Šta je novo?

AMD Phenom 45nm

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
.

vec sam jednom prokomentarisao u nadi da ce neko odgovoriti ali... evo ga opet... Interesantno je da se za sada ni jedan proizvodjac nije oglasio oko podrske aktuelnih ploca za 45nm procesore, pod ovim mislim na Deneb jezgro za AM2+?

.
 
Poslednja izmena:
.

vec sam jednom prokomentarisao u nadi da ce neko odgovoriti ali... evo ga opet... Interesantno je da se za sada ni jedan proizvodjac nije oglasio oko podrske aktuelnih ploca za 45nm procesore, pod ovim mislim na Deneb jezgro za AM2+?

.

Pa vidis da sljaka na MSI 790gx, nece podrska za Deneb biti problem.
 
фуад по обичају преноси оно што је чуо а чини ми се уопште не разуме.
 
Možda Fudo lupa, ali Brisbane nije uspeo da nadmaši Winsdor u radnim frekvencijama ni nakon 2 godine razvoja.
 
Izgleda da je Intel bio u pravu po pitanju SOI-a.
http://www.fudzilla.com/index.php?option=com_content&task=view&id=9869&Itemid=1
Ako je SOI bio deo uzroka niskih frekvencija Phenoma 65nm, kako li će uticati na 45nm procesore?

Mislim da je moguce da je pomesao sa informacijom da ce novonastali Foundry Company raditi i SOI i bulk. Kao foundry svakako moraju da ponude bulk.
Moguce je i da su odlucili da je SOI veci trosak nego sto vredi (ali daleko od toga da skodi). Ipak, Fudo mi nekako nije pouzdan izvor za ovo, pogotovo da kad u istoj vesti prica kako je SOI odgovoran za veliko curenje u 65nm procesu...
Primarni cilj SOI-a je upravo da suzbije curenje. S druge strane je nezgodan zato sto uvodi sebi specificne efekte u rad tranzistora, zbog cega se kasnije mora voditi racuna kako u izradi tranzistora tako i tokom dizajna kola.
Medjutim, povezivanje losih frekvencija/termalnih karakteristika za odredjeni proizvodni proces (ili jos gore deo procesa) je cisto nagadjanje. Isti je bio slucaj pre par godina sa Prescott-om, kad je vecina upirala prste u 90nm proces, iako je Pentium M (Dothan) na istom procesu radio bez problema. Za krajnje rezultat je podjednako odgovoran (los) dizajn samog procesora.

Slicno je i sa Barcelonom i Brisbaneom (s tim da nijedan nije dobro prosao).
Brisbane je jednostavna prica: nije pravljen za performanse, nikog nije bilo briga za njega. K8 jezgro je u startu predvidjeno za 130 i 90nm. 65nm verzija je radjena cisto da uposli fabriku do Barcelone, pa je zato odradjen "sto jeftinije". Tome svedoci povecano kasnjenje L2 kesa - normalna pojava kod prelaza na sitniji proces koja bi se u bilo kom drugom slucaju kompenzovala promenama u dizajnu, ali zasto trositi toliko vremena na procesor koji ce biti na trzistu najvise pola godine (ili bi bar tako bilo da K10 nije kasnio).
Barcelona je malo slozenija prica, mada se sve svodi na to da su imali velike ciljeve za mali vremenski period - rad na Barceloni je poceo u Q3 2004 (od izbacivanja K8-ice u Q2 2003 do tad su verovatno naisli na par slepih ulica). Jedan od verovatnih problema kod Barcelone je distribucija clock-a - ako je suditi po die shot-u, kod Shanghai-a je bas to redizajnirano. Za 45nm proces uvode i ultra-low-k dielektrik za izolaciju metalnih slojeva sto bi takodje trebalo dobro da se odrazi po ovom pitanju (i eventualno na latency L3 kesa).
 
Mislim da je moguce da je pomesao sa informacijom da ce novonastali Foundry Company raditi i SOI i bulk. Kao foundry svakako moraju da ponude bulk.
Moguce je i da su odlucili da je SOI veci trosak nego sto vredi (ali daleko od toga da skodi). Ipak, Fudo mi nekako nije pouzdan izvor za ovo, pogotovo da kad u istoj vesti prica kako je SOI odgovoran za veliko curenje u 65nm procesu...
Od jednog Intelovog product managera, prilikom razgovora u cetiri oka, sam cuo slicnu pricu, kako AMD-ov SOI proces u 65nm ima velikih problema sa curenjem elektrona. Ja sam mu na to postavio pitanje: "A kako IBM sa Power6 nema tih problema?" Nije znao da mi da precizan odgovor. Misljenja sam da je to prica koju Intelova PR masinerija lansira u javnost, pa se to sada prenosi kao eho.

Primarni cilj SOI-a je upravo da suzbije curenje. S druge strane je nezgodan zato sto uvodi sebi specificne efekte u rad tranzistora, zbog cega se kasnije mora voditi racuna kako u izradi tranzistora tako i tokom dizajna kola.
Medjutim, povezivanje losih frekvencija/termalnih karakteristika za odredjeni proizvodni proces (ili jos gore deo procesa) je cisto nagadjanje. Isti je bio slucaj pre par godina sa Prescott-om, kad je vecina upirala prste u 90nm proces, iako je Pentium M (Dothan) na istom procesu radio bez problema. Za krajnje rezultat je podjednako odgovoran (los) dizajn samog procesora.
Apsolutno!

