Šta je novo?

AMD X670 X670E ploče

Koji CPU i hladjenje planiraš na ProArt?
 
Cekam 7900X3D, custom dual loop.
 
Gigabyte је izgleda odlično odradio AM5 platformu. Čak im i bolje B650 ploče imaju jače naponske od nekih X670. Počev od srednjeg segmenta koriste 8 Layer PCB a realno ne moraju.
 
Nadam se da su ispeglali UEFI. Sa X570 se nisu bas proslavili.
 
Mali off kad već pomenusmo Gigabye.
Ima li Gigabyte zvaničnog distributera za Srbiju? Ili naši nemaju meru ili su takve zvanične cene ali koji je razlog. Npr. X670 Elite je 110e skuplji kod nas nego u Nemačkoj (290/400).
 
Naisao sam na jedan dobar clanak, ne radi se konktretno o X670 platformi vec o svim najnovijim platformama za oba proizvodjaca
modern-vrms-are-stupid/
 
Mali off kad već pomenusmo Gigabye.
Ima li Gigabyte zvaničnog distributera za Srbiju? Ili naši nemaju meru ili su takve zvanične cene ali koji je razlog. Npr. X670 Elite je 110e skuplji kod nas nego u Nemačkoj (290/400).
Bezobrazluk i opste IT neobrazovanje. Tebi napr. ove nase derikoze nece uspeti to prodati po toj ceni zato sto ces istraziti trziste, ali vecini hoce i onda mogu da gruvaju te cene...
 
I mene ovo fascinira.
Planiram u dogledno vreme da pređem na am5 platformu i naravno, razmatram koje bi komponente došle u obzir. I gledajući ploče, zapravo nisam shvatio poentu X670 čipseta.
Da ostavim po strani da je sve to skupo, ne znam koju bi uopšte motivaciju kupac imao da kupi neku X670E ploču. pored npr. top ponude B650E ploča.
Na primer, gledao sam Asus rog strix B650E-E i onda je poredio sa X670E-E. Realno, B650 verzija nudi sve što je potrebno dok je na ovoj X670 sve samo još (bespotrebno) namunjenije.
 
Za sada realno X670(x) imaju prednost prema B560 samo po opremi koja je obično bogatija, jedino po tome se ravnjaj. CPU, GPU i RAM će isto darade na oba chipseta koji ionako nema veze sa njima.
 
Na primer, gledao sam Asus rog strix B650E-E i onda je poredio sa X670E-E. Realno, B650 verzija nudi sve što je potrebno dok je na ovoj X670 sve samo još (bespotrebno) namunjenije.
Pa, nije baš bespotrebno. X670 čipset ima 12 PCIe 4 linija i osam PCIe 3, dok B650 ima 12 ukupno. Dakle, u zavisnosti od proizvođača X670 može da ima i do tri dodatna mesta za PCIe 4 M2 drajvove ( jedan PCIe 5 od procesora se podrazumeva ) , dok B650 ima 12 ukupno PCIe 4 i 3 linija. Jer kako cene padaju uskoro će M2 NVME biti normalna stvar,a što više slotova za njih to bolje. Ja, lično, jedva čekam da se rešim bilo kog diska koji nije M2...

A ovaj HDD koji imam će služiti čisto za bekap uz pomoć OVOG jeftinog dodatka, onda kad zatreba...
 
Poslednja izmena:
Meni je to sve sarena laza, dok PCIe 5 zazivi, do tad cemo vec da jurimo 8xx/9xx seriju ploca. Ni PCIe 4 mi nije neki wow napravio sa grafickim karticama, pa i sa SSD-ovima. Ok dobili smo jace brzine, ali i pregrejavanje diskova, a da li imao 3K ili 7K brzinu, u normalnom radu se ne oseti. Samo prelazak sa mehanike je bio ono sto je stvarno ostavilo utisak.
 
A i načekaćeš se da cene SSD-ova većeg kapaciteta padnu...
 
@Arthur Morgan
Asus rog strix B650E-E ima 2 pci-e 5.0 i 2 pci-e 4.0 M.2 slota. Verujem i više nego dovoljno za 99% korisnika. Verujem da onih 1% kojima nije dovoljno i ne razmatraju rog strix ploče.
 
Meni je to sve sarena laza, dok PCIe 5 zazivi, do tad cemo vec da jurimo 8xx/9xx seriju ploca. Ni PCIe 4 mi nije neki wow napravio sa grafickim karticama, pa i sa SSD-ovima. Ok dobili smo jace brzine, ali i pregrejavanje diskova, a da li imao 3K ili 7K brzinu, u normalnom radu se ne oseti. Samo prelazak sa mehanike je bio ono sto je stvarno ostavilo utisak.
Iskreno, za PCIe 5 me. TRENUTNO, baš zabole, koristim 980 PRO kao sistemski i WD SN850 ( koji je PCie 4 SSD) na PCIe 3 slotu, jer X570 Elite nema bolju mogućnost, i više od ovoga mi je besmisleno. PCIe5 mi ne treba trenutno ni u ludilu, ali ako za 2 godine mogu da kupim Samsung 1080 PRO ( lupetam ) od 500 GB za PCIe5 od 500 GBB po ceni od 7-8.000 neću razmišljati ni sekunde.Sve je stvar potrebe... :D

@Arthur Morgan
Asus rog strix B650E-E ima 2 pci-e 5.0 i 2 pci-e 4.0 M.2 slota. Verujem i više nego dovoljno za 99% korisnika. Verujem da onih 1% kojima nije dovoljno i ne razmatraju rog strix ploče.
Kao što napisah - zavisi od korisnika.
 
