Šta je novo?

AMD Radeon RX 470 tema

Ma da najbolje samo testirati Nv sponzorisane naslove, igre koje se nalaze na tom testu sasvim su korektne sto se tice izbora tu su naslovi koje sponzorisu i Amd i Nv, tako da to je sve Ok nikakvi 12% nego 6% je razlika i to je to.
 
Ime jos jednog "zelenog" naslova pored novog Tomba?
 
Ocigledno ne razumes sta sam mislio pod "zelenim" i "crvenim" naslovima. Naslovi koji su toliko lose optimizovani za jednu stranu bilo crvenu/bilo zelenu da su razlike u igrama abnormalne za konkurentne karte, dakle 20, 25% i jace. Kao sto su Hitman za crvene, i ne toliko, ali opet svakako da novi Tomb za zelene.
To sto su oni nalepili reklamu na ulasku u igru, a pre toga za tu istu reklamu primili kes, apsolutno nista ne znaci. Najbolji primer su battlefield naslovi, posebno bf1(iako je beta) i manjim delom ali svakako primetno bf4, gde imamo kontra situaciju.

Da skratim i zavrsim pricu, ne volim bombasticne teorije zavere i slicne stvari u temi sa grafama, posebno sa zakasnjenjem, jer su plod fanboyskih mozgova(sa obe strane), sto nadam se vecina ovde nije. Davno je apsolvirano od vise izvora (dosta legitimnijih od tih pomenutih, za mene je to pre svih digital foundry, a i od samih korisnika putem testova ovde) da je gtx 1060 ispred rx 480 kartice generalno 10-12%, u zavisnosti od modela nereferentnih GTX 1060 i njihovih fab clockova. Plus se karta bolje clockuje.

Trenutno kod nas GTX 1060 6GB je cak jeftiniji od RX+a 8GB za 10-tak %, 4GB model RX 480 tek nema smisla sa cenom od 250e i vise. Od crvenih trenutno onaj Strix RX 470 za 215e(ako ga i dalje prodaju) stoji odlicno i konkurentno, sigurno bolji izbor od GTX 1060 3GB, iako je za nijansu sporiji, 3GB za kartu od 235e, danas je sramota. Sve preko toga ozbiljno ulazi u teritoriju GTX 1060 6GB modela kojih kod nas ima za 270e(GA Windforce i MSI 2X OC). Ovaj Windforce je verovatno najbolja price/performance karta u srednjoj klasi u ponudi kod nas(uz STRIX RX 470 4GB svakako).
 
Poslednja izmena:
Na TPU su promenili games suite i sada je ok. Jedino mi nije jasno sta se desilo sa Tomb Raider-om, u proslom testu je GTX 1060 bio solidno brzi od RX 480 a sada je obrnuto :)

Koliko ja vidim situacija je ovakva:

- AMD ima prednost u Hitman-u (DX12) i Deus Ex-u (DX11), obe igre koriste slican engine (zapravo Deus Ex engine je upgrade Hitman engine-a), tako da je ovde do engine-a a ne do DX12
- U ostalim DX12 naslovima (Ashes of Singularity, Total War: Warhammer..) GTX 1060 i RX 480 su tu negde
- Doom (vulkan) je specifican i tu AMD skalira odlicno ali to je zato sto ima slabu podrsku u Open GL-u pa low level API + a-sync radi svoje. Svakako se ne ocekuje da ovakav bude trend u buducnosti

Onaj ko kupuje novu kartu a nije odigrao ni nesto starije igre (GTA V, Witcher..) ni novije (Doom, Deus Ex..) jednako su mu bitne i jedne i druge (tj. moze da zavisi od toga koje igre preferira).

Kako ce situacija da se odvija sa buducim igrama to cemo videti, po meni najvise zavisi od toga koji engine ce da koriste.

I pored uvodjenja DX12 naslova, GTX 1060 ostaje brza karta od RX 480 8GB a plus je kod nas na KP solidno jeftinija (~30 evra) tako da po meni izbor je tu jasan.
Sto se tice 4GB verzije ona vec ima smisla kao i RX 470 za 215 e.
 
