Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
E kupih na kraju RM650

Samo da se zahvalim da mi neće raditi kako treba verovatno... Jedan pcie kabl na 2 izlaza za gpu... Samo da mi je znati jel nije moglo dva kabla lepo da daju...

A i ja ne gledam da ne daju dva kabla... Važno da su dali dva za cpu koji će mi djavo.
 
E kupih na kraju RM650

Samo da se zahvalim da mi neće raditi kako treba verovatno... Jedan pcie kabl na 2 izlaza za gpu... Samo da mi je znati jel nije moglo dva kabla lepo da daju...

A i ja ne gledam da ne daju dva kabla... Važno da su dali dva za cpu koji će mi djavo.
Radiće bez problema.
Na kraju krajeva imaš valjda 4pcie konektora,dva kabla sa po dva konektora,pa koristi kako ti paše.
 
@Djilkosh_Ns svuda ima corsair kablovi. Treba da si type 4. Imas u iponu dodatne kablove.
 
Samo da se zahvalim da mi neće raditi kako treba verovatno... Jedan pcie kabl na 2 izlaza za gpu... Samo da mi je znati jel nije moglo dva kabla lepo da daju...
Zasto da daju dva kabla ?
na toj 6800 non xt ne bi trebalo da bude problema, ne trosi ona mnogo. to je uglavnom problem na 6800xt i jacim karticama
To je problem kod nekih drugih firmi, nikad kod Corsair-a xD

Jedan kabl odradjuje i 300W 6800XT bez problema (kad je Corsair u pitanju), taj PCIe izlaz na napajanju i kabl imaju jednu vise zicu za fazu od konkurencije.
 
Poslednja izmena:
Radiće bez problema.
Na kraju krajeva imaš valjda 4pcie konektora,dva kabla sa po dva konektora,pa koristi kako ti paše.
Pa ja koliko znam ne sme da se bocka cpu konektor 8 pin u gpu 8 pin ili se nešto promenilo :)
 
Poslednja izmena:
Pogledajte prilog 424336Pogledajte prilog 424337Pogledajte prilog 424338
Imaš 4 8pinca za gpu i dva eps konektora za cpu.Različiti kablovi,naravno da se ne koristi
za gpu kabl koji je za cpu.
Ne moze, nema nije isto napajanje u pitanju, gledas staro koje je van proizvodnje, novo ima samo jedan kabl.

Bas me cudi da Corsair RM650 nema dva kabla za gpu (PCIe). Pa ovo moje Coolermaster Mwe Gold V2 650 ima, a Corsair bi trebalo da je visa klasa.
Zasto da ima, kad je nepotrebno ? nego sta nego da je visa klasa, ovo je upravo dokaz koliko je visa klasa, da je niza imalo bi vise kablova, ...
 
Gle stvarno..
Što su to uradili?
Glupost...
Odavno ne videh normalan psu od 650w sa 2 8pinca.
Sve samo ne glupost, zasto bi bilo glupost. Uradili su jer im se smucilo da dzabe stavljaju kablove na 550W/650W napajanja, da podizu sebi trosak, samo zato sto neobavesteni ljudi pogresno shvataju zasto je to tako, kad ionako nema potrebe.

Sta ce ti 3, ili 4x 8 pin izlaza na napajanja od 650W i ispod, nije realno stavljati graficke >~400-450W na njih.
Pa ja koliko znam ne sme da se bocka cpu konektor 8 pin u gpu 8 pin ili se nešto promenilo :)
Da samo jedan kabl stavljaju je dokaz koliko je Corsair samouveren, da su iznad svih ostalih po ovom pitanju, Nisu ludi da sebi naprave problem sa RMA i reklamacijama. Corsair i jonnyGURU stoji iza toga da mozes da teras bez problema i 400W overclock-ovanu graficku sa jednim kablom njihovim.

I druge branse firme (Kao i nezavisni testeri), su dokazale da nema reklamacija, nema problema, svaka reklamacija koja dodje zbog kablova/konektora je nerazumevanje i neznanje, i napajanje je besprekorno, i samo ga okrenu i prodaju opet kao B proizvod. (naravno prvo pokusaju da vrate osobi koja je pokrenula reklamaciju xD)

Nema kvarova, nema topljenja, nema gorenja, van uobicajnih brojki za reklamacije
 
Poslednja izmena:
Stvarno nema, valjda je tako kao sto kazes.
sshot-2024-01-18-[1].jpg
Nekad su bile dve pow.grane pa za svaku po jedan, sad valjda ne mora ako je jedna grana.?

Jel to znaci da je ovo moje napajanje sad skuplje.??:D;)
 
Sve samo ne glupost, zasto bi bilo glupost. Uradili su jer im se smucilo da dzabe stavljaju kablove na 550W/650W napajanja, samo zato sto neobavesteni ljudi pogresno shvataju zasto je to tako, kad ionako nema potrebe.

Sta ce ti 3, ili 4x 8 pin izlaza na napajanja od 650W i ispod, nije realno stavljati graficke >450W na njih
Zasto je glupost? Zato sto na napajanju imaju 4 konektora za CPU/PCIe . Jedan kabl manje jeftinije napajanje,,,
Ovo je isto jedno od retkih 80+Gold full modularnih napajanje koje ima samo 7 god garancije
 
Zasto je glupost? Zato sto na napajanju imaju 4 konektora za CPU/PCIe . Jedan kabl manje jeftinije napajanje,,,
Ko ce da stavi 600W graficku na napajanje od 650W, ?

4 konektora su kad hoces da stavis neku stariju graficku sa 3x8 pin konektora, i + da ubodes 2xEPS12V za procesor zato sto teras >350W procesor, zato ima jos jedno, da pokrije edge case slucajeve.

Takodje jos jedan razlog zasto je Corsair to ostavio je za nove RGB tehnologije od 100/150/200W, gde ce se mozda koristiti PCie izlaz za ventilatore i za RGB.

Nema gluposti, niti je glupost, to sto druge firme skrtare na konektorima i kablovima i terminalima, to je njihov problem nije Corsair-ov. Corsair je bio i vise nego fer do sad, sto nije ukazivao na to, ali dosta je dosta. Jednom mora da se presece i prestane kociti napredak.

I naravno Corsair nije hteo da se bakce sa netacnim reklamacijama, u prelaznom periodu dok se ljudi ne naviknu, ali su razradali sistem prodavanja refurbishovanih, popravljenih, prepakovanih, prelepljenih napajanja, i osilili se da prelome i da krenu da menjaju misljenje mase
 
Poslednja izmena:
Neznam,ovako mi deluje ograničeno,ćosavo..ko da ce uglavnom raditi max 400-500w.
Jedino neki cpu oc 250+w i koja je karta najveći portošač sa 2 x8 ?1080ti/2080ti..250w?
Ima li neki veći..?
Kako da izvučem 650w?
Možda i može,ali to su retki slučajevi..Mora sa ubodeš kombinaciju.
Pre bih rekao da su ukrali nego što nema veze...ajd objasni,mozda ne razumem
 
Neznam,ovako mi deluje ograničeno,ćosavo..
Navici ces se xD, kao i svi ostali potrebno je vreme da se stare navike isprave. Cela industrija je do sad bila ogranicena, cosava i gurala je korisnicima pacovsko gnezdo od kablova bespotrebno. ovo je prvi korak da se ispravi to
Pre bih rekao da su ukrali nego što nema veze...ajd objasni,mozda ne razumem
Corsair podrska je decenijama imala direktivu, da te savetuje da teras samo jedan kabl, i dok su pakovali vise kablova. Sklonili su sad jer su se poklopile zvezde od puno faktora da mogu konacno, da krenu na dugacak put da promene javno misljenje*

1 kabl = 342W na 50c stepeni, isto ko EPS12V za procesor. + 75W od PCIe slot-a. To je to. To je srz, to je ono sto Corsair garantuje.

Kako moze za EPS da budu ok, kako moze niko da se ne zali za EPS 12V za procesor, zasto je svima logicno da on moze da ispostavi toliko struje a da Corsair-ov 8-pinski ne moze ?

Oba su 8-pinska, oba imaju isto zica, sve je isto, nije fizicki problem, nikad bio, nego marketinski/propagadne prirode
 
Poslednja izmena:
Ko ce da stavi 600W graficku na napajanje od 650W?
Foolproofing.

Proizvođač ne zna šta će ko da radi sa napajanjem i šta će da zakači na njega. Misliš da ima malo ljudi koji bi povezali 4090/7900XTX na 650W, heh?
Koliko si puta samo ovde viđao ljude sa kung-fu krševima od nominalnih 500-600W koji se raspituju za jake grafike...

Zato se oni osiguraju i prave 2 izlaza sa 2 kabla da pokriju eventualije pa šta bude.

Takođe, ljudi neće ni da gledaju nešto ako ne ispunjava neki arbitrarni uslov poput 2x 8-pin kabla, bez obzira da li im je zaista potrebno, osećaju se zakinuto, da su dobili manje za svoje pare...psihički faktor.
 