 
 
ASUS PRIME X670E-PRO WIFI - какве год враџбине покушао, 4х32 ГБ не ради... биоси пуни багова а тренутно актуелна је бета верзија. Мислим да ћу избегавати асус плоче од сада
 
Sa uključenim XMP/EXPO profilom ili bez???
Koja RAM memorija??
Retko kome je uspevalo da uključi XMP profil na sva 4 zauzeta slota.
I za šta ti treba 128GB RAM??? Ako ti treba za neki ozbiljan posao trebao si neku CREATOR/TUF matičnu.

EDIT: Sad videh na drugom threadu da imaš 7950X3D. Brate, pljunuo si dobru lovu za 7950X3D, takođe dobru lovu za 128GB RAM i uzimaš najjeftiniju X670 matičnu??????
 
Poslednja izmena:
Matičnoj ništa ne fali. Ima dovoljno dobar VRM za procesor i ako mu nije potrebno ništa više od konekcija od onoga šta ima na njoj, zašto bi bacao pare? Šta mu to X670 Creator nudi po pitanju stabilnosti memorije šta nema na ovoj?

Zezancije sa 4 modula i 128 GB RAM-a ima cela generacija...nek se zahvali AMD-u.
 
Istina, ali, majku mu, kad već daješ baš dobru lovu na procesor i memoriju ( Jeste da je Kingston, ali šta se može... :D :D :D Šala. ) zaista ne razumem kupovinu jedne od najjeftinijih X670 matičnih.
Meni tu nije jasna jedna stvar - za ŠTA mu je potreban kompjuter??? 7950 X3D je procesor za igranje, ako je namenjen igranju 128 GB je APSOLUTNO NEPOTREBNO. Ako želi računar za ozbiljan rad na njemu sa 128GB RAM onda se uzima, na primer, 7950 bez X3D i neka ASUS ProArt matična na kojoj 128 GB može da radi bez XMP. A i na tome može da se igra!! :)
Ako želi jedno i drugo onda setup nije baš najsrećnije odabran. Od mog prvog kompjutera ljudi koji su u to bili daleko upućeniji od mene su mi rekli da je OSNOVNA stvar svakog kompjutera dobro napajanje i dobra matična ploča, sve ostalo lako može da se nadomesti.
Biti "early adopter" što se tiče nove tehnologije i na tome tražiti stabilnost i mašinu za ozbiljan rad je veoma hrabro. A ovo "Zezancije sa 4 modula i 128 GB RAM-a ima cela generacija...nek se zahvali AMD-u." je možda mogući razlog šuškanju da će se Ryzen 8000 procesori pojaviti već na jesen. Ne vidim šta može da bude razlog tome jer još nije red na manju litografiju, osim ako u novoj seriji nisu unapredili memorijski kontroler u kojem će biti uklonjeni baš ovi nediostaci.
 
Istina, ali, majku mu, kad već daješ baš dobru lovu na procesor i memoriju ( Jeste da je Kingston, ali šta se može... :D :D :D Šala. ) zaista ne razumem kupovinu jedne od najjeftinijih X670 matičnih.
Meni tu nije jasna jedna stvar - za ŠTA mu je potreban kompjuter??? 7950 X3D je procesor za igranje, ako je namenjen igranju 128 GB je APSOLUTNO NEPOTREBNO. Ako želi računar za ozbiljan rad na njemu sa 128GB RAM onda se uzima, na primer, 7950 bez X3D i neka ASUS ProArt matična na kojoj 128 GB može da radi bez XMP. A i na tome može da se igra!! :)
Ako želi jedno i drugo onda setup nije baš najsrećnije odabran. Od mog prvog kompjutera ljudi koji su u to bili daleko upućeniji od mene su mi rekli da je OSNOVNA stvar svakog kompjutera dobro napajanje i dobra matična ploča, sve ostalo lako može da se nadomesti.
Biti "early adopter" što se tiče nove tehnologije i na tome tražiti stabilnost i mašinu za ozbiljan rad je veoma hrabro. A ovo "Zezancije sa 4 modula i 128 GB RAM-a ima cela generacija...nek se zahvali AMD-u." je možda mogući razlog šuškanju da će se Ryzen 8000 procesori pojaviti već na jesen. Ne vidim šta može da bude razlog tome jer još nije red na manju litografiju, osim ako u novoj seriji nisu unapredili memorijski kontroler u kojem će biti uklonjeni baš ovi nediostaci.
Можда правим игре :)
 
Drugar je pazario 7950X3D, jos mu nije stigla ploca pa sam mu posudio svoju Asus X670E ProArt na nedelju dana i 128Gb ( 4x32Gb) G.Skill radi bez problema, poslednji update biosa.
 
Asus je cudo, nikako da se dogovore.

1683187790509.png
 
Pa nisu stigli da srede 1401 do kraja stiže AGESA 1007 i onda opet beta verzija sa tim. :) :) :)

To postaje ovako:


:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 
Nazad
Vrh Dno