Šta je novo?

AMD B650 B650E ploče

Kao što sam i sumnjao iz ranijih iskustva, Asroc nije baš ažuran sa podrškom. Nije mi još uspelo da skinem uputstva za ploču sa njihovog sajta ali jeste za BIOS i SW. Vidi se sa toga da je dosta bogat sa opcijama ali poslednji BIOS je od preko 2 godine sa AGESA 1100. Ima podešavanja i ispravke za mnoge dečje bolesti kao racimo onaj problem za spori start/BOOT. Driveri su prilično ažurni.
B650M PRO RS
je ta koju sam gledao. jedna zamerka pored veličine je baš stari CODEC ALC 897 i audio sa Nahimic-om koji je problematičan sa drajverima
Sledeća veća a ne M je PG Lightning, 10 soma skuplja sa manje mogučnosti, bolji VRM samo manje sabijena. X670 duplo skuplje.
Što se hlađenja tiče imam Arctic Liquid Freezer II 360 novije izrade (prošle godine) u ogromnom kućištu sa dosta ventilacije i nameravam da uzmem onaj dodatak za socket da ravnomerno drži pumpu. Tu ne bi trebalo da bude nekih problema.
PS
Evo manual


mod: zamenjen link, ne može ka prodavnici
 
Poslednja izmena od urednika:
Ono što mogu da ti malo pomognem sa tom pločom jeste da je xmp tj expo proradio iz prve bez apdejta biosa na 6000MHz,ali ti si zahtevniji korisnik, možda budeš našao neku zamerku,za moje potrebe je ok . Ima i još jedan m.2 za wifi/bt adapter čisto da znaš. Što kaže @jurodivi baci pogled na H.Unboxed,imaju 2 extra klipa na yt o masi ploča...
 
Treba malo više da doplatiš za bolji audio, heh. Sve bolje od tuce godina starog codeca je postalo luxuz izgleda, kao i POST kod displej...
Nahimic ne moraš da instaliraš, ja nisam na mom ASRocku.

Zadnji BIOS za tu ploču je v2.02 od 21.11.
Nisam u toku sa AGESA-ma...
 
Poslednja izmena:
A.G.E.S.A. code je samo za AMD procesore. Određuje između ostalog i kompatibilnost sa procesorima i memorijom. Poslednja verzija je 1101a za kompatibilnost sa novim APU serije 8000. Valjda će i Asroc da izbaci nov BIOS uskoro. Do tada je 1100 poslednji. Meni je trenutno svejedno jer svaka verzija podržava sve 7xxx Ryzene a posle je lako da se flešuje. Taj stari CoDeC je baš mator ali to je problem samo za high end zvuk. Dobro je služio još na mojoj staroj Ga 990fx Ds3 ploči.
 
Nije mi još uspelo da skinem uputstva za ploču sa njihovog sajta ali jeste za BIOS i SW
ja sam uspeo bez problema, sa Global linka na zvaničnom sajtu
ali poslednji BIOS je od preko 2 godine sa AGESA 1100.
kako preko 2 godine a B650 ploče su se pojavile na jesen '22., tj. pre manje od godinu i po dana (oko 15 meseci)? 🤔
A.G.E.S.A. code je samo za AMD procesore. Određuje između ostalog i kompatibilnost sa procesorima i memorijom.
mislim da je @jurodivi rekao da ne prati izmene a ne da ne zna šta je AGESA :)

što se High End zvuka (šta god to u praksi značilo) tiče, ja bih pre išao na USB zvučnu sa svojom strujom 😁
 
Mora da sam gledao negde starije, sada vidim da je poslednji BIOS 2.02 iz 23/11/ 2023.
Za manual je kriv FF neće da otvori taj .pdf, Edge ga otvara.
Znali da je skoro sve u redu, imam još nedelju - dve da se odlučim za ploču. Samo volim da imam što više podataka i manual kada treba ovako veliki posao zamene celog systema. Počelo da me pod starim godinama mrzi da kopam po kućištu pa bih da sve radi iz prve. Pre nekoliko godina bi mi to bio posao ispod jednog sata.
 
Sad je i tezhe kopati. Dok spakujesh ove nove fensi akvarijume treba sati sa sve vodom. A pre se pakovalo za 20min kuciste u neprovidni lim.
 
valjda to radimo iz ljubavi :)
 
Pozdrav, danas sam prodao svoju x570 msi plocu i procesor pa doslo vreme da se bacim u potragu za novom plocom. Odlucio sam preci na AM5. Imate li neki savet sta uzeti a da ne zvone usi od cene 😂
 
Meni upravo stigla ASRock B650M PRO RS
Jeste 18 soma, u nekim radnjama i skuplja ali sada kada sam je pregledao uživo promenih mišljenje o Assock-u. I ako je M ploča, jako lepo skockana sa puno, puno priključaka, svaki na dobrom mestu, skoro svi uz donju i desnu ivicu, ništa od žica ne ide preko ploče. Samo jedan 4pin PWM ba desnojstrabi za zadnji ventilator ali je masivni VRM hladnjak šupalj pa žica može kroz njega. I ako je ploča mala, ništa ničemu ne smeta. Jedino što grafička preklapa je jedan M.2 za WiFi karticu. 3 mesta za NVME, od toga jedan PCIe v5.0 a 2 su V4.0 x4.
Mala ali ko da je velika skuplja ATX po opremi.
1705702366468.png
 
Poslednja izmena:
Jel i ostatak tu?
 