Poslednja izmena:
Nije mi to problem,jedan kabl jedan.
Problem mi kako da izvučem 650w na 12v grani u realnom scenariju kod današnjih računara.
Kažem,jako teško.
A izvini, nisam te lepo razumeo, dzabe sam pisao dodatno objasnjenje, da bas upravo tako. Jedino sto jeste sto su zakinuli zbog inflacije je sto moras da kupis dodatan kabl za 7900XTX overclock-ovanu recimo. Al opet to je toliko mali broj populacije, da su izracunali da im je ok da dobiju te pogresne reklamacije.
Takođe, ljudi neće ni da gledaju nešto ako ne ispunjava neki arbitrarni uslov poput 2x 8-pin kabla, bez obzira da li im je zaista potrebno, osećaju se zakinuto, da su dobili manje za svoje pare...psihički faktor.
Pa to Corsair je krenuo da okrene psihicki faktor naglavacke, oni igraju na duge staze. Za pocetak ga ignorisu

Ovo je foolproof-ovano onoliko koliko Corsair smatra da moze da popije gubitke od pogresnih reklamacija. JonnyGURU je dugotrajno istestirao i 600W otkljucanu 4090 na ovom napajanju, on je sa svoje strane kao inzenjer zadovoljan, da je obezbedio Corsair-u da nema problem sa "stvarnim" reklamacijama (od kablova i konketora*). Druge stvari, su druga prica xD
 
Poslednja izmena:
Unutra nije isto napajanje, nema istu garanciju, a prodaje se pod istom oznakom? I ima problema sa coil whine?
Yup, bas htedoh, da napisem @Djilkosh_Ns da se javi kad ga namesti, da li cuje nesto, da li ce mu smetati buka neka.

Nije klasican Coil Whine, ali da, nije ispravljeno

Samo, @laca12 nemoj da koristis ostatak napajanja kao municiju protiv kablova/konektora, kablovi/konektori su bulletproof xD

Unutra je RMe, samo su otfikarili slovo e

Nosicete me i ti i Corsair i Dzoni ako mi se pocne gasiti komp :D
Neces imati nikakav problem sa strane kablova/konektora, to je 100%. Ostalo je druga prica xD, da li ces imati problem sa bukom, koliko ce ti dugo trajati, itd, ... te stvari su sve pod znakom pitanja. U osnovi je veoma budzetsko napajanje nazalost.
 
Poslednja izmena:
Jel to znaci da je ovo moje napajanje sad skuplje.??:D;)
Yup, mala tajna velikih majstora, skoro sva, ako ne i sva napajanja napravljena posle pocetka korone su lestvicu ispod po kvalitetu elektro-mehanickih komponenti, slicno kao Celik pre nuklearnog testiranja sto je na boljem glasu :p
Nekad su bile dve pow.grane pa za svaku po jedan, sad valjda ne mora ako je jedna grana.?
Da, ne mora vise, sve jedna grana tera
 
@Dogzilla

Sta god rekao, napisao i kako god velicao Corsair, ovo je pilicarski potez, isto kao sto je pilicarski potez Apple-a kad su izbacili punjac i kabl pod marketingom ocuvanja zivotne sredine.
Dakle, koliko god bio fanboy, zaposleni ili sta vec, ovakav potez za 99% korisnika ne moze imati opravdanje.
 
Sta god rekao, napisao i kako god velicao Corsair,
Pogresno si me shvatio, Kad se jonnyGURU penzionise, i njegov rad prestane da se prodaje na trzistu, najverovatnije cemo svi bezati sto dalje od Corsair-a xD. Ja na svakom koraku savetujem ljude da beze od Corsair memorije glavom bez obzira na primer* Do tad, steta je ne iskoristiti i ne kupovati napajanja njihova
ovakav potez za 99% korisnika ne moze imati opravdanje.
Na kraju dana neko je br.1, sta da se radi, ko sto rekoh, nema potrebe koristiti odluke marketing i manadzer odeljenja kao municiju protiv bullet-proof kablova i konektora. Uskoro dolazi RMx (2024), i ako bude 550/650W modela slicna ce prica biti sa kablovima najverovatnije. Be quiet! isto poceo da zakida kablovima u najnovijim serijama (nije slucajno sto je glavna faca iza Be Quiet! napajanja drug od jonnyGURU-a).

Dzabe sav moral na ovom svetu, cela diskusija ova je pocela od saveta za kabl i najvise smisla ima da se zavrsi na savetu za kabl, za @Djilkosh_Ns . I to samo u ovom trenutku. samo dok ima ovo napajanja i dok planira da ga koristi. Sve ostalo je lisce u vetru.
 
Poslednja izmena:
Nije mi to problem,jedan kabl jedan.
Problem mi kako da izvučem 650w na 12v grani u realnom scenariju kod današnjih računara.
Kažem,jako teško.
Jedino neku auto sijalicu da dodaš pride u kućište... 😃
 
Nazad
Vrh Dno