Šta je novo?

AMD Ryzen™ 7000 (Zen 4)

mnogo je kume, ima ruka utrne ko na nekoj ebony... nemam snage, a nemam ni zivaca
 
Kad pogledate baš su ukakili stvar jer problem će ostati za života AM5 platforme.
To tako obično i bude kad marketing vodi glavnu reč "za razliku od intela kod nas vam ne treba novo hlađenje ali ga kupite jer staro neće biti dovoljno"...
 
Ne mislim nista, a nije mi jasno zasto ne moze da bude i jedno i drugo. Mislim da napusta W zato sto ne lici ni na sta barem po onome sto sam procitao posto sam samo S1 gledao.

Mozda, ali mozda, je u pitanju nesto sto ne znamo jos. U pitanju je future proofing a jezgra mogu da idu u "visinu" posto je sirina vec fiksirana.

 
Poslednja izmena od urednika:
Trenutno je AM8 u razvoju, tako da ima smisla da su ostavili socket za AM6 I AM7. Sto se tiče prodaje, nije AMD kriv koliko momenat. Da su ovo izbacili u sred pandemije, sve bi se razgrabilo. Mozda su i mogli, ali su verovatno želeli da prodaju još starih proizvoda. Ekonomska kriza, a ima I ljudi kao ja koji čekaju da se ispeglaju bubice za 6-12 meseci. One firme koje odmah po izlasku uzimaju AMD server procesore su imale iste već barem godinu dana u testiranju i na osnovu njihovog feedbacka je usavršen završni proizvod. Kod potrošačkih proizvoda, kupci su testeri u prvih godinu dana.
 
U pitanju je future proofing a jezgra mogu da idu u "visinu" posto je sirina vec fiksirana
Mogli su odmah da izbace ljudski IHS na 7000, a za generaciju u kojoj bi eventualno pakovali jezgra u visinu (mada nisam čuo da iko planira to, ide se u širinu) su mogli da nazidaju IHS...
Jedini "futureproofing" ovde je kompatibilnost sa AM4 kulerima što je banalna stvar koja bi se rešila sama od sebe za neki mesec kao sa LGA1700...što reče čovek, klali vola za kilo mesa.
 
Glupo pitanje, da li mogu da podebljaju pločicu ispod silicijuma?
 
Mogu da nadju rešenje svakako, samo je pitanje da li će hteti.
 
Poslednja izmena:
Mnogo cimanja zarad jedva 10 stepeni. DIrect die je najbolja varijanta, tu se već dobija pravi rezultat. Ako se već rade egzibicije, bolje to odraditi.
 
Da je CPU ~100 evra, pa ajde.. ali nije :)
A i ne mozes vise od 1.5mm da skidas zbog bracketa, backplatea.. osim ako nije neko od custom vodenih...
Zapravo, moze sve... samo malo maste i "dobavljivosti":


^20- C je vec prava stvar, koga mrzi da gleda YT, evo SS sa istog linka:
Screenshot 2022-11-29 at 14-54-36 Ryzen 7000 Delidding - Unreal Temperature improvement with D...png

U sustini,u pravu si.. kada se vec krsi garancija, neka bude direct die, na vodi! :D
(link "na vodi" je od pre 15 god, ali nije delid, ,a Corsair HX620 i dalje radi na nekoj masini na poslu!)
 
Poslednja izmena:
Zato kupiš na Amazonu, slabo proveravaju, samo zalepiš nazad tigar lepkom. Posle pošalju nekome dalje. 😂
 
Megaskote, ne smem da koristim lepak tigar, jer posle njega se osecam.. super!
Ako udahnem lepak super, osecam se k'o tigar!
Vrzino kolo, razumes? 🤣
 
Kupovao drug PC i kupismo mu 7700X sa B650 Asusom. U CPU Z ukljucih stress test ono cisto da vidim jer samo sto upalismo novi PC, kad imam sta da vidim, 95C. Momentalno ga ugasih i u BIOS-u iskljucis core performance boost. Uzeo je i Be Quiet 4 hladnjak. Eno ga sad bez boosta koristi PC na max 50C tempu.

Ne znam sta da radimo? Da li da vratimo boost?
 