Na TPU su promenili games suite i sada je ok. Jedino mi nije jasno sta se desilo sa Tomb Raider-om, u proslom testu je GTX 1060 bio solidno brzi od RX 480 a sada je obrnuto :)

Koliko ja vidim situacija je ovakva:

- AMD ima prednost u Hitman-u (DX12) i Deus Ex-u (DX11), obe igre koriste slican engine (zapravo Deus Ex engine je upgrade Hitman engine-a), tako da je ovde do engine-a a ne do DX12
- U ostalim DX12 naslovima (Ashes of Singularity, Total War: Warhammer..) GTX 1060 i RX 480 su tu negde
- Doom (vulkan) je specifican i tu AMD skalira odlicno ali to je zato sto ima slabu podrsku u Open GL-u pa low level API + a-sync radi svoje. Svakako se ne ocekuje da ovakav bude trend u buducnosti

Onaj ko kupuje novu kartu a nije odigrao ni nesto starije igre (GTA V, Witcher..) ni novije (Doom, Deus Ex..) jednako su mu bitne i jedne i druge (tj. moze da zavisi od toga koje igre preferira).

Kako ce situacija da se odvija sa buducim igrama to cemo videti, po meni najvise zavisi od toga koji engine ce da koriste.

I pored uvodjenja DX12 naslova, GTX 1060 ostaje brza karta od RX 480 8GB a plus je kod nas na KP solidno jeftinija (~30 evra) tako da po meni izbor je tu jasan.
Sto se tice 4GB verzije ona vec ima smisla kao i RX 470 za 215 e.

Slazem se apsolutno sa svim, to je upravo poenta price, sama optimizacije engine-a koji igra koristi.
Osim sto je RX 480 4GB preskup trenutno, 20e manje samo od GTX 1060 6GB, kod nas naravno.
 
@reviewsrb

Asus 470 se moze naci za 215e
a MSI 1060 OC za 272e

razlika mu dodje 57evrica ... Inace ova msi je odlicna kupovina :) Videcu sta uzeti, jos mi se ne zuri ali znajuci sebe ode grafa na dobos za 8-10meseci... Moram preseci a zelen sam u dusi ;)

Fora je sto vec 10-15 dana nema te karte za 215 evra. Sada ide na 235+ pa je automatski apsolutno neisplativa kupovina pored RX 480 4GB Nitro (247 evra).



Eno na techpowerupu test GTX 1060 brza 6% od Rx 480 ovde se pise tako da je GTX 1060 bog zna koliko brza, e ljudi 6% to je realno nista, a i cjena kartica je ista, sa druge strane Rx 470 je taman onoliko jeftiniji koliko je sporiji tako da suvisna prica.

Ajde neka bude da je tako. Ali sto je najvaznije, ovakvo je cenovno stanje:

- GTX1060 6GB je za ~15% skuplja od RX 470 4GB, a bolja za ~30%
- GTX1060 6GB je za ~10% skuplja od RX 480 4GB, a bolja za ~10%
- GTX1060 6GB je za ~10% jeftinija od RX 480 8GB, a bolja za ~6%

:d
 
Poslednja izmena:
Fora je sto vec 10-15 dana nema te karte za 215 evra. Sada ide na 235+ pa je automatski apsolutno neisplativa kupovina pored RX 480 4GB Nitro (247 evra).





Ajde neka bude da je tako. Ali sto je najvaznije, ovakvo je cenovno stanje:

- GTX1060 6GB je za ~10% skuplja od RX 480 4GB, a bolja za ~10%
- GTX1060 6GB je za ~10% jeftinija od RX 480 8GB, a bolja za ~6%

:d

Sustina:d
 
@DupliRush, ma koje "ovoliko sporiji", pusti rivjuera i njegove procente, evo recimo Red Devil 480 ti je nakon sto je PowerColor izbacio zvanican custom bios umesto onog restriktivnog AMDovog za ref. karte skocio za tacno 3% (nista klok, samo lromena biosa) i sada je na 4 ili 5% razlike po Techpowerup-ovoj tabeli, tako da su kartice zapravo vrlo blizu, tako da ako vec ubacujes freesync vs gsync u pricu izbor je jasan

Pa evo ti zadnji primer tebra gde 1060 dere 480:



Jeste da je nova igra i da AMD jos nije izbacio drajvere... ali prvo pitanje, sto standardno kasni sa drajverima u odnosu na zelene?
Drugo pitanje... pitanje kolko ce novi drajveri poboljsati situaciju i da li ce... a ovakvi primeri nisu usamljeni, skoro svuda 1060 za bar nekih 10% sije 480... steta zaista... imam pare da kupim 1060, ali ne mogu, jer posle nemam koji monitor da uzmem... katastrofalna poslovna politika zelenih.


EDIT

37 najveci fps drop na 480, a 111 fps najvise sto je palo na 1060... kolko sam na brzaka video... izracunaj kolko je to puta brze...
 
Poslednja izmena:
Fora je sto vec 10-15 dana nema te karte za 215 evra. Sada ide na 235+ pa je automatski apsolutno neisplativa kupovina pored RX 480 4GB Nitro (247 evra).





Ajde neka bude da je tako. Ali sto je najvaznije, ovakvo je cenovno stanje:

- GTX1060 6GB je za ~15% skuplja od RX 470 4GB, a bolja za ~30%
- GTX1060 6GB je za ~10% skuplja od RX 480 4GB, a bolja za ~10%
- GTX1060 6GB je za ~10% jeftinija od RX 480 8GB, a bolja za ~6%

:d

I na to dodati da gtx 1060 ima daleko bolji oc potencijal i od 470 i od 480. Od 1060 prosečnim overklokom može se izvući dodatnih 15%, a od 470/480 u vrh glave 7-8%. Ništa od toga ne opravdava uštedu od 15%.

Mada ja bi na sve to dodao i PS4 Pro koji će imati "performanse" u rangu 470, a koštaće 400e za celu mašinu :d
Doduše kod ove opcije problem je i cena originala, pošto tamo za sada nema pirata.
 
Poslednja izmena:
Ajde neka bude da je tako. Ali sto je najvaznije, ovakvo je cenovno stanje:

- GTX1060 6GB je za ~15% skuplja od RX 470 4GB, a bolja za ~30%
- GTX1060 6GB je za ~10% skuplja od RX 480 4GB, a bolja za ~10%
- GTX1060 6GB je za ~10% jeftinija od RX 480 8GB, a bolja za ~6%

:d

Sto se brzine tice, trenutno se slazem sa konstatacijama, ali ovde su nesto iskrivljene cene na nasem (Madjarskom) trzistu. U Austriji vec (geizhals) su izjednacene cene XFX RX 480 8GB I EVGA GTX 1060 6GB. Najjeftinije verzije I jednih I drugih, ali "punokrvne". Ko kupuje kartu za sad I odmah I ne planira da je drzi vise of 2 generacije (znaci zamena kad izadje 1260 ili kako vec) bolji je GTX 1060. Za one koji ce duze da voze grafiku bolji izbor (diskutabilno) moze biti RX 480.
 
Poslednja izmena:
Fora je sto vec 10-15 dana nema te karte za 215 evra. Sada ide na 235+ pa je automatski apsolutno neisplativa kupovina pored RX 480 4GB Nitro (247 evra).





Ajde neka bude da je tako. Ali sto je najvaznije, ovakvo je cenovno stanje:

- GTX1060 6GB je za ~15% skuplja od RX 470 4GB, a bolja za ~30%
- GTX1060 6GB je za ~10% skuplja od RX 480 4GB, a bolja za ~10%
- GTX1060 6GB je za ~10% jeftinija od RX 480 8GB, a bolja za ~6%

:d

Koliko ja vidim ja nisam nista pominjao cjene nego cisto tumacio zadnje stanje sa techpowerup testa, istina je da Rx 480 8GB treba da bude jeftinija od GTX 1060, ali zasto to nije tako jednostavan je odgovor rudari uzimaju sve sto se pojavi, a sa druge strane AMD ocito ima problem u proizvodnji pa ne moze da podmiri trziste. Mislim da je to jedini uzrok sto se tice cjena, ali opet kazem nisam komentarisao cjene nego cisto performanse, gdje kroz novije igre AMD spusta razliku ispod 10% konkrento u izboru koji je Tp uradio razlika je spala na 6% vidicemo sa izlaskom noviji igrica kako ce se stanje razvijati.
 
Mora odmah cena pored performansi, a i rekao si da su cenovno iste pa sam morao da reagujem. :D

Rudari neka rudare i "leba bez motike", a gejmeri neka se igraju i "uzivaju". Prosta stvar.
 
Pa dobro ako cemo porediti neki krs GTX 1060 recimo taj MSi sa asus Rx 480 8Gb onda moze da se napravi i takvo poredjenje, ako poredimo ASUS GTX 1060 strix sa asus Rx 480 8Gb strix onda su cjene iste ili cak GTX 1060 skuplji.

Rx 480 vjerovatno ce malo pojeftiniti dok se napune rudari, a AMD podigne proizvodnju sad definitvno ne mogu da podmire trziste.
 
Nemoj tako sada bezveze da unosis zabunu potencijalnim kupcima i ljudima koji se informisu ovde - taj MSI uopste nije krs. ;)
 
A sa čim bi poredio safire nitro ili kfa2 hof


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sa necim sto isto kosta na mestu odakle mozes da nabavis? :)
 
Nemoj tako sada bezveze da unosis zabunu potencijalnim kupcima i ljudima koji se informisu ovde - taj MSI uopste nije krs. ;)

Samo sto je 10c topliji od asusa u istim uslovima, samo sto mu valjaju micron memoriju i tako to ne zaboravi nikad oni ne daju za malo love dobre karte.
Taj msi je jedna od najslabiji GTX 1060 kartica.
 
UE5VPbM.gif
 
O bilo kojoj MSI nereferentnoj da prica, i vise nego neozbiljno i crveno je reci da je krs.

Uostalom, ja nigde nisam spominjao konkretne modele. A tu je i za najnizu cenu onaj Gigabyte model. Koji takodje nije krs. :)
 
Poslednja izmena:
Opet isto...merenje i koja ce karta biti future proof ?
Godinu max i prodaj, doplati i kupi novu...
 
Nemojte ljudi buducu karticu da mi nazivate krsem :D
 
Cek cek cek... Stanite malo.
Zar nije na nekoj od tema ovde na benchu, 1060, 1070, sad cu da potrazim, covek iz licnog iskustva rekao upravo ovako nesto sto rece goldi, da se obrati paznja na neki MSI model, da jeste mikron memara uvaljena i da jeste problematicna, cak cini mi se upozorio na citavu seriju?
 
Nemoj da pravimo offtopic u ovoj temi. Postavi tamo u GTX1060.
 
Samo sto je 10c topliji od asusa u istim uslovima, samo sto mu valjaju micron memoriju i tako to ne zaboravi nikad oni ne daju za malo love dobre karte.
Taj msi je jedna od najslabiji GTX 1060 kartica.

Goldi uporedi taj MSI krsh i Asus Strix RX480:

https://www.techpowerup.com/reviews/MSI/GTX_1060_OC/
https://www.techpowerup.com/reviews/ASUS/RX_480_STRIX_OC/

MSI GTX1060 se zagreva do 71C a Asus Strix RX480 do 68C. Pri tom, MSI je bucan 31 Db a Asus 39 Db. Temperatura samo 3 stepena razlika a buka nebo i zemlja.
MSI boost-uje na 1912Mhz po default-u, a oc ide do 2114 Mhz za GPU i 9480 Mhz za memoriju.

I dalje mislis da je taj MSI krsh ?
 
Kako direktno poredis hladnjake na razlicitim cipovima? :trust:
 
Goldi uporedi taj MSI krsh i Asus Strix RX480:

https://www.techpowerup.com/reviews/MSI/GTX_1060_OC/
https://www.techpowerup.com/reviews/ASUS/RX_480_STRIX_OC/

MSI GTX1060 se zagreva do 71C a Asus Strix RX480 do 68C. Pri tom, MSI je bucan 31 Db a Asus 39 Db. Temperatura samo 3 stepena razlika a buka nebo i zemlja.
MSI boost-uje na 1912Mhz po default-u, a oc ide do 2114 Mhz za GPU i 9480 Mhz za memoriju.

I dalje mislis da je taj MSI krsh ?
Bolan necu da gledam testovi imao probao vidio nemas ti meni sta pricat o tom bjednom MSI 1060.

Konkretno u istim uslovima ovaj MSi 1060 74c, dok asus 1060 strix i to oc model bostuje na 2ghz iz kutije 62c to je preko 10c razlike u identicnim uslovima i sad vi mi tu pricate pricu to je isto nije isto i tacka, nije bezvez taj MSi 1060 toliko jeftin.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno