Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Drugari jedno pitanje.Drug ima neku vivax 18 btu,e sad kuca nema neku izolaciju i svasta nesto i kod njega ona radi non stop na 30 c.Zanima me koliko inverter trosi struje na toj temperaturi otprilike hvala unapred.
 
Molim kolege ambera ultra 12, da mi kažu njihovu potrošnju za januar. Moja prostorija 30kvm ,ima 3 spoljna zida 10cm stiropor (kuća na sprat) i ništa je ne greje iz hodnika.pvc stolarija. Potrošeno (nemogu tačno tvrditi iako imam merač jer nisam siguran koliko je bilo 1.januara na njemu) oko 480-500 kilovata. Mnogo? Temp. preko dana 23 a noću 20. Fan auto.
 
Drugari jedno pitanje.Drug ima neku vivax 18 btu,e sad kuca nema neku izolaciju i svasta nesto i kod njega ona radi non stop na 30 c.Zanima me koliko inverter trosi struje na toj temperaturi otprilike hvala unapred.
To je premalo informacija da bi iko ista normalan odgovorio, mislim koliko trosi struje. Uzmi si mjerac potrosnje i znaces sigurno. Ono sto je logicno trosi jako puno, posto je na 30c i radi stalno, znaci preveliki gubitci, nemoze zagrijati ali koliko trosi tacno....
 
Molim kolege ambera ultra 12, da mi kažu njihovu potrošnju za januar. Moja prostorija 30kvm ,ima 3 spoljna zida 10cm stiropor (kuća na sprat) i ništa je ne greje iz hodnika.pvc stolarija. Potrošeno (nemogu tačno tvrditi iako imam merač jer nisam siguran koliko je bilo 1.januara na njemu) oko 480-500 kilovata. Mnogo? Temp. preko dana 23 a noću 20. Fan auto.
Nije mi ultra nego Amber 9 premium trosi oko 500-550kw mesecno ali grejem 60kvm pvc stolarija bez izolacije... Za 30kvm jeste dosta 400-500kw
Preko dana radi mi na 22c fix fan 3-4 preko nocu na Auto
 
To je premalo informacija da bi iko ista normalan odgovorio, mislim koliko trosi struje. Uzmi si mjerac potrosnje i znaces sigurno. Ono sto je logicno trosi jako puno, posto je na 30c i radi stalno, znaci preveliki gubitci, nemoze zagrijati ali koliko trosi tacno....
Pa i ja mu kazem najbolje je ta uticnica i da izmeri,ali i ja mu kazem u svakom slucaju nije malo...trosi struju samo tako...
 
Drugari jedno pitanje.Drug ima neku vivax 18 btu,e sad kuca nema neku izolaciju i svasta nesto i kod njega ona radi non stop na 30 c.Zanima me koliko inverter trosi struje na toj temperaturi otprilike hvala unapred.
Pisao sam o slucaju 18ke Vivax, izolacija 12ka, sivi stiropor, odlicni prozori, gore i dole odlicno izolovano, drzao je na 28-30, potrosnja oko 7-8 hiljada.
To je premalo informacija da bi iko ista normalan odgovorio, mislim koliko trosi struje. Uzmi si mjerac potrosnje i znaces sigurno. Ono sto je logicno trosi jako puno, posto je na 30c i radi stalno, znaci preveliki gubitci, nemoze zagrijati ali koliko trosi tacno....
Znam ja, da li sam normalan, ne znam
Dovoljno je informacija. Zbog cega su ljudi na ovom forumu pod agresivnim stavom? Dosta agresije ovde, dosta agresije u radnji, svuda, dosadilo je da vecina ljudi imaju agresivni stav u ovoj zemlji. :)
Ovo za amber je kontradiktorno. Verovatno je raspored prostorija totalno drugaciji u ova dva slucaja, mozda i mesto klime. Po procitanom, za 30 kvadrata do 350-370kw potrosnja.
 
