Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Zato što sam za njih čitao. Konkretno imam srk35zs/src35zs i dužina cevi je oko 2.5m jer je toliko trebalo. Takođe sam kontaktirao uvoznika i on mi je potvrdio da ne treba. Serviser koji je ugradio mi je rekao da to ide uglavnom kod kineza zbog lošijeg kvaliteta, pa se čuje gas u sistemu, vibracija... Rekao si svake klime, predpostavljam i da za Fujitsu, Toshiba ... takođe ne treba. Za mitsubishi heavy 100% ne treba.
 
Poslednja izmena:
Zato što sam za njih čitao. Konkretno imam srk35zs/src35zs i dužina cevi je oko 2.5m jer je toliko trebalo. Takođe sam kontaktirao uvoznika i on mi je potvrdio da ne treba. Serviser koji je ugradio mi je rekao da to ide uglavnom kod kineza zbog lošijeg kvaliteta, pa se čuje gas u sistemu ...
Generalno ako je minimum 3m (ne govorim za tvoj MHI), a ti staviš 2,5m to i nije preteran problem. Problem je ako staviš manje od 1m, koliko uglavnom ide kada se montira "leđa na leđa". Znači samo za debljinu zida praktično. Neki instalateri tako montiraju da bi uštedeli cevi ili pošto ne znaju pa onda bude problem. I ja sam imao taj problem sa Fujitsu. Možda za MHI ne mora ako ti je uvoznik rekao, ali kod Fujitsu, Daikin, Panasonic (znači to nisu kinezi lošijeg kvaliteta) piše i u Instalacionom uputstvu da je minimum 3m.
 
Al pise da treba sat vremena da se vakumira
 
Generalno ako je minimum 3m (ne govorim za tvoj MHI), a ti staviš 2,5m to i nije preteran problem. Problem je ako staviš manje od 1m, koliko uglavnom ide kada se montira "leđa na leđa". Znači samo za debljinu zida praktično. Neki instalateri tako montiraju da bi uštedeli cevi ili pošto ne znaju pa onda bude problem. I ja sam imao taj problem sa Fujitsu. Možda za MHI ne mora ako ti je uvoznik rekao, ali kod Fujitsu, Daikin, Panasonic (znači to nisu kinezi lošijeg kvaliteta) piše i u Instalacionom uputstvu da je minimum 3m.
Nisam čitao za njih i ne mogu da tvrdim ali mi je sumnjivo da treba jer MHI nije izmislio toplu vodu svi rade isto. Kod mene trebalo 2.5m da je trebalo pola metra toliko bi i stavio. Brat je stavio leđa o leđa i nikakav problem. Kupujem na proleće još jednu i ona će sigurno biti leđa o leđa ne vidim razlog da motam creva iza nje ako nije potrebno. Vakumiranje obavezno.
 
Da se nadovezem na potrosnju moja kuca 90m2(12cm izolacija,troslojna stakla,20cm vuna na tavanu),Klime Daikin 14 i 9tka su napravile 467 kw zajedno za januar,9 tka je u sobi od 20 m2 a 14 tka greje ostatak kuce.Stoje uglavnom na 23,ja prezadovoljan...
 

Prilozi

  • Screenshot_2024-01-29-23-55-20-353_com.daikineurope.online.controller.jpg
    Screenshot_2024-01-29-23-55-20-353_com.daikineurope.online.controller.jpg
    39.1 KB · Pregleda: 28
Nisam čitao za njih i ne mogu da tvrdim ali mi je sumnjivo da treba jer MHI nije izmislio toplu vodu svi rade isto. Kod mene trebalo 2.5m da je trebalo pola metra toliko bi i stavio. Brat je stavio leđa o leđa i nikakav problem. Kupujem na proleće još jednu i ona će sigurno biti leđa o leđa ne vidim razlog da motam creva iza nje ako nije potrebno. Vakumiranje obavezno.
Samo Mitsubishi-ji nemaju minimalnu duzinu cevi od Japanaca, Toshiba ima 2m, Daikin, Fujitsu i Panasonic imaju 3m minimum.
Svakako je to samo zbog zvuka i vibracija, ali ti mogu odbiti garanciju ako nije ispostovan minumum iz njihovog uputstva.

Od Kineza, mislim da Midea takodje nema minimalnu duzinu cevi u uputstvu, Gree i Haier 3m,.
 

Pozdrav svima,
Imam problem sa klimom kad je napolje minus, hladnije vreme Kompresor zuji preglasno ne znam koliko se moze cuti preko videa ali stvarno je preglasno, isti ovaj zvuk se cuje i iz unutrasnje jedinice nije tako svo vreme vec posle nekog vremena prestaje sa zujanjem zavisi koliko je podesena temperatura, kad je zadana veca temperatura od 22 stepena to zujanje traje duze. Ovo se desava isklucivo samo kad bude ispod nule, Garancija je istekla ali ovako se cuje jos od prve sezone grejanja kad bude ispod nule napolje. Ne pitajte me zasto tad nisam reagirao, mislio sam da tako treba zato sto je hladno. Sta da radim sad??
 

Pozdrav svima,
Imam problem sa klimom kad je napolje minus, hladnije vreme Kompresor zuji preglasno ne znam koliko se moze cuti preko videa ali stvarno je preglasno, isti ovaj zvuk se cuje i iz unutrasnje jedinice nije tako svo vreme vec posle nekog vremena prestaje sa zujanjem zavisi koliko je podesena temperatura, kad je zadana veca temperatura od 22 stepena to zujanje traje duze. Ovo se desava isklucivo samo kad bude ispod nule, Garancija je istekla ali ovako se cuje jos od prve sezone grejanja kad bude ispod nule napolje. Ne pitajte me zasto tad nisam reagirao, mislio sam da tako treba zato sto je hladno. Sta da radim sad??

Jos da nam kazes koja je klima i model i koliki prostor grijes, te imas li sta izolacije i kakva je stolarija...stan ili kuca ?

Meni ovo zvuci kao kad radi skoro pa punom parom
 
Fuitsu kmcc 12 radi kao sat...imo sam neke opijene goste, pa vijetreo ko zna koliko puta, na oko - 5, i uvek se zaleti, i vrati na 23, i posle tacno zakucana na 23.
Do duse, ja sam bio vise opijen nego gosti, ali klima ne preststaje da ma fascinira.
Da se gejem na konvekore, kad bi mi oni vratili temp u kuci nakon vjetrenja.
O potrosnji i da ne govorim, jel
 
Poslednja izmena:
Meni su monteri pri ugradnji fujitsu-a rekli da ne mora 3m cevi, nego da je fujitsu propisao 2m.Njihovi monteri. Insistirao sam na 3m,najviše zbog foruma.
 
Monteri često lupetaju i rade ne kako treba već kako im je lakše ili im se više isplati

What happens if the piping is of less than the minimum recommended length (3 to 5 meters)?​

ANSWER​

If an air conditioner is installed with shorter piping than the minimum required length, excessive noise or vibrations may be generated from the unit, and the system may not perform as designed. Fujitsu General does not honor warranty claims for problems caused by air conditioners not having been installed properly per the installation manual provided.

When installing pipes shorter than 3 m, sound of the outdoor unit will be transferred tothe indoor unit, which will cause large operating sound or some abnormal sound.
 
Zato je najbolje da sve uradi ista prodavnica/servis, pa su oni odgovorni i za garanciju i za ugradnju, te nema vrdanja.
 
Meni je ista prodavnica ugradila koja mi je i prodala Daikin, rekli su da je 2 metra minimum. Meni je trebalo 3.30m tako da su ugradili ali su mi naplatili i taj dodatni metar tako da je njima sve jedno da li cu 2 ili 20 metara i vise zarade ako su duze cevi. Cak mi rekao da su na pametnim zgradama u Beogradu stavljali 100 metar cevi, jer su klime na krovu, skuplja instalacija nego klima. U uputstvu za Daikin pise maksimalna duzina 15m a za minimalnu ne pise nista. Preko 15m treba da se dopuni gas. Na poslu Carrier klima ima oko 2 metra mozda i manje, radi lepo, nema nikakvih vibracija, ne čuje se. Isto firma koja je prodala ih je ugradilia.
 
