Šta je novo?

AMD Ryzen™ 7000 (Zen 4)

Pa da, negativan CO je potreban samo kada je preko potrebno da se smanji napon i temperatura i bolje je nego stalan način nameštanja napona. Pozitivan CO za overclock ali onda se namešta i stalan napon.
BCLK na nešto bar malo više od 100 da zaustavi variranje, kod mene se stalno menja između 98.7 i 100 ako se ostavi na auto. Stavim 101 i ostaje zakucano na 101. BCLK/FSB utiče i na frekvencije memorije i PCIe pa previše može da napravi nestabilnost.
Garantujem da preko 90% ljudi koji pokušavaju da ""optimizuju" R7 7000 procesore, misle da CO služi za overklokovanje. Među tih 90% sam bio i ja, dok nisam pročitao tvoj odgovor pre par dana.
Vaćina/svi video klipovi koji obrađuju CO na YT, predstavljaju CO kao overklokovanje. Neverovatno.

Ja sam probao BCLK 102,125, da bih imao stabilnih 102 MHz za veću vrednost kloka, i na Core #0 i Core #3 dobio sam 5749,6. MHz. I bio sam presrećan.
Ali problem je bio što se posle nekog vremena, par sati, kada je bio u idle/leru, računar sam od sebe restartovao. Razlog za to nisam znao i čudio sam se zašto, a svidelo mi se 5750 MHz, i bilo mi je žao što moram da smanjujem BCLK i klok. I odmah sam vratio na 100,125 i to radi savršeno kod mene, par meseci.
Posle tvog posta, sam shvatio o čemu se radilo i zašto se restartovao.
Nisam nigde pročitao / video, da su pomenuli/prikazali da se napon smanji odmah, kao što sam to ja uradio, i odmah su prelazili na CO. A CO je poslednje setovanje, i to samo ako je potrebno. A ispalo je da je to glavni postupak za overklokovanje.
Zato ja nemam potrebu za CO, jer dobijam samo lošije performanse, i napon u BIOS-u je 1,205 V, na početnom ekranu.

Izgleda da postoje velike razlike u preformansama procesora, isti model, što ukazuje na proizvodne "probleme" i uvodi "silikonsku lutriju" kao bitnu kod kupovine procesora.
Primetio sam da se modeli sa 6 i 12 jezgara više favorizuju - (da se ne bace) u odnosu na 8 i 16 jezgara.
Čim imaš problem sa promenom BCLK, a ja ne, proizvodnja je u problemu.

Mislim da sam ja završio moje igranje sa BIOS-om, jer sam probao skoro sve, što utiče na porast kloka.
 
Moža će nekom koristiti sledeća informacija.
Promenom samo jednog parametra u BIOS-u, Max CPU Boost Clock Override sa 200 MHz (Positive), na Auto, sva jezgra su se uravnotežila i dobila veću vrednost, nego kada je bilo 200 MHz.
U forumima, se uglavnom savetuje da se vrednost stavi na 200 MHz, po navici. A to je pogrešno, bar moj slučaj to dokazuje.
Promenom sa 200 MHz na 175 MHz, vrednost kloka Core #0 sa 5632 MHz odnah je porasla na 5657 MHz. I to je pokrenulo eksperimentisanje, kada su na Auto, sva jezgra ušla u ravnotežu, osim dva "najbolja", Core #0 i Core #3.
Vrednosti napona i temperature su se dodatno snizile.
Slike prikazuju vrednosti temperature, napona i kloka, u stanju mirovanja i pod punim opterećenjem posle 2 h rada.
Normalno, CO je - Auto.
BIOS 0613. Neverovatno stabilan BIOS, sa AGESA 1.0.0.2.
U BIOS-u nisam koristio AI vrednosti nigde, jer je sve nestabilno.
Noctua NH-D15S radi posao, sa dva ventilatora koja sa spoljne strane izvlače vazduh iz sredine.

Final_R7 7700X_Overclock.jpgPrime95_Vrednosti.jpg
 
@CountMike
Čitajući komentare ispod YT video klipova, koji daju najkorisnije informacije, naišao sam i na ovaj komentar, koji objašnjava razlog zašto se računar restaruje "bez ikakvog razloga" kad je računar neko vreme u idle/mirovanje stanju. Problem je što 95% i više ljudi ne razume CO, a prezenteri to ne objašnjavaju, već samo navode brojeve koje primenjuju.
I dolazi do primene CO bez ikakvog razumevanja/znanja, šta i zašto se primenjuje/radi. Samo se "napamet" primenjuju brojevi -5, -10 ... -30.
Objašnjenje jednog čoveka u komentaru je sledeće:


@gianlucap1935

9 months ago
That's the catch with the offset undervolting, compared to the classic cpu core voltage tweaking: the negative offset undervolts also the idle voltage of the cpu. Hence the instability when the cpu drops to low frequency.

