Šta je novo?

Bojler za Kupatilo

Tako, oko 1000...samo obavezno onaj od oko 8 bara posto uma i neki od 10ak,taj prejak za nasu instalaciju...
 
Ja pre dve godine menjao bojler, pitao za svet majstora koji mi je rekao da uzmem ili elit inox ili najjeftiniji emajlirani metalac. Uzeo sam elit inox i za sada prezadovoljan. Dobra izolacija, imaju vise varijanti za svaku litrazu (siri a kraci, uzi a duzi, i neka srednja varijanta).
 
Dom Pančevo su i velike i mali kuhinjski izrađeni od inoxa. Meni je grejač otišao na oba posle nekih 3 godine, ali je voda kod mene puna kamenca. Takođe anoda na starom grejaču je totalno nestala. Ne znam zašto, ali predpostaljam da je do kvaliteta vode. Inače kod mene se nisu gasili, ali su bili na nekih 60-70% namešteni uvek.
 
Dom Pančevo su i velike i mali kuhinjski izrađeni od inoxa. Meni je grejač otišao na oba posle nekih 3 godine, ali je voda kod mene puna kamenca. Takođe anoda na starom grejaču je totalno nestala. Ne znam zašto, ali predpostaljam da je do kvaliteta vode. Inače kod mene se nisu gasili, ali su bili na nekih 60-70% namešteni uvek.
To kažu da je prednost "suvog grejača" jer nije u tečnosti pa ne može da se pokvari ako je voda puna kamenca.
Međutim, takođe kažu da je manje efikasan u zagrevanju tečnosti jer nije u direktnom kontaktu sa njom.

Đavo će ga znati...
 
a protocni bojler? kakvi su utisci sa njima? prvenstveno me zanima potrosnja struje. sta ce vise struje da potrosi: protocni ili klasican od 50 litara (nema mesta za veci) ako se dve osobe kupaju svaki dan po dva puta dnevno, po oko dva sata po kupanju?
 
Kakva su iskustva sa kombinovanim bojlerima, vidim da ELIT ima TALAS K model... Uskoro planiram renoviranje kupatila, pa da iskoristim situaciju eventualno i kad već sve rušim da "provučem" cevi od grejanja...?
 
a protocni bojler? kakvi su utisci sa njima? prvenstveno me zanima potrosnja struje. sta ce vise struje da potrosi: protocni ili klasican od 50 litara (nema mesta za veci) ako se dve osobe kupaju svaki dan po dva puta dnevno, po oko dva sata po kupanju?

Ako je za stan instalacija obično ne podržava postavljanje protočnog bojlera, odnosno mora da se od EPSa traži povećanje limita i mora poseban kabl da se "vuče" sa brojila.

Svakako pre. odluke dovedi nekog električara da ti proveri instalaciju.

Što se tiče klasičnih, proveri ove sada deblje a kraće od 80l. Možda može da se uklopi. Eventualno vodoravna montaža.
 
Ako je za stan instalacija obično ne podržava postavljanje protočnog bojlera, odnosno mora da se od EPSa traži povećanje limita i mora poseban kabl da se "vuče" sa brojila.

Svakako pre. odluke dovedi nekog električara da ti proveri instalaciju.

Što se tiče klasičnih, proveri ove sada deblje a kraće od 80l. Možda može da se uklopi. Eventualno vodoravna montaža.
hvala puno na savetu i korisnim informacijama! provericu sve ovo, moguce je sprovesti poseban kabl od brojila, ali mislim da nije vredno cimanja...
 