Za te pare ili 10.000rsd više ima 12LT sa 2.5rednim izmenjivačem i spoljašnjom od 40kg

Kad raste potrošnja, opada COP. Tako da pri potrošnji od 2kW COP je realno oko 2, nije ni prići 3-ci. Tako je kod svake klime, fizika je neumoljiva
@ivanojle
Po https://microma.rs/kalkulator/ tebi treba ~8.7kW@-10°C, a to nije malo. Radi ilustracije , moderne 12-ce od 500-700eur su projektovane sa Pdesign od 2.5kW@-7°C. Za prvu zimu obezbedi neku peć na drva kad zatreba, a izolacija spoljašnjih zidova je obavezna za grejanje klimom.
To mi i jeste plan ako udare minusi imam 5m drva u steku + par norveskih zlu ne trebalo. Ako budes imao vremena interesuje me malo vise o tvojoj 12LT? Potrosnja, modulacija, jel bolje radi na auto ili na manuel fan. Provalio sam da i ova Hiseance kada je oko 10c drzi lepu temp u cak 70kv. Pitam zato sto ako bi ugradio tu 12LT dal bi u prelaznom periodu mogao da odrzavam temp u celih 70kv a Hiseance palio kad krene ispod 10. Ili je uvek bolje da obe rade da odrzavaju temp ravnomerno.
 

Gorannn

Meni je u Krusevcu, za sad, sve potaman, ali imas pravo, ne samo za klimu, nego za bilo sta, taman da imam i pasivnu kucu sa ludackom izolacijom, zidnim grejanjem, i tp.
Zato mi sve cesce pada na pamet da isprodam sve ovde, i zapalim za BG, NS, ili nazad u Svedsku, dok je jos uvek i ovde sve ok, sto, po svoj prilici nece trajati.

Majstori za bilo sta, su problem. I troduplo bih platio da se, bilo sta da treba, uradi kako treba, al eto. Mism znaju to svi koji zive u manjim gradovima, jel.
 
Poslednja izmena:
Meni je ista prodavnica ugradila koja mi je i prodala Daikin, rekli su da je 2 metra minimum. Meni je trebalo 3.30m tako da su ugradili ali su mi naplatili i taj dodatni metar tako da je njima sve jedno da li cu 2 ili 20 metara i vise zarade ako su duze cevi. Cak mi rekao da su na pametnim zgradama u Beogradu stavljali 100 metar cevi, jer su klime na krovu, skuplja instalacija nego klima. U uputstvu za Daikin pise maksimalna duzina 15m a za minimalnu ne pise nista. Preko 15m treba da se dopuni gas. Na poslu Carrier klima ima oko 2 metra mozda i manje, radi lepo, nema nikakvih vibracija, ne čuje se. Isto firma koja je prodala ih je ugradilia.
Izgleda da je za Daikin split 1.5m minimum, a za multi split im je 3m po svakoj jedinici.
 
Meni je ista prodavnica ugradila koja mi je i prodala Daikin, rekli su da je 2 metra minimum. Meni je trebalo 3.30m tako da su ugradili ali su mi naplatili i taj dodatni metar tako da je njima sve jedno da li cu 2 ili 20 metara i vise zarade ako su duze cevi. Cak mi rekao da su na pametnim zgradama u Beogradu stavljali 100 metar cevi, jer su klime na krovu, skuplja instalacija nego klima. U uputstvu za Daikin pise maksimalna duzina 15m a za minimalnu ne pise nista. Preko 15m treba da se dopuni gas. Na poslu Carrier klima ima oko 2 metra mozda i manje, radi lepo, nema nikakvih vibracija, ne čuje se. Isto firma koja je prodala ih je ugradilia.
Isto to piše i za MHI minimalne dužine nema, a maksimalna bez dopunjavanja 15 m.
 