Barcelona je malo slozenija prica, mada se sve svodi na to da su imali velike ciljeve za mali vremenski period - rad na Barceloni je poceo u Q3 2004 (od izbacivanja K8-ice u Q2 2003 do tad su verovatno naisli na par slepih ulica). Jedan od verovatnih problema kod Barcelone je distribucija clock-a - ako je suditi po die shot-u, kod Shanghai-a je bas to redizajnirano. Za 45nm proces uvode i ultra-low-k dielektrik za izolaciju metalnih slojeva sto bi takodje trebalo dobro da se odrazi po ovom pitanju (i eventualno na latency L3 kesa).
Trebalo bi da se odrazi povoljno po pitanju curenja, ali ostaje pitanje performansi samih tranzistora. Doduse nije to uvek presudno.
 
Od jednog Intelovog product managera, prilikom razgovora u cetiri oka, sam cuo slicnu pricu, kako AMD-ov SOI proces u 65nm ima velikih problema sa curenjem elektrona. Ja sam mu na to postavio pitanje: "A kako IBM sa Power6 nema tih problema?" Nije znao da mi da precizan odgovor.

Da, Power 6 je savrsen primer dobrog dizajna na 65nm SOI. Ali covekov posao i nije da hvali konkurenciju :)

Trebalo bi da se odrazi povoljno po pitanju curenja, ali ostaje pitanje performansi samih tranzistora. Doduse nije to uvek presudno.

Tranzistore i nece preterano ubrzati bez High-k/Metal Gate, ali za Barcelonu su pre svega vazni metalni slojevi - distribucija clock-a po velikom chipu u vise clock domena i masivan interconnect za jezgra/kes/HT. Prva faza poboljsanja njihovog 45nm procesa bas i cilja ovu oblast.
 
Kad ce to cudo izaci na nase trziste kad tek za decembar svecka premijera.
 
Hoce li biti sta od ovih Phenoma ili ce opet biti samo obecanje? :)
 
i mene je AMD zagolicao sa ovim Denebom posle duzeg vremena :)
 
Poslednja izmena:
i mene je AMD zagolicao sa ovim Denebom posle duzeg vremena :)
evo ti jos malo golicanja:

25fiwj4.jpg


Na vazduhu ;)

BTW

inzinjerski naziv za Deneb je "Ridgeback" ;)
 
ExtraVrh, UltraSuper, MegaMocno!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Oh yeah! Super, super! Samo neka se oc-uje što bolje, da bude AMD konkurentniji, dosadio bre ovaj Intel već :D .
Prvo sam se oduševio kad sam video napon u CPU-Z 1,168V na 4Ghz ali bi to bilo previše dobro ;) . Ipak je napon 1,475V za 4Ghz ali ni to nije loše za početak, verujem da će biti još bolje kasnije.
 
evo ti jos malo golicanja:

25fiwj4.jpg

Na vazduhu ;)

BTW

inzinjerski naziv za Deneb je "Ridgeback" ;)


CPU-Z 1.46 , rekao bih da je ovo malo star SS i vec se negde pominjao (fake/nije fake). Zna li se poreklo ?
 
Poslednja izmena od urednika:
Ne verujem da je fake...vidjam po netu slichne rezlutate na vazduhu ...
Bilo kako bilo...lepo je videti ovo ;)
 
Poslednja izmena:
Ako zamislimo deneb na 4ghz + ati 5870x2 u jednoj mega platformi,to ce da jede malu decu:banana:Daj boze da bude tako,mada ni malo losije ako bude bice puna kapa
 
. . ...stvarno lepo, nisam mogao da odolim, a da ne napishem neshto... josh 1. stepping, nadam se da ce uoblichiti ponudu na bar 3.2~3.3GHz u startu.. a kasnije se vec zna, ako neko ume da razradi proizvodni proces i yield to je AMD..
 
Poslednja izmena:
. . ...stvarno lepo, nisam mogao da odolim, a da ne napishem neshto... josh 1. stepping, nadam se da ce uoblichiti ponudu na bar 3.2~3.3GHz u startu.. a kasnije se vec zna, ako neko ume da razradi proizvodni proces i yield to je AMD..
komercijalno dostupni procesori ce biti C2 revizija ;)

I startovace sa 3 GHz ;)
 
Стартовати са 3Ghz значи да ће први Deneb бити на тој фреквенцији или ће то бити најмања фреквенција Debeba?
 
Ako AMD ponovo bude konkurencija Intelu (tj. jaka konkurencija), cene ce pasti. I eto radosti za sve nas!
 
Стартовати са 3Ghz значи да ће први Deneb бити на тој фреквенцији или ће то бити најмања фреквенција Debeba?

Znaci da ce prvi model koji ce se pojaviti raditi na tom taktu.
Uporedo ce se pojaviti i par sporijih modela...
 
Ako AMD bude konkurencija Intelu, cene ce biti tamo gde treba da budu. Nije za ocekivati da Daneb na 3GHz bude drasticno jeftiniji od po performansama jednakog Intela.
 
Kostace onoliko koliko je brz. 3 Ghz Deneb ce kostati bar 150 evrica, a mozda i vise, u zavisnosti od toga koliko Intel bude cenio svoje Yorkfield procesore, kojima ce ovaj biti glavni konkurent.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno