Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Tačno + sam čuo da je freon jako štetan i loš i da ti ulazi kroz klimu u kuću. Nadam se da ne pale u automobilu ljeti klimu isto.

Jašta, a lako se zaboravi kod otvorenih ložišta, da malo-malo neko umre od trovanja ugljen monoksidom zbog neadekvatne ventilacije prostorija ili slabog dimovoda.
Pa se zaboravi požari zbog ložišta/dimnjaka. Inače i drva koja se drže oko peči su čista i nemaju ništa nehigijenski na sebi, neće miš i žohar nikad po njima da protambura...
Pa gušenja kod loših instalacija kod plinskog grijanja...
Da ne idem naširoko, koliko smrti usljed zagađenog vazduh uzrokuje loženje uglja, lož ulja, drveta.
Ali klime ne valjaju. Zanimljivo, toplotne pumpe su odlične inače svima, al klima je zlo, ona je potpuno druga tehnologija svega 😂😂😂
 
Ti sto pisu da im klime ne griju gase je nocu,i ujutru kad ih upale a vani minus klima se pati da zagrije prostor i logicno da ce ici u defrost svakih 45 minuta
 
Razmišljao sam o 2 klime. Koje bi grejale iste kvadrature, s tim da bi jedna grejala hodnik, kupatilo u produžetku, spavaću i dnevnu sobu koje se nalaze bočno od smera duvanja klime. Dok bih sa drugom grejao trpezariju i kuhinju zajedno oko 40kvadrata. Sada imam običnu klimu 12ticu koja mi greje na ovako prelaznom vremenu gore pomenute četiri prostorije. Ako može neki savet, koje klime bi bile dobre i da li i koliko utiče to što nemam izolaciju i što su zidovi zemljani od 70cm, stolarija je PVC pre 7godina menjana(ne znam koliko komora, nisam je ja menjao).
Za maksimalan komfor svaka spavaca soba bi trebala da ima svoju klimu. Za hodnik, kupatilo i dnevnu sobu moze jedna ali da bude postavljena tako da u najvecu prostoriju duva direktno a manje da greje posredno. Za kuhinju u trpezariju isto moze jedna. Recimo meni je u prizemlju klima iznad vrata kupatila. Znaci kupatilo je iza klime, odmah bocno-levo od klime je kuhinja a sama klima kroz hodnik dug 3.5m duva u dnevnu sobu. To funkcionise perfektno. Celo prizemlje greje 12 tica.
Ovo pisem da steknes predstavu kako je optimalno grejati.
 
Sad da uzimam klime ,za dnevni boravak vrhunska 12ka i za sobe do 20m2 nekq dobra grejna tela da odrzavaju temp kao u dnevnoj .
 
Nije isti prostor u pitanju i ne moze se 1/1 porediti.
Meni je Amber Premium 12ica u 2 identicne prostorije u istoj kuci, jedna ispod druge i razlikuje se 20% potrosnja.
U slicnom prostoru u drugoj kuci mi je treca Amber Premium 12 i ona takodje nema veze sa ove 2, dosta vise trosi jer kuca nije u centru i na sred dvorista je od 25 ari, vetar siba kao nenormalan. A sve je BG, razdaljina ~8km, dan i noc klimatski uslovi, kao da je drugo podnevlje u pitanju.

Amber Premium je solidno stedljivija klima od Amber Comforta, a pogotovo od Muse Comfort.
Prva ima 5.1 scop u srednjoj zoni, druga 4.4, a Muse 4.1 SCOP.
Pazi, da sam stavio recimo amber premium 9 u hodnik, usteda bi mi bila vrlo mala u odnosu na ovog comforta, a osecaj u kuci mnogo neprijatniji jer ne modulira nisko. Vise bi bio ugasen nego sto bi radio. Da mi je prizemlje celo otvoreno premium bi bio pun pogodak.
 
Molim kolege ambera ultra 12, da mi kažu njihovu potrošnju za januar. Moja prostorija 30kvm ,ima 3 spoljna zida 10cm stiropor (kuća na sprat) i ništa je ne greje iz hodnika.pvc stolarija. Potrošeno (nemogu tačno tvrditi iako imam merač jer nisam siguran koliko je bilo 1.januara na njemu) oko 480-500 kilovata. Mnogo? Temp. preko dana 23 a noću 20. Fan auto.
120m2 potroseno oko 950 kilovata
 
Da li neko zna sta su prve dve stavke, kada pokrenem testiranje klime izbaci da su dve stavke Abnormal? U pitanju ne midea extreme inverter
 

Prilozi

  • Screenshot_20240202_233151_SmartHome.jpg
    Screenshot_20240202_233151_SmartHome.jpg
    68 KB · Pregleda: 78
Modulacija nema apsolutno nikakve veze sa potrosnjom. To sto neka klima nize modulira od druge, ne znaci da i trosi manje.
Bitan je COP ili ti, koliko klima daje toplote u odnosu na potrosnju.
Da be da, jos ce da ispadne da je bolje ako klima "ne ume" da ide ispod 600w 😂
To sto neka klima nize modulira od druge, ne znaci da i trosi manje.
To nisam ni rekao, slazem sa ovim, ali takodje da amber premium 12 ume da modulira na 200w, manje bi trosio od sebe, hipotetički.
 
Ne moze klima magicno da poveca svoju efikasnost samo time sto kompresor moze nize da modulira.
Imas moju LN25 Mitsubishi i LN35 Mitsubishi.
Moja ne ide ispod 200W na grejanju, 35ica ide do 100W.
Moja je efikasnija i manje trosi.
 
To mi i jeste plan ako udare minusi imam 5m drva u steku + par norveskih zlu ne trebalo. Ako budes imao vremena interesuje me malo vise o tvojoj 12LT? Potrosnja, modulacija, jel bolje radi na auto ili na manuel fan. Provalio sam da i ova Hiseance kada je oko 10c drzi lepu temp u cak 70kv. Pitam zato sto ako bi ugradio tu 12LT dal bi u prelaznom periodu mogao da odrzavam temp u celih 70kv a Hiseance palio kad krene ispod 10. Ili je uvek bolje da obe rade da odrzavaju temp ravnomerno.
Troši malo, spušta da 220W na grejanju, tiha spoljašnja. A što se tiče grejanja 70kvm, zavidi od prostora i izolacije. Meni je LT u jednoj prostoriji od 30kvm, pa ide hodnik od 10kvm pa ostale prostorije. I oseti se razlika u temperaturi. Ako je Hisense mogla sama u prelaznom periodu da greje lepo svih 70kvm, onda imaš dobar raspored prostorija. Uvek je ugodnije kad greju 2 klime, svuda ista temperatura. Na AUTO forsira drugu brzinu, i vrati u prvu ako je baš toplo i radi sa malom snagom. Kad temperatura ode ispod nule, stavim manual fan na treću, jer 6m dalje od klime imam veliku staklenu površinu, pa da dobaci
 
Nije isti prostor u pitanju i ne moze se 1/1 porediti.
Meni je Amber Premium 12ica u 2 identicne prostorije u istoj kuci, jedna ispod druge i razlikuje se 20% potrosnja.
U slicnom prostoru u drugoj kuci mi je treca Amber Premium 12 i ona takodje nema veze sa ove 2, dosta vise trosi jer kuca nije u centru i na sred dvorista je od 25 ari, vetar siba kao nenormalan. A sve je BG, razdaljina ~8km, dan i noc klimatski uslovi, kao da je drugo podnevlje u pitanju.

Amber Premium je solidno stedljivija klima od Amber Comforta, a pogotovo od Muse Comfort.
Prva ima 5.1 scop u srednjoj zoni, druga 4.4, a Muse 4.1 SCOP.
Ako se pali/gasi, nema od štednje ništa.
Jedno pitanje vezano za COP. Da li na njega utiču veći toplotni gubici, ili ne, tj. klima samo više troši, ali COP je i dalje isti?
Što više troši, COP je manji (kad se pređe ~65% nominalne snage). Uglavnom najveći COP je u rasponu 45-65% nominalne snage. COP opada i sa spoljašnjom temperaturom
 
Ти COP параметри се мере у свега пар тачака а остало се добија интерполацијом, после се већ тако непрецизни подаци користе као основа за прорачун SCOP. Треба узети у обзир и PdesignH који је коришћен као основа за прорачун, било какво озбиљније одступање потрошње објекта од тога ће резултовати и другачијим COP-овима при истим темперарурама.

Ја ове податке гледам као основну оријентацију са мало вредности у пракси. Оно што је мени приоритет су маса, улазна снага и капацитети на одређеним температурама да видим шта клима може, а онда се провери како се то уклапа у потребе за грејањем и колико остане резерве.
 
Poslednja izmena:
Ima li neko ovu klimu, i kakva su iskustva? 😃
Recenzije na gigatronu kazu odlicna

Imam ja dve, super klima za te pare, imas je za 54.000 ako ne znas. U januaru mi je u 22kvm kod caleta trosila 8-9kw dnevno a kod mene (druga kuca, 20kvm) 15-17kw dnevno, cale ima dva spoljna zida bez izolacije ali u kuci je u prizemlju, nema nekih toplotnih gubitaka zbog dobre stolarije i zato sto ima fetiš zapusavanja mesta gde furi, za razliku od mene gde furi malo 😀
 
Ima li neko ovu klimu, i kakva su iskustva? 😃
Recenzije na gigatronu kazu odlicna

I da, meni je u zadnje vreme na minusima bila malo bucnija spoljna jedinica za moj ukus, cale kaze da mu je super sve i da je pun pogodak za 24 kvadrata (ne 22, dve sobe po 12kvm).

Kad na daljinskom idem follow me i postavim daljinski da klima ne bije direktno u njega onda klima pogadja i odrzava temperaturu tacno u stepen, dok to nisam provalio bilo mi je podeseno 25 a u sobi je bilo 20-21, sad je podeseno 23, follow me funkcija na daljinskom i u sobi je 23.
 
Pozdrav svima, jedno pitanje za sve vas. Da li je neko merio temperaturu na izduvu prilikom grejanja sa kojom temperaturom pocinje da izduvava a koliko je maximum?
 
@spalebg To zavisi od modela klime i od temperature u prostoriji, spoljne temperature itd. Od prilike od 32°c do 55°c za Daikin FTXF35D. Ako klima niže modulira, niža će joj biti i temperatura izduva.
 
Nazad
Vrh Dno