Šta je novo?

MITSUBISHI Heavy Industries klime

Ništa ja tebe nisam razumeo sad - porediš Vivax u 100m2 i LN (ili tako neki premium) u 60m2, obe su kuće, ali izolacija različita... i šta si zaključio?
Kao da porediš Yaris na 70kmph magistrali ili Tesla na 130kmph autoputu i manje potršio Yaris za pređenih 700km? Niđe veze.

Jedino poređenje koje iole ima smisla je da su slični uslovi ako već nisu identični tipa radila jedna klima, pa zamenjena drugom pa poredimo kako su radile u istom prostoru.
Sve ostalo su babe i žabe... ne kažem da daješ prednost Vivaxu od 400e kad si već dao 6x više na drugu klimu, ali ti je post blago... nedefinisan :LOL:
 
Ali kako da vidimo kako radi???? To je gotovo nemoguce. Haj danas da usporedimo klimu 2630€ i klimu od nepunih 400€
Klima od 400€ radi u 100m2 ( ima jos jedna kad zahladni koja sad nije upaljena ) i moja 2630€ u 60m2. Kuca u jednom i drugom slucaju, ova od 100m2 top izolovana moja vikednica 60m2 krov nije idealan ali donji sprat totalno renoviran, gore ima jedna spavaca.
Ajmo sad na cinjenice.
Prve 4 slike su od viwax, znaci 100m2 kuca. Isti dan da napomenem.
Ja cu samo jednu sliku postaviti, slika ce reci sve. 5 slika koja se i vizuelno razlikuje u 60m2 i vise i nego dupla potrosnja....
Videces kako radi....ne kad udari minus,nego kada vreme bude oko 0 i magla ,tu se klima pokaze sta je i kako je,kad je najteze.
 
Videces kako radi....ne kad udari minus,nego kada vreme bude oko 0 i magla ,tu se klima pokaze sta je i kako je,kad je najteze.
Potpuno sam toga svjestan, pogotovo zbog iskustva na svojoj kozi. Ja sam pokazao samo jedan primjer kako prikazani parametri mogu pogresan dojam da ostave. @mickeyrs nema tu zakljucka ni poredjena jer svaki prostor i mjesto gdje se nalazi je prica za sebe.
 
Sta kaze racun 2x 3m neizolovanih cevi od unutrasnje do spoljasne jedinice disipiraju oko 150W ako je temp unutar cevi 50C na spoljnoj temp 0C
 
Na koji način podešavate inverter za grejanje. Fan na auto ili zadajete neku jačinu?
 
Jel testirao neko aplikaciju za Mitsubishi Heavy, da li pokazuje tačno koliko je kw potrošio (electricity bill)?
 

Prilozi

  • viber_slika_2023-10-17_15-55-50-536.jpg
    viber_slika_2023-10-17_15-55-50-536.jpg
    76.6 KB · Pregleda: 36
Mogao bi neki moderator da promeni ime teme u Mitsubishi Heavy/Electric klime, jer smo pricali o oba brenda ovde, a nema dovoljno sadrzaja da bi postojale 2 teme bez razloga.
 
Meni deluje da je OK iz ugla klime, Shelly na koji je priključena kaže nekih 10tak% više u proseku, mada nije nešto previše reprezentativan uzorak, ako uzmemo da nikad nije efikasnost 100%, to je tu negde, samo je baš onako... baš štur podatak koji prikazuje, ukupna potrošnja po mesecima u delu gde je grafikon i ukupna za trenutni mesec na tom glavnom prozoru gde je podešavaš i toliko. :LOL: Ali može da bude od koristi ko nema merač zakačen, samo imati u vidu koeficijent iskorišćenja el.energije.

Podaci po mesecima su inače sledeći:

36,65 Shelly, 33,8 app avgust (dobro, ovde je par dana hladila dok nisam instalirao app, tako da tu jeste malo veće odstupanje)
16,55 Shelly, 14,2 app septembar
30,39 Shelly, 28,8 app oktobar do danas

Kod mene krenulo grejanje, a i opet nešto petljam po stanu s gipsom i gletom, pa klima odmara ovih dana dok se to ne završi zbog prašine...
 

Prilozi

  • 0-02-05-7b3ba05f1dbf91bb77fa99498ccb5ced2fb58006499dd6c06bd714d3c0b79f5e_af118f7ce0a982db.jpg
    0-02-05-7b3ba05f1dbf91bb77fa99498ccb5ced2fb58006499dd6c06bd714d3c0b79f5e_af118f7ce0a982db.jpg
    83.2 KB · Pregleda: 20
  • 0-02-05-97d88b9d840215266c07f67d3ebf63816f085f4358e6f488d19206b1d1aee81a_3485df7426a995d5.jpg
    0-02-05-97d88b9d840215266c07f67d3ebf63816f085f4358e6f488d19206b1d1aee81a_3485df7426a995d5.jpg
    66.7 KB · Pregleda: 34
Poslednja izmena:
Meni deluje da je OK iz ugla klime, Shelly na koji je priključena kaže nekih 10tak% više u proseku, mada nije nešto previše reprezentativan uzorak, ako uzmemo da nikad nije efikasnost 100%,
Hvala na odgovoru. Ajde molim te proprati ako možeš pa javi na kraju meseca. Pozdrav
 
Okačiću bilo kad, i tako je taj Shelly u utičnici gde je samo klima tako da je za bilo koji period potrošnja samo od klime prikazana, jedino je prvih nekoliko dana samo Shelly beležio dok nisam instalirao aplikaciju.
Poenta je da možeš da uzmeš kao relativno tačno ono što app kaže i uvećaš za 10-15% da dobiješ tačnu potrošnju.
 
