Šta je novo?

AMD Radeon Rx serija

Po cemu to sudis po glasinama koje mozda i nisu tacne ;)
 
Bice 30% brza od prvobitnog 7970 :D...
 
Znači jedva brža od 680 :D
 
Da, ali to vec nije brzina u igrama :D...
 
Ma realno gledano AMD-u i ne treba brza kartica od HD7970 GHZ edicije konkurencija je losa gtx680 lagano ostaje u prasini. :banana:
 
Oland 8800 nije GPGPU zvjerka kao što je Tahiti, što će značiti da svi dodatni tranzistori i optimizacije idu u gaming performanse.
 
hmmmm, otkud sad pa ovo ? Nešto je tu čudno...samo 15 % ?
 
Meni vala nije nista cudno ali ajde da ne pricam na pamet,docekacemo i tu seriju kao ozeblo sunce kao sto su cekali na Cayman mesiju a dosao Djole :p
Nagruvace oni to na bar 20% da nebi bila velika razlika u odnosu na konkurenciju a moze da se desi da bude i to povelika ;) P.S.Rekla mi pticica :D
 
Ubrzanja ce svakako biti, mnogo me vise interesuje cena novih grafickih. :) Sto manje, to bolje.
 
Slicna ili nesto veca poboljsanja izgleda donosi i NVIDIA. Isti izvor za AMD (SemiAccurate) tvrdi da ce i NVIDIA doneti oko 15% vece performanse, dok videocardz spominje oko 25% (NVIDIA). Ocigledno nece biti nekih znatnih poboljsanja, ni kod jednih, ni kod drugih. Pravi skok u performansama ce izgleda biti oko 2014, kada NVIDIA izbaci Maxwell, a verovatno ce i AMD imati slicnu, tj. manje-vise konkurentnu ponudu.

SemiAccurate takodje tvrdi da Sea Islands izlazi 2013. (oko marta), a Kepler Refresh se pretpostavlja oko 1-2 meseca kasnije. Detaljnije informacije:

http://videocardz.com/35422/sea-islands-to-feature-only-15-performance-increase
http://videocardz.com/35441/nvidia-geforce-gtx-780-to-be-based-on-gk114-gpu
 
SemiAccurate ili ti Polu tacno ;) i cuveni Charlie Demerjian koji iz dna duse ne podnosi nV.
Mislim da se Charlie ipak samo nada tako malom napretku.U najgorem slucaju tweakovanjem GK104 moze da se izvuce 15%-20% a o novom
chipu necemo ni pricati,smesno je pominjati..
Takodje poredjenje sa Maxwellom je itekako neozbiljno obzirom da ce Maxwell za nV biti prava prekretnica na polju perf per watt .
Skok ce biti ogroman ,daleko veci nego sto se moglo dobiti sa Keplerom obzirom da je GK104 ponovicu mainstream chip ma koliko se to nekom svidelo ili ne.
O GTX 7xx se jako malo zna i to su nagadjanja,AMD nema sta da krije jer nema sa cim drugim ni da raspolaze vec da tweakuje postojecu seriju.
Prema tome sve te informacije su nepouzdane..
 
AMD-e je sa HD7xxx serrijom potukao nvidiju u svim segmentima, ovo sto se pise sto se nagadja jos niko ne zna ostavimo to da vidimo.
Pricalo se i o GK110 pa nikad ne izadje :D
 
Ne znam ko ce i kad ce, sta i koliko brzo da izbaci, ali slobodno mogu jos godinu dana da ne izbacuju nista, i da obore cene jos malo,od fermija i cypressa svakih godinu dana prckaju nesto...
 
AMD-e je sa HD7xxx serrijom potukao nvidiju u svim segmentima, ovo sto se pise sto se nagadja jos niko ne zna ostavimo to da vidimo.
Pricalo se i o GK110 pa nikad ne izadje :D

Kako se ne zna?? Zar nisi pricao da ce nova AMD-ova serija biti brza 30%??
 
