Šta je novo?

Diskusija o cenama kripto valuta (2024)

To je scenario na koji bi se i ja kladio, uostalom mislim da svi to ocekuju.
Crveni februar i mart pa zelenilo tokom leta.

Bar jos jedan trzaj, makar na 45k neka bude do februara, da se oslobodim nekih sell ordera.
 
Zasto su prodali sad kad ce posle halvinga BTC na 150k?
Iz istog razloga kao što ti plaćaš račune ovog meseca a dobićeš platu i sledećeg. Nemaju neograničenu likvidnost, holdovali su par godina i sada rade de-risk jer nemaju kristalnu kuglu da znaju tačan datum kada će BTC da bude 50 ili 150k. BTW, najverovatnije ide OTC za ETF fondove. Da ne ide tamo, njihova prodaja bi svukla cenu dosta jače.
 
Meni deluje da btc.d ima prostora za pad jos 10-20%, cim se ova korekcija zavrsi i btc stabilizuje. Posto se na twitteru vec "zove" 28-32k i slicno, ne ocekujem ispod 36k, a nakon konsolidacije i pocetka oporavka solidan alt run.
 
1000001200.png
Vidimo da je juce 3200 btc bio neto odliv iz etf-ova sto bi objasnilo pad cene. Iz GBTC se agresivno izlazi i prelazi u ostale ili u kes. Kada se ovo uravnotezi imacemo prilicno dobru distribuciju i osnovu za dalji rast. Razlozi su uzimanje profita i visok fee koji ima Grayscale. Verovatno ce se ova redistribucija nastaviti u narednih mesec dana, mozda i malo duze. Da li ce doci do pada cene zavisi od toga da li ce ostali etf-ovi apsorbovati odliv iz gbtc.
U svakom slucaju na btc nas verovatno ceka boring PA u narednom periodu, u najboljem slucaju sideways.

*izvor tabele: bitmex research twitter
 
Koliko ja razumem ETF su uništili potencijal BTC... U najgorem periodu sam rešio da ulažem...
 
Koliko ja razumem ETF su uništili potencijal BTC... U najgorem periodu sam rešio da ulažem...
Zašto to misliš, tj kako si došao do tog zaključka?

Naprotiv. ETF je učvrstio poziciju BTC-a kao digitalnog zlata i oko 2030 (za 8 do 10 godina verovatnije) će najverovatnije pokušati i verovatno uspeti da zameni zlato po ukupnoj vrednosti.

BTW, narednih nekoliko meseci su verovatno poslednji trenuci da običan čovek može da ostavi malo BTC-a sa strane, što za stare dane što za naslednike.

Za 7-8 godina ćemo razgovarati u satošijima. Ceo BTC i više će ostati za velike bogataše samo.
 
BTW, narednih nekoliko meseci su verovatno poslednji trenuci da običan čovek može da ostavi malo BTC-a sa strane, što za stare dane što za naslednike.
Da mi je evro svaki put kad sam pocitao ovakvu recenicu :)
 
Počevši od utorka svakog radnog dana (za danas u trenutku kad ovo pišem još uvek nisu pritisli dugme) je Grayscale prodavao preko 10.000 BTC-a.
Namerno ne prodaju dnevno više jer ostave 24h za "dead cat bounce" pa onda sutradan po malčice oporavljenoj ceni ponovo okinu istu tranšu.
Sad pitanje je dokle će to (bear market) trajati?
Ovog trenutka na lageru imaju još 580.000 BTC-a pa vi računajte...
 
Etf je omogucio barem jos jedan bull run u kome ce se institucije nadmetati da uvuku jedna drugu u igru. Jer ako bi btc sa 40k dosao "samo" na 60k do kraja godine to je profit od 50% sto je nezamisliv profit na drugim asetima.
Počevši od utorka svakog radnog dana (za danas u trenutku kad ovo pišem još uvek nisu pritisli dugme) je Grayscale prodavao preko 10.000 BTC-a.
Namerno ne prodaju dnevno više jer ostave 24h za "dead cat bounce" pa onda sutradan po malčice oporavljenoj ceni ponovo okinu istu tranšu.
Sad pitanje je dokle će to (bear market) trajati?
Ovog trenutka na lageru imaju još 580.000 BTC-a pa vi računajte...
Gbtc shares su prodavane i sa 40% diskonta kada je btc bio na 16k. Vrednost im je porasla 4x od tada. Logicno da ce neke institucije izvlaciti profit sada.
Medjutim, iako je grayscale prodao 50.5k btc za 5 dana, ostali etfovi su kupili 77.3k btc.
Ako se ovako nastavi ne bi trebalo biti veceg dumpa, a posle polako na gore.
 
Ne postoji ni neogranicena likvidnost za otc trgovinu.

Grayscale je danas poslao jos 13k btc na Coinbase koji ce se prodati u toku dana. Videcemo rezultat na kraju dana, mada sam vise zainteresovan da vidim kakvo ce biti stanje za mesec dana.

