Šta je novo?

Mozilla Firefox [FAQ u II postu]

Šta je bilo sa 64-bit? Trebalo je od 38 da je, i da nudi, na svim sistemima koji mogu. Meni uradio auto-update, ali je i dalje 32-bit.

Još uvek ništa od zvanične 64 bitne verzije. I ako radi kako treba, nije prošla sav Q&A od strane Mozille. Ovde se može videti neki Roll Out plan, i čini mi se da je tek Firefox 41 predviđen za x64.

Tor je mrtvak, živeo Tor ali ni on nije bio potpuno siguran, imao je svoje boljke i špijune. Jedino VPN može nešto ozboljno da uradi.
Neko šta je sa dve verzije FF v38.0 ? Ima sa i bez DRM.
DRM verzija ima dodato Adobe properietary rešenje za HTML5 DRM. DRM free verzija je za ljude koji ne žele non-free pluginove.

Odlučili su da objave i neku međuverziju, 38.0.5, gde će biti Reader View (ovo je još koliko toliko i korisno), Pocket integracija direktno u browser i Hello sa podrškom za sobe...Mislim da većina ovoga ne treba da bude u osnovi browsera, nego kao ekstenzija - već imaju i više nego dobru podršku.
 
Poslednja izmena:
Nemam ništa protiv integracije toga, probao sam Hello nije loš, mada treba da se doradi.
 
Poslednja izmena:
Da znam, ali sam mislio da mogu to nekako da zaobiđem.
 
Australis može da prođe, padajući meni je najveća greška u dizajnu. To sam rekao još dok je bio preview u Nightly. Hello ne razumem zašto ti smeta? Bez naloga i bez dodatnih zajebancija audio i video konverzacija, koja je navodno end to end enkriptovana.
 
mislim da je Australis promašaj, Hello, Pocket, Share This Page, New Tab Page sa reklamama...
Australis... Hm, stvar ukusa. Meni se ne sviđa, ali zato postoji Classic Theme Restorer, sa kojim moj FF izgleda skoro isto kao ranije.

Hello - smatram da bi trebalo da bude add-on, ne ugrađen u brauzer. Ali, ako ga ne koristiš, rkni ga u onaj glupavi "hamburger" meni. Ili ga isključi skroz:
enter about:config into the firefox address bar (confirm the info message in case it shows up) & search for the preference named loop.enabled.
double-click it and change its value to false.

Pocket koristim često (mislim na sajt), ali ga ne vidim u FFu. Takođe nema razloga/potrebe da bude deo brauzera.

Share this page - verujem da ova opcija može da bude korisna mnogima čiji "online život" zavisi od društvenih mreža. Ja sam kod sebe i to isključio:
Open the Customize mode and move that Share This Page button into the palette - where is says Additional Tools and Features. That will hide the toolbar button and remove the contextual menu item.

New Tab Page sa reklamama - ja to nisam video :) Kao New Tab oduvek koristim "blank" (to mi je i početna strana u FFu, a nikad mi nije bilo jasno ZAŠTO neko koristi Google kao početnu stranu? :) ). Mada, ako reklame nisu preterano uočljive, mislim da to nije preveliki problem.

Sve u svemu, meni je FF i dalje ubedljivo najbolji brauzer. Backup rešenje mi je Slimjet Portable, imho poboljšani klon Chrome-a.
 
Australis može da prođe, padajući meni je najveća greška u dizajnu. To sam rekao još dok je bio preview u Nightly. Hello ne razumem zašto ti smeta? Bez naloga i bez dodatnih zajebancija audio i video konverzacija, koja je navodno end to end enkriptovana.
Smatram da ne treba da bude deo osnovnog pretraživača, kao ni pocket ni share this page i sve ovo ostalo. Dozvoli ih kao opciju, daj im posebno mesto na AMO, mislim da bi to bilo OK.
 
Ja sam za integraciju svega što može, kao fan stare Opere.
Ne primećujem da ga je usporilo i da je donelo veću zahtevnost. S toga mi ne smeta šta god da ima.
Sa Hello sam pričao, i veoma je praktično samo poslati link.
 
Ja se slažem sa HighONE. Sve te stvari mogu da budu uočljive, ili da ih čak FF ponudi prilikom instalacije, apdejta i slično. Da budu deo samog brauzera - (za sada) nema potrebe.
 
Ne razumem kako smeta?
Da ometaju bilo šta razuemo bih.
 
Koristim isključivo Firefox već dugo, i jednostavno je već počeo da mi smeta taj bloat koji je Mozilla počela da trpa u browser. Smatram da to jednostavno nije u skladu s onim što Firefox treba da bude, a ovaj Pocket u 38.0.5 je jednostavno kap previše - čisto skupljanje novca. Sve što kažeš jeste razumno, i razumem da i Mozilla mora da preživi i da nije Google, ali opet...
 
Za Pocket dobro, ostalo nije bloat, nego funkcije koje dolaze s vremenom WebRTC je deo HTML5 specifikacije, mora da bude u browseru, zašto onda ne bi ubacili lak način za upotrebu? Ni ne mora druga strana da ima FF, bilo koji moderan browser može.
 
Moje mišljenje je upravo da browser treba da sadrži samo implementaciju WebRTC protokola, a ne i ostali deo - za koji je Mozilla našla partnere slične Pocketu.
Firefox Hello is provided to you in collaboration with TokBox, Inc. ("TokBox") and sends data to TokBox as a part of the function of the service. This notice only describes how Mozilla handles information we receive from you. For more information on TokBox’s handling of data, you should read their Privacy Policy
 
Ja progledao od kada sam se otarasio ovog skota od browsera :d. Sasvim solidna kantica (Celeron g530, radeon 5450, 4gb ddr3) i FF kada se startuje radi ok, posle par dana sa samo par otvorenih tabova (tipa 6-7) pocinje toliko da koci da ne moze da se koristi. Pojede 1.3gb za tih par tabova i sve zivo secka (i gifovi i filmovi).
Sad sam stavio Chrome, nabacio par addonova i jako lepo radi.
 
Koji OS ima ta kantica?
I ne znam o čemu pričaš, jer se meni ne dešava da jede RAM, u stvari najmanje troši. I Chrome nikako ne može da troši manje, samo više.
 
Firefox je dosta zahtevniji nego Chrome, nevezano za ram. Pa je i surf na Chrome primetno lagodniji.
 
Kantica je na Win 8.1. Probano i sa Win10 i isto. Osecam se kao da radim na nekom prajistorijskom pentijum dvojci, ono, bas neprijatno i jadno. Npr. IE radi najbolje i najtecnije i u globalu mi odgovara ali ima par sajtova na kojima nece da zapamti username i sifru (ebanking vojvodjanske banke) pa sam ga batalio.
Chrom prvi put koristim i mogu reci da je za sad fin i kulturan.

A ono vezano za ram kod FF. Nisam jedini, pun internet tog problema sa memory leak-om sa FF
"The memory goes to 1GB and reached 2GB a few seconds later. From there on the memory usage goes up without end - everything get's very slow of course."
Sta je problem ne znam, znam da pojede mnogo memorije i secka do neizdrzljivosti. Ocigledno je da je problem u tome sto mi je taj kompjuter (kantica) ukljucena 24/7 i u tim uslovima se FF ne snalazi najbolje.
Na mom pravom kompu iz potpisa FF radi najnormalnije, stim da je taj komp upaljen par sati dnevno a ne ceo dan, svaki dan.
 
Pa, Chrome zauzima manje memoriju sa jednim otvorenim tabom u odnosu na FF. Što je više otvorenih tabova to se više povećava razlika