Poslednja izmena:
Molim kolege ambera ultra 12, da mi kažu njihovu potrošnju za januar. Moja prostorija 30kvm ,ima 3 spoljna zida 10cm stiropor (kuća na sprat) i ništa je ne greje iz hodnika.pvc stolarija. Potrošeno (nemogu tačno tvrditi iako imam merač jer nisam siguran koliko je bilo 1.januara na njemu) oko 480-500 kilovata. Mnogo? Temp. preko dana 23 a noću 20. Fan auto.
70m2, bez izolacije, stari drveni prozori, prizemlje kuće, blizu Drine.
Potrošnja za januar oko 670kwh. Ne znam tačno, jer mi je mala resetovala dva puta merač...
Fan speed 3, nekad i 4, setovana temperatura 21, nekad 22 (ali sobna temperatura bude 23-25, za 2-3 stepena prebacuje)
Mislim da je Amber Premium Ultra prejaka za 30m2.
 
Pisao sam o slucaju 18ke Vivax, izolacija 12ka, sivi stiropor, odlicni prozori, gore i dole odlicno izolovano, drzao je na 28-30, potrosnja oko 7-8 hiljada.

Znam ja, da li sam normalan, ne znam
Dovoljno je informacija. Zbog cega su ljudi na ovom forumu pod agresivnim stavom? Dosta agresije ovde, dosta agresije u radnji, svuda, dosadilo je da vecina ljudi imaju agresivni stav u ovoj zemlji. :)
Ovo za amber je kontradiktorno. Verovatno je raspored prostorija totalno drugaciji u ova dva slucaja, mozda i mesto klime. Po procitanom, za 30 kvadrata do 350-370kw potrosnja.
Pitanje je bilo koliko inverter trosi struje? Ne koliko bi bilo realno... Nemoguce je reci ( za moje misljenje ) bilo kakav navod bi bio pogresan. Evo primjera ti si naveo za 30m2 od 350-370kwh a recimo za moje misljenje to je extreem puno... Nisu svi uslovi isti, cak ni podnevlje isto.
70m2, bez izolacije, stari drveni prozori, prizemlje kuće, blizu Drine.
Potrošnja za januar oko 670kwh. Ne znam tačno, jer mi je mala resetovala dva puta merač...
Fan speed 3, nekad i 4, setovana temperatura 21, nekad 22 (ali sobna temperatura bude 23-25, za 2-3 stepena prebacuje)
Mislim da je Amber Premium Ultra prejaka za 30m2.
Kad bi uradio izolaciju kako treba bukvalno bi prepolovio tu potrosnju. Meni buraz na 80m2 ima duplo manju potrosnju. Iducu sedmicu cu bas kod roditelja ubaciti mjerac potrosnje pa da vidim. Mislim da je nekih 60m2 prostor ali jako dobro izolovano pa cu vidjeti. Taman mogu da usporedim isu kvadraturu kuce i vikendice samo je izolacija velika razlika. Takodje ista klima
 
Molim kolege ambera ultra 12, da mi kažu njihovu potrošnju za januar. Moja prostorija 30kvm ,ima 3 spoljna zida 10cm stiropor (kuća na sprat) i ništa je ne greje iz hodnika.pvc stolarija. Potrošeno (nemogu tačno tvrditi iako imam merač jer nisam siguran koliko je bilo 1.januara na njemu) oko 480-500 kilovata. Mnogo? Temp. preko dana 23 a noću 20. Fan auto.
Greska je fan auto. Trebe staviti fan 3 ili 4. Ta klima ne spusta ispod 500w. Mnogo je predimenzionisana za taj prostor. Obavezno povecaj brzinu ventilatora, pada potrosnja sigurno.
Meni amber comdort 12 potrosio za januar 374kwh na 45 mkv, prizemlje kuce. U hodniku gde je klima su i ulazna vrata u kucu tako da se vratara non stop.
Potrosnja nije velika ako si na Pesterskoj visoravni ili nekoj planini gde je jako hladno.
 
Ja sam napisao potrosnju u dinarima, ako to nesto nekom znaci, na max, uglavnom drugar nije bio zadovoljan i iskljucio je. To je ona prica o predimenzionisanoj klimi koja ce da potrosi vise a nepotrebno. Nisam ni sam to znao do ovog foruma. Znaci Amber Premijum 9ka prejaka za 40kv. Onda mozda Komfort dolazi u obzir. Uz Energy Pro Plus i Fresh master.
Kolega mi danas pominje i Midea Forest 12, on tu ima i prezadovoljan
 