Ovo ce potrajati, razocarani su samo oni sto su ocekivaki ath cim krene etf.
 
Ne razumem se u ekonomiju, posebno ne u te ugovore... Ali ETF fondovi su počeli da kontrolišu cenu BTC u velikoj meri... I rade upravo to, kupili su po nekoj ceni i sad vraćaju malo po malo BTC u mrežu i cena pada... onda puste da ide talas padanja... pa opet ubace... i tako iniciraju pad... čini mi se da imaju snage da spuste BTC jako nisko tim potezima...

Pitanje je da li će uopšte ponovo kupovati BTC... Jer su ga već jednom kupili i na padu zaradili... ne znam, ali, ko bude čekao halving neće se ovajditi... Ili će berza da pukne pre toga ili par meseci posle halvinga...
 
Mojne brineš, kad se ispuca GBTC ide opet bull-run. :)
E sad da ćemo maaalo popričekati jeste, ali ko je izašao na preko 45k će se ovajditi ponovnim ulaskom na nižim cenama.
 
Taj sam. 😀 Cekam ulaz ispod 40k. Neko je napisao da je BTC ispod 40k "wet dream" ali tu smo. BTC sam prodao na 44k i nesto malo se zezao sa kupovinom/prodajom izmedju 41 i 45k i cekam ulaz ispod 40k. Orderi postavljeni na 37k i nize. Ako prodju to se sklanja sa menjacnica i cekaju se bolje cene za prodaju. Orderi postavljeni za DCR, ARK i ETC. DCR i ARK zbog cestih pump&dump akcija a ETC da se nadje. Sa STRAX-om do daljeg nema trejda jer cekam neki pump i nadam se da ce ga biti do swap-a. Bar jedan da se otarasim onoga sto sam kupio na 1 dolar. Imao sam priliku da ga prodam na 1.15+ ali cekao sam jos veci pump ( greed 😀 ) ali nije dosao tako da sada samo mogu da cekam.
 
Cekaj, imam neke nejasnoce oko ETF-a.
Ako se BTC za ETF klijente kupuje preko OTC-a, sta mi imamo od toga, odnosno na koji nacin to moze da uveca cenu BTC-a?

Nikako, zar ne? A sa druge strane ako kroz par meseci cena dodje recimo do 60k, da li taj BTC koji su kupili preko OTC-a isto tako i prodaju ili ce market da trpi sell pritisak?
 
BTC koji ETF-ovi kupuju na OTC tržištu ne utiču na cenu jer ništa nije javno i poznato u vezi cene (Po zakonu mora količina akcija dostupnih za prodaju klijentima da bude 100% pokrivena BTCom koji ETF firme stvarno poseduju, tu nema mogućnosti za ništa poput fractional reserve itd. sranja).
Akcije ETF-a koje npr. ti kupiš od njih utiču na cenu i tu se ustvari očekuje priliv svežeg institucionalnog tj. "by the book" kapitala koji se do sad ustručavao da direktno kupi BTC zbog svog tzv. "shady ala G.Gensler" imidža.
Tek kad i ako neka od ETF firmi propadne (a i to je realno za npr. par godina jer ne bude npr. dovoljno konkuretna) market će trpeti ponovo sell pritisak mada ne verujem da će biti jednako jak kao sada jer ne verujem da će iko poput Grayscal-e uspeti da akumulira više od pola miliona BTC-a imajući u vidu ukupno raspoloživih 21m.
 
Akcije ETF-a koje npr. ti kupiš od njih utiču na cenu.

Zar oni meni kroz ETF ne prodaju BTC koji su kupili preko OTC-a? Kako onda to utice na cenu?

Dakle, kupili su 1 BTC preko OTC-a za recimo 30k $, meni prodaju za 40k $ papir na kome pise 1 BTC i koji je pokriven tim stvarnim 1 BTC-om.

U tom slucaju ni taj BTC kupljen preko OTC-a, ni ovaj koji su prodali meni ne utice na cenu.
 
Ne postoji ni neogranicena likvidnost za otc trgovinu.

Grayscale je danas poslao jos 13k btc na Coinbase koji ce se prodati u toku dana. Videcemo rezultat na kraju dana, mada sam vise zainteresovan da vidim kakvo ce biti stanje za mesec dana.

Ovo ce potrajati, razocarani su samo oni sto su ocekivaki ath cim krene etf.
Razočarani su samo oni koji nisu "stay humble and stack sats". Ja sam danas "humbly stackovao" na $40.800. ⚡ Prosečna cena mojih kupovina od kraja 2019. je $18.500 tako da opuštencija.
 
