Šta je novo?

AMD Ryzen™ 7000 (Zen 4)

 
Sad još i cene matičnih da krešuju pa smo na konju.
 
Mislim da je black friday priprema i 11.11 kod kineza razlog za ove cene. Ne verujem da će ostati na ovom nivou.
Loša prodaja je delom zbog procesora, a većim delom zbog cene čitave platforme.
 
Silom prika mi je u posed dosla maticna ploca ASUS TUF B650 PLUS (38000 rsd )
pored nje komponete su sledece:
CPU: 7950X
RAM: Kingston 6400
Cooler: Be quiet dark rock pro 4 i koristo sam MX5 pastu
Hteo sam da vidim da li je naponska dovoljno dobra da se nosi sa 7950X
Posto nisam klokovao Ryzen procesore 24/7 situaciju nego uvek extremni OC nisam upucen u PBO settins a nemam vremena da to sada ucim i razmatram nego sam sto se kaze po seljacki stavio napon 1.2V da bih oborio malo temp. Na default napon je temp isla na 95 i tu stajal tokom CB23 runa koji poteze AVX instrkcije.
Sto se tice RAM a pterao sam ga 5800 cl 32 znaci to je XMP profile ove memoerije za 6400Mhz ja sam samo oborio takt da bi sistem bio stabilan ulazi u windows i na 6200 ali y crancer nije stabilan on uzima neki 10gb rama pod avx instrkicjam sto znaci nije ni malo naivan. Kapiram da ce narednim biosima ili malo detaljnijim igranjem moguce stabilizovati ovo na 6000mhz.
FCLK je ostao 2000Mhz
Temp naponske van kuciste bez ikakve promaje su bila negde 40C ambijatenlna temp je nekih 20C. Mislim da je ovo krektno s obzirom da je ovo jedna od jeftinijih ploca tj mozda je bolje reci da i ovi osnovni modeli da ne kazem budzet ali danas je takvo vreme da i ovoa budzet kosta 300e ali barem opravdala donekle tu cenu tj nosi se sa svim zadacima sasvim solidno.

Ovde imate jos slika kada sam merio temp maticne ploce

Ovo je samo brzinski osvrt da vidim da li ovi osnovni modeli rade posao. Nekada sam za posao ove namene za sta ce se koristi i ova konfiguracija stavlja 5900x i X570 aorus elite koji je kosta ispod 30000 rsd cak i 25 ako se dobro secam danas je to nesto skuplje ali i ovo radi lepo kao sto je nekad to radio auros elite ili aorus pro.
 

Prilozi

  • all def.jpg
    all def.jpg
    349.8 KB · Pregleda: 31
  • stabil test.jpg
    stabil test.jpg
    333.2 KB · Pregleda: 33
  • 6000 mem.jpg
    6000 mem.jpg
    347.8 KB · Pregleda: 27
  • y-cruncher_Pi-1b_20.077.jpg
    y-cruncher_Pi-1b_20.077.jpg
    214.9 KB · Pregleda: 24
Mislim da nam treba jedna tema za DDR5 memoriju, vec je zrelo.
Na primer juce sam bas gledao sta bi mogao da pazarim, gledao sam neke Trident modele od 6000MHz, ali ima bas dosta razlicitih modela po pitanju latencija (32-38, 30-40, 36-39 itd ne secam se tacno).
Bilo bi dobro da neko strucniji ispise sta je najbolje, kao i da li je bolje popuniti samo 2 slota ili sva 4.
Takodje razlike za Intel i AMD pri biranju DDR5 modula itd..
Mislim da bas ima materijala
Nema razlike ja koristim non expo modul na am5,intel xmp serifikovan rade svi profili normalno
 
 
Pad cena u Evropi (po nekim komentarima i Kanadi): https://videocardz.com/newz/amd-ryz...rice-cut-in-europe-7950x-now-for-just-669-eur

Ne znam samo da li je to za Black Friday ili planski od AMD-a...
Nisu neki padovi u EU, to se mozda odnosi na amere...
Prodavci cak imaju obicaj da podignu cene pred BF i onda "obore", sto svodi na normalnu cenu po kojoj se pre toga prodavao...
Amazon i MediaMarkt to najvise rade poslednjih par godina.
Ja bas pratio par modela TV-a, cena im juce sa 600ak evra skocila na 750-800e, taman ce sledece nedelje da vrate na staru i dobice etiketu "BF deal"... :)
Uglavnom se valja na snizenju ono sto je overstock na lageru.
 
