Šta je novo?

Koji distro probati?

Gentoo не желим да коментаришем,
Šta fali Gentoo?
Arch има више пакета од Nutyx-a,
Ima ako pratiš šabansko standardno uputstvo ili nedaj bože koristiš neku instalacionu skriptu.
tj. због повлачења разних међузависности не може се имати минимални систем као на Nutyx-u
Ne lupetaj.
Доживели смо да Линукс има и даље мизеран број корисника. Питам се зашто-
Ne znam u kom svetu ti živiš, ali broj GNU/Linux korisnika vrtoglavo raste. Pogotovo od kad se pojavio Steam deck. Raste i broj ljudi kojima je preko one stvari Windows-a i njihovog špijunskog sranja u multigigabajtni update-ovi i ostale gluposti.
Dовољан је Gentoo за љубитеље мануалних подешавања и компајлирања.
Postoje i drugi razlozi zašto bi neko koristio Gentoo, a to nije ovaj razlog koji si ti naveo.
LFS je за оне који имају много слободног времена.
LFS je za one koji žele da nauče GNU i Linux. Kako stvari rade ispod haube. Stvari koje ćeš naučiti instalacijom LFS-a nećeš naučiti ni na jednom kursu i u ni jednoj školi. I ovaj NuTyX koji toliko forsiraš je baziran baš na LFS-u. Neko je otišao korak iza BLFS-a i napravio "svoj distro".

Hvala bogu nisam više u svetu kancerogenog i bloated Linux kernela. Long live the red devil.
 
Ne znam u kom svetu ti živiš, ali broj GNU/Linux korisnika vrtoglavo raste. Pogotovo od kad se pojavio Steam deck. Raste i broj ljudi kojima je preko one stvari Windows-a i njihovog špijunskog sranja u multigigabajtni update-ovi i ostale gluposti.
Негде тамо 2004 су говорили да ће за десет година бити много више Линукс корисника но међутим, ствари се слабо мењају и скоро двадесет година касније.
Колико год да број Линукс корисника расте, то је све мизерно у односу на број корисника Виндоуса.
У Линуксу су неке ствари једноставно другачије и људи не желе да се ослободе Виндоуса, тј. желе систем који ради а не оптерећују се спајверима и сличним.
Postoje i drugi razlozi zašto bi neko koristio Gentoo, a to nije ovaj razlog koji si ti naveo.
Мени је апсолутно свеједно да ли неко користи Gentoo или не, нити бих да неког убеђујем да обавезно проба, нити би да неког одвраћам.
LFS je za one koji žele da nauče GNU i Linux. Kako stvari rade ispod haube. Stvari koje ćeš naučiti instalacijom LFS-a nećeš naučiti ni na jednom kursu i u ni jednoj školi. I ovaj NuTyX koji toliko forsiraš je baziran baš na LFS-u. Neko je otišao korak iza BLFS-a i napravio "svoj distro".
Ја ништа не форсирам. Ја дајем предлог. Нити сматрам да је Nutyx најбољи, а хвала на информацији, знам на чему је базиран, користио сам га. :)
Ко је рекао да не треба користити дистрибуције базиране на LFS ?
 
Негде тамо 2004 су говорили да ће за десет година бити много више Линукс корисника но међутим, ствари се слабо мењају и скоро двадесет година касније.
Nekada davno je Steve Balmer govorio da je Linux cancer, a danas Microsoft ima Linux subsystem integrisan u Windows. Pre 20 godina broj GNU/Linux korisnika je činilo 0,002%, a danas skoro 3%.
Колико год да број Линукс корисника расте, то је све мизерно у односу на број корисника Виндоуса.
У Линуксу су неке ствари једноставно другачије и људи не желе да се ослободе Виндоуса, тј. желе систем који ради а не оптерећују се спајверима и сличним.
Broj GNU/Linux korisnika NA ŽALOST raste. A ovo ostalo što si napisao, svako ko je u GNU/Linux svetu i ko je iole normalan, zna da popularnost Windows-a ne može apsolutno ništa da ugrozi.
Мени је апсолутно свеједно да ли неко користи Gentoo или не, нити бих да неког убеђујем да обавезно проба, нити би да неког одвраћам.
Ono što niko od vas tkzv "Linux korisnika" izgleda ne može da skonta je činjenica da je to sve isto. Postoji na hiljade distroa i kod svakog je Linux kernel ispod haube. Kad neko napiše da mu neki program ne radi u Manjaro, pa je prešao na Mint i sada mu sve radi super, apsolutno ništa ne govori ni o Mint-u ni o Manjaro-u kao distribucijama, već govori koliko taj koji je to napisao zapravno nema pojma. A tek prepirke distro vs distro neću da komentarišem.
Ја ништа не форсирам. Ја дајем предлог. Нити сматрам да је Nutyx најбољи, а хвала на информацији, знам на чему је базиран, користио сам га. :)
Nisi predložio ništa novo. Većina korisnika u ovom delu foruma konstantno overava distrowatch i radi distro hopping.
Ко је рекао да не треба користити дистрибуције базиране на LFS ?
Ja kažem da ne treba koristiti. Šta konkretno taj Nutyx ima što recimo nema OpenSUSE? Manji broj paketa? Minimalizam? Unikatan directory structure? Bolji pkg manager? Ajde beži bre.
 
