Šta je novo?

AMD Ryzen™ 7000 (Zen 4)

ne treba nesto mnogo za menjanje, par desetina/stotina milimetara u neku stranu, zavisno od razlike sa AM5, da bude "izmedju" pozicija AM4 i AM5 chiplet-a.
sa par desetina/stotina milimetara ćeš CPU hladnjakom da hladiš grafičku ili RAM :)
Verovatno si mislio mikrona
 
Ovde ima ljudi koje zive u teskim deluzijama. Ili se druze sa pogresnim sojem ljudi, pa generalizacijom dodju do celog drustva. Tuga.

7800x3d je neverovatan procesor. U fhd je i do 30% brzi od svog prethodnika, 5800x3d, koji je takodje bio 450 dolara kad je predstavljen. Toliki skok u performansama u jednoj generaciji je odlican cak i da je rec o grafikama, kamoli procesorima. I sve to bez dizanja pocetne cene.

Kome racunar sluzi za igre, bukvalno nema dilemu.
 
Poslednja izmena:
Ja baš juče uzeo da pogledam gde se moj R5 2600 nalazi u odnosu na Rx 7000 i ne verujem da 7700X ima duplo bolje single-thread performanse 🤓 (i ostali modeli su ± par %). A čak je i 7600X duplo bolji u multi-core testovima. Ali računam da bi me upgrade koštao bar 400€, a nažalost/srećom mi ne treba bolji PC nizašta.

Sve u svemu, neverovatan skok AMD-a u poslednjih 6-7 godina, posebno kada se u poredi sa periodom 6-7 godina pre Zen-a :d
 
Pa kada se računa od FX-a. Moj prvi Ryzen, 1600x je imao 4 puta bolji skor od predhodnog FX 6350.
 
Poslednja izmena:
Da, ali ako pogledaš period od 2007-2017, gde su imali K10 (10h) i Bulldozer derivate (15h) i uporediš sa periodom 2017-2022 (Zen1-Zen4), uradili su isti ili bolji posao (skok u perofrmansama) za duplo manje vremena.
 


MSI izbacio update biosa za 7800x3d, skok performansi u igrama navodno ide do 12%
 
 
Odličan grafikon! Doduše, bilo bi dobro da je uporedo postavljen i productivity grafikon da bi se tačno videlo šta se dobija, a šta gubi.
 
^Gotovo svaki review ga ima. Po nekim testovima poslovne aplikacije radi malo brže od dve godine starog 11900K. Ali, ono što ne spominju jeste da troši mnogo manje struje, pa ne moraš da kupuješ napajanje od minimum 1000W čak iako imaš 4090. Da ne pominjem da ne moraš ni da kupuješ minimum 360 AIO da bi iole pristojno zadržao temperatire u normali na 13900K.
 
Procesor ima 3d keš i projektovan je da maksimum da u igrama. Ko većinom ili isključivo igra igre, nema bolju kupovinu. Ko ne igra igre ili ih igra povremeno, neće razmišljati o 7800x3d. Uzeće 13700k ili 7900x za te pare.
 
Evo ja večinom igram igre i opet ne mogu da nađem upotrebnu vrednost za 7800X3D.

7800X3D je ubedljivo najbrži procesor za gaming...sa RTX 4090 u 1080p rezoluciji.
Ko ima RTX 4090 verovatno ima barem 1440p monitor a tu je razlika u odnosu na recimo 13700K ~6%. U 4K razlika je 1%.


Dakle, ovaj procesor je za slabije karte koje se voze u 1080p rezoluciji, jel tako ? Ali na ovim kartama razlika u performansama u 1080p je mnogo manja nego sa RTX 4090. Druga stvar, ove karte koštaju ispod 400 € dok je cena ovog procesora oko 500 € pa nije baš pogodan za value konfiguracije, tako da je tu još jedan paradoks.

Znači, nije za high-end konfiguracije jer preko 1440p razlike skoro da nema i bolje ćeš proći sa jeftinijim procesorom koji ima bolje CPU performanse.
S druge strane, nije ni za low-mid karte jer tu opet razlika nije tolika a i ako jeste procesor je preskup za takvu konfiguraciju.