Silom prika mi je u posed dosla maticna ploca ASUS TUF B650 PLUS (38000 rsd )
pored nje komponete su sledece:
CPU: 7950X
RAM: Kingston 6400
Cooler: Be quiet dark rock pro 4 i koristo sam MX5 pastu
Hteo sam da vidim da li je naponska dovoljno dobra da se nosi sa 7950X
Posto nisam klokovao Ryzen procesore 24/7 situaciju nego uvek extremni OC nisam upucen u PBO settins a nemam vremena da to sada ucim i razmatram nego sam sto se kaze po seljacki stavio napon 1.2V da bih oborio malo temp. Na default napon je temp isla na 95 i tu stajal tokom CB23 runa koji poteze AVX instrkcije.
Sto se tice RAM a pterao sam ga 5800 cl 32 znaci to je XMP profile ove memoerije za 6400Mhz ja sam samo oborio takt da bi sistem bio stabilan ulazi u windows i na 6200 ali y crancer nije stabilan on uzima neki 10gb rama pod avx instrkicjam sto znaci nije ni malo naivan. Kapiram da ce narednim biosima ili malo detaljnijim igranjem moguce stabilizovati ovo na 6000mhz.
FCLK je ostao 2000Mhz
Temp naponske van kuciste bez ikakve promaje su bila negde 40C ambijatenlna temp je nekih 20C. Mislim da je ovo krektno s obzirom da je ovo jedna od jeftinijih ploca tj mozda je bolje reci da i ovi osnovni modeli da ne kazem budzet ali danas je takvo vreme da i ovoa budzet kosta 300e ali barem opravdala donekle tu cenu tj nosi se sa svim zadacima sasvim solidno.

Ovde imate jos slika kada sam merio temp maticne ploce

Ovo je samo brzinski osvrt da vidim da li ovi osnovni modeli rade posao. Nekada sam za posao ove namene za sta ce se koristi i ova konfiguracija stavlja 5900x i X570 aorus elite koji je kosta ispod 30000 rsd cak i 25 ako se dobro secam danas je to nesto skuplje ali i ovo radi lepo kao sto je nekad to radio auros elite ili aorus pro.
VRM na svim plocama je overkill, zato i cene kakve jesu.
Mislim da je mali Buildzoid sa Gigabyte x670 AX(najjeftinija G ploca) testirao bez hladnjaka, smesne neke temperature, tipa 75 stepeni.
 
 
Sta fali ihs problemu,eo kod mene i 7600x i 7700x oba imaju standard temperature kao i 5000 serija,idle 30/40,gaming 55/61.
 
@djape08 , a u sintetici kakve su temp? Jel bije na 90+?
 
Uopste ne vrtim sintetiku,msm da sam pustio prvi dan r23 i da nije presao MC 90c ne secam se sad,mogu opet da pustim ako treba,mada ja na Asus ploci drzim PBO enhancer level 3,do 70c max i core 5400ghz non stop za gaming (za 7600x),mada su i stock gaming temperature bile oko 55c,ovaj enhencer drzim zbog core clocka smaranje mi je rucno da se zezam sve u dva klika u biosu.
 
Sta fali ihs problemu,eo kod mene i 7600x i 7700x oba imaju standard temperature kao i 5000 serija,idle 30/40,gaming 55/61.
Nisam probao, ali ima onih koji jesu, i fali mnogo, tačnije ima više nego što je potrebno.
To na stock ja ne mogu, a da mi ide temperatura na 90 na 20 sobnoj, to tek ne mogu da podnesem.
U ovom trenutku da kupujem, delid bi radio 100%, čim se pojavi bracket.
 
Uopste ne vrtim sintetiku,msm da sam pustio prvi dan r23 i da nije presao MC 90c ne secam se sad,mogu opet da pustim ako treba,mada ja na Asus ploci drzim PBO enhancer level 3,do 70c max i core 5400ghz non stop za gaming (za 7600x),mada su i stock gaming temperature bile oko 55c,ovaj enhencer drzim zbog core clocka smaranje mi je rucno da se zezam sve u dva klika u biosu.
Dobro, to je druga priča. Sa modifikacijama može da se ukroti. Ali svakako imaju problem sa IHS-om. Kada se deliduje i direct die skida se 30 stepeni.
 
Klasican slucaj "korisnika" r7000,cpu nista ne valja,greje se,ne bih mogao,a nemam ga
 
Ako se odnosi na mene, probani 7900X i 7950X, tako da znam šta pričam. Svakako bih za svaki dan držao na direct die.
 
@djape08 , a u sintetici kakve su temp? Jel bije na 90+?
Mora da bije kad ima debeo IHS. Svaki ide na 95C i tu pocne da obara polako takt u pokusaju da odrzi target temperaturu. Sad sve zavisi ko sta "tera" ali od toga jako zavisi koliko se greje:

Nije vezano za 7000 seriju, ali cisto kao neka ilustracija za npr. i5-11400 koji je prilicno lose odradjen po pitanju zagrevanja.

Cinebench 54-55C
CPU-Z 54-55C
CPU-Z AVX 60-62C
CPU-Z AVX 512 65-67C
Prime95 AVX smal FFT - instant skoci na 90C i tu ostaje

Jako zavisi od toga cime ga optereti, Cinebench ili Blender su maciji kasalj za Prime AVX i slicne "przilice" :)
 
Klasican slucaj "korisnika" r7000,cpu nista ne valja,greje se,ne bih mogao,a nemam ga
Ja nijednom nisam rekao da CPU ne valja, nego da mi ne odgovara način na koji radi, i odradio bih delid instant.
Svako je različit, ti si 2 puta kliknuo i završio sa "testiranjem", a ja volim da čačkam i testiram "limite", a to sa temperaturom od 90+ nije moguće.
 
Dobro, već je ustanovljeno da ovde nema šta da se traži od limita dok se ovako greje. Greje se i novi Intel i AMD, s tim da kod AMD-a može da se odradi direct die mount i onda i može da se izvuče malo više.
Nisam video da li je neko radio to na Intelu i koji su rezultati.
 
Vrh Dno