Šta je novo?

AMD u raspadu ili?

Za PCI-E 5.0 M.2 SSD-ove po pristojnoj cijeni ćemo se još načekati tako da i nije neka šteta.
 
Pa to bi onda guralo cenu 4.0 niže, tako da je jeste šteta. Doduše Intel će imati PCIe 5.0 koliko sam video.
 
Gurnulo bi samo ako bi PCI-E 5.0 SSD-ovi bili drastično brži od trenutne perjanice PCI-E 4.0 SSD-ova za desktop (npr. SN-850, 980 Pro) i ako bi bili iste cijene kao trenutni PCI-E 4.0 SSD-ovi. Kako stvari stoje, cijene mogu ići samo na gore.
 
Realno pozdravljam, korisna je integruša kad ti rikne GPU, naročito u sadašnje vreme
Takođe. Uz to - može da se napravi lepa kombinacija uz druge grafičke u računaru. Recimo, za većinu svakodnevnih poslova ti nije potrebna jaka grafika (web, programiranje, filmovi, office rad...)... Tako se štedi i energija. Kada se ukaže potreba, može da se pokrene brzo diskretna grafička i eto performansi. Kao kod mobilnih koji imaju jezgra za osnovne funkcije i jezgra za zahtevne aplikacije i igre.
 
pa, diskretne grafičke su inače štedljive :) ako se ne cimaju, troše malo. ta priča sa integrisanom i diskretnom ima smisla kod laptopova gde je uveliko odavno implementirano
 
 
Realno pozdravljam, korisna je integruša kad ti rikne GPU, naročito u sadašnje vreme
nije samo tada, nego mnogi od nas imaju periode kad nesto igraju i sl pa im treba grafika,..a imaju i periode kad im to ne treba..pa laksa zamena grafike (gde mozes prodatti staru pa onda naknadno kupiti novu a da komp radi u prelaznom periodu)...

Isto i kad nesto zeza na kompu lakse ustanoviti kvar sta je . A stoji i to ako crkne grafika posebno ako ide na reklamaciju pa se ceka mesec dana..

Jako me nervira sto moji ryzeni nemaju int grafiku :/
 
Ne samo to nego ima ljudi (kao ja npr) koji ne zele dedicated GPU (jer igramo preko gforcenow stadije xboxlive i slicno) a treba im dobro integrisano resenje za posao.
Realno treba da naprave pravi SOC.
 
Biće koliko-toliko blizu Steam Deck-u. Barem po CU-u.



 
Kupio novi ideapad pro, Ryzen 7 5800U. Prvi utisci: uopste mi nije jasno kako Intel jos uvek postoji na trzistu mobilnih procesora. Nikada nisam bio vise impresioniran procesorom/grafikom nego sa ovim ryzenom. Prosto prevelika razlika u odnosu na bilo sta sto sam pre probao, a probao i zadnju generaciju intela i prethodnu generaciju ryzen-a.

1638911719950.png

Laptop ima ekran sa ovom rezolucijom i radi na 90Hz. Ocekivao sam da ce ovo da bude problem ako pokrenem neku igru u nativnoj rezoluciji posto laptopovi jedva Full HD na 60hz guraju sa integrisanom grafikom, ali rezultati su me odusevili. Ovaj daje nenormalne performanse, a pritom ostaje hladan sto je meni veliko iznenadjenje.

Ostaje jos malo da ga testiram, ali prvi utisak je da ne moze bolje od ovoga.
 
Meni se to desilo sa ryzenom 2300u, neverovatno koliki mi je bio skok, sa nekih starijih latitude serija.
 
Meni se to desilo sa ryzenom 2300u, neverovatno koliki mi je bio skok, sa nekih starijih latitude serija.
Isto, imao sam i taj skok posto je 2500U bio prvi ryzen koji sam probao nakon godina intela, ali malo su drajveri bili problem iako su performanse bile dobre. Imao sam dosta problema sa drajverima generalno, ali onda je AMD izdao novi UI i nove drajvere cini mi se sa izlaskom 3. generacije i od tada sve radi kako treba.
 