Stvarno ga uzimam u obzir jer ću uskoro prelaziti na novu platformu. Imam u vidu 7700 (bez X), po meni izuzetan buy, za nešto preko 300 €, uz to se dobija upotrebljiv cooler i plus može da se otključa i praktično izjednači sa 7700X. Druga opcija mi je 13700F, odličan procesor za ~330 €.

Inače vozim 3440x1440 monitor i RTX 4080 grafiku i razlika u odnosu na dva pomenuta procesora sa 7800X3D bi bila zamearljiva.
 
Ko ima 4080 ili 4090, ili čak 3090/4070ti, ne mora da kupi 13900k da bi izvukao zadnji frejm. Može da kupi 200e jeftiniji,a brži procesor. Par %, ali u top high endu par procenata za manje para je odličan posao, posebno što pričamo o procesorima a ne o grafikama. U svakoj rezoluciji je brži 7800x3d.

Mada od kad su poludele cene,ja use case ne vidim ni za šta skuplje od ryzen 7 5700x/12400f i 6800/3070. Bolje uzeti konzolu
 
Ti si bas fan 7800X3D procesora. Nije tako jednostavno i zavisi od mnogo faktora. U kojoj rezoluciji igras, da li brines za planetu zemlju, koju grafiku imas, da li ti je Factorio omiljena igra,...itd.

Ono sto se sa sigurnoscu moze reci je da je 7800X3D najbolji procesor za 1080p gaming i mozda best bang for the buck ali s'obzirom da kosta 450eu pitanje je da li je.

U 1440p/4K su izjednaceni svi u 0.1% sto se tice gaming-a ali nisu sto se tice produktivnosti gde 7800X3D nema sta da trazi. Ja koristim racunar prvenstveno za igre ali to ne znaci da dodjem, upalim komp, odigram 4 sata, pogasim komp. Isto tako skidam filmove/serije velicine 10GB+ koji dolaze zapakovani u razne fajl formate koji bi bili brze otpakovani uz jace procesore. Day to day upotreba racunara ukljucujuci i browsing, sve sitne stvari koje se rade, bice tecnije na boljim procesorima.

Vecina korisnika top tier grafickih karti nece ni razmisljati o 7800X3D jer nece neko sa 4090 da igra u 1080p ( osim mozda malog broja profi "igraca" koji jure svaki frejm ). 7800X3D je dobar procesor za slabije graficke karte mada je bolje uzeti jos slabiji procesor a jacu grafiku i dobicete bolje performanse. Takodje mislite li da korisnika 4090 graficke karte interesuje potrosnja kada uzmemo u obzir da doticna srce i do 450W u gaming-u? Ja sam ogranicio svoju na 80% power plus sam je overklokovao i dobio sam bolje performanse od stock-a sa manjom potrosnjom. U "A Plague Tale Requiem" mozda najzahtevnijoj igri ( i najlepsoj doduse ) grafika ne silazi ispod 360W dok je procesor radio na 55-60W.

Sto se tice potrosnje i razlike od 80-100W u odnosu na 13900K u testu iznad momci sa techpowerup-a su izracunali da je to usteda od 50eu godisnje na struju ako igrate 4 sata dnevno. Potrosnja jedne obicne sijalice. To je smesno i ta brojka izgleda "strasno" samo na papiru. Drugo verujem da je to potrosnja u 1080p gaming-u kada se procesor pusti da radi punom parom da se prikaze ta razlika. Iz licnog iskustva i testiranih 10-ak igara u 3440x1440 procesor je trosio u proseku oko 60W a temperatura nije prelazila 55 stepeni.

U igrama necete videti te temperature o kojima mnogi korisnici pricaju. U raznim pro programima mozda i hocete ali dobijate xx puta bolje performanse od 7800X3D koji bi se takodje grejao poprilicno ali bio osakacen.

I naravno uvek dolazimo do novca i cenovne klase. Kome je to bitno on ce traziti sta je njemu najisplativije ali 7800X3D nije jeftin procesor. Zasto bih uzeo 7800X3D koji kosta 450eu a ne 13900K koji kosta 590eu ( cene po grafikonu iznad ) ali pruza daleko vise mogucnosti od ogranicenog procesora? Nije neka razlika u ceni.