Ne, trosice 30% manje :D....
 
Kako se ne zna?? Zar nisi pricao da ce nova AMD-ova serija biti brza 30%??
Moje misljenje da ce biti brza, a to sto bi ti volio da ne bude to je tvoj problem, ako ti je neko nanio zlo iz AMD_a onda je opravdana tvoja zla namjera.
 
Poslednja izmena:
SemiAccurate ili ti Polu tacno ;) i cuveni Charlie Demerjian koji iz dna duse ne podnosi nV.
Mislim da se Charlie ipak samo nada tako malom napretku.U najgorem slucaju tweakovanjem GK104 moze da se izvuce 15%-20% a o novom
chipu necemo ni pricati,smesno je pominjati..
Takodje poredjenje sa Maxwellom je itekako neozbiljno obzirom da ce Maxwell za nV biti prava prekretnica na polju perf per watt .
Skok ce biti ogroman ,daleko veci nego sto se moglo dobiti sa Keplerom obzirom da je GK104 ponovicu mainstream chip ma koliko se to nekom svidelo ili ne.
O GTX 7xx se jako malo zna i to su nagadjanja,AMD nema sta da krije jer nema sa cim drugim ni da raspolaze vec da tweakuje postojecu seriju.
Prema tome sve te informacije su nepouzdane..

Ne znam da li ne podnosi nV (posto relativno kratko pratim hardware desavanja u odnosu na veliki broj clanova ovde), ali izgleda da mu ni AMD nije bas najomiljeniji (s obzirom kako ih je ojadio). :p :D Salu na stranu, preciznije informacije cemo uvek imati kako se blizi release date, ali treba nam nesto da nastavimo polemiku ;) (kao i NVIDIA vs AMD war :-devil-: :smoke:).

Komentarisati sa tehnoloske strane sta ce doneti Maxwell, kao i komparacija sa AMD-om jeste nezahvalan posao, a nama krajnjim korisnicima to u sustini i ne znaci puno. Teoretski, ako npr. Maxwell bude mnogo bolji od onoga sto AMD bude imao da ponudi, verovatno ce NVIDIA da nam ponudi neku slabiju ili ojadjenu verziju cipa, tek toliko dovoljnu da se bude ispred konkurencije i ostvari dobra prodaja (sto je kompanijama i glavni cilj). Onu jacu verziju ce sacuvati za sledecu godinu npr, a u medjuvremenu ce razvijati novi cip. Isto tako, odredjen zaostatak u performansama se uvek moze kompenzovati spustanjem kartica u nizi cenovni rang (kao sto je uradio AMD sa HD 7XXX serijom, jer im je pre toga ponuda bila za klasu slabija). Poenta je da nezavisno od toga ko i koliku tehnolosku prednost ostvari, krajnja ponuda na trzistu ce verovatno biti manje-vise priblizna i izbalansirana. Nas kao korisnike i zanima najvise ono sto se pojavi na trzistu. Licno preferiram zeleni tabor (ne znam da li sam fanboy), ali mi ne znaci puno da li neko ima dosta jaci cip ili tehnologiju ako to ne izbaci na trziste. Maxwell sam samo spominjao u kontekstu da ce ona naredna generacija kartica biti bolja kupovina (doneti znatno veci skok u performansama) u odnosu na ovu nadolazecu.

Sto se tice HD 8xxx vs GeForce 7xx, tipujem na nV, jer trenutno ima veci potencijal za napredak (magistrala, TDP...), a i AMD ima izgleda odredjenih finansijskih problema (http://www.techpowerup.com/173557/AMD-Announces-Preliminary-Third-Quarter-Results.html).
 
