Šta je novo?

AMD RX 7000 (RDNA 3)

16GB PowerColor Radeon RX 7800 XT Hellhound Spectral White je danas (ne znam do kada) na majndfaktoriju 499 evra.
Sumnjam da ću (pogotovo belu varijantu) moći da nađem za manje para u naredna dva meseca. Ili grešim?

(izvinjenje staff-u ako odlazim u offtopic u meri u kojoj ne bih trebao)
 
Uzeo sam Sapphire Pulse 7800 XT. Sasvim dobar kuler, u zatvorenom, prilicno dobro provetrenom kucistu radi na 65/85 stepeni gpu/hotspot, vuce 250w i ventilatori su na 1500 rpm. U sustini moram da pridjem kucistu da je cujem. Razmisljao sam da mozda gresim sto nisam uzeo Nitro ili neku verziju sa vecim kulerom, ali ovo je sasvim zadovoljavajuce. Cak mi ne treba ni support bracket :ROFLMAO:
 
Nista vredno paznje, 10% bolji price/performance od 4070 super jednostavno nije dovoljan i to je 10% bolji price/perf u rasteru ali je zato 25% sporiji u raytracingu. Nedovoljno.
 
GRE - Greatly Reduced Expectations
 
Gledajuci ostatak konfiguracije, iz ove serije i teme - 7600 je sasvim pristojna komponenta... Ne trosi mnogo, a dovoljno je jaka - ili bolje reci snalazljiva (frame generation), za ovu gen. GPU
 
Poslednja izmena:
Amd oborio zvanicni cenu 7700xt sa 450$ na 420$,nas to naravno u pocetku ne dotice previse ali moguce da ce pasti cene i kod nas bar za 2-3.meseca.
 
Nema ništa od toga kod nas, ni kod komšija se ne menja cena...
 
Imam problem sa grafickom 7900xtx. Evo otprilike sve sta sam probao, ako imate ideju sta bih jos mogao recite. Jos je pod garancijom i vec sam je nosio u prodavnicu gdje nisu mogli da utvrde problem jer se ne pojavljuje u testovima vec u random momentima u igricama. Sad kad bih je opet dao da testiraju tj da posalju dobavljacu ko zna koliko bih bio bez graficke i plasim se da bi je opet poslali nazad, zato hocu sve zivo da istestiram kako bih im mogao poslati sa dokazanim problemom. Najveci problem je sto u vecinu stress testova i benchmarka kao i kod nekih igrica sve radi ok, zato nalazim sto vise situacija gdje moze da se ponovi.

Zanemarite sto je na engleskom ovaj ispod dio jer sam pitao takodje na strane forume za pomoc.



Tried integrated GPU and older GPU card I have (nvidia 1070) no artifacts

Tried HDMI 2.1 from PS5

Tried two different dpi cables and 2 HDMI cables

Tried 3 different monitors(or well 2 plus tv)

Installed fresh win11 without anything and tried there

Freshly installed various drivers

Underclocked

Overclocked

Tried all the stress tests and benchmarks I could find

I even recorded in-game footage and it shows these artifacts in the video

Tried different resolutions in-game and in Windows settings

Tried different refresh rates

Fixed card sagging

Expo (for RAM) is disabled in bios

I don't have another PCIe port to test, or I do but gpu can't fit there

Removed drivers through DDU between testings

No remaining PCIE cables from the PSU but no place to plug it in in PSU even if I had it

I switched cables around a bit inside between things

It might have worked in the end when I tried running it without any drivers but the game was so choppy and lagging I couldn't test more times and CPU was maxing so maybe it was running off it.

Installed the driver only from March 2023, for a moment I thought it worked but after a restart same old, not to say the restart made it worse it's just that it's not consistent.

I reinstalled the newest drivers

Overlock and underclock didn't help from either afterburner or amd software, same with some gaming profile t hat does things.

Can't run memory clock under 2500



As for the games, I haven't really been playing much but I did notice it originally in Honkai Star Rail, which is a mobile game and I thought oh it's flashy and unpolished maybe it's just the game and it wasn't much and at random places.

Later, ESO - older mmo it would show up a lot and in all different colours and places.

Wanted to play two mirror but noticed it right away in the menu, noticed it in the game too but it's a bit more discreet there.

Started playing kingdom come deliverence and it only shows in certain cutscenees and just in a black spot above the cutscene though I think it went down a few times as well.

I noticed it in discord as well but this might just be down to hardware acceleration there.

Warframe I just ran once to test and I could see it popping up here and there when paying attention to it.



Oh and this is how the card is powered, it's not dusty or dirty the camera just went into night mode and messed up the colors.







- mostly purple here

- here it's running on old GPU (nvidia 1070) and it's fine, also the pet went through pole so it's clipping not artifacting haha

- here I was recording it around discord but saw it behind in game too (honkai)

https://streamable.com/ct1qmz - cutscene from kingdom come, mostly on top and top left but it goes down too

https://streamable.com/93ox03 - ^

https://streamable.com/yw2bfn - it showing in eso

https://streamable.com/s2lsi8 - ^ same
 
Zaboravi config
CPU:AMD Ryzen 7 7800X3D
MOBO:ASUS ROG STRIX X670E-F
Memory: Kingston DIMM DDR5 32GB 6000MT/s Fury beast
GPU: XFX AMD Video Card RX-7900XTX Speedster MERC310 BLACK 24GB GD
PSU NZXT C1200 Gold 1200W
SSD Kingston 2TB M.2 NVMe SFYRD/2000G
SSD FURY Renegade as main
SSD Samsung 980 PRO 2TB as seconda
WD 10TB purple for media stora
Monitor: Samsung Odyssey G7 27"
K+M: Logitech G502X and SteelSeries Apex 7
 
OCCT ima VRAM test too
1709975527427.png
 
Da nije u pitanju neka opcija na monitoru da je upaljena ili do kablova ?
 