Još samo memorija, 2 x 16GB Kingston KF560C32RSK2-32 FURY Renegade, za processor moram da sačekam još koji dan da uštedim oko 6 soma.
 
Znam, zato uvek biram osrednju memoriju, sve preko doprinosi sve manje za opšte performanse.
PS. Izgleda da Vengance nisu baš na dobrom glasu za Ryzen.
 
Znam, zato uvek biram osrednju memoriju, sve preko doprinosi sve manje za opšte performanse.
PS. Izgleda da Vengance nisu baš na dobrom glasu za Ryzen.
U srbiji gde na Kinston najdostpuniji nema potrebe eksperimentisati osim ako nisi entuzijasta. Imao sam iskustva sa 15 kitova ddr5 kingstona i svi rade ok sa EXPO. Rade na AMD sa 4 stapa to imam na poslu 6000 expo 2x32gb radi kao sat, kuci za XOC sam koristio isto 7800Mhz Cl32 za benchmarke i to je ok tako da nisam za sada naisao na probleme.
 
Po svemu sudeći 6000Mts sa nižim latencijama je "sweet spot" kao što je 3600 bio za 3000 i 5000 Ryzen. Slabo da ima potrebe za nečim višim.
 
Da dodam svoje iskustvo. Uzeo sam Asrock b650 pro rs, corsair 6000 cl30 i 7800x3d. Sve radi kako treba, expo, pbo. Nisam natezao memoriju, jer je 1.4 V. Jeftina je i odlicno se skockala sa ostatkom.
 
Naleteo sam na ovo, sad ne znam da li to važi za b550 samo ili AsRock generalno, ali kao vlasnika AsRock ploče, sad bi me bilo strah da ubacim recimo 7800x3d procesor....
 
Jesta ali masa ljudi se žali na isto, ako pročitaš dalje komentare... Nadam se da su kroz bios ispravili te napone
 
ako se desilo na nekoj B550 ploči, ne znači da će i na B650, pri čemu nije bilo sličnih problema sa B450 (da ja znam). stoga, bez panike i off-topic-a
 
Hteo bih da kupim B650M matičnu, dvoumim se između ASUS TUF B650M-E WiFi i ASRock B650M Pro RS. Kod ASUS-a mi je jedino upitno da li bi u donji M.2 (PCIe 4.0) slot mogao da stavim NVMe sa BeQuiet MC1 Pro heatsink-om. Isti je visine 13mm (sa NVMe-om), ne znam da li bi možda smetao GPU-u?
 
Ne bi trebalo da ima problema sa grafičkom...lulo bi se da ima a i nisu baš toliko glupi. Nego, da li ti uopšte treba toliki M.2 hladnjak?

Asus ima malo bolji VRM, dolazi sa Wifi (kod ASRocka imaš M.2 slot za WiFi adapter) i ima 2 Display Porta ako ti to treba...?
ASRock ima jedan x4 PCIe port ako ti zatreba za nešto i jedan M.2 SSD port više (gen4 x2 doduše)...imaju isti broj SATA portova, sličan USB setup, isti zvučni codec i broj fan konektora...

Više ljudi sa foruma ima ASRockove B650 Pro RS ploče u većem i manjem formatu i zadovoljni su. Ne znam kakva je konkretno ova Asusova ali se nisu nešto proslavili s jeftinijim B650 modelima...
 
Ne bi trebalo da ima problema sa grafičkom...lulo bi se da ima a i nisu baš toliko glupi. Nego, da li ti uopšte treba toliki M.2 hladnjak?

Asus ima malo bolji VRM, dolazi sa Wifi (kod ASRocka imaš M.2 slot za WiFi adapter) i ima 2 Display Porta ako ti to treba...?
ASRock ima jedan x4 PCIe port ako ti zatreba za nešto i jedan M.2 SSD port više (gen4 x2 doduše)...imaju isti broj SATA portova, sličan USB setup, isti zvučni codec i broj fan konektora...

Više ljudi sa foruma ima ASRockove B650 Pro RS ploče u većem i manjem formatu i zadovoljni su. Ne znam kakva je konkretno ova Asusova ali se nisu nešto proslavili s jeftinijim B650 modelima...
I ja mislim da ne bi trebalo da bude problema, ali reko da pitam, mozda je neko probao, pa zna. Na TUF B550M-Plus ploci mi je M.2 PCIe 4.0 slot bio iznad GPU-a, pa o tome nisam trebao da vodim racuna. Ne znam da li mi treba, ali dobro radi posao oko hladjenja KC3000 NVMe-a. ;)

Da, obe ploce su dosta slicne i verujem da ni sa jednom od njih dve nema greske, ali eto, malo vise naginjem ka Asus-u.

Vidim da na forumu ima dosta korisnika B650(M) Pro RS maticne, a ova Asus-ova je iz TUF serije, nisu bas one entry-lvl Prime verzije, tako da mislim da ne bi trebalo da bude nekih problema sa njom.
 
Nazad
Vrh Dno