Šta je novo?

AMD RX 7000 (RDNA 3)

Nisam imao taj problem sa potrosnjom, imao sam 3070Ti i sad 4080, doduse koristim monitor 165Hz i 4K TV 60/120Hz moguce da je neki problem sa G-Sync ?

Svasta nesto mi se cudno desavalo kad sam testirao neke razlicite refresh ratove na monitorima, da, izmedju ostalog i GSync stutter ali cini mi se i da je memorija oscilirala nesto van uobicajenog a prestajala to da radi kad se ujednace refresh ratovi. Davno sam to cackao, malo pricam napamet. Poenta je bila da ni na drugoj strani nije bas sve sjajno i da ima svojih bubica za taj use case.

dit: @PPC kolika ti je Memory junction temperatura u Idle u HWInfo?

50C ravno, ne mrda.
 
Memorija pod opterecenjem 78C ne prelazi na defaultu, 84C kad je nasfiram.

Radim na profilu core ~2700Mhz, mem 2600Mhz, max temp 65 core 90 HS a da ventilatori ne predju 1200-1300RPM, jako sam blizu i mislim da je ovo itekako ostvarivo. Probio sam 22000 markova al necu da smaram da screenshotovima vise. :D
 
Na 6650 sam morao da pripalim CRU i cackam blanking da bi memorija isla na idle klokove za 1440p @75Hz. Bez cackanja je stalno radila na maksimalnoj brzini, bio ukljucen freesync ili ne.
I sad se nekad desi kad se vrati masina iz sleep-a da digne klok memorije , pa pokrenem onaj driver restart iz CRU.

Nije mi do 10-15W vece potrosnje, nego sto se bezveze greje na 48-53C, a na mora... na idle klokovima drzi 40-45C.
 
Zavrsio sam tunovanje Nitro+, mogu reci da sam zadovoljan.

Za benchmark (i nekih 2/3 igara) sam uspeo da izvucem ~22.400 u Time Spy, 2800 core, 2600 mem, UV na 0.980mV, +15% PWR setovano ali ovaj clock nije potpuno stabilan za sve igre, za dobru vecinu jeste ali za par crashuje, TS prolazi bez problema i artefakta. Ako se gruva voltaza na ovom clocku i temp ide gore osetno.

Ono sto radi za apsolutno sve igre i ne prelazi originalni total board power od ~275W je 2600 core, 2600 mem, UV na 1025mV, +15% PWR. Ovo je potpuno stabilno u bilo kojoj igri, temp su za nijansu bolje nego na defaultu samim tim i vent je potpuno silent do 1100 rpm, Time Spy baca oko 21.400. Za dodatnih 1000 markova ili ispod 5% nema racuna zezati se.

Primetio sam jednu stvar oko ventilatora, cudnu. Recimo u igri radi normalno drzi do 1100rpm cak i pada nize, onda odem u menu igre koji je recimo zakucan na 60 fps i tu naravno sve opadne clock, voltaza, RPM, etc. Kad izadjem iz menija igre i ponovo se vrati normalan FPS, voltaza, clock boost i temp uopste nisu uvecani tj isti su kao i pre menija ali vent "grune" na 1500RPM nekih dobrih 5-10 sec i onda se vrati na normalu, kao da reaguje na neku transient voltazu, ne na temperaturu. Jel jos neko primetio ovo?
 
Na kratko sam probao OC, VRAM je negde ~2560MHz stabilan, Core nisam jos uspeo da stabilizujem u svemu, ali izgleda da je negde 2600/2700 @1075mV stabilan.
Ono sto sam primetio je da VRAM clock osciluje ako core nije stabilan, treba pratiti tokom testa kako se ponasa frekvencija. Ovaja alat je i dalje odlican za testiranje stabilnosti VRAMa: https://github.com/GpuZelenograd/memtest_vulkan
 
Sve je apsolutno isto osim temperature. Zbunjuje me to što je pomeranje kablova TOLIKO smanjilo temperaturu grafike, ništa više. Sve radi sasvim normalno.
Vrati kablove pa vidi dal ce da se vrati, cisto da potvrdis da je do kablova.
 
Poslednja izmena:

Upsiren zvanicna prodavnica, Upsiren PCM-1 isto phase-change materijal

A jedina proverena pasta na domacem i madjarskom trzistu da je solidno pump-out izdrzljiva je Cooler Master MasterGel Maker, i da ima dobre performanse, i da ne mora da se greje kao Thermalright TFX, Sy-157, itd


A ako neko hoce malo jeftinije, malo losije a bizu Phanteks PH-NDC je sledeca najbolja najverovatnije:

 
Poslednja izmena:
Uf jedna vrlo losa vest za ljubitelje Dote 2, 7800XT (i potencijalno ostatak RDNA3 ekipe) izuzetno lose rade za ovaj naslov. S obzirom da Radeon nema "prefer max power" opciju Dota radi na straobalno niskim taktovima i varira FPS dosta a cak i kad je FPS visok, ~200, motion nije fluidan, sve nekako kao da radi na tik preko 60 FPS (Hz). Nemam pojma o cemu se radi ali na sve strane dobijam odgovore "yeah, it sucks". Jedino sto malo vadi stvar je da se aktivira vsync, onda fluidnost postaje ocekivana ali FPS zna da padne drasticno zbog ubogo niskog clocka koji ne moze da se forsira. Meh.

Na 3070 radilo normalno, sve isto na ostatku konfiguracije. Ako igrate Dotu, ne mogu da preporucim 7800XT.
 
Min max frequency podesi tako da je 100 mhz razlika između njih
 
Probao, apsolutno ne reaguje. Nesto im Dota "ne lezi", FreeSync svuda radi i u borderless window modu, u Doti zahteva exclusive. Probao sam i Vulkan, isto je radilo lose, mada sam samo probao, mozda dok iskesira ili tako nesto drugi treci run bude bolje, aj jos to da istestiram pa cu da javim.
 
Evo iz profila za svaki dan, morao sam da dignem Vcore na 1.050 za apsolutnu stabilnost. Vrlo je stabilno i na prethodnih 1.025 ali crashuje recimo ove osetljivije igre u duzim sesijama posle par sati. To nisam ni mogao da provalim kratkim testiranjem. Za sada ih nema od kad sam digao na 1.050, verovatno ima jos malo prostora da se spusti jer sve kratke testove prolazi i na 1.025 ali za fine tuning trebace vreme...

core setovan 2600, HWinfo do 2620
mem setovan 2600, HWinfo 2584
Vcore setovan 1.050, HWinfo 0.921

3D mark mi prolazi na HWinfo Vcore 0.850 lagano, ni windows ne puca ali igre pucaju i oce s vremena na vreme da baci jedan beli pravougaonik na sred desktopa na par frejmova, lol.
 
@PPC Kad kazes podesen Core clock na 2600, mislis na min frequency ili na max? Kod mene je min 500, max 3000, vcore 1100mV, VRAM na 2560. Tokom onog testa, klok za Core ide od 2650 do 2750MHz, vCore od 950mV do 1050mV, prosek negde 1020mV
 
Da li vam posle restarta učita snimljeni profil ili vraća sva podešavanja na default? Kod mene vraća ma šta god pokušavao, fast boot je na off.
 
Ja sam resio taj problem tako sto sam u afterburneru ugasio - Restore settings after suspended mode i ULPS
 
@PPC Kad kazes podesen Core clock na 2600, mislis na min frequency ili na max? Kod mene je min 500, max 3000, vcore 1100mV, VRAM na 2560. Tokom onog testa, klok za Core ide od 2650 do 2750MHz, vCore od 950mV do 1050mV, prosek negde 1020mV
Na max, min nisam ni dirao.

Nikako mi ne varira clock ni Vcore toliko tokom onog testa, par Mhz da, aj da kazemo 20ak ali ne 100, Vcore +-0.010 najvise sto varira, ako i toliko. Evo sad proverih prvi minut, nema varijacija.

Screenshot 2023-12-20 205916.png

Da li vam posle restarta učita snimljeni profil ili vraća sva podešavanja na default? Kod mene vraća ma šta god pokušavao, fast boot je na off.
Rade normalno profili, i za igre pojedinacno.
 
Na max, min nisam ni dirao.

Nikako mi ne varira clock ni Vcore toliko tokom onog testa, par Mhz da, aj da kazemo 20ak ali ne 100, Vcore +-0.010 najvise sto varira, ako i toliko. Evo sad proverih prvi minut, nema varijacija.
Aha, sad imaju vise smisla tvoji rezultati, kad si na max stavio 2600. Ja sam krenuo u drugom smeru, da sa UV podignem klok koliko mu algoritam dozvoljava bez da mu stavim ogranicenje sa max frequency.
 
Podizanjem frekvencije teram napon na sledeci tier, podizem opet potrosnju i temp. Ja sam fokusiran prvo na silent rad, setujem RPM koji mogu da podnesem i onda teram OC dok su temperature na tom RPM u nekoj "normali". S obzirom da ne podnosim buku, ni OC nikad nije max. Ok igram se sa tim da vidim dokle ide (turiraj, turiraj, itd.), po neki bench, ali ne drzim tako za svaki dan.
 
Vezano za onaj "problem" sa ventilatorima sto ubrzavaju kad se tabujes nazad, definitivno hot spot nije jedini faktor za brzinu ventova, moguce da je i potrosnja tj transient load faktor.
 
To je bio i moj zakljucak jer nista sto vidim nema spike, jedino sto ostaje je transient ili tako nesto. Takodje desava se samo sa zahtevnim igrama koje posle tabovanja povuku verovatno ok napon, u ovim ne zahtevnim nema tog efekta posle taba.

EDIT: Ova Dota ce me ubiti, sad sam iskopao bug gde se settings iz AMD panela za vsync gasi ako je HWinfo pokrenut i otvoren u frontu. Ako stoji u trayu sve ok vsync kroz AMD control panel radi, ako se otvori HWinfo vsync prestaje da radi. I to prestaje da radi u igri, u meniju, radi. Ono, kao...
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Navodno pred praznike, karte su 399$ - (unosom koda, rabat sta vec- citiram) - tako svako može tamo doći do cene od 350$...
 
Poredis cenu u americi koja nema uracunat porez i pride jos racunas promocije.
 
  • Like
Reagovanja: PPC
Tako je, sve USA cene su uvek bez poreza i nisu finalne. Svaka drzava ima svoj tax code i vrlo su komplikovani, oni su navikli tako da kupuju, porez se placa "na kasi" tj. u zavisnosti u kojoj ste drzavi.
 
necemo se buniti da na njihove cene stave procenat naseg poreza
 
Kad nase trziste bude toliko veliko da uvoznici mogu narucivati vece kolicine po povoljnijim cenama, pride i ne bude tolike pohlepe uvoznika. Najjeftinija 7700XT kod nas je ~510 eur, 450 MSRP * 1.2 = 530 eur.
 
Nazad
Vrh Dno