Prevod:
То је квака са oфсетом поднапона, у поређењу са класичним подешавањем напона језгра процесора: негативни офсет поднапона такође утиче на напон у празном ходу ЦПУ-а. Отуда и нестабилност када процесор падне на ниску фреквенцију.

Na forumima se mnogo ljudi žali na restartovanje računara u idle/mirovanje stanju, i pitaju se zašto, nemajući odgovor na to.
Ovo je objašnjenje zašto - primenjuju nešto što ne razumeju, i kako to utiče na rad/stabilnost računara.
Ovaj komentar objašnjava i potvrđuje tvoj komentar upućen meni u prethodnim odgovorima, kada sam shvatio gde grešim.

Zato ja nemam problem sa restartovanjem računara u stanju idle/mirovanje, jer ne koristim CO, već sam snizio napon na "globalnom nivou" za 0,195 V, što ne utiče na sniženja napona kada je računar u stanju idle/mirovanja.
Zbog toga, meni napon jezgara i stanju idle/mirovanje ne silazi ispod 0,885 V, i pad napona ne može sići ispod te vrednosti, na 0,6 V kada bi jezgra "zaspala" - bila isključena, i računar se sam od sebe restartovao.

Još jedna primedba, odnosi si se na Max. CPU Boost Clock Override. Ljudi misle ako stave +200 MHz, da su "automatski dobili" 200 MHz veći klok jezgara procesora. A to je pogrešno. Nisu dobili ništa. Jedino što su "dobili" je to, što je algoritam "predvideo mogućnost" da se to omogući do 200 MHz, ako se ispune određeni uslovi za vrednosti temperature, napona i struje.
Na mom primeru se to dokazalo, kada sam vrednost +200 MHz stavio na Auto, i dobio povećanje kloka 25 MHz i uravnoteženje kloka svih jezgara procesora, uz istovremeno sniženje temperature i napona. Omogućio sam logaritmu u BIOS-u, da sam "odluči" šta da radi, na osnovu vrednosti temperature, napona i struje, u trenutnom stanju opterećenja jezgara procesora.

Primenjivati nešto bez razumevanja, samo kopirati vrednosti koje je neko upotrebio, je put u propast, rad u mraku.
Ja se trudim da vremenom i polako, razumem ono što primenjujem, povezujući komentre i iskustva ljudi.

Učenje i rad se nastavlja dalje, jer još ima BIOS vrednosti koje ne razumem, a primenio sam ih.
Dovoljno je primeniti manju vrednost nekog setovanja, a dobiti isti rezultat i stabilnost.

CO Catch.jpg

Link video klipa na YT gde se nalazi komentar koji sam pročitao i ovde naveo.
U video klipu, prezenter navodi da i on sam ne razume zašto se računar restartuje, kada se nalazi u stanju idle/mirovanje neko vreme, ali ipak nastavlja dalje i savetuje vrednosti za CO po jezgrima. Neverovatno.

 
Ko ne zna čemu šta služi, treba da ostavi procesor na default i gotovo.
 
Da, prekomeran pad napona sigurno može da ugasi CPU momentalno a u windows to ne ostavi nikakav trag. To može da se desi i sa globalnim ograničenjem kada se pretera. Obično se desi kad se sa punog napona usled težeg rada processora naglo pređe u idle režim, dovoljno je par mili skundi i poooff. Isto se odnosi i na undervolt grafike i memorije. Tu nije "kriv" VRM-u, tu ima dovoljno kapaciteta u kondenzatorima da održi napon za to vreme. Ako se pogleda šema/rentegen processora, može da se vidi da je jedan deo"prazan" koji je ustvari mali kondenzator koji treba ne samo da ispegla napon nego i da održi na neko kratko vreme jer i VRM ima neku inerciju kao i sve drugo. Suviše je mali da održi napon celog procesora pa zato može da "iskoči" pojedino jezgro ili neki kontroler (RAM, PCI itd.) što se manifestuje kao "štucanje".
Jednostavno, procesoru kao i svakoj elektronici potreban je određen napon i jačina struje da funkcionišu uopšte ili punim kapacitetom pa ako mu se to uskrati, ili će da uspori ili da prestane sa radom. Ohmovi zakoni se jednako odnose na CPU, GPU itd. kao i na običan rešo ili toster. Za zakone fizike ne može nikakav advokat da pronađe "rupu". Undervolt rešo previiše i ništa od kuvanja kafe a kamoli enormnu komplikaciju kao precessor.
CO, kao i drugi načini undervolta/underpower-a služi samo da se ograniči prekomerno zagrevanje elektronike jer otpor raste sa temperaturom pa dođe do "Snowball" efekta, šteta (ne samo kao kvar nego i performanse ili trajnost) se ubrzava eksponentno, mala promena može da prouzrokuje znatno veće rezultate. Microcode u procesoru je suviše mali da sadrži algoritme za svaki slučaj posebno pa se mnogo ostavlja BIOS-u da određuje granice i između njih pa pošto su (u glavnom) podesivi lako je da se pretera na jedan ili drugi način.
 
