Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Ja sam imao VIVAX AEXI, a sada imam VOX IVA5, zadovoljniji sam sa VOX klimom ali je VIVAX imala kvalitetniju plastiku.
 
Pa recimo, znatno komplikovanija integracija sa Home Assistant Hisense-a u odnosu na Mideu. Mozda ti je to potpuno irelevantno, a mozda je (kao meni) i odlucujuci faktor :)

Vivax AERI zaista izgleda kao da je rebrendirana Midea Extreme. Voleo bih kad bi neko imao da pokaze Vivax-ov wifi modul iznutra ili da proba da Vivax-a kontrolise sa Midea app...

Imam dve Midee 12NXD1 Extreme i zadovoljan sam. Razmatram i trecu, ali vidim da je Vivax Aeri i do 14k jeftiniji od Midee (doduse, bez cevi i bez wifi modula), pa razmisljam da li bi bio dobra kupovina. Neko rece da plastika krcka na kod Vivax-a, ali ne znam da li se odnosi na sve.

Imam jednu Hisense i poznati su mi ti problemi. Doduse, nisu mi presudni.
Kao neki bitni faktori su mi mozda modulacija, potrosnja...

Procitao sam dosta stranica ovde i dosta ljudi preporucuje tu Mideu i to je ono sto me vuce ka njoj.

Ono sto me vuce ka Hisensu je to sto poseduje grejac tacne koji cini mi se ova Midea ne poseduje, a to nije zanemarljivo.
 
Imam jednu Hisense i poznati su mi ti problemi. Doduse, nisu mi presudni.
Kao neki bitni faktori su mi mozda modulacija, potrosnja...

Procitao sam dosta stranica ovde i dosta ljudi preporucuje tu Mideu i to je ono sto me vuce ka njoj.

Ono sto me vuce ka Hisensu je to sto poseduje grejac tacne koji cini mi se ova Midea ne poseduje, a to nije zanemarljivo.
Ne vidim da jej grejač tacne neka povoljnost. Zasto? Midea ce mozda da ima manje defrosta pa to nije upste presudno, a kakve su nam zime mozda nece se nikada ni upaliti grejač. Na kraju krajeva moze da se ugradi grejni kabal. Ova Midea se pokazala fino, moje komsije imaju, a spoljna je u prizemlju i necujna je. Ja poseduje 2 gree lomo, ali sad od ovih novih gree modela ni jedan ne bih mogao da preporucim.
 
Ne vidim da jej grejač tacne neka povoljnost. Zasto? Midea ce mozda da ima manje defrosta pa to nije upste presudno, a kakve su nam zime mozda nece se nikada ni upaliti grejač. Na kraju krajeva moze da se ugradi grejni kabal. Ova Midea se pokazala fino, moje komsije imaju, a spoljna je u prizemlju i necujna je. Ja poseduje 2 gree lomo, ali sad od ovih novih gree modela ni jedan ne bih mogao da preporucim.
Kad malo bolje razmislim u pravu si. Zime godinama nisu jake kao što su nekad bile, nego je meni u podsvesti kao "šta ako bude opet". 😁
 
Fabricki grejac tacne se pali vec na +1 stepen i radi dok temp.ne poraste. Ako ti je klima primarno grejanje a kupujes jeftinije kineze gledaj da ima grejac tacne
Moja vox ima i nisam imao leda ni na -7-8 c* koliko je bilo oko Bozica nekoliko dana, radila je super
 
Idemo u reprizu, ko zikina dinastija 🤣🤣 iste klime se kupuju tako da na zimu glavno pitanje: ljudi jel se ovo jos nekom desava... Dal da zovem servis il to tako radi 😁
 
Imam tri voxa samo jedan sa grejacem, velika razlika kad su minusi, ako neko moze da bira preporucujem sa grejacem.Zima uvek moze da iznenadi, verovatno ne ova, ali neka sledeca,ko zna?...
 
Znaci Midea Extreme je ok? A Midea Forest? Ili je to isto? Kakva je za grejanje veceg prostora, 40+ ? Ima neko iskustva?
 