Dobro veče članovima. Pišem prvi put ovde. Stanujem u kući koja je od naboja spoljašnji zidovi su oko 70cm debljine, a plafon oko 20cm sve komplet je zemlja. Nemam nikakvu drugu izolaciju. Unutrašnji zidovi su oko 50cm debljine. Razmišljao sam da li bi mi se isplatio grejanje na inverter klimu, pa ako ima neko ko se razume da mi pomogne. Sada se grejemo na drva, a kotao je na radijatore. Kada supruga i ja dodjemo kući sa posla najgore mi je da potpaljujem vatru, a opet ne mogu decu u hladno, pa sam razmišljao o inverter klimi jer bi je mogao upaliti par sati ranije da ugreje ili je ostaviti da polako dogreva stalno. I još jedno. Imam solarne panele za koje čekam saglasnost EPS-a da počnu sa proizvodnjom struje i viška slanja u mrežu. Da li bi mi se isplatilo moje razmišljanje ili ne?
 
Dobro veče članovima. Pišem prvi put ovde. Stanujem u kući koja je od naboja spoljašnji zidovi su oko 70cm debljine, a plafon oko 20cm sve komplet je zemlja. Nemam nikakvu drugu izolaciju. Unutrašnji zidovi su oko 50cm debljine. Razmišljao sam da li bi mi se isplatio grejanje na inverter klimu, pa ako ima neko ko se razume da mi pomogne. Sada se grejemo na drva, a kotao je na radijatore. Kada supruga i ja dodjemo kući sa posla najgore mi je da potpaljujem vatru, a opet ne mogu decu u hladno, pa sam razmišljao o inverter klimi jer bi je mogao upaliti par sati ranije da ugreje ili je ostaviti da polako dogreva stalno. I još jedno. Imam solarne panele za koje čekam saglasnost EPS-a da počnu sa proizvodnjom struje i viška slanja u mrežu. Da li bi mi se isplatilo moje razmišljanje ili
Sve je bolje od lozenja. kolika kvadratura je u pitanju?
 
Greska je fan auto. Trebe staviti fan 3 ili 4. Ta klima ne spusta ispod 500w. Mnogo je predimenzionisana za taj prostor. Obavezno povecaj brzinu ventilatora, pada potrosnja sigurno.
Ne mora da znaci...
Moja Amber 9 Premium radi bolje na Auto Fan kad je spoljna u plusu nego na Fix Fan npr. Danas bilo je +7c ona je radila na Auto izmedju 500-600w a na Fan 3 ili 4 vuce konstantno 830-860w...:unsure:
Tako da moja preko dan radi na Auto a preko nocu je na Fan 3...
A na minus bas luduje koliko trosi 850-1250w ali opet mislim da je to OK na neizolovani 60kvm
 
Dobro veče. Treba mi inverter klima za oko 60 mkv. Ali ja pojma nemam o tome, jedino sto sam konstatovao da bi mi to bilo najisplativije grejanje. Ako moze neka pomoc sta da trazim, koji model, gde i slicno. Hvala unapred.
 
Ne mora da znaci...
Moja Amber 9 Premium radi bolje na Auto Fan kad je spoljna u plusu nego na Fix Fan npr. Danas bilo je +7c ona je radila na Auto izmedju 500-600w a na Fan 3 ili 4 vuce konstantno 830-860w...:unsure:
Tako da moja preko dan radi na Auto a preko nocu je na Fan 3...
A na minus bas luduje koliko trosi 850-1250w ali opet mislim da je to OK na neizolov
Ti premium amberi su prica za sebe izgleda. Moj comfort modulira nize kada mu povecam brzinu.
 
Molim kolege ambera ultra 12, da mi kažu njihovu potrošnju za januar. Moja prostorija 30kvm ,ima 3 spoljna zida 10cm stiropor (kuća na sprat) i ništa je ne greje iz hodnika.pvc stolarija. Potrošeno (nemogu tačno tvrditi iako imam merač jer nisam siguran koliko je bilo 1.januara na njemu) oko 480-500 kilovata. Mnogo? Temp. preko dana 23 a noću 20. Fan auto.
Ako dosta duva vetar, to dosta utice na potrosnju.
Takodje utice i to koliko ostalih potrosaca imas u prostoriji, kao i ljudi, jer su sve to grejna tela.
A najbitnije ti je kako je plafon izolovan.
Koliko se luftira taj prostor, meni dok je sestra bila jedne zime i duvanila, klima je duplo vise trosila jer je 8 sati dnevno bio otvoren prozor na kip, pa se i aspirator cesto palio...