Sve u svemu zvati 7800X3D najboljim procesorom za gaming je pogresno jer on to nije. Jeste ako ogranicimo xx parametara i sta cemo gledati a sta ne.
Ko ima 4080 ili 4090, ili čak 3090/4070ti, ne mora da kupi 13900k da bi izvukao zadnji frejm. Može da kupi 200e jeftiniji,a brži procesor. Par %, ali u top high endu par procenata za manje para je odličan posao, posebno što pričamo o procesorima a ne o grafikama. U svakoj rezoluciji je brži 7800x3d.

Mada od kad su poludele cene,ja use case ne vidim ni za šta skuplje od ryzen 7 5700x/12400f i 6800/3070. Bolje uzeti konzolu
U average 4K nije brzi, kao ni u minimalnim frejmovima po testu iznad na techpowerup. Ali to nije ni bitno. To su mizerne razlike. Pricamo o 0.1%. Jedino je brzi u 1080p da kazemo osetno jer je to oko 5-6%.

Sa konzolom si tek ogranicen. Ali to je tek prica za sebe.
 
Poslednja izmena:
7800x3D je 500e, nisam video jeftinije. Potrosnja mu je smesna kao i celoj 7xxxx 3d generaciji, tu Intel nema sta da trazi. Meni je na kraju omrazeni 7900x3D ispao kao najbolja kupovina. Cekam da stigne RTX 4080 i to je to, nek se igra dete.
 
@dzigi12

Nisam fan niceg. Ali bukvalno,ne postoji ni jedan brend ili proizvod kojeg sam fan, i to ne samo u IT sektoru, već generalno. Takvim ljubavima sam se bavio kad sam bio klinac. Sad sam fan isključivo svog novčanika.

Ako je proizvod X brži od proizvoda Y za 3% i pri tom je jeftiniji 20%, to za mene znači da je proizvod X 23% vredniji i bolji od Y.

Dal se taj proizvod zove 7800x3d, fotonski torpedo ili nešto treće, sve jedno je. Jedina matrica kroz koju ja provlačim stvari je cost/benefit analiza.
 
Ako je proizvod X brži od proizvoda Y za 3% i pri tom je jeftiniji 20%, to za mene znači da je proizvod X 23% vredniji i bolji od Y.
U ogranicenom scenariju. Opet da ponovim nije tako jednostavno. Svoje misljenje a i zapazanja kao korisnik 13900K sam izneo pa neka tumaci ko kako zeli.
 
U 4K minumum FPS, 7800X3D je zapravo sporiji ne samo od 13900K već i od 13700K:


Šta kaže tvoja računica, procenat sporiji a 20% skuplji (od 13700K) ?
 
Uracunaj i struju i to je to. :ROFLMAO:
 
Poslednja serija kod oba proizvodjača je i napravljena iz tog razloga, 1080p. Iscedili suvu drenovinu zbog kog fps-a više u tim rezolucijama. Kome ne treba to, ne mora ni da gleda furune od procesora. Aj ovi 3d i nisu furure, jer su lepo uštrojeni s potrošnjom.
 
Nije vise jednostavno sklopiti PC na osnovu samo jednog parametra kao ranije - "koliki ti je budzet".
To je mozda vazilo pre 5godina i ranije, ali po meni ne moze vise tako.

Pored budzeta ja sada uvek pitam i koje igre igras, da li iskljucivo single, multi, kombinacija.
Kakav monitor zelis, 24, 27, 32" jer to vuce i rezoluciju.
Pa onda dodjemo do toga da li coveku treba 27" 1440p i dovoljno mu je 90-120Hz jer igra kampanje.
Ili mozda nekome ko igra samo multi, on smanji detalje na minimum a juri 240Hz itd.
Da li neko pored igara radi i render ili nesto drugo, koja je namena racunara..

Tek na osnovu toga mogu da preporucim GPU+CPU kombinaciju.
Osim ako ne kaze imam neograniceni budzet, uzmi mi sve najjace :)
 
Čak ni potrošnja nije bitna kod Ryzena jer su genijalci stavili mrcinu od IHS-a pa nabija temperature bez obzira što su efikasni...da l' vuk'o 80W ili 180, Ryzen 7000 će da bude vreo.

A nikog i nije nije briga za potrošnju, realno, sem eko-fanatike...pogotovo ljude koji uzimaju najjače procesore. Sve se nekom srce slama što će kroz 3, 4, 5 godina da potroši toliko-i-toliko vati više...Koliko videh, taj argument se poteže samo kod internet grudvanja, heh.
 
Svakako temp je normalnija nego na non-3d procesorima. Jedni stavili debeo IHS, drugi stavili normalniji, ali im ni to ne pomaže da imaju bolje temp.

Jedino direct-die donosi normalne temp.
 
Ako je prema ovome 13600K 12% slabiji a oko 30% jeftiniji, onda je 13600K 18% bolji...zar ne? Cost/benefit analiza i to...
Onda više nisi u top high end segmentu, već u high/mid range....ako je to poenta,bolje bi poentirao sa 12400f/5600x...
Postoji najmanje 7 segmenata tržišta. Ne može jedan proizvod da bude najbolji u svakom,može samo u svom cenovnom segmentu. Nije čudno da skuplji pobedi jeftiniji. Čudno je da jeftiniji pobedi skuplji, kao što je to ovde slučaj, i po ceni i po performansama.

A posebno vredi pomenuti što najčešće procesori koji nude 5-10% bolje avg performanse u stvari nude dosta bolji min fps, u proseku više nego što se dobija kroz avg. Što znači bolje gaming iskustvo,sa manje fps dropova.

Računica je jasna-ko kupuje cpu predominantno za igre iz high end segmenta, nema bolji izbor. Kraj priče. Sva ostala priča je relativizacija ove činjenice kroz neke manje ili više opskurne slučajeve koji i onako nisu usecase za ovaj hardver.
 
Poslednja izmena:
7800x3D, odnosno x3D je nedostizan, 13900KS ne moze ni da mu prismrdi u par igara gde ima puno koristi na 1440p, 1080p, kao WoW raid-ovanje sa puno add-on-ova, Guild Wars 2, Escape from Tarkov itd.

Uglavnom obskurni MMO-ovi, i poneka simulacija (vecina ne)
.
Kome treba on zna, imas guild-e u WoW-u gde ne mozes da ides u raid ako imas Intel procesor, ili AMD procesor bez 3D cache-a. Isto kao gear/score requirement, tako je 5800x3D, 7800x3D uslov za raid-ovanje.

Tako da iako nema puno test-ova, znaju interno igraci tih par igara xD

Sa druge strane imas Star Citizen, koji je jedva igriv bez rucno podesene 8000MHz+ DDR5 memorije. a 3D cache ne igra nikakvu ulogu, ne moze da prismrdi zlatni 13000 serija primercima, i Apex Z790 ploci
 
Poslednja izmena:
Svakako temp je normalnija nego na non-3d procesorima. Jedni stavili debeo IHS, drugi stavili normalniji, ali im ni to ne pomaže da imaju bolje temp.

Jedino direct-die donosi normalne temp.
Stoji, nego mi ide na živce potezanje TDP-a kod 7000 serije kad nema nikakve veze. Kod Intela se zna - što više struje vuče, više se greje. Kod R5000 isto. 5700x ima bedne temperature jer malo i vuče. Na 7700x su uporedive s Intelom ali nema veze, efikasnos'! Struja!

I intel je mogao u mikrokodu da stavi da ne throtluju do 90-95 stepeni i da kaže "te temperature su normalne" (ironično, jesu s obzirom koliko vati vuku), i da se pravi blesav kad počnu da degradiraju kod jadnika koji nisu menjali procesor 5+ godina...ali eto, Ryzen 7000 radi na 90 a ne throtluje, bato! Makina!

Čudesa marketinga i tech medija...
 
I intel je mogao u mikrokodu da stavi da ne throtluju do 90-95 stepeni i da kaže "te temperature su normalne" (ironično, jesu s obzirom koliko vati vuku), i da se pravi blesav kad počnu
Ne mogu jos, spzio bi sve u procesoru za povezivanje, odnosno nema mesta izmedju malo da disu neke osetljivije komponente. Al cim izadju Chiplet-i moci ce.
 
Ma reši se i taj 7700x, može da se optimizuje da radi na sasvim pristojnim temperaturama. Nego je to AMD nasvirao najstrasnije da bi se mačevao sa intelom i merio čiji je veći.

Ja sam generalno čekao 7800x3d da izađe i generalno sam između 7700x i 7800x3d. Realno, i jedan i drugi će da odrade pos'o. Nervira me kod x3d što je realno <5Ghz a ja volim tu frekvenciju (a ne volim Intel). Ne gori mi nigde, još malo ću da sačekam da se i cene stabilizuju.
 
Nazad
Vrh Dno