Jel se to neko ponosi klimom ako je ona japanac mitsu, daikin, itd?
Kao prvo, grejanje na klimu je vec kompromis, tako da kompleksasi bi trebali zaobici celu pricu, jer klima nikad nece pruziti komfor kao centralno grejanje, bilo preko podnog, zidnog, radijatora ili cak fancoila. Tako da prica isticanja mitsu kao neke klime za grejanje elite uz vrhunski komfor ne pije vodu. Kao drugo, racionalno gledano, uz svu manju potrosnju i sve prednosti japanaca - oni kostaju minimum 2 puta skuplje od nekog osrednjeg kineza koji radi slican posao, a hvaljena mitsu i sva 3-4 puta skuplja. Kad ce ta stednja na struji da se isplati? Ko ce garantovati da ce mitsu doziveti do tih godina?
Sve stoji, japanci jesu bolji, ali za one ko ne racuna pare. Ali ne znam cime se tu ponositi.
 
Neko bira bolji kvalitet naspram love koju ima. Mada ajde 2 Fujitsu klime ako kostaju ko uvodjenje centralnog onda stvarno je zanosenje. Ima dve, tri klime koje dolaze u obzir uz Daikin FTXF i to je to. Sve ostalo je skupo dosta.
 
A grejač troši kao mitsubishi kad modulira. Hahahaahhahahahahah
Jok grejac trosi 500w kad upali :LOL:

@topic
Ja neznam sto nekome taj grejac toliko smeta? Zbog 40-100w kad bude minus? :LOL:
Nama niko ne moze da ugodi npr.
Kad bi imala neka klima koja trosi i na -10c samo 150w opet bi neko gledao da je spusti makar na 100w :unsure:
Nasa sreca sto su zime sve blage... Kad bi se zime vratile kao pre da zakove neki mesec dana u debeo minus, garantujem da bi se 70% vratio na smederevca i TA pec ;)
 
Poslednja izmena:
Pre svega predpostavljam da je meni bio ovaj post namjenjen pa cu "ukratko"
Jel se to neko ponosi klimom ako je ona japanac mitsu, daikin, itd?
Kao prvo, grejanje na klimu je vec kompromis, tako da kompleksasi bi trebali zaobici celu pricu, jer klima nikad nece pruziti komfor kao centralno grejanje, bilo preko podnog, zidnog, radijatora ili cak fancoila. Tako da prica isticanja mitsu kao neke klime za grejanje elite uz vrhunski komfor ne pije vodu. Kao drugo, racionalno gledano, uz svu manju potrosnju i sve prednosti japanaca - oni kostaju minimum 2 puta skuplje od nekog osrednjeg kineza koji radi slican posao, a hvaljena mitsu i sva 3-4 puta skuplja. Kad ce ta stednja na struji da se isplati? Ko ce garantovati da ce mitsu doziveti do tih godina?
Sve stoji, japanci jesu bolji, ali za one ko ne racuna pare. Ali ne znam cime se tu ponositi.
Neradi se uopste o cijeni klime, kao i dali ce se isplatiti i kada. Cesto sam napomenuo da je moje misljenje sto se klime tice i najgori nacin za grijanje i to iz vise raloga. Sto se tice ponositi necim... poput klime je primitivizam pa pretpostavljam da nisi svatio poentu. Grijanje je jedno osnovno zivotno sredstvo pa prema tome ako se vratis unazad na forumu mnogi se zale kad dodju hladniji dani da nemogu spavati od buke... Opet kazem, nisi izgleda citao to se dogadja i kod pojedinih Daikin, Mitsubishi itd, itd... modela... Ja takodje nisam zadovoljan grijanjem na vikendici, nisam mislio da cu tu toliko vremena boraviti ali nevolim da mi nesto duva oko glave i da ju cujem. Prema tome, radi se to tome kad vec moramo se grijati na takav nacin, onda bar da netrese zid kuce i stema ko hilti. Ili da pucaju unutrasnje plastike npr. Ako si se nasao uvredjenim ( pretpostavljam meni je bio komentar namjenjen ) onda mi je zao jer mi to nije bila namjera. I sam sam se napatio sa bukom, stemanjem itd. Na kraju krajeva poenta ovoga foruma i jeste da bi se pomoglo ljudima kao i sam sto sam bio i ostalima koji kupuju da se nenadju u istoj situaciji.
 
Danas mi unuk- + beba kod mene, ja pustio pelet, konfor kakav i treba da bude, a klima mi je za ustedu i nista vise.Klima meni zavrsava posao ustede ali u kupatilu hladno, a da drzim otvorena vrata, nisam navikao.
 
Pre svega predpostavljam da je meni bio ovaj post namjenjen pa cu "ukratko"
Nije. Da sam hteo nekom licno da napisem tagovao bi. Nego vise puta srecem neko reci ismevanje kineskih klima nasprem japanaca. Pa mi jednostavno nije jasno cemu to.
Ljudi stede na grejanju, svesno idu na kompromise. Kupio kineza - priblizno zna sta ga ceka. Zbog toga ovde i delimo iskustva kako pozitivna, tako i negativna i svako pokusava da nadje nesto za sebe.
 
Tako vas volim! TA pec da nahvalite pa da dvoje troje ljudi ovde demantuju! Znaci buka i hilti stemanje a jos i mlako grejanje? Pa to me odbija onda definitivno. Ako nije tisina i normalno hujanje vazduha bez sibanja kao Sloboda usisivac onda necu.
🙈🙈🙈 a ta pec je normano grijanje?? Ima i tihih klima... Al...
 
Jel se to neko ponosi klimom ako je ona japanac mitsu, daikin, itd?
Kao prvo, grejanje na klimu je vec kompromis, tako da kompleksasi bi trebali zaobici celu pricu, jer klima nikad nece pruziti komfor kao centralno grejanje, bilo preko podnog, zidnog, radijatora ili cak fancoila. Tako da prica isticanja mitsu kao neke klime za grejanje elite uz vrhunski komfor ne pije vodu. Kao drugo, racionalno gledano, uz svu manju potrosnju i sve prednosti japanaca - oni kostaju minimum 2 puta skuplje od nekog osrednjeg kineza koji radi slican posao, a hvaljena mitsu i sva 3-4 puta skuplja. Kad ce ta stednja na struji da se isplati? Ko ce garantovati da ce mitsu doziveti do tih godina?
Sve stoji, japanci jesu bolji, ali za one ko ne racuna pare. Ali ne znam cime se tu ponositi.
Ja sam se samo našalio jer je pun forum kojekakvih piz..rija sa klimama uključivanjem grejača kada ne treba,defrostovima... Da li je japanac ili ne nebitno ali da kinezi imaju probleme imaju. Ja kad sam kupovao savete sam prikupio ovde na forumu. Drugo o komforu parnog grejanja, imam centralno u celoj kući na drva i taj komfor o kome ti pričaš je za sve osim za ložača koji po celi dan loži, iznosi pepeo i sređuje i nosi drva i smrdi na dim. E to je taj konfor. Meni je inverter otkrovenje da ložim više nemam nameru. Treće, uvek kad kupujem nešto kupim srednju klasu ali proizvođača koji je provereno pouzdan u onome što proizvodi. Dal se neko ovde ponosi ili ne samo ludak to može da pomisli. Ali, da mitsubishi koji imam perfektno radi i ni najmanji problem u radu nisam imao to mogu da potvrdim. E zbog toga kupujem nešto iza čega stoji preporuka i donekle i ovaj forum gde o mits. klimama i problemima sa njima ima par komentara.
 
Nije. Da sam hteo nekom licno da napisem tagovao bi. Nego vise puta srecem neko reci ismevanje kineskih klima nasprem japanaca. Pa mi jednostavno nije jasno cemu to.
Ljudi stede na grejanju, svesno idu na kompromise. Kupio kineza - priblizno zna sta ga ceka. Zbog toga ovde i delimo iskustva kako pozitivna, tako i negativna i svako pokusava da nadje nesto za sebe.
Opusti se druze, neko se malo zanese u hvalisanju svoje igracke, jos se desi i da klima na grejanju proizvodi struju. Ja sam prestao da obracam paznju na hvalisanje uredjaja iz prosloga veka. Pisem neka iskustva da ljudi koji hoce da ustede na grejanju i uzimaju klime u obzir, imaju neke informacije, meni je to znacilo kad me proslu zimu pelet izcedio koliko je kostao.
 
Evo i racunice za feb
1508kwh 20.200 din
U odnosu na 2023
Klime potrosile oko 600 kwh negde oko 8.000 din
18 ca i 12 ca radile non stop, treca 12 ca je gasena kad je toplije.
Nisam u crvenu zonu usao
Citano 02.03.24
 
Pozdrav,

Ko od proizvođača ima ponudu u Srbiji manjih inverter jedinica? Tipa 7 BTU.

Potrebno je da direktno hladim:
  • dve male sobe, 11 m2,
  • jednu malo veću 13,5 m2
  • jednu veliku sobu 26 m2
i indirektno ostatak stana od 30 m2 (kuhinju, hodnike, toalete...)

Kako god razmislim i smislim trebaju mi 4 unutrašnje jedinice:
  • 2 kom od 7,
  • 1 kom od 9 i
  • 1 kom od 12 BTU

Spoljašnje bi mogle svaka za sebe ili dve veće multisplit (7+9 i 7+12 BTU).
 
Mitsubishi Luca 12000 BTU, 2 vracene, jedna koja je ostala imala visestruke probleme, sto pucketanje plastike, sto jako neprecizno i nepouzdano(cas +4 C, cas tacno u 1 C odrzava) odrzavanje temperature, sto pucanje zupcanika poklopca, sto posle stradanje nosaca turbine, sto skripa spoljasnje jedinice(svaka Luca skripi kada se optereti, EEV im je takav) sve za 6 godina.

Zamenjena Luca za Mitsubishi LN25VG2, 9000BTU, njihov premium model od 1400e za 9ku.
U godinu dana: senzor prisutnosti menjan, zamenjena elektronika, zamenjen senzor, pa na kraju cela unutrasnja zbog tog senzora.
Kada je udario malo jaci minus u BG-u ove zime, dakle nista strasno, -8C najnize ako se dobro secam, spoljasnja krenula da proizvodi neke vibracije i to prenosi preko nosaca na zid, sto je jako veliku buku pravilo unutar sobe. Zamenjeni nosaci, stavljene antivibracione gumice, ne znam da li je reseno jer se to culo samo na tim velikim minusima, pa cu znati tek sledece godine.
Sledece je da se na novoj unutrasnjoj pocela cuti skripa turbine, dosli i zamenili biksnu, turbina se i dalje cuje i skripi kao kais na golfu 2.
6 puta su dolazili serviseri u fazon 6 meseci za premium model Mitsubishija.
Video od pre 2 sata:


Ukupno smo imali i imamo preko 40 inverter klima, od 400-2500e po komadu, najvise problema sa Japancima, pa onda sa LG, ali ona prva serija ART COOL Mirror modeli, na svih 8 je crkla elektronika, bila losa serija, 1300e je svaka 12ica kostala. LG ART COOL sa slikom cetvrtasta se pokazala kao najpouzdanija, mada je i najgluplji uredjaj.
Neka Galanz 24ka koja radi do -10c on/off radi i danas posle fazon 15 godina.

Midea Mission nista, Gree Viola 4 komada, neke plastike i 2 ih se cuje spolja na vecim minusima, ali nista unutra.
Gree Amber Premium 12k btu 4 komada, verovatno najkvalitetnije spoljasnje jedinice sa kojima sam se susreo, prosto se ne cuju ni na -15c, samo zuji, unutrasnje onako, na nivou Fujitsu unutrasnjih, nista spec, Mitsubishi tu odskace po samom kvalitetu izrade.
Haier Flexis Plus 10ak komada, 12-18k btu, nijedna ikakav problemcic.
Haier neke velike plafonske/kasetne, isto crne boje, takodje rade vec 2 godine u lokalu bez trunke problema.
Neke jeftine Haier, tetkina imala problem da se zatrese spoljasnja kada se pokrece kompresor na nizim temperaturama, zamenjena spoljasnja, ostalih 15ak isto tih jeftinih od 300e svima rade savrseno(nisu moje, nego prijatelji uzeli preko nas jer sam imao ranije 20% rabat u Haier-u).

Sustina, od 5 Japanaca(ne racunam 25 godina staru Toshibu on/off koja i dan danas radi), imao sam ukupno preko 10 problema, od 40ak Kineza, 1 reklamacija i mogle bi jos 2 da se reklamiraju da nisu stare 6 godina i van garancije, ali sam vec naveo, unutra se nikakav problem ne ispoljava.

Ja nisam za sebe gde provodim minimum 12 sati dnevno kupio Kineza, kupio sam 2 Japanca i to nije zato sto sam mislio da su Kinezi bolji.
 
Mitsubishi Luca 12000 BTU, 2 vracene, jedna koja je ostala imala visestruke probleme, sto pucketanje plastike, sto jako neprecizno i nepouzdano(cas +4 C, cas tacno u 1 C odrzava) odrzavanje temperature, sto pucanje zupcanika poklopca, sto posle stradanje nosaca turbine, sto skripa spoljasnje jedinice(svaka Luca skripi kada se optereti, EEV im je takav) sve za 6 godina.

Zamenjena Luca za Mitsubishi LN25VG2, 9000BTU, njihov premium model od 1400e za 9ku.
U godinu dana: senzor prisutnosti menjan, zamenjena elektronika, zamenjen senzor, pa na kraju cela unutrasnja zbog tog senzora.
Kada je udario malo jaci minus u BG-u ove zime, dakle nista strasno, -8C najnize ako se dobro secam, spoljasnja krenula da proizvodi neke vibracije i to prenosi preko nosaca na zid, sto je jako veliku buku pravilo unutar sobe. Zamenjeni nosaci, stavljene antivibracione gumice, ne znam da li je reseno jer se to culo samo na tim velikim minusima, pa cu znati tek sledece godine.
Sledece je da se na novoj unutrasnjoj pocela cuti skripa turbine, dosli i zamenili biksnu, turbina se i dalje cuje i skripi kao kais na golfu 2.
6 puta su dolazili serviseri u fazon 6 meseci za premium model Mitsubishija.
Video od pre 2 sata:


Ukupno smo imali i imamo preko 40 inverter klima, od 400-2500e po komadu, najvise problema sa Japancima, pa onda sa LG, ali ona prva serija ART COOL Mirror modeli, na svih 8 je crkla elektronika, bila losa serija, 1300e je svaka 12ica kostala. LG ART COOL sa slikom cetvrtasta se pokazala kao najpouzdanija, mada je i najgluplji uredjaj.
Neka Galanz 24ka koja radi do -10c on/off radi i danas posle fazon 15 godina.

Midea Mission nista, Gree Viola 4 komada, neke plastike i 2 ih se cuje spolja na vecim minusima, ali nista unutra.
Gree Amber Premium 12k btu 4 komada, verovatno najkvalitetnije spoljasnje jedinice sa kojima sam se susreo, prosto se ne cuju ni na -15c, samo zuji, unutrasnje onako, na nivou Fujitsu unutrasnjih, nista spec, Mitsubishi tu odskace po samom kvalitetu izrade.
Haier Flexis Plus 10ak komada, 12-18k btu, nijedna ikakav problemcic.
Haier neke velike plafonske/kasetne, isto crne boje, takodje rade vec 2 godine u lokalu bez trunke problema.
Neke jeftine Haier, tetkina imala problem da se zatrese spoljasnja kada se pokrece kompresor na nizim temperaturama, zamenjena spoljasnja, ostalih 15ak isto tih jeftinih od 300e svima rade savrseno(nisu moje, nego prijatelji uzeli preko nas jer sam imao ranije 20% rabat u Haier-u).

Sustina, od 5 Japanaca(ne racunam 25 godina staru Toshibu on/off koja i dan danas radi), imao sam ukupno preko 10 problema, od 40ak Kineza, 1 reklamacija i mogle bi jos 2 da se reklamiraju da nisu stare 6 godina i van garancije, ali sam vec naveo, unutra se nikakav problem ne ispoljava.

Ja nisam za sebe gde provodim minimum 12 sati dnevno kupio Kineza, kupio sam 2 Japanca i to nije zato sto sam mislio da su Kinezi bolji.

Sta mislis da vratis tu Mitsubishi i uzmes sve novo, samo sa hz na kraju? Kao sto je kod mene. Vjeruj da nepravi apsolutno nikakve buke niti se trese. Ok unutrasne jesu iste ( bar mislim ) ali svakako to moras mjenjati. Naravno ako je to moguce.
Kod mene na moju srecu nikakvih problema nema ( sem sto je gas iscurio, moja greska ) i sve tri su nevjerovatno tihe. Naj veci minus mi je -16c na vikednici bio i opet je radila bez problema.
 
Pardon, Fujitsu Luca, ne Mitsubishi Luca :)

Pazi, meni ova klima pored ovih par gluposti, zaista odgovara kako radi.
Ovo je vec suludo jaka klima za mojih 19-20m2, a HZ model je jos dosta jaci, nisam hteo ni 12icu da gledam.
Originalan plan je bio da uzmem Daikin Emura 3 9ku, verovao ili ne, zbog najlepseg daljinskog :) , ali su me razocarali sa podrskom i komunikacijom(bukvalno nikakav odgovor na mail nisam dobio kada sam narucio 9ku od 1800e i postavio 2 pitanja), pa sam otkazao.
Onda sam resio Toshiba Haori 10ku, ali njoj instalacija moze samo odozdo da se izvuce ako ne ide iza nje direktno, pa bi bas nakaradno izgledalo.
I na kraju prelomim da uzmem crvenu LN 9ku, odem kod uvoznika i drugar me isproziva da kupujem klimu kao kupleraj da opremam i ipak uzmem crnu.
U buducnosti je moguce samo da zamenim za Toshiba Daisekai 10 9k btu, posto mi je jedino ona lepa, ali je za sada jedva ima i ponegde u Evropi, a kamoli kod nas.
 
M
Pardon, Fujitsu Luca, ne Mitsubishi Luca :)

Pazi, meni ova klima pored ovih par gluposti, zaista odgovara kako radi.
Ovo je vec suludo jaka klima za mojih 19-20m2, a HZ model je jos dosta jaci, nisam hteo ni 12icu da gledam.
Originalan plan je bio da uzmem Daikin Emura 3 9ku, verovao ili ne, zbog najlepseg daljinskog :) , ali su me razocarali sa podrskom i komunikacijom(bukvalno nikakav odgovor na mail nisam dobio kada sam narucio 9ku od 1800e i postavio 2 pitanja), pa sam otkazao.
Onda sam resio Toshiba Haori 10ku, ali njoj instalacija moze samo odozdo da se izvuce ako ne ide iza nje direktno, pa bi bas nakaradno izgledalo.
I na kraju prelomim da uzmem crvenu LN 9ku, odem kod uvoznika i drugar me isproziva da kupujem klimu kao kupleraj da opremam i ipak uzmem crnu.
U buducnosti je moguce samo da zamenim za Toshiba Daisekai 10 9k btu, posto mi je jedino ona lepa, ali je za sada jedva ima i ponegde u Evropi, a kamoli kod nas.
Mislio sam zbog kompresora ( na vanjskoj ) koji je dosta mirniji kod HZ u odnosu na bez HZ. Gotovo da nema vibracija. Neznam dali si vidio video ( koji sam obrisao poslije ) cini mi se na -5 kad sam stavio 2€ na vanjsku uspravno i tako je ostao koliko je mirna vanjska. Govorim samo iz tih razloga posto imas problema pa mozda postoji mogucnost zamjene da budes u potpunosti zadovoljan.
 
Nazad
Vrh Dno