Meni je u 19m2 jedna od najstedljivijih klima potrosila 250kWh u januaru.
 
Ti premium amberi su prica za sebe izgleda. Moj comfort modulira nize kada mu povecam brzinu.
I moja Muse Comfort 12
Kad sam uporedio potrosnju:
Muse Comfort 12(50kvm) vs Amber 9 Premium(60kvm) da li je temperatura u + ili minusu
U plusu je minimalna razlika a na minus Muse dosta manje trosi
 
Amber 9 Premium (60kvm) Zadata 22c Fan 4
Screenshot_20240202-011853~2.png
Muse Comfort 12 (50kvm) Zadata 22c Auto Fan
Screenshot_20240202-011838~2.png

Temp:
Screenshot_20240202-011858~2.png
 
Poslednja izmena:
Nije isti prostor u pitanju i ne moze se 1/1 porediti.
Meni je Amber Premium 12ica u 2 identicne prostorije u istoj kuci, jedna ispod druge i razlikuje se 20% potrosnja.
U slicnom prostoru u drugoj kuci mi je treca Amber Premium 12 i ona takodje nema veze sa ove 2, dosta vise trosi jer kuca nije u centru i na sred dvorista je od 25 ari, vetar siba kao nenormalan. A sve je BG, razdaljina ~8km, dan i noc klimatski uslovi, kao da je drugo podnevlje u pitanju.

Amber Premium je solidno stedljivija klima od Amber Comforta, a pogotovo od Muse Comfort.
Prva ima 5.1 scop u srednjoj zoni, druga 4.4, a Muse 4.1 SCOP.
 
Jedno pitanje vezano za COP. Da li na njega utiču veći toplotni gubici, ili ne, tj. klima samo više troši, ali COP je i dalje isti?
 
Amber Premium je solidno stedljivija klima od Amber Comforta, a pogotovo od Muse Comfort.
Prva ima 5.1 scop u srednjoj zoni, druga 4.4, a Muse 4.1 SCOP.

Kako kad u praksi jedna ne modulira ispod 500w, uglavnom je preko 600w a druga (comfort) ide i ispod 200w? Kapiram da je stedljivija u neizolovanom prostoru od ~60kvm ali u ostalim scenarijima, cisto sumnjam.
 
Trebace tu vise klima za komfor ali verujem da se isplati.
Razmišljao sam o 2 klime. Koje bi grejale iste kvadrature, s tim da bi jedna grejala hodnik, kupatilo u produžetku, spavaću i dnevnu sobu koje se nalaze bočno od smera duvanja klime. Dok bih sa drugom grejao trpezariju i kuhinju zajedno oko 40kvadrata. Sada imam običnu klimu 12ticu koja mi greje na ovako prelaznom vremenu gore pomenute četiri prostorije. Ako može neki savet, koje klime bi bile dobre i da li i koliko utiče to što nemam izolaciju i što su zidovi zemljani od 70cm, stolarija je PVC pre 7godina menjana(ne znam koliko komora, nisam je ja menjao).
 
:)
 

Prilozi

  • Screenshot_20240201_194738_com.android.chrome_edit_2648780078795820.jpg
    Screenshot_20240201_194738_com.android.chrome_edit_2648780078795820.jpg
    133.2 KB · Pregleda: 59
  • Screenshot_20240201_194729_com.android.chrome_edit_2648770086301030.jpg
    Screenshot_20240201_194729_com.android.chrome_edit_2648770086301030.jpg
    127 KB · Pregleda: 59
  • Screenshot_20240201_194723_com.android.chrome_edit_2648759401241657.jpg
    Screenshot_20240201_194723_com.android.chrome_edit_2648759401241657.jpg
    107.2 KB · Pregleda: 58
Kako kad u praksi jedna ne modulira ispod 500w, uglavnom je preko 600w a druga (comfort) ide i ispod 200w? Kapiram da je stedljivija u neizolovanom prostoru od ~60kvm ali u ostalim scenarijima, cisto sumnjam.
Modulacija nema apsolutno nikakve veze sa potrosnjom. To sto neka klima nize modulira od druge, ne znaci da i trosi manje.
Bitan je COP ili ti, koliko klima daje toplote u odnosu na potrosnju.
 