Kada sam komentarisao prica je bila usmerena na clanke a ne licno na tebe.
Charlie-a svi znaju kao najveceg mrzitelja nV i uvek trazi priliku da ih ispljuje .
To sto AMD ne hvali ne cini ga objektivnim vec obzirom da za njihov tim igra palo je malo razocarenje ;)

Maxwell po nVidia-i i po onom slide-u po cuda jedinicama donece ogroman napredak.
Realno sa Keplerom su objasnili koliki je potnecijal ove arhitekture i skok u gaming performansama sto
nas krajnje korisnike najvise i interesuje.
Ono sto me najvise brine i jeste upravo to sto si naveo,ako konkurencija ne bude mogla da isprati napredak nV ce opet ponuditi nesto u skladu sa njihovim standardom kroz performanse
a mi cemo opet ostati kratki za pravi napredak i skok a placacemo punu cifru koliko bi zaista vredeo recimo jedan hi end produkt.

Sto se mene licno tice voleo bih da AMD napravi veci skok ali koliko vidim nemaju neke mogucnosti pa i ono sto budu uspeli da naprave nadoknadice marketingom ;)
 
O cemu ti pricas?? Moja zla namera??
Evo o cemu ja pricam:

Kad su se pojavila prva nagadjanja o 30%:



Nakon novih spekulacija o 15%:



Smesan si covece.

I sta sad citiras ne kontam sta ti nije jasno, ako ne razumijes idi kopaj krompir :(
 
Kada sam komentarisao prica je bila usmerena na clanke a ne licno na tebe.
Charlie-a svi znaju kao najveceg mrzitelja nV i uvek trazi priliku da ih ispljuje .
To sto AMD ne hvali ne cini ga objektivnim vec obzirom da za njihov tim igra palo je malo razocarenje ;)

Maxwell po nVidia-i i po onom slide-u po cuda jedinicama donece ogroman napredak.
Realno sa Keplerom su objasnili koliki je potnecijal ove arhitekture i skok u gaming performansama sto
nas krajnje korisnike najvise i interesuje.
Ono sto me najvise brine i jeste upravo to sto si naveo,ako konkurencija ne bude mogla da isprati napredak nV ce opet ponuditi nesto u skladu sa njihovim standardom kroz performanse
a mi cemo opet ostati kratki za pravi napredak i skok a placacemo punu cifru koliko bi zaista vredeo recimo jedan hi end produkt.

Sto se mene licno tice voleo bih da AMD napravi veci skok ali koliko vidim nemaju neke mogucnosti pa i ono sto budu uspeli da naprave nadoknadice marketingom ;)

Cinjenica da je nvidia napravila cist igracki GPU koji je na GPGPU polju upola slabiji od gtx5xx serije ne znaci da je uspesna arhitektura ;)
To samo znaci da su veliki broj tranzistora koji su pre islu u GPGPU prebacili na cistu surovu snagu za igranje. Tako da nemoj olako pljuvati
AMD i velicati nVidiju jer bi ti prvi trebalo da znas kako neke stvari funkcionisu.
Jer budimo realni da AMD sad presalta 7970 sa svim onim tranzistorima u cist igracki GPU, GTX680 bi stvarno bio cip srednje klase ;)
Zaboravljas da 7870 koji cini polovinu 7970 nije daleko od 7950 po performansama u igrama, ali zato u GPGPU delu jeste :)

Ajmo svi lepo da sacekamo sta ce revizija GCN arhitekture doneti. A u medjuvremenu da smisleno polemisemo na naslov teme, posto je ovaj
forum izgubio podosta na kvalitetu.... krastavac lakse je masovno trolovali i vikati, nego ukljuciti mozak i razgovarati sa nekim smislom i medjusobnim
postovanjem.
 