Jel pokrećete nekad operacije SELF CLEAN i ALLERGEN CLEAR? Posle kog vremenskog perioda to radite?
 
Serviser koji mi je ugrađivao inverter mi je rekao jednom mesečno. Međutim reko juče da uključim self clean i nista se ne dešava. Neće da ga pokrene.
 
Možda je self clean program vezan za režim hlađenja
 
Pa self clean je na hladjenju da radi ventilator jos 2 sata da bi osusio izmenjivac, zasto bi to radilo tokom grejanja?
 
Pa self clean je na hladjenju da radi ventilator jos 2 sata da bi osusio izmenjivac, zasto bi to radilo tokom grejanja?
Da to nije onaj fazon sto tipa koju minutu zamrzne izmjenjivac na max, i onda upali grijanje na max par minuta bez puhanja. Hitachi to zove Frost Wash.

U biti defrost programiran da kao ocisti unutrasnju jedinicu
 
Ako je u pitanju taj program, onda se on aktivira kada se da komanda za gašenje klime. Naravno pre toga se u bilo kom momentu uključi opcija čišćenja.
 
Da to nije onaj fazon sto tipa koju minutu zamrzne izmjenjivac na max, i onda upali grijanje na max par minuta bez puhanja. Hitachi to zove Frost Wash.

U biti defrost programiran da kao ocisti unutrasnju jedinicu
Ma jok, sve te self clean opciju se u stvari nesto poput X-fan na Gree i slicno, a te ozbiljnije dezinfekcije imaju druga imena, obicno neke sterilizacije, ko ih ima.
Mitsubishi(oba) ne znam da ima.
Zato i kazem ja, nisu sve Japanci izmislili, ne valja ni Kineze potcenjivati, ne sede oni skrstenih ruku :)
 
Ma jok, sve te self clean opciju se u stvari nesto poput X-fan na Gree i slicno, a te ozbiljnije dezinfekcije imaju druga imena, obicno neke sterilizacije, ko ih ima.
Mitsubishi(oba) ne znam da ima.
Zato i kazem ja, nisu sve Japanci izmislili, ne valja ni Kineze potcenjivati, ne sede oni skrstenih ruku :)
Ima midea self clean, zaledi izmenjivac pa otopi, traje oko 40 min
 
Šta bre traje 40 minuta?
 
Ima midea self clean, zaledi izmenjivac pa otopi, traje oko 40 min
Evo sa Midea-e:
Self-cleaning mode.automatically (after a one-time activation from the remote control), each time the air conditioner is turned off (at the same time, the blinds on the indoor unit are closed, but the fan continues to work for another 10 ~ 20 minutes, ventilating and drying the heat exchanger).

Kazem, to je u sustini susenje izmenjivaca nakon hladjenja, a sterilizacije su drugo.
Kod Haier Flexis Plus, na 56c zagreje izmenjivac i tako drzi 30 minuta da bi ubio bakterije, pored standardne ultra ljubicaste sterilizacije.
Neki zalede na neki period izmenjivac i onda odlede, sve u cilju sterilizacije i te opcije se drugacije zovu.
 
To je na Galanzu trajalo 5 minuta. Pobeli izmenjivač i onda ga ispere i osuši.
40 minuta je preterano dugo.
 
Kompletno ciscenje, unutrasnji izmenjivac ceo bude od inja i posle dok sve otopi i osusi traje
Koju klimu imas?

20-40 minuta zato sto ne radi samo to, nego posle radi ventilator da osusi izmenjivac i to je active clean, nije self clean:
Active Clean technology washes away dust, mold and grease that can cause odor as they adhere to the heat exchanger, automatically freezing and then quickly defrosting the frost, warming up the heat exchanger. After that, the impeller continues to work in order to dry out the heat exchanger completely.
When this function is enabled, “CL” is displayed on the display of the indoor unit, after 20–45 minutes, the unit will automatically turn off and itself will cancel the active cleaning function.
To carry out cleaning in the future, you must re-enable this function.
 
Da ne nagađamo šta znači lepo piše u uputstvu. Imate slike u prilogu. Kada se pokrenu traju dosta dugo. S tim što ja Self clean nisam mogao da pokrenem. Pitanje je da li uključujete i na koliko mada i to sam našao da treba na mesec dana.
 

Prilozi

  • Self clean.jpg
    Self clean.jpg
    68.4 KB · Pregleda: 18
  • Allergen clear.jpg
    Allergen clear.jpg
    105.6 KB · Pregleda: 17
Nazad
Vrh Dno