Nije u pitanje samo kabel od brojila - moguće je da treba novi kabel od glavne razvodne table skroz do stana, odnosno bojlera. To zavisi od rasporeda instalacija u samoj zgradi. Pored kabla, obično treba i zamena limitatora (glavni osigurači kod brojila).
Pozdrav
 
Bio sam startovao ovu temu jer sam hteo nov bojler. Medjutim po savetu majstora a i par ljudi ovde resih da zamenim grejac i dihtung
Majstor sve zamenio i bilo je za skoro punu kantu jupola kamenca, odmah se video boljitak itd

8 dan od zamene ustajem stan poplavljen, pocelo da pisa oko grejaca i tako curelo celu noc i poplavilo pola stana i lokal ispod mene...
Nakon vadjenja grejaca ustanovljeno da je probio, sto znaci ili je probio pa se grejao i onaj veliki sraf ispod (koncarev bojler) pa gumica se deformisala i pocela da ispusta, ili je pocelo da pusta samo po sebi pa grejac kratko spojio

Nakon agonije od 2 dana sada imam nov bojler i ako svemoguci Bog da valjda cu imati mira u narednim godinama ...
 
Koji si bojler kupio?
Gledao sam ovih dana bojlere i ispada da je osim kvalitetne izolacije (i kazana naravno) bitan i način mešanja hladne i tople vode u samom bojleru. Neki proizvođači tvrde da su uradili takav ulaz hladne vode u bojler da se topla voda i hladna vrlo malo mešaju i da se od 80 l vode zagrejane na 65 stepeni dobija 150 l vode zagrejane na 40 stepeni. Znači ss jednim bojlerom se četvoro istušira.
 
Pa ispada da je procureo na flanši, tj. ne na samoj flanši nego na gumu izmedju flanše i kazana. Ili je majstor loše zamenio ili je kazan zardjao i tu procurelo ili je bojler pregrejao i izbacio gumu. Da si imo sklopku odmah bi izbacila. Čim je grejač crko najverovatno da je bojler pregrejao. Pitanje je kako je majstor odradio posao, vrlo je bitno sonde od obadva termostata kako se postave.
 
Koji si bojler kupio?
Gledao sam ovih dana bojlere i ispada da je osim kvalitetne izolacije (i kazana naravno) bitan i način mešanja hladne i tople vode u samom bojleru. Neki proizvođači tvrde da su uradili takav ulaz hladne vode u bojler da se topla voda i hladna vrlo malo mešaju i da se od 80 l vode zagrejane na 65 stepeni dobija 150 l vode zagrejane na 40 stepeni. Znači ss jednim bojlerom se četvoro istušira.
Ispravka - ne 65 već 70 stepeni.
 
Da li preventinvo menjati dosta stari bojler? Ima sigurno 20 godina. Zamenio sam mu grejac i ocistio kamenca od prosle godine.
 
Bio sam startovao ovu temu jer sam hteo nov bojler. Medjutim po savetu majstora a i par ljudi ovde resih da zamenim grejac i dihtung
Majstor sve zamenio i bilo je za skoro punu kantu jupola kamenca, odmah se video boljitak itd

8 dan od zamene ustajem stan poplavljen, pocelo da pisa oko grejaca i tako curelo celu noc i poplavilo pola stana i lokal ispod mene...
Nakon vadjenja grejaca ustanovljeno da je probio, sto znaci ili je probio pa se grejao i onaj veliki sraf ispod (koncarev bojler) pa gumica se deformisala i pocela da ispusta, ili je pocelo da pusta samo po sebi pa grejac kratko spojio

Nakon agonije od 2 dana sada imam nov bojler i ako svemoguci Bog da valjda cu imati mira u narednim godinama ...

Jbt, ja lično sam sebi na bojlerima 4-5x menjao grejače i čisto kamenac, po familiji 10-ak puta, a krajem školovanja sam radio u servisu koji se time bavio. I ovako nešto se nije desilo NIKADA. Svi bojleri su radili i dalje još godinama. Najgore je bilo da taj neki novi grejač ponovo crkne posle kratkog vremena. Ali i to jako jako retko (meni nikad, servisu možda jednom na 50ak zamena).

Ako ti nisu izbacili FID, osigurač, sigurnosni termostat ili sigurnosni ventil, onda je majstor koji je menjao grejač za njivu da kopa 'kuruze...

...ili je kupio grejač na pijaci za 500din...