Cinjenica da je nvidia napravila cist igracki GPU koji je na GPGPU polju upola slabiji od gtx5xx serije ne znaci da je uspesna arhitektura ;)
To samo znaci da su veliki broj tranzistora koji su pre islu u GPGPU prebacili na cistu surovu snagu za igranje. Tako da nemoj olako pljuvati
AMD i velicati nVidiju jer bi ti prvi trebalo da znas kako neke stvari funkcionisu.
Jer budimo realni da AMD sad presalta 7970 sa svim onim tranzistorima u cist igracki GPU, GTX680 bi stvarno bio cip srednje klase ;)
Zaboravljas da 7870 koji cini polovinu 7970 nije daleko od 7950 po performansama u igrama, ali zato u GPGPU delu jeste :)

Ajmo svi lepo da sacekamo sta ce revizija GCN arhitekture doneti. A u medjuvremenu da smisleno polemisemo na naslov teme, posto je ovaj
forum izgubio podosta na kvalitetu.... krastavac lakse je masovno trolovali i vikati, nego ukljuciti mozak i razgovarati sa nekim smislom i medjusobnim
postovanjem.

Ah.Pa i GF110 nije bio igracki GPU ako cemo tako da gledamo pa je opet bio nedostizan za konkurenciju !
Setimo se 6950 koja je bila u klasi sa GTX 560 Ti dok je 6950 imala daleko veci broj tranzistora pa u gamingu opet nije blistala vec
se nosila sa kartom iz srednjeg segmenta.GPGPU takojde mrka kapa u odnosu na Fermi.
Kad bi baba imala ... bila bi deda,cela ova prica se svodi na to.
nVidia nema uopste potrebe da plasira chipove sa nekim enormnim performansama a realno AMD im je to omogucio,bukvalno im je stavio pare u dzep!
Hipoteticki kad bi GK110 bio predstavljen kao full gaming chip 7970 bi izgledao kao beba ,prema tome nemoj da pricamo sta bi bilo kad bi bilo vec
se osvrnimo na sadasnjicu a evo sad ti kazem i slobodno me posle citiraj,ocekujete previse i opet ce te dobiti mrvicu jer nemaju mogucnosti za toliki napredak
o kome stalno drve..
Niko nista ne velica,ovo su realne cinjenice ..Do sad sve sto sam izneo je bukvalno bilo tako..
Nemoj da vas podsecam kolike ste prognoze davali za 7xxx seriju a koliko sam ja rekao da ce da bude ;)

P.S.GPGPU se fino iskoristi u igrama ;)
 
Ah.Pa i GF110 nije bio igracki GPU ako cemo tako da gledamo pa je opet bio nedostizan za konkurenciju !
Setimo se 6950 koja je bila u klasi sa GTX 560 Ti dok je 6950 imala daleko veci broj tranzistora pa u gamingu opet nije blistala vec
se nosila sa kartom iz srednjeg segmenta.GPGPU takojde mrka kapa u odnosu na Fermi.
Kad bi baba imala ... bila bi deda,cela ova prica se svodi na to.
nVidia nema uopste potrebe da plasira chipove sa nekim enormnim performansama a realno AMD im je to omogucio,bukvalno im je stavio pare u dzep!
Hipoteticki kad bi GK110 bio predstavljen kao full gaming chip 7970 bi izgledao kao beba ,prema tome nemoj da pricamo sta bi bilo kad bi bilo vec
se osvrnimo na sadasnjicu a evo sad ti kazem i slobodno me posle citiraj,ocekujete previse i opet ce te dobiti mrvicu jer nemaju mogucnosti za toliki napredak
o kome stalno drve..
Niko nista ne velica,ovo su realne cinjenice ..Do sad sve sto sam izneo je bukvalno bilo tako..
Nemoj da vas podsecam kolike ste prognoze davali za 7xxx seriju a koliko sam ja rekao da ce da bude ;)

P.S.GPGPU se fino iskoristi u igrama ;)

Ko je rekao da ja ocekujem brda i planine od nove serije ;) Davno sam prestao da se nadam sta ce i kako biti :)

A sto se tice magicnog i misticnog GK110, dok ne izadje najbolje je da ne palamudimo o istom. Jer je po vecini
glasina koje sam uspeo da procitam nista drugo do (terijski malkice brzi) GTX680 sa GPGPU delom dostojnim
visokom segmentu ;) Vreme je da nVidija parira AMDu na tom polju posto 7970 brise patos sa svim zelenim kartama
u istom, barem sto se tice sirove snage i testova po netu :)

