomozi boze ok.
 
Ovde se više uopšte ne postavlja pitanje šta ko i koliko može da plati. I ne postavlja se pitanje koliko šta košta u proizvodnji - jer nas kao krajnje korisnike to ne treba da interesuje uopšte. Postavlja se pitanje razuma i koliko narod ovakve gluposti može da trpi. Mislim da je pandemija i previše uljuljkala proizvođače harvera da lupaju cene, što se vidi u svim segmentima tržišta - telefoni, televizori, računari itd.
 
Više me interesuju cene za B650/B650E ploče.

postoji tema za njih
 
Sto bi rekao Riddick: Wait. Just wait. Ne verujem da su ovo realne cene. ASrock je rekao (mada to danas nista ne znaci) da ce cene ploca buiti u rasponu od 280 do 600 dolara:

 
46A8ABF7-E239-46F0-9E8B-DE6BC5A95B92.png
Zvanicna Gigabyte prodavnica u Kini. Zapravo i nisu tako lose cene. Xtreme na nivou od orethodnih godina, master za 1000 juana skuplja. Valjda su skapirali da im je to bio najprodavaniji model pa da se jos malo zaradi.
 
Podelis sa 7 i dobijes cene u eur/usd. To je manje vise odnos juana i evra/dolara
 
Rt Podcast Thats Crazy GIF by Rooster Teeth
 

Ovo sve prslo da ne znaju kuda udaraju vise. $1600 za maticnu plocu koja ce da se zameni za 3 godine? $500+ po godini? Veoma rentabilno, nema sta. AMD rece da ce zbog njih da padnu cene DDR5 memorije, al' ovo su izgleda zaboravili da napomenu.
 
Pa ovo je jos gore od onih "placeholder" cena za MSI ploce.

Pro X670-P umesto ~320-330e, sto smo pretpostavili nakon ranih leakova cena na sajtovima kosta maltene 400e. Znaci 400e za bejzik X670 plocu ciji se x570 pandan (X570-A Pro) moze naci za manje od 150e na Geizhals a Z690 pandan (PRO Z690-P DDR4) je 180e. Aj da dodamo 20-30e zbog DDR5 podrske al skok cene od 215e je malo previse lmao.
 
Asrock entry ploce su $250 i $280. Sasvim normalne cene. Toliko ce biti drugde za par nedelja najverovantije:


 
To su cene u dolarima, ako prebacimo u evre po formuli ostalih cena, dobijamo ~280-330e, a kod nas barem 30-50e skuplje (7600x msrp 370e kod Madjara 410e) sto je i dalje previse. Nema vise $~€, to vreme je prohujalo sa vihorom, barem u blizoj buducnosti.

Edit: A s obzirom koliko 7xxx procesori trose, i kvalitet ASRock entry-level z690/b660 ploca, ja bih te modele iskreno preskocio.
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se za svoju (ekstremnu koliko vidim) gresku u proceni EU cena ASRock ploca lol.

Edit: nema vise rodbine u Nemačkoj, od sada se traže tetke iz Kanade.
 
Poslednja izmena:
AMD izgleda želi da ljudi ostanu na 5xxx ili pređu na Intel. Lepo.
 
Pogledajte prilog 357122


EU propo!
359 eur je sad, a Asus je jos jeftiniji za 339 eur. A $260 za onaj Asrock je dzabalesku, taman realno koliko ima dodatnih stvari u odnosu na ~$200 koliko je kostala MSI Z690-A DDR4 na pocetku godine.
 
Poslednja izmena:
Well would you look at that. Kao da treba da se saceka malo sa kukanjem na cene
 

Prilozi

  • Screenshot 2022-09-27 164441.png
    Screenshot 2022-09-27 164441.png
    264.9 KB · Pregleda: 56
Lepo je rekao brat Riddick :)
 
 
Nazad
Vrh Dno