Ma ja bih da vidim 9GHz...
 
Poslednja izmena:
Za to ti treba Photoshop.
 
@CountMike

Kada neko razume ono o čemu piše, onda su mu i objašnjenja logična i laka za razumevanje. Zahvaljujem i čestitam.
Mnoge "dileme" koje sam imao, su razrešene, ali ostalo ih je još, pa ću sa napretkom u učenju, i njih rešiti.

Ja sam smanjio napon na "globalnom nivou" za 0,195 V - žuti brojevi. Čim sam probao 0,200 V - crveni brojevi, računar odmah nije mogao da bootuje. Znači, preterao sam.
To sam i pretpostavio, kada sam video crvene brojeve, ali sam ipak hteo da probam i uverim se, i dobio po glavi. Morao sam ponovo da resetujem BIOS, i upisujem vrednosti u BIOS.
Na ovih 0,195 V, mogao sam da preko CO smanjim napon, -10, što je 0,03-0,05 V, i to nije pravilo problem, računar se podigao.
Na globalnom nivou smanjenje napona za 0,005 V nije prihvatio, ali je preko CO prihvatio 0,03 - 0,05 V, što je deset puta viša vrednost napona.
Znači: 1,400 - 0,195 = 1,205 V - 0,005 V = 1,200 V - i računar neće da bootuje.
Sa CO: 1,400 - 0,195 = 1,205 V - 0,05 V = 1,155 V - i računar je to prihvatio i podigao se.
I odmah sam shvatio, da napon nije problem, već algoritam, kako je pisan, i koja su ograničenja postavljena po prioritetu i gde.
Normalno, odmah sam odustao od CO - (a nisam znao "suštinski" zašto), i izbegao sve moguće probleme sa nestabilnim radom računara i slučajnim resetovanjem, a postigao sam isti ili bolji rezultat.
Kada sam pročitao onaj komentar, i tvoj, shvatio sam suštinski uticaj CO, i zašto pravi probleme.
A svuda, (forumi, YT i review-i), se forsira samo CO, a onda se čude što su im računari nestabilni.
CO je samo "finesa", fino poliranje rada procesora, ako se ukaže potreba za tim, jer nisu svi procesori "isti" mada imaju istu oznaku modela.

@NenadG

Šta ću, desilo se. Nisam znao da sam koristio pogrešan program. Jedina korist od toga je bila da sam neko vreme bio srećan.

Biće i 9 + GHz, kad kupim R9 9950X procesor, i hladim sa NO2.
@BolePile

Trenutno sam zadovoljan sa R7 7700X i 5657 MHz i 5607 MHz - ostalih šest jezgara u pikovima - hlađeno vazduhom sa Noctua NH - D15S.
 
Naučile su i ptice tvoja podešavanja. :)
 
Dva dana sam isprobavao novi BIOS sa AGESA 1.1.7.0. za koji Asrock kaže da je kompatibilan sa 7000 i 8000 (mada je za kompatibilnost sa sledećom generacijom) i nisam impresioniran, Radi isto sa sačuvanim vrednostima koje sam postavio i koje su malo niže od maksimalnih zarad stabinosti ali ništa bolje, tj. ne može da bude stabilan na nešto višim kao pre. Ako Asrock nije negde pogrešio (a verovatno jeste),to bi ukaziavlo da će sledeća generacija imati strože granice i dozvoljavati manja odstupanja. To će se sugurno promeniti kada bude dostupan veći broj primeraka ali za sada je tako.
Vratio sam prethodni BIOS i sada sam malo popustio sa zahtevom da temperature ne idu preko 80c jer nije ni potrebno (samo moj ćef), isključio CO i controlu napona, max je BIOS default 1.250v i temperature idu do 83-84c sa najvišim izmerenim naponom od 1.237v. Sve zarad pojednastovljanja nameštanja, Rezultati raznih benčmarka su praktično isti a u praksi ni to nije nešto naročito važno jer toliko guram u nekih 2-5% slučajeva. Naj duže provodi u leru (PC radi 24/7) a ostalo vreme do nekih 50%.
Sve ovo je u stvari sitničarenje i naj potrebnije u slučaju ne adekvatnog hlađenja, zato i guraju CO kao praktičnu dinamičku controlu napona a sa tim i temperature.
 