A fizika koliko se koristi u igrama je tek druga prica ;)
 
A sa cime to 7970 brise patos?
Koliko se secam nVidia i sad ima u svim segmentima brzu kartu a i po samom predstavljanju je
imala i brzi i kompletniji proizvod za manje ulozenig novca ,situacija je mozda sam malo drugacija jer je AMD-u prodaja opala i primoran je da spusta cene.
Zasto se sad opet traze neki izgovori kad je cinjenica da AMD kaska konstantno za nV
i pokusava da odrzi korak koliko je to moguce..Koja sirova snaga?Koji testovi?Jel mi pricamo ovde o Ivici i Marici ili smo i dalje na relaciji
gaming?Malcice brzi GK110?Uh Gorth nisam se to od tebe nadao,pa bar malo da si matematiku ukljucio u svoje proracune shvatio bi koliko bi to bilo malo ;)
A druga stvar koliko mi je poznato odseci su razdvojeni a to ce se konacno i potvrditi serijom GTX7xx ...
GF110 je brisao patos sa celom serijom 6xxx na svim poljima pa se ne secam da je neko toliko isticao GPGPU koliko vi sad na tome potencirate.
Iskren da budem to mi je isto kao kad se davljenik hvata za slamcicu..Koliki je postotak ljudi koji koriste te karte za GPGPU?Te karte su namenjene za gaming i samo
u te svrhe se prodaju,ostalo spada pod marketing ;) Rekao sam par postova unazad i u Kepler temi,lepo je videti chip sa GPGPU performansama i odlicnim gaming performansama ali cemu to?
Koja je svrha kad se prodaja svodi na 95-97% iskljucivo za gaming.Nadji malo i po netu,videces komentare i drugih ljudi,mislim pricamo o nekim stvarima koje su svima jasne ,malo je i neozbiljno.

P.S.Pa ocekivali ste i za 7xxx kako i za 6xxx ,uvek mnogo ocekujete a tako malo dobijete :p
 
Ma da je nvidija toliko superiorna koliko pojedinci ovde zamisljaju ne bi kasnili za AMD-eom po pola godine nego puste prvo da AMD-e izbaci kartice pa onda oni svoje dotezu natezu da bi mogli parirati AMD_u.
Da se AMD-e okrene (kao sto je to nvidija uradila) cisto gamingu i napravi karticu koja ce iskljucivo biti namjenjena igracima obrisali bi patos sa nvidijom.
 
AMD da moze da napravi brzu karticu to bi odavno uradio i ponudio po pristupacnijoj ceni jer im je stalo da imaju sto veci udeo na trzistu a ovako se svodi na nekih 40% !
Jedno je zeleti a drugo su mogucnosti..Smesno je uopste i pricati na tu temu mada vidim da vam je svima GK110 trn u oku znajuci da je nVidia napravila celu seriju od jednog chipa
,njihove srednje klase ;)
 
Ja bi volio stvarno da vidim karticu zasnovanu na tom GK110 chipu ako imas ikakv info prosljedi :p
Samo da te podsjetim kad vec spominjes chip srednje klase da je Pitcairn oduvao GK106 to toliko o nvidijinom chipu srednje klase. Da i jos treba dodati da su kasnili pola godine za AMD-eom to toliko o sposobnosti da nvidija predstavi dobar chip, trebace njima nesto jako da se sa GTX7xx serijom vrate na pravi put.
 