I jedan od razloga zašto postoji za svakog po nešto ;)

Ono što niko od vas tkzv "Linux korisnika" izgleda ne može da skonta je činjenica da je to sve isto. Postoji na hiljade distroa i kod svakog je Linux kernel ispod haube. Kad neko napiše da mu neki program ne radi u Manjaro, pa je prešao na Mint i sada mu sve radi super, apsolutno ništa ne govori ni o Mint-u ni o Manjaro-u kao distribucijama, već govori koliko taj koji je to napisao zapravno nema pojma. A tek prepirke distro vs distro neću da komentarišem.
Postoje i komercijalni programi koji se pakuju u određenom formatu za određene distribucije. Čak i ako radi na drugom, zvanično nepodržanom sistemu, nećeš dobiti podršku (koju si platio) ako ti treba
Takođe prelazak na drugi distro zbog jednostavnijeg instaliranja i korišćenja aplikativnog softvera je potpuno opravadan razlog
 
Naravno da se linux koristi sve vise i vise, cak i kod nas u preduzecima, samo naravno da je windows dominantan. Kao sto sam i pricao gomilu puta do sada, linux se koristi u skoro svim ozbiljnim firmama,od bekend, do frontend(da frontend u smislu kasa u prodavnicama) i ako zanemarimo one winpos matore kase , mislim da je kod nas cak i dominantan.
 
Nisi predložio ništa novo. Većina korisnika u ovom delu foruma konstantno overava distrowatch i radi distro hopping.
Covek je dao predlog, makar bio najgori na svetu, ne vidim da je pogresio i cemu tolika drama i spamovanje.. Obojica ste lupili po nesto, koga briga..
 
Poslednja izmena:
Nekada davno je Steve Balmer govorio da je Linux cancer, a danas Microsoft ima Linux subsystem integrisan u Windows. Pre 20 godina broj GNU/Linux korisnika je činilo 0,002%, a danas skoro 3%.
Предвиђали су да ће 2004 много људи бити на десктопу са Линуксом, 2004 je било мало мање од 3%, дакле за скоро 20 година нема повећања.

According to StatCounter Globalstats Linux finished 2020 with a 1.93% market share. According to their latest data, Linux inched up to 1.97% by the end of the 1st quarter of this year. That’s roughly a 2% increase. Not too bad for a quarter, I’d say.
Дакле број Линукс корисника је мање више исти.
https://distrocrunch.com/linux-market-share-2021/
Ono što niko od vas tkzv "Linux korisnika" izgleda ne može da skonta je činjenica da je to sve isto. Postoji na hiljade distroa i kod svakog je Linux kernel ispod haube. Kad neko napiše da mu neki program ne radi u Manjaro, pa je prešao na Mint i sada mu sve radi super, apsolutno ništa ne govori ni o Mint-u ni o Manjaro-u kao distribucijama, već govori koliko taj koji je to napisao zapravno nema pojma. A tek prepirke distro vs distro neću da komentarišem.
Не разумем какве то има везе са Gentoo и компајлирањем на Gentoo-u ?
Nisi predložio ništa novo. Većina korisnika u ovom delu foruma konstantno overava distrowatch i radi distro hopping.
Да оставимо њима да се јаве ако су користили Nutyx, може ?
Ja kažem da ne treba koristiti. Šta konkretno taj Nutyx ima što recimo nema OpenSUSE? Manji broj paketa? Minimalizam? Unikatan directory structure? Bolji pkg manager? Ajde beži bre.
Па чекамо да се јави 90% овог форума који су вероватно користили Nutyx пошто је моја порука вишка, нека они онда кажу.
Tribalizam, jedan od glavnih razloga što je Linux i dalje niche...
Мислим да је главни проблем што је најљубазнији и најбољи Gentoo форум, на већини других форума је другачија ситуација по питању односа према корисницима.
Неки дистрои немају добру документацију, неки су напуштени итд.
Поједине дистрибуције имају доста телеметрије, док неке друге немају, ваљда је тако са бесплатним Линукс софтвером, добијеш телеметрију приде. Не увек, и не обавезно али је има.
Програми попут Strawberry или Clementine плејера имају телеметрију.
 
Ne vidim sto je problem telemetrija pojedinacnih programa?
 
Neka tema o linuxu:

član A: Linux je...

alex303: ne lupetaj, nemaš pojma, linux je užas, bsd je zakon

član A: da, ali evo linkovi koji ovo potvr....

alex303: 😂

alex303: ma nemaš pojma, liunux je zlo, ja ti kažem da to nije tako, koristiš neke gluposti od skripti, neću više da raspravljam sa nekim ko nema pojma.

Ja: pogledam temu i posle par postova: jbš ti ovo, ubi čovek volju za čitanjem sa svojom arogancijom...