...ili si baksuz na kvadrat. :(
 
Jbt, ja lično sam sebi na bojlerima 4-5x menjao grejače i čisto kamenac, po familiji 10-ak puta, a krajem školovanja sam radio u servisu koji se time bavio. I ovako nešto se nije desilo NIKADA. Svi bojleri su radili i dalje još godinama. Najgore je bilo da taj neki novi grejač ponovo crkne posle kratkog vremena. Ali i to jako jako retko (meni nikad, servisu možda jednom na 50ak zamena).

Ako ti nisu izbacili FID, osigurač, sigurnosni termostat ili sigurnosni ventil, onda je majstor koji je menjao grejač za njivu da kopa 'kuruze...

...ili je kupio grejač na pijaci za 500din...

...ili si baksuz na kvadrat. :(
Grejac kupio najskuplji i dihtung skuplji isto
Nije izbacila fidova jer su stari osiguraci ... (nikako da izmenjam u stanu)
Majstor je moj bivsi sef (sada u penziji) od koga sam naucio puno toga (otuda da sam ga i zvao) dok sam radio u ED. Radi privatni dan danas tako da nije njegov rad u pitanju pogotovo sto sam ispratio sve

Da baksuz sam ekstremne prirode, nasledno izgleda od pokojnog cala
Nikad nije bio bolestan, prazan zdravstveni karton (nikad bolovanje uzimao itd) zakaci koronu prvi put u decembru i umre za 10 dana

Tako da mislim da ovo za bojler je cak lagana varijanta... Sa obzirom kakav me maler bio celog zivota
1 od 4 nove stvari koje kupem u proseku imaju neki defekt ili ne rade ...
 
Ako nije prohrom menjaj. Procuriće.
:confused::confused:
 
Nije prohromski, predhodni nije bio a ovaj isto termorad u selu nije prohromski pa evo traje 10ak godina ... Tako da mislim da ce da izdrzi :)
 
U stanu ne možeš ugraditi fid jer je instalacija nulovana.
Trebo si da slikaš situaciju ja još to nisam doživeo tako da se bojler ponaša. Kad pregreje hoće da pukne na šav gde je spajan kazan, to sam vidjao.
 
Mislim da je prosto dightung tj gumica losa. Originalna je bila pljosnata i tvrda a sada daju neku mekanu i uzu, kazu ta je bolja. Posto sam skeptik pitao sam drugog majstora vodoinstalatera kaze uzmi tu i ne brini zamenio sam x y grejaca sve full.
Ja tako uradih i procure osmi dan...
E sad da se razumemo to je crukalo onako osrednje nije puklo pa da je sikljalo. Problem je sto je tako curelo od tipa 3 do 7 ujutru a meni je bojler u spajzu do kupatila. Pokojni cale to tako odradi pre 10ak godina kad je renovirao kupatilo.
Da je bojler bio u kupatilu ne bi bio problem voda bi isla u slivnik... a ovako je curela u spajzu na ves masinu i kao u kadici je bilo jer je spajz mali... Uslo meni u dnevnu sobu a najvise probilo dole u lokal

Pritom da dodam radi se o bojleru sa onim velikim srafom direktno na grejacu
chrome_nk9Ssi6JL2.jpg
 
Poslednja izmena:
Loše rešenje, bojler treba da stoji u prostoru koji ima slivnik. Elem, pre neki dan kod mene curelo crevo odvoda od mašine za sudove, srećom kuhinja je stara pa se ne sekiram zbog malo iverice koja je popila vodu.

Upravo naručujem ovo, pa ću staviti po jedan u perionicu, wc i kuhinju.
NOK 102.37 32%OFF | Xiaomi Water Immersing Sensor Bluetooth 5.0 Wireless Flood Water Leak Detector Waterproof App Remote Control work with Mijia app
 
U stanu ne možeš ugraditi fid jer je instalacija nulovana.

Nulovanje u stanovima je napušteno još 70-ih. Od tada je zabranjeno u objektima za stanovanje.

Ima još starih zgrada sa nulovanjem, ali i za to ima rešenja, uz naravno novu instalaciju.
 
Kad smo kod Inox bojlera ima na trzistu Ariston 80L, mene ispao 17000 sa 20% penzionerskog popusta :)
 
Nazad
Vrh Dno