Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Nije dobra cena. Mogo je "žut" i star. Ovi aparati su stvarno neuništivi, ali im treba jedan dobar servis. Kome ovo ne smeta, sve ostalo je po meni o.k.
Zato sam i rekao da je nemoguće znati u kakvom je stanju. Možda je servisiran, možda treba servis.
@salevs slobodno idi na automatik za tvoje potrebe. Naravno da je bolje ovo što je @nidza predložio ali to je za mali, jako mali procenat ljudi. Ja prvi nisam spreman da potrošim više od minut na spremanje kafe, posebno ujutro, a automatik ti pruža upravo to uz zadovoljavajući kvalitet kafe
 
Nisam neki espreso stručnjak samo mi je turska dosadila i nema mi nikakav ukus i jačinu kao čaj da pijem i pored dve pune kašike kafe. A sad neke pare da dajem na kvalitetne mašine baš i neću.

Onda moka pot, ili french press, ili v60 - mislim, ima toliko opcija za pravljenje sjajne kafe, pored dobre skupe espreso mašine. Na tebi je da li hoćeš da se bakćeš s time jer zahtevaju malo više ulaganja vremena i truda, ali manje novca nego espreso aparat :)
 
Moka pot je odličan savet. Kafa sa pijace, Crem de Gusti ili još bolje Qualita Oro.
 
Ja u poslednje vreme sve više pripremam na V60 nego na aparatu. Nije mi cimanje ni aparat ali mi V60 ipak više prija.
 
Onda moka pot, ili french press, ili v60 - mislim, ima toliko opcija za pravljenje sjajne kafe, pored dobre skupe espreso mašine. Na tebi je da li hoćeš da se bakćeš s time jer zahtevaju malo više ulaganja vremena i truda, ali manje novca nego espreso aparat :)
budzet za masinu mi je 100-110e ali kad vidim da stariju magnificu prodaju za 130e daj mani me. kad budem uzimao samo od proverenih likova koji se time bave i koji imaju dosta pozitivnih ocena.
ova ili recimo ova mi zapale za oko
 
Meni je bio budžet za mašinu 150€, pa sam na kraju kupio za 400€ :D
Da ima još i ovo, pa još i ovo... malo po malo, nakupi se :)
A i greota da štediš (previše) na mašini, kad izračunaš koliko šoljica će da ti napuni.
 
lepo je kad imaš i možeš ja sam za 400e rezervisao 10 noći u grčkoj, za to mi nije žao novaca ali za aparat za kafu ni u ludilu ne bi dao toliko pare, opet bez uvrede nismo svi isti niti sa istim primanjima. ja vozim punta koji me 5 puta odveo do te iste grčke i opet će, ne kažem da ne bi voleo superb da vozim ali jedno su zelje a drugo mogućnosti.
mogu ja i 500e da dam za mašinu ali mi to nije prioritet
 
Oko 160€ je ceo moj prvi setap bio, Viva + mlin + sitnice.

Novo sve.

Ne treba ti puno para za odličnu kafu, ali ti treba za promašene investicije.
 

salevs,​

Slažem se. Meni je jedan od faktora odlučivanja bilo da se dopadne ženi da bi mi dopustila da ga držim u kuhinji na vidljivom mestu, što je podiglo cenu :)
Pre toga sam koristio Dolce Gusto sa kapsulama. Kad je ispustio dušu, otvorio sam se i više nego što sam mislio. Za sada ne žalim, pošto ne znam da li više uživam da pripremam kafu ili da je pijem :)
 
mislio sam da ima ljubitelja kafe u ovoj temi iz vršca koji bi "bacio" oko na neki aparat,a prodavcima baš i ne verujem :D
 
budzet za masinu mi je 100-110e ali kad vidim da stariju magnificu prodaju za 130e daj mani me. kad budem uzimao samo od proverenih likova koji se time bave i koji imaju dosta pozitivnih ocena.
ova ili recimo ova mi zapale za oko
Uh, meni iskreno nijedna ne deluje dobro. Pogledaj espresso koji je napravila ova prva, to je buckuris. Ili je masina losa, ili se lose rukovalo njome, ali pokazna slika je bas losa.

Sto se druge tice, deluje mi malo bolja kafa, ali ovo takodje nije dobar espresso - vidis i sam da na vrhu nije krema, nego pena. Podseca me na nespresso.
 
Otvori se jos malo (50e), jer ces vrlo brzo zazaliti i baciti taj isti aparat ( kao sa linkova iznad) jer su matori ili ces dati jos toliko para na popravku. Imas proverenih prodavaca u NS koji imaju i servis i garanciju. Imam Juru F50 polovnu naravno placenu 150e servisirana vec 3 god i prezadovoljan. Nosim na servis jednom godisnje samo Rosa voda i ciscenje kad trazi i uzivancija. Imao DG pre nje to je nebo zemlja, ni ja nisam od onih sto ce u pola 6 da melje i drnda jer se probudim tek posle trece kafe a dotle sam prisutan samo :)
 
Koristim Gaggia automatski aparat vec godinu dana. Radi sve ok, espreso je dobar, ali nema sanse da pjenu za mlijeko napravim kao u kaficu. Pijem macchiato, uspijem da napravim sasvim solidan, pjena je gusta, ali nije ni priblizna kao kod profesionalnih aparata. Vjerovatno je do pjenilice, koja je siroka, plasticna kao kod vecine kucnih automatika. Gledao sam na youtube kako se pravi vrhunska pjena, ali meni to ne uspijeva.
Kupio sam i manju latijeru, ali nisam uspio bolju pjenu da izvucem.
Ima li ko savjet gdje grijesim ili je to maksimum od automatika sa plasticnom pjenilicom? :)
 
Ja sam sa moje vive skinuo plastični nastavak i mutim onim metalnim patrljkom u latijeri od 350 ml. Možeš da vežbaš tako što u 150 ml hladne vode sipaš kap-dve ferija za posuđe.
 
Koristim Gaggia automatski aparat vec godinu dana. Radi sve ok, espreso je dobar, ali nema sanse da pjenu za mlijeko napravim kao u kaficu. Pijem macchiato, uspijem da napravim sasvim solidan, pjena je gusta, ali nije ni priblizna kao kod profesionalnih aparata. Vjerovatno je do pjenilice, koja je siroka, plasticna kao kod vecine kucnih automatika. Gledao sam na youtube kako se pravi vrhunska pjena, ali meni to ne uspijeva.
Kupio sam i manju latijeru, ali nisam uspio bolju pjenu da izvucem.
Ima li ko savjet gdje grijesim ili je to maksimum od automatika sa plasticnom pjenilicom? :)
Uzmi milk froter nešto nalik ovome
Pravi ludilo penu od svakog mleka i lako se pere
Valjda kod nas bude i Lindi nešto slično za dal 3500 din
Ja sam ovaj kupio
Deal: Morfone Electric Milk Frother with 2 Whisks, 4 in 1, Easy to Clean, Automatic Shut-Off, Milk Frother for Cocoa (Black) https://amzn.eu/d/1lNI1Ks
 
Francuska presa isto je ok za pravljenje pene ali ubija u pojam kad dođe do čišćenja :D
 
Zašto? Ja je napunim vodom i šutnem u wc šolju. Par mrvica koje ostanu mogu i u lavabo.
 
Uzmi milk froter nešto nalik ovome
Pravi ludilo penu od svakog mleka i lako se pere
Valjda kod nas bude i Lindi nešto slično za dal 3500 din
Ja sam ovaj kupio
Deal: Morfone Electric Milk Frother with 2 Whisks, 4 in 1, Easy to Clean, Automatic Shut-Off, Milk Frother for Cocoa (Black) https://amzn.eu/d/1lNI1Ks
Niti jedan froter ti nece umutiti mleko poput dobrog espresso aparata.
Ako imate automatik skinite onu "lulu" i mutite bez nje jer ona konstantno dozira vazduh i mleko bude kao pena. Ti jeftiniji aparati imaju slab pritisak pare pa ce trebati vremena da udjete u fazon.
 
Zašto? Ja je napunim vodom i šutnem u wc šolju. Par mrvica koje ostanu mogu i u lavabo.

Eh, ja baš detaljno čistim, pošto u istoj presi pravim ponekad i čaj, pa ne bih da mešam ukuse :D Skidam od one mrežice sve delove pa dok se očisti, osuši itd.
 
Možda nam nisu isti aparati. Ovi naši se sasvim očiste pod mlazom vode. Ponekad ih šibnemo u sudomašinu.
 
Ja imam onu iz Ikee, uglavnom je koristim kada pravim cold brew - i upravo to, ne trudim se da je čistim detaljno, napunim vodu i munem u WC šolju, ostatak pod hladnu vodu u sudoperi i to je to.
 
Zanima me baš, postoji li kod nas neka mašina od 600-800 evra da valja, a da nije samo blagi apgrejd od recimo GCP? Kopam povremeno, ne nađem ništa adekvatno, i onda odustanem :D
 
Zanima me baš, postoji li kod nas neka mašina od 600-800 evra da valja, a da nije samo blagi apgrejd od recimo GCP? Kopam povremeno, ne nađem ništa adekvatno, i onda odustanem :D

Po mom misljenju, upgrade sa GCP (racunam da zelis manuelni aparat) bi bila neka masina sa e61 grupom. Ja sam se tako upgrade-ovao sa Lelit Anite na Quick Mill i zaista je prica drugacija, bolja je masina, bolji je kvalitet izrade, bolja je kafa na kraju krajeva. Bolji je steamer, stabilnija je temperatura, jos je ona imala i rotornu pumpu. Medjutim, moras imati u vidu da takve masine se dosta sporije pokrecu i treba im minumum 20-30 minuta da se zagreju, kako bi mogle da prave kafu. Temperatura vode u bojleru se zagreje za par minuta, ali samoj grupi treba vise vremena. To je meni uz svakodnevno koriscenje bio veliki minus, jer moram da razmisljam unapred kad ce mi se piti kafa. I onda kad napravim jednu kafu, smor mi je da gasim aparat, jer za sledecu opet moram da cekam pola sata, a sa druge strane mi je glupo da mi aparat radi nekoliko sati do sledeceg koriscenja. Tako da kad sve saberem i oduzmem, za kucnu varijantu ipak ne bih uzimao e61 i ostao bih na necemu sto se instant zagreje, a daje pristojnu kafu. Ja sam na kraju prodao taj aparat i kupio sam Flair Pro 2, sto mi najvise odgovara, jer napravim brzo kafu, a dobijem savrsenu aromu.

Uglavnom ako ides na polovne e61 masine, evo nasao sam na kupujem prodajem 4 koje su u tom rangu:




 
Ja bih uzeo Flair ali činjenica je da nije idealan za light roast kafe baš zbog toga što koliko god zagrevao elemente, ne može da dostigne temperature preko 95 stepeni potrebne za ekstrakciju light roasta.
 
Nazad
Vrh Dno