@Gulftown

Repetitio est mater studiorum.
Ponavljaš dok ne naučiš.
Ja sam to zbog sebe pisao, i možda to nekom i pomogne, kada sam shvatio ono što nisam znao, a CountMike objasnio i napisao.
Mislim da je svrha foruma razmena iskustva i znanja, a sve u korist korisnika i članova foruma.
Ako se nešto i ponovi, dešava se, i bazirano je na novom saznanju.
CountMike je ponovo dao novu informaciju: "Sve ovo je u stvari sitničarenje i naj potrebnije u slučaju ne adekvatnog hlađenja, zato i guraju CO kao praktičnu dinamičku controlu napona a sa tim i temperature.", meni veoma korisnu.
Znači, primarna svrha CO nije za postizanje više vrednosti kloka jezgara procesora.
A i retko ko obraća pažnju kako mu radi hlađenje.

Mada, nisam ni protiv šale. Zašto da ne.
Pitanje: Da li su ptice bile na grani?


@CountMike

I Intel i AMD sa novim generacijama procesora, imaju probleme sa temperaturom. Visoki klok, da zadovolji "gramzivost" kupaca i poveća obim prodaje, nije mogao biti rešen sa 5um proizvodnim procesom.
A i proizvođači igrica sa visokim zahtevima fps, podstiču zahteve korisnika za višim taktovima procesora.
Ni uvođenje vodenog hlađenja nije pomoglo, da se snize temperature procesora.
Mislim da većina ljudi koji imaju vodeno hlađenje, koristi ventilatore na pogrešan način - da guraju vazduh na saće/rebra hladnjaka. To je pogrešno. Trebalo bi izvlačiti vazduh kroz saće/rebra hladnjaka. Samo je potrebno okrenuti za 180 ventilatore, i hlađenje će biti bolje.
To se može primetiti na internetu, kod Noctue NH-D15S, gde je u sredinu između dva "tornja" ubačen ventilator, a sa prednje strane ventilator, koji gura vazduh. Katrastrofa. To ništa ne hladi.
Čini mi se da je zavladao sindrom "mobilnih telefona" - kupci finansiraju razvoj procesora. Cene procesora su naglo porasle.
Svi review-i se rade sa najskupljim procesorima i matičnim pločama, i minimum 1T ili 2T NVMe. Možda neko ima i potrebu za tim. A i ja sam stavio 1T, jer se 990 Pro nije pravio sa manjim kapacitetom. Naseo sam na marketing, i platio cenu.
Optimizaciju software-a retko ko radi, da bi iskoristio potencijal više jezgara.
Jezgra su izgleda namenjena samo za multitasking.
Koristiti 4,5 GHz za internet, email, Word, Excel, knjigovođstvo, ... u većini vremena korišćenja računara prosečnog kućnog korisnika, je tehnološki napredak.
Igrice su druga priča, i imaju opravdanje za visok klok.
AI je sada u modi, i ne radi kako bi trebalo. Za istu matičnu ploču, promeniti više od 22 BIOS-a za 2 godine sve govori o čemu se radi. Uče, a mi plaćamo razvoj.
I svi zadovoljni.
 
Sem ako ne volis da klokas nista specijalno neces dobiti sa novom generacijom CPUa i GPUa jer su vec nabildovani osim da vrtis benc programe pa ti odaberi gde si...😉
 
"Klokanje" je sve manje važno pa i izvodljivo a algoritmi dopuštaju visoke krajne granice na uniformnim procesorima tako da ostaju samo finiji detalji. Uvek će trebati što jači HW jer se i zahtevi menjaju i rastu.
 
Mislim da ovaj komentar, koji sam pročitao ispod jednog YT video klipa, Asus BIOS Guide za 5800X3D, i ostale Ryzen procesore, dobro objašnjava postupak "overklokovanja".



@MJRegul

1 month ago
you should not overclock 5800X3D, you can fry V-Cache. You can only undervolt it to get lower temps and longer turbo frequencies.

Ne bi trebalo overklokovati Ryzen (5800X3D) procesor, već samo pokušati sniziti napone, i kao posledicu tog sniženja dobiti niže temperature procesora.
Algoritam će tada podići klok procesora, toliko "dugo", dokle god je temperatura procesora "dovoljno niska" - ispod ili do margine određene u BIOS-u, što je zasluga dobrog hlađenja.

Kriterijum za dobar klok, izražen u MHz, je pod punim opterećenjem, kada sva jezgra rade, i temperatura procesora je maksimalna za to opterećenje.
Ali to nije dovoljno, za ispravan zaključak o visini ostvarenog kloka.
Kontrola, validacija, ostvarenog kloka je rad računara u idle/mirovanje stanju 24h, što niko nije radio, uključujući i mene.
A možda neko i jeste.
Rad u idle/mirovanju je najbolja kontrola stabilnosti računara, i mora biti obavezan deo provere, pre bilo kog rada i igranja, jer time proveravate da li ste mnogo snizili napon ili ne, i da li može još niže.
Pod punim opterećenjem rada procesora, to niste u stanju da zaključite.
Obzirom da se procesori razlikuju, "silikonska lutrija", napon će biti različit kod svakog procesora, i kopirati vrednost koju drugi ljudi navode/savetuju u forumima ili YT video klipovima, nije od koristi.
Bitno je razumeti šta i zašto se radi.
A opšte mišljenje, na forumima i review-ima, je da je bitan CO, odnosno što veća negativna brojčana vrednost, -30, ili -25.
Sa -5 ili -10, retko ko je zadovoljan.
A zašto, pitanje je da li znaju?
Jedino je @CountMike skrenuo pažnju na to:
"Klokanje" je sve manje važno pa i izvodljivo a algoritmi dopuštaju visoke krajne granice na uniformnim procesorima tako da ostaju samo finiji detalji",
Ali ja nisam dovoljno obratio pažnju na to, sve do sada, kada sam pročitao ovaj komentar.

Te "finije detalje", koji su važni, upravo mi treba da radimo, doterujući procesor da radi u optimalnom i stabilnom režimu, tražeći optimalnu/nisku vrednost napona/temperature procesora, koji treba da omogući algoritmu da povisi klok jezgara procesora.
Koliko će to povećanje kloka biti, zavisi od Intel-a i AMD-a.
Intel i AMD dobro znaju da su te margine ograničene sa njihove strane, (AGESA za AMD), ali su dovoljno visoke da se zadovolji "gramzivost" kupaca, za više taktove procesora, - "nešto za ništa".
"Udica" je bačena.
I ja sam je "progutao", kao i mnogi, i prodaja ide bez problema.

Sada se postavlja i novo pitanje, a to je kvalitet i mogućnosti kupljenog sistema za hlađenje, vazdušno ili vodeno, odnosno opravdanost ulaganja za dobijen viši klok.
Tečni azot nije interesantan, za 99% korisnika, osim za one koji vole da overklokuju, @nenad 970, što ja podržavam, jer i ja to volim da radim, ali bez tečnog azota.

Ovaj komentar, meni je pomogao da se "smirim" i da prestanem da pokušavam, da još više podignem klok, koji sada imam, jer bi to bio besmislen i uzaludan posao.
Core #0 i Core #3 od 4453 - 5657 MHz, a ostalih šest jezgara od 4453 - 5607 MHz u idle/mirovanje stanju i malim opterećenjem procesora, odnosno u punom opterećenju Prime95 sva jezgra, stabilnih 5356,69 MHz, ostvareno sa vazdušnim hlađenjem.
To mi je bilo malo i hteo sam još više.
Sada, mislim da sam dostigao dozvoljene vrednosti kloka za vazdušno hlađenje procesora.
Moje kućište iz 2000-te, nije predviđeno za ugradnju vodenog hlađenja.
Treba znati kada stati.

Viši klok procesora je rezultat algoritma, koliko su to Intel i AMD dozvolili, i sistema za hlađenje.
Na korisniku je da to ostvari ili ne, "finim podešavanjem" napona procesora/jezgara.
Jedino što korisnik treba da uradi je da "dovoljno" snizi napone, a da to ne ugrozi stabilnost računara, iznenadna resetovanja u idle/mirovanje režimu.
Rad računara u idle/mirovanje stanju, je suština i ključ "oveklokovanja" i stabilnosti rada Ryzen procesora/računara.


Oveclock_5800X3D - savet.jpg

 
Poslednja izmena:
AMD® Ryzen Master v2.13.1.3097

.spacer.gif
 
Nazad
Vrh Dno