Jeste offtopic i verovatno će biti post obrisan, ali mora li ovako svaki put da se odgovara? Jesi po znanju daleko ispred većine nas, to stoji. Ako te je smorilo da pomažeš kako stvarno jesi dugo vremena i iskreno svaka ti čast na tome, jednostavno ignoriši ove teme. Nisi ovde u svojstvu razrednog starešine ili desetara. Ubijaš volju za čitanjem ovog dela foruma... A i šire...
 
Neka tema o linuxu:

član A: Linux je...

alex303: ne lupetaj, nemaš pojma, linux je užas, bsd je zakon

član A: da, ali evo linkovi koji ovo potvr....

alex303: 😂

alex303: ma nemaš pojma, liunux je zlo, ja ti kažem da to nije tako, koristiš neke gluposti od skripti, neću više da raspravljam sa nekim ko nema pojma.

Ja: pogledam temu i posle par postova: jbš ti ovo, ubi čovek volju za čitanjem sa svojom arogancijom...

Jeste offtopic i verovatno će biti post obrisan, ali mora li ovako svaki put da se odgovara? Jesi po znanju daleko ispred većine nas, to stoji. Ako te je smorilo da pomažeš kako stvarno jesi dugo vremena i iskreno svaka ti čast na tome, jednostavno ignoriši ove teme. Nisi ovde u svojstvu razrednog starešine ili desetara. Ubijaš volju za čitanjem ovog dela foruma... A i šire...
Brate. Skidam kapu kako si me skinuo. Svaka čast. :LOL::LOL:
 
koja je kombinacija tastera za printskrin na ubuntu za mini tastature koje nemaju taj taster?
 
moze li android telefon da se koristi kao bluetooth ili wifi mikrofon na ubuntu? da se pojavi kao audio input
 
Samo ako telefon ima tu funkciju. U suprotnom, samo custom ROM i custom kernel pomaže. A u većini slučajeva to je neizvodljivo zbog zaključanog bootloadera. Odključavanje se plaća vendoru, i time se automatski odričete garancije.
 
Cao svima!
Razmisljam da probam Linux. Ceo zivot koristim windows, trenutno win11. Radim kao react developer i primetio sam da vecina mojih kolega koristi linux, mislim ubuntu.
Da li imate neku preporuku za mene kao pocetnika? Kako da olaksam sebi tranziciju na linux? Mozete me i uputiti na neke sajtove, clanke, videe itd. Hvala puno! :)
 
Mozete me i uputiti na neke sajtove, clanke, videe itd. Hvala puno! :)
Za tranziju sa wina ako nikad nisi koristio linux probaj zorin

Za razliku od win, ne moraš da instaliraš linux da bi probao kako radi i da li ti je hardver podržan.

Inače popularne distribucije su ti:
 
Da dodamo i Fedoru koja je praktično postala default preporuka umesto Ubuntua.
OpenSUSE je isto dobar...
 
Default preporuke je Linux Mint, Cinnamon edition. Cisto da ne mora svakih 6 meseci upgrade.
 
Linux Mint Cinnamon najbolja preporuka.
 
Da li je neko imao prilike da se zeza sa KVM-om i virtuelnim masinama? Da li je mozda jos neko trazio resenje (kao ja) koje je bez GUI-a. Znaci samo CLI sa platformom za virtuelne masine, po meni KVM je bas dobro resenje.

Testirao sam ovo sa Alma Linux 9.1 i Slackware15, naravno izvorno je za to namenjen RHEL i klonovi kao sto je Alma, Rocky, eventualno Fedora, ali po meni najbolje Alma. Veoma brzo se instalira out-of-the-box, a ono sto nisam vidjao u tutorijalima je meni licno jako zanimljiva stvar. Ne znam zasto toga nema na sav glas, valjda su svi navikli na okruzenja, ali nije mi jasno cemu to na serverskoj platformi... Elem, ono na sta mislim je X11 forwarding kroz PuTTY i dobijanje virt-manager prozora, znaci bez okruzenja.

Na Slackware-u 15 je sada instaliranje paketa prilicno automatizovano uz odredjena podesavanja tu i tamo za SBopkg, sqg i slackrepo kombinaciju. Posle lagano se instalira KVM i radi isto lepo, uz nmcli za mrezu. Ali posto njega koristi verovatno 0.1% foruma, ne bih vise duzio o tome (znam, gresni ste, ali razumljivo :).
 
Samo ProxMox.
 
Proxmox je u principu nesto najbolje ako radis sa KVM/QEMU ,dobra podrska i naravno lepo radi klastering,CEPH,zfs i sta god vec(PBS recimo). Ako neces tim putem,onda ti ostaje recimo lxd koji je isto odlican za cli rad.
 
Ja moram tim putem jer je u pitanju dedicated hardware za virtualizaciju koji je na mreži i neophodan je IOMMU. QEMU koristim samo ponekad za testiranje nekog distroa.
 
Da,ko jos koristi GPU passthrough pa sada je Proxmox skoro pa default, dobra dokumentacija,dosta ljudi koji to koriste,a naravno jeftiniji od Esxi.
 
IOMMU je u mom slučaju za mrežne adaptere zbog TCP Offloading-a. Nije za grafiku jer radi headless.
 
Nazad
Vrh Dno