Ja sam ovaj problem sa artifektima imao sa 7900xt, reklamirao je i dobio uredno povraćaj. Mada su meni i driveri pucali svako malo...
 
Nisam kuci do srijede, odradicu opet memtest ali i on i occt su radjeni na po sat bez ikakvog problema... jedino na 3d adaptive occt je bilo nekih sitnih gresaka

Npr sumnjao sam da nije do napajanja, imam 2 cpu kabla i 2 pcie s time sto graficka ima 3 ulaza pa se taj jedan dijeli, ali ikad je underclockovana i undervoltovana isto je, ne znam mogu li nabavit treci pcie kabl i jedan 2x cpu pa tako da spojim al sumnjam da je do toga. Volio bih kad bih imao drugi sistem ds probam :/
1000025468.jpg1000025467.jpg
 
Moguće da je i do nekompatibilnosti sa monitorom.
Ja sam jednom imao problem da mi se sistem zamrzne totalno, da sam morao da koristim reset dugme. Ovo mi se dešavalo na integrisanoj grafici od APU-a 5600 g na netflix sajtu kad je trebao da počne onaj video preview. Dešavalo se i da me izbaci iz igre. Rešio sam uključivanjem CSM-a u biosu ploče.
Uglavnom ako imaš neki drugi monitor ili tv, možeš da probaš da nije do toga.
 
Mijenjao je monitore, nisi pročitao. Btw pojasni ovaj dio oko kablova za napajanje, šta se tačno dijeli? Taj CPU EPS kabl je samo fizički isti kao PCIe od grafičke, nikako ne bi smio ići u grafiku!
 
Taj treći desno je račva (paralelna veza) sa jednog PCIe kabla ali to bi trebalo da bude u redu jer tako jako napajanje ima i deblje žice.
Nego ovo sa greškama u VRAM-u, Kao i sa RAM-om, i jedna greška je prviše i nema mala i velika greška. Probaj da spustiš malo taktove VRAM-a
1710002328597.png
 
Poslednja izmena:
Da, da, promakla mi je slika.
 
Kakvo imate mišljenje za XFX RX-79GMBABFB Radeon RX 7900 GRE 16GB ? Trenutno može da se kupi jeftinije nego Saphhire 7800 XT Nitro+ ali nešto ne mogu da nađem kakve su temperature i nivo buke za ovaj XFX model.

 
Nisam kuci do srijede, odradicu opet memtest ali i on i occt su radjeni na po sat bez ikakvog problema... jedino na 3d adaptive occt je bilo nekih sitnih gresaka

Npr sumnjao sam da nije do napajanja, imam 2 cpu kabla i 2 pcie s time sto graficka ima 3 ulaza pa se taj jedan dijeli, ali ikad je underclockovana i undervoltovana isto je, ne znam mogu li nabavit treci pcie kabl i jedan 2x cpu pa tako da spojim al sumnjam da je do toga. Volio bih kad bih imao drugi sistem ds probam :/
Pogledajte prilog 432679Pogledajte prilog 432680
Prsao VRAM i nema tu sta mnogo da se analizira, lepo nova karta ili pare nazad.
 
Zato se kupuje u proverenim trgovinama da se ne bi zezali sa servisima , i ne stedeti par hiljada dinara na 150 hiljada.
 
Prsao VRAM i nema tu sta mnogo da se analizira, lepo nova karta ili pare nazad.

Zato se kupuje u proverenim trgovinama da se ne bi zezali sa servisima , i ne stedeti par hiljada dinara na 150 hiljada.
Proverena je radnja, tj nije kp ili random mesto, u servisu su ponudili odma da posalju distributeru ali ja pretpostavljam sta ce biti, odrade benchmark i stress test, nista se ne pokaze i odbiju garanciju. Dzaba sto ja imam videoe i sve, tako sam navikao kod nas da je uvek i jos potraje pa posle zalbe cuda... zato se pripremam 110% da ne mogu odbiti i odugovlaciti. Plus zato skupljam sto vise instanci gde se desava da ne bude q to je to te 1, 2 igrice i sl
 
Znate mozda sta moze da bude problem, nov pc (7600x, 7800xt, 32gb ram, 850w). igre rade odlicno na 60 fps, kad se ukljuce da rade na predvidjenih 165hz ili bez ogranicenja, crashuju non stop?
Monitor je LG 27GR75Q-B. Ceo PC je testiran, sve radi bez problema, bez suludih temp, komp je necujan. Probali smo i prethodni amd driver, isto se desava.
 
Koji je tacno PSU? Ako nije do njega, najveca vjerovatnoca je da je graficka neispravna, mada moze biti bilo koja komponenta, ukljucujuci i cpu.
 
@Labello Okaci .dmp fajlove iz C:\Windows\LiveKernelReports
 
Nazad
Vrh Dno