Šta je novo?

AMD B650 B650E ploče

momsab

Moderator
Urednik
Super Moderator
Učlanjen(a)
15.02.2003
Poruke
4,534
Poena
1,175
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
prvi B čipset(ovi) za AM5
podržava(ju) PCI-E 5 (preko procesora)
DDR5
quad channel
omogućeno overklokovanje procesora i memorije
Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6E
do 14 USB 3.2 2x2 (20Gbps) portova

očekuju se od oktobra

 
Poslednja izmena:
Zar nisu dual channel, 2 dimms per channel?
It's ddr5 so it's 2 channels per dimm, 4 channels with 2dimms

With ddr5 youll see two dimm set ups labelled as quad channel because as opposed to ddr4 having a single 64bit channel per dimm, ddr5 has two 32 bit channels that can run asynchronously

Sve u svemu drugačija postavka. A to što su napisali quad channel je dobro za marketing.
 
@5xeVo prema ovoj tabeli na prvom linku je quad
Screenshot_2022-09-07-10-59-29-529_com.android.chrome.jpg
 
@momsab Hvala, video sam i sam na tom linku i bilo mi je čudno. Prethodni post od Alex-a izgleda da daje odgovor na dual vs. quad tematiku, tj. izgleda da postoje razlike u specifikaciji DDR4 i DDR5 memorija.
 
tj. izgleda da postoje razlike u specifikaciji DDR4 i DDR5 memorija.
1 komad DDR5 memorije ima drasticno manje "dual-channel" penale, nego 1 komad DDR4, moze komotno da se stavi tako ko ne juri esports/high fps/min fps. Cak i min fps nije strasno (po Buildzoid-u na ActuallyHardcoreOverclocking).
 
A da li će u praksi biti razlike/penala ako se popune sva 4 dimm slota, kao što je bilo penala sa DDR4?
 
Na koje penale misliš? Skoro je kolega dodao još 2 štapa DDR4 i sve radi isto samo ima više memorije.
 
A da li će u praksi biti razlike/penala ako se popune sva 4 dimm slota, kao što je bilo penala sa DDR4?
Nisam ispratio za DDR5, Buildzoid je odradio par sati snimaka. Ali generalno to je bio samo problem za visok overclock na DDR4 (i zavisi koju topologiju za memoriju koristi maticna).
 
Ima jedna stvar koja me je poprilično zapanjila, a koju nisam video nigde osim na ovom klipu (prebaciti na 2:00 iliti drugi minut snimka).

Ukoliko se korista dva memorijska stika, oficijalno podržana brzina je 5200Mhz. Naravno, moći će i brže. Ali, ako se koriste četiri, onda oficijelno podržana frekvencija je 3600 (???!!!!). WTF??!!!
 
^ Taj podatak je objavio jedan AMD-ov zaposleni na Redit-u ili Quora-i...

To me navodi na zaključak da je topografija memorije Daisy Chain, pa čitava marketinška kampanja od quad channel memoriji ne pije vodu...
 
Dva DDR5 memorijska stika se racunaju kao Quad Channel jer svaki DIMM ima dva zasebna 32bit kanala za komunikaciju.
 
To je do DDR i ovaj put će najbolje biti koristiti dva modula.
 
 
MSI škrtari na USB portovima, ASRock sa zvukom...

Zanimljivo da neke ASRock ploče imaju smart power stages. ITX ploča deluje dobro, bolje od MSI-jeve.
 
B650 ploce:
  • MSI MPG B650 Carbon WIFI – $329.99 US
  • MSI MPG B650 EDGE WIFI – $289.99 US
  • MSI MAG B650 Tomahawk WIFI – $259.00 US
  • MSI MPG B650I EDGE WIFI – $239.99 US
  • MSI MAG B650M Mortar WIFI – $239.99 US
  • MSI PRO B650-P WIFI – $219.99 US
  • MSI PRO B650M-A WIFI – $199.99 US
Teska bolest cena, ja sam inace B550 mortar platio 110e bese ista ploca sad samo plus 2.5G lan i wifi smesno a 250% skuplje, cist bezobrazluk
zato se i 7600x i 7700x ja ne vidim kako ce se prodavat pogotovo kad intel iznavi i3/i5 po verovatno nizoj ukupnoj ceni
 
Samo je ASRock izbacio krštenu ITX ploču tj. E verziju i bez ventilatora. Za sad mi je on kandidat za AM5 ITX build.
 
Poslednja izmena:
Za EU cene dodati ~20 odsto. Ispada da je onda najjeftinija MSI B650 (obicna, ne E) 240e.

Ja sam dao oko 145e za B550 Tomahawk. B650 Tomahawk će onda biti oko 310-320e, znači više nego duplo skuplje, al se dobija WiFi ou jea.

Nenormalno...
 
^ najviše su digli cene na pločama za sada, procesori nisu mnogo otišli u poređenju sa proslim generacijama.
 
^Ma da, procesori su ok, sem ovog povecanja od 20 odsto u Evropi al krastavac, evro pao tako da je i bilo ocekivano. Al stvarno ne znam koji je izgovor za ove cene maticnih.

Podrška za DDR5, PCIe 5.0, i WiFi ne vrede povecanja od cirka 100 dolara, barem u slucaju b650 Tomahawk. Ajde recimo 50 dolara pa da se kaze da je ok.
 

mini-ITX imaju ventilatore :(
Ne znam za druge ali kod mene na Asus B550-I Gaming može u BIOSu da se isključi što sam ja naravno i uradio :)
 
 
Kamo cene, Asuše?

Kako su osakatili mATX TUF i Prime-A, lol. Prime-A čak nema ni USB-C port pozadi...
Nema cena još uvek. Mislim da opipavaju tržite i nadaju se da daju što manje za što više novca.
 
Nazad
Vrh Dno