A sa cime to 7970 brise patos?
Koliko se secam nVidia i sad ima u svim segmentima brzu kartu a i po samom predstavljanju je
imala i brzi i kompletniji proizvod za manje ulozenig novca ,situacija je mozda sam malo drugacija jer je AMD-u prodaja opala i primoran je da spusta cene.
Zasto se sad opet traze neki izgovori kad je cinjenica da AMD kaska konstantno za nV
i pokusava da odrzi korak koliko je to moguce..Koja sirova snaga?Koji testovi?Jel mi pricamo ovde o Ivici i Marici ili smo i dalje na relaciji
gaming?Malcice brzi GK110?Uh Gorth nisam se to od tebe nadao,pa bar malo da si matematiku ukljucio u svoje proracune shvatio bi koliko bi to bilo malo ;)
A druga stvar koliko mi je poznato odseci su razdvojeni a to ce se konacno i potvrditi serijom GTX7xx ...
GF110 je brisao patos sa celom serijom 6xxx na svim poljima pa se ne secam da je neko toliko isticao GPGPU koliko vi sad na tome potencirate.
Iskren da budem to mi je isto kao kad se davljenik hvata za slamcicu..Koliki je postotak ljudi koji koriste te karte za GPGPU?Te karte su namenjene za gaming i samo
u te svrhe se prodaju,ostalo spada pod marketing ;) Rekao sam par postova unazad i u Kepler temi,lepo je videti chip sa GPGPU performansama i odlicnim gaming performansama ali cemu to?
Koja je svrha kad se prodaja svodi na 95-97% iskljucivo za gaming.Nadji malo i po netu,videces komentare i drugih ljudi,mislim pricamo o nekim stvarima koje su svima jasne ,malo je i neozbiljno.

P.S.Pa ocekivali ste i za 7xxx kako i za 6xxx ,uvek mnogo ocekujete a tako malo dobijete :p

Svoju izjavu sam bazirao na poslednjoj vesti o GK110 koju sam procitao, a to je bilo da ce biti cip koji ce imati vise shadera od gtx680 (oko 400-500, ispravi me ako gresim)
i da ce imati jak GPGPU deo. Tako da jedino ako je GK110 zapravo gaming cip koji nema veze sa glasinama koje kruze, onda prica o potencijalno dobrom
GTX7xx imaju smisla. A ako je GK110 GPGPU+gaming kao sto je fermi bio u odnosu na keplera, izvini ali samo zaludjen covek moze da tvrdi da bi takav
cip bio vrhunac univerzuma ;)

A testovi koje pominjem su standardni na anandu i ostalim sajtovima sto se tice GPGPU dela, i u kojima 7970 dominira. To sto nisu testovi koji koriste prednosti CUDA
je sasvim druga prica, jer ako vama postovaocima nVidije nije jasno da zatvoren sistem kao CUDA nema buducnost kakvu ce imati OpenCL (iako ima sjajne karakteristike)
onda ne vredi pricati na tu temu, jer bi to bilo samo gubljenje vremena. Jer svi znaju kako prolaze zatvoreni sistemi na danasnjem trzistu ;)
Nemoj zaboraviti da AMDov gpu moze da direktno izvrsava C/C++ kodove dok nVidija za to koristi CUDA softver (znaci okolo naokolo), tako da ne trci pred rudu sa
hvalospevima o Kepler i buducim arhitekturama sto se tice GPGPU dela, nije sve tako crno belo ;)

Celu pricu o razdvojenosti GPGPU i gaming dela PODRZAVAM jer moze da donese dosta dobrih i konkretnih stvari. Ali meni ista trenutno ne odgovara jer
sa svojom GTX460 kartom ( da dobro si procitao :D ) pocinjem sa ucenjem CUDA i OpenCL standarda, a da je situacija takva da je GTX460 iskljucivo gaming
cip ja ne bih mogao da bilo sta uradim jer ne bih imao 800+ evra za GPGPU profi karticu ;)

Jos jedna stavka apropo GPGPU delu koji sad AMD forisira. Za to postoji jedan razlog a to je simbioza koja se zove APU a koja je u ranim godinama svog razvoja.
Zbog toga AMD nema mali i brzi cip (ako ne racunamo 7870) kao sto je izbacila nVidia ;) jer Kepler je manje vise nista do Fermija kod koga se gomila GPGPU
tranzistora presaltala na gaming :)
 
Nazad
Vrh Dno