Da li je neko od vas kupovao antivibracione gumice? Recimo našao sam na ovom sajtu u rasponu cjena od 560 do 1500 dinara.
Na drugom forumu sam čitao da prave gumice imaju šraf sa jedne strane šraf sa deuge strane i između guma. Kad se takva gumica postavi i kad se pomjera spoljna jedinica bi trebala da se blago pomjera napred nazad ili levo desno.
Također postoje navodno i one koje imaju šraf obmotan gumom, vrše radnju ali pitanje koliko? Sada ispada da bi ova priča bila sa ovim linkovima gore. Raširio sam priču, a krajnje pitanje je da li je neko od vas uzimao antivibracione gumice i ako može da mi preporuči radnju ili prodavca akonje preko kp i slično?
 
Pozdrav. Jel se normalno da se cuje ovaj zvuk ponekad kada zavrsi DF, nekad se cuje nekad nema, tako klikce na svakih 10 - 15 sec. Ovaj video sam nasla na netu i tako se i kod mene cuje. Tako mi se cuo Gree Muse, a sada i Daikin poceo, nije se culo to uopste do pre neki dan.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav. Jel se normalno da se cuje ovaj zvuk ponekad kada zavrsi DF, nekad se cuje nekad nema, tako klikce na svakih 10 - 15 sec. Ovaj video sam nasla na netu i tako se i kod mene cuje. Tako mi se cuo Gree Muse, a sada i Daikin poceo, nije se culo to uopste do pre neki dan.

Snimi ako mozes. Meni se svasta culo ali ovako nije. U defrostu i posle njega nema nikakvog zvuka. Znam da klima radi defrost samo zato sto isključi ventilator inače ne bih znao. Kad joj bas pridjem cuje se po malo gas na pocetku.
 
Plastika krcka kada se hladi i greje. Normalno je Ne nerviraj se, utice na lepotu 🙂
 
Ako to krckanje na df nekog toliko smeta onda je ovo najbolje resenje: ;) :ROFLMAO:
Moze biti spoljna -25 ali masina vuce samo 750w
UR-B22FT-13A.jpg
 
Poslednja izmena:
Mislim da je ovo ok, i da se ne brines...radi ona svoj posao, a ti radi svoj, i zaboravi na nju :)
 
Pozdrav. Jel se normalno da se cuje ovaj zvuk ponekad kada zavrsi DF, nekad se cuje nekad nema, tako klikce na svakih 10 - 15 sec. Ovaj video sam nasla na netu i tako se i kod mene cuje. Tako mi se cuo Gree Muse, a sada i Daikin poceo, nije se culo to uopste do pre neki dan.

Kada nemas izolaciju i kada drzis klimu na visokoj temperaturi, dolazi do brze promene temperature plastike i cuje se.
Samo solidno skuplje klime imaju toliko cvrstu plastiku da se nikada ne cuje pucketanje u bilo kakvim uslovima.
Kod mene se cuo Fujitsu, sada se Mitsubishi LN ne cuje, ali 9ka kosta kao 2 Fujitsu 12ice.
 
Da li je neko od vas kupovao antivibracione gumice? Recimo našao sam na ovom sajtu u rasponu cjena od 560 do 1500 dinara.
Na drugom forumu sam čitao da prave gumice imaju šraf sa jedne strane šraf sa deuge strane i između guma. Kad se takva gumica postavi i kad se pomjera spoljna jedinica bi trebala da se blago pomjera napred nazad ili levo desno.
Također postoje navodno i one koje imaju šraf obmotan gumom, vrše radnju ali pitanje koliko? Sada ispada da bi ova priča bila sa ovim linkovima gore. Raširio sam priču, a krajnje pitanje je da li je neko od vas uzimao antivibracione gumice i ako može da mi preporuči radnju ili prodavca akonje preko kp i slično?
Te sa prve slike od 560din su sigurno dobre i imaju odvojene srafove. Nisam ih uzeo u toj prodavnici ali isti su.
 
Nazad
Vrh Dno