Upravo si odgovorio i kako i zašto Intel još uvek postoji na tržištu mobilnih (a i desktop) procesora. Za korisnike gde procesor zadovoljava potrebe za performansama, a čisto sumnjam da svima, ili većini trebaju procesori nivoa najnovijih Ryzena, je mnogo bitnije da sve radi kako treba, i da nema problema sa drajverima, memorijama i sl. nego da imaju vrhunske performanse najnovijeg procesora. Meni trenutno na poslu i7 6-e generacije iz 2015. godine još uvek odrađuje sve.
 
Razumem, ali Ryzen je po mom iskustvu bio nestabilan samo pri izlasku na trziste mobilnih procesora, upravo sam tom prvom 2000 generacijom. Trebalo im je par meseci da srede drajvere, i od tada sve radi kako treba. Evo ja sada pisem sa 5. generacije gde sve radi kako treba, prosto mislim da je to vreme da je AMD nestablian zavrseno pre 2 godine.

Naravno, u to vreme kad si ti kupio i7 6. generacije je to bio odlican izbor, amd je jedno 2 godine nakon toga poceo da bude bolji sa Zen arhitekturom, i sada smatram da je jedino AMD ispravna kupovina, jer Intel ide na staru slavu i kosta 50-150€ vise u zavisnosti od modela, a uopste nije bolji od AMD-a... Mnogi ce me ishejtovati za ovo jer znam koliko je golf popularan na Balkanu, ali Golf trenutno mi dodje isto sto i Intel. Zive na staroj slavi i jako su skupi kad pogledas sta zapravo dobijes za te pare. Mada intel je ovde mnogo bolji, oni se trude da budu konkurentni i izbacuju Iris grafiku da isprate vegu na primer, dok Golf ne moze precenjiji da bude, jedan te isti auto vec 10 godina stancuju :D
 
Izgleda da će X670 se sastojati iz dva komada B650.
 
da li ovo znači da će B650 da razvije AMD a ne druga firma (zaboravih joj naziv) kao u slučaju B550?
 
Da, trebalo bi Asmedia, koja je u vlasništvu ASUS-a. Repurpose nekog IOD-a može biti overkill ovde.

Pominje se, da zbog toga (dva B650) X670 navodno neće moći na ITX.
 


Znamo i koliko je dugačak. :D

 
AMD zvanicno najavljuje AM5 LGA socket / Zen4

Srećan badnji dan!
2.gif


https://www.pcmag.com/news/amd-expect-our-first-zen-4-desktop-cpus-later-in-2022-on-new-am5-socket

AMD krčka svoj prvi procesor od 5nm! Radiće na 5Ghz na svim core-ovima (Lisa Su kaže, svaka joj čast :).
 
Pročitah tekst. Veoma dobro. Uvode DDR5 i PCI Express 5.0 kao standard, AM4 kuleri će moći da pašu, a posebno mi je zanimljivo 3D V-Cache for Gamers . E sada, da li će ovo biti kao neki bust na već postojeće grafike, ili integruše ostaje da se vidi. Ja ću da pređem na AM5 posle dve godine od objavljivanja. Trenutno nemam hardversku potrebu, ali volim da ispratim nove tehnologije. Ovo za dve godine sam napisao jer Intel voli da sakati i ograničava prve verzije čipova. Možda će i AMD.
 
Najviše me raduje LGA, bilo je krajnje vreme.
 
Da prokomentarišem još nešto. Od onog nesrećnog fijaska sa Buldožerom sa Rory Read om u glavnoj ulozi, Lisa Su je napravila čudo. To čudo je po meni baš čudo, jer iz mog iskustva, žene rukovodioci nisu baš najsrećniji stratezi i vizionari. Razmišljaju linearno i nisu skloni imporovizaciji i "osećaju". Ovo što sam napisao, i ako tako zvuči, nema veze sa feminizmom. Ja podržavam Lisu Su. Vidljivo je da je napravila čudo od kompanije, tako da verujem da zna šta radi sa ovim novim soketom i procesorima.
 
Nazad
Vrh Dno