Cena ETF mora da prati cenu aseta (BTC) i mora biti pokrivena 100% tim asetom.
Koliko ce BTC fond drzati zavisi od traznje.
Investitori ne kupuju BTC direktno vec kupuju udeo u fondu i kad hoce da prodaju oni prodaju taj svoj udeo.
ETF kupuje BTC ako je traznja veca od ponude tj. veci je priliv novca nego odliv, a u suprotnom prodaje BTC kako bi napravili balans izmedju kolaterala i izdatih akcija.
Kupuju OTC jer je obicno OTC jeftinije. E sad ako se desi da je prevelika traznja i da ne mogu da kupe sa diskontom ili cak po trzisnoj ceni OTC, onda cena mora ici gore. Market mejkeri to lagano resavaju.
U svakom slucaju ETFs su kupili oko 80k btc za 5 dan, sto znaci da su investitori u ETF indirektno kupili 80k btc po ceni preko 40k.
 
Zar oni meni kroz ETF ne prodaju BTC koji su kupili preko OTC-a? Kako onda to utice na cenu?

Dakle, kupili su 1 BTC preko OTC-a za recimo 30k $, meni prodaju za 40k $ papir na kome pise 1 BTC i koji je pokriven tim stvarnim 1 BTC-om.

U tom slucaju ni taj BTC kupljen preko OTC-a, ni ovaj koji su prodali meni ne utice na cenu.
Naravno da utiče jer taj koji ga je prodao OTC je rešio da ga proda, i da ga nije prodao OTC, prodao bi ga na drugi način. Svaka kupovina i prodaja ograničenog asset-a utiče na cenu, sve do jedne. Samo što neke utiču više i brže a neke sporije.
 
ETF je samo prepuštanje novčanika brokeru... takozvani broker čuva novčanik, a ovi glavonje imaju papir i ugovor da je njihovo... nemaju kad i ne znaju oni da se zezaju s tim...
 
@dzigi12

Strax 0.89.... Najvise ga pratis i promovises 😊 Polovinom sam usdt jer ocekujem testiranje 38k.

Sta mislis o ukasku u strax po ovoj ceni? Mali procenat mog slobodnig usdt-a
 
@dzigi12

Strax 0.89.... Najvise ga pratis i promovises 😊 Polovinom sam usdt jer ocekujem testiranje 38k.

Sta mislis o ukasku u strax po ovoj ceni? Mali procenat mog slobodnig usdt-a
Pratim da, promovisem ne. 😀 Plus imam MN-ove pa i moram da ga pratim. Obican shitcoin na kom se lako moze zaraditi ako ste malo strpljivi.

Strax je blejao tu na oko 1.02-1.05 pa su developeri objavili da se odlaze swap za skoro 2 meseca ( novi datum je 20.03 ) pa je odmah usledio dump jer su svi cekali taj 31.01 koji je bio inicijalno odredjen za to. To je i mene uhvatilo nespremnog jer sam ja usao na oko dolar u proseku tako da sam sada silom prilika u Strax-u i ne mogu da trgujem sa njim. Trenutno je 0.83 tako da je to jos bolji ulaz od onoga kada si mi postavio pitanje. Pad se zaustavio i sada haverujemo na oko 0.85 i cekamo da se nesto desi. Ako BTC krene na dole verujem da ce i Strax, mada mi sada vise odgovara da krene na gore zbog Strax-a a BTC mogu da kupim i po ovoj ceni. Svakako je ovo ok ulaz za Strax ako bi planirao neki stejk ili nesto a sto se same trgovine tice nisam pametan jer je ovaj delay napravio sranje i tu smo gde smo. Ocekujem pump zbog swap-a ali pitanje je kada jer je poprilicno daleko.

Vidim da je ovo 7 dan za redom da je crven sto se nije desilo poprilicno dugo tako da bih ocekivao neku zelenu svecu u skorije vreme ali do koje cifre pitanje je. Obzirom na situaciju prodao bih deo za trejd na 1.15+
 
Poslednja izmena:
Btc ocekuju u korekciji, do koliko će ona ići po meni zavisiće od altova. Altovi su ipak deo kripto sistema i pookretači interesovanja.
 
BTC ce svakako povuci i altove za sobom, ako krene na dole. Meni to svakako odgovara, jer su mi orderi za altove postavljeni 15-20% nize u odnosu na sadasnje cene. BTC kupujem od 37k do nekih 30k. Najvise bi mi odgovarao neki wick i da zavrsim sa tim. Steta samo za onaj Strax ali ko je mogao ocekivati delay. Imao sam ordere na 0.81 i 0.91 ali sam kupio na dolar da bih uhvatio neki pump do 1.20 i bili smo blizu ( 1.187 ) ali krastavac. Ne moze uvek da ide sve po planu.
 
Prikljucio sam se i ja STRAX-u, radio sam DCA na dole, sad kad je BTC na granici na 40k sam pauzirao da vidim kuda ce. Ako krene BTC ispod 40k sledeci order za STRAX bih pecao oko ~0.63 .

1705962032899.png

1705962013773.png
 
I meni je order na 0.67...bojim se jedino da ne kampujem u njemu 😂

Salu na stranu, chart mu je fantastican za swing trade. Hvala Dzigiju 😁
 
Nazad
Vrh Dno