Ja se ne bi uzdao ni jednu sekundu u ove review-ove prosjecnog covjeka...

Znači imam komšiju koji se bliži 60tim godinama, fini ljudi, nisu glupi... vidjeli od mene grijanej na klimu i od ove zime se griju na jednu 18ku i super im je toplo.
Medjutim, najmanje 5 puta sam im objasnjavao da klima ne treba da se gasi preko noći i da ne treba da se gasi kada zagrije. Znači kada su je ugradili kažem im ova klima održava temperaturu kada je postigne i smanji rad kompresora i to je to, ne gasi se.... objasnim da je tako efikasnije, bolje za klimu, manje trosi itd...to je inverter. Sve jasno - kažu.
Poslije 2 dana zovu na kafu, kažu ovdje nešto čudno, stalno radi nikako da se ugasi.... i tako do sad nekoliko puta...

Tako da ljudi u 95% slučajeva:
-ILI ne podese i ne koriste pravilno klumu, u smislu da ne naštimaju dobro ventilator i gase klimu preko noći ili slično (znači našem balkanskom mozgu je teško prihvatiti da nešto treba da radi 24/7 od novembra do aprila....
-ILI misle da je klima šporet ALFA 7 pa da sa jednom 12kom i to nekom najjeftinijom 250-300e mogu grijati 50+ kvadrata, nerjetko bez izolacije, znači ne odabere se proporcionalna snaga ili broj klima za prostor koji se misli grijati

i onda pljuju po klimama i grijanju klimom.

preostalih 5% su klime koje se dese defektne
 
Svašta možeš od našeg naroda naučiti.
Recimo, ja sam naučio da klime kao uređaji, egzistiraju i funkcionišu u kontradiktornom dualizmu - ako imaš vlagu u kući, onda tvoj klima uređaj navlači vlagu u kuću.
Ako ti je presuvo, onda ti klima isušuje zrak! U pitanju je isti uređaj, od zavisnosti koji "argument" tvom sagovorniku treba, taj će upotrijebiti za isti klima uređaj.

To je naprosto naš otpor bilo kakvim promjenama u navikama ili otpor učenju i prilagođavanje novim stvarima i situacijama.
Ljudima ako na kompjuteru prvi put nešto podesiš naopako i nezgrapno, 99% ih neće ništa pokušati samo podesiti i popravitii nego će ga tako koristiti dok ne rikne računar.
Isto je za elektroniku, klime, kotlove, bilo šta, samo daj da je upalim/ugasim, a nikakve dodatne stvari ne diraj i nemoj da ima ikakve opcije, samo on/off.
Svake godine par puta moram ljudima "popraviti klimu", jer odu u heat ili cool mode i ne znaju da vrate. Da sam pametan, naplatio bih 10 eura svaki put, pa ili nek se nauče kako treba, ili neka slobodno zovu, što češće to bolje 😅
 
Svašta možeš od našeg naroda naučiti.
Recimo, ja sam naučio da klime kao uređaji, egzistiraju i funkcionišu u kontradiktornom dualizmu - ako imaš vlagu u kući, onda tvoj klima uređaj navlači vlagu u kuću.
Ako ti je presuvo, onda ti klima isušuje zrak! U pitanju je isti uređaj, od zavisnosti koji "argument" tvom sagovorniku treba, taj će upotrijebiti za isti klima uređaj.

To je naprosto naš otpor bilo kakvim promjenama u navikama ili otpor učenju i prilagođavanje novim stvarima i situacijama.
Ljudima ako na kompjuteru prvi put nešto podesiš naopako i nezgrapno, 99% ih neće ništa pokušati samo podesiti i popravitii nego će ga tako koristiti dok ne rikne računar.
Isto je za elektroniku, klime, kotlove, bilo šta, samo daj da je upalim/ugasim, a nikakve dodatne stvari ne diraj i nemoj da ima ikakve opcije, samo on/off.
Svake godine par puta moram ljudima "popraviti klimu", jer odu u heat ili cool mode i ne znaju da vrate. Da sam pametan, naplatio bih 10 eura svaki put, pa ili nek se nauče kako treba, ili neka slobodno zovu, što češće to bolje 😅
joj za vlagu i suh vazduh sam i zaboravio.
Isto tako kaže meni jedan lik da od klime nema ništa nezdravije i da je leglo bakterija i virusa
 
Nazad
Vrh Dno