95°C je normalno ako su frekvencije blizu max, vec je spominjano
 
^ znaci nema problema oko grejne sezone 😀
 
^Znam da je fora na AMDov racun, ali temperatura ne odredjuje koliko nesto zagreva prostoriju vec potrosnja u W (i efikasnost odvodjenja toplotne energije sa jednog mesta na drugo).
 
Evo nekih workstation testova. Suma sumarum, intel je uglavnom malo brži u skoro svim testovima, AMD malo bolji u renderu i multitaskingu (očekivano zbog E jezgara)
I u potrošnji/hlađenju. Čak su i izračunali cenu 8h x 5d rendera tokom godinu dana - £80 za godišnje, ili 2% cene računara :D
AMD’s superior power efficiency is a big win, both in terms of energy usage and acoustics.
I pregled 2 radne stanice
Žalba na intel je potrošnja i buka (sa istim hlađenjem)
The Corsair H100i Pro XT liquid CPU cooler is well regarded as a thermal solution, but fan noise in this system is very noticeable under these heavy loads.
However, fan noise really kicks in when it hits top gear. This is certainly not a quiet machine.
 
^Znam da je fora na AMDov racun, ali temperatura ne odredjuje koliko nesto zagreva prostoriju vec potrosnja u W (i efikasnost odvodjenja toplotne energije sa jednog mesta na drugo).
Naravno da je fora ali može i na intela isto reci 😀
 
^Znam da je fora na AMDov racun, ali temperatura ne odredjuje koliko nesto zagreva prostoriju vec potrosnja u W (i efikasnost odvodjenja toplotne energije sa jednog mesta na drugo).
Zar vec nije bila ova diskusija sa sve formulama i ostalim? :D
 
valjda ti ne-X modeli neće biti samo OEM
 
Kupovao drug PC i kupismo mu 7700X sa B650 Asusom. U CPU Z ukljucih stress test ono cisto da vidim jer samo sto upalismo novi PC, kad imam sta da vidim, 95C. Momentalno ga ugasih i u BIOS-u iskljucis core performance boost. Uzeo je i Be Quiet 4 hladnjak. Eno ga sad bez boosta koristi PC na max 50C tempu.

Ne znam sta da radimo? Da li da vratimo boost?

I ja sam ga ugasio boost na 7600x zasad, ne iz nekog straha, vec zbog buke ventilatora koji zaurlaju u kucistu kada ode na +90C.. a realno i ne osetim neki pad performansi za ono sto mi treba..
Sada je masina tiha i u loadu..
 
 
Totalno bespotrebno imati ovako nešto.
 
^^ ako je ceo prezentejshn "kao" evo napravismo produzetak IHS... onda nesto nije u redu, debelo...
A koliko se cini na videu, zaista i nije... jer moze nokat udje izmedju "resenja" i IHS!
103C u Blenderu na keca!
IHS viri kao ... na livadi!
 
Poslednja izmena:
Ovo je ja mislim bilo koristno samo za Intel 12th gen. Imali su problem da socket ne pritiska ravnomerno cpu i zbog toga nije bio isti pritisak ni kulera, samim tim, losije hladjenje.
Za Intel 13 i amd nema nikakvu svrhu ostim sto mozda lepse izgleda.
 
Ovo je ja mislim bilo koristno samo za Intel 12th gen. Imali su problem da socket ne pritiska ravnomerno cpu i zbog toga nije bio isti pritisak ni kulera, samim tim, losije hladjenje.
Za Intel 13 i amd nema nikakvu svrhu ostim sto mozda lepse izgleda.
Intel 13 je isti socket kao 12 sa istim problemima naleganja.
 
ZA intel ima nekog smisla a za AMD nema. Ja planiram da kupim ovaj backplate i posecem ove vrhove samo sta smetaju i montiram normlano hadjenja nego nikako da neko narucuju nesto iz EK pa da se ubacim na to.
1669984746969.png
 
Sve je bolje od oni limova sa šartkama i ručicom, Ako je dovoljno precizno napravljen taj uložek pomaže u rasterćenju pritiska na ploču i socket. Kada je već potrebno jako hlađenje to takođe podrazumeva veliki i težak cooler i veći pritisak na CPU i ploču. Ja ako mašinac vie verujem dobro i precizno obrađenom solidnom delu od metala nego presovanom limu.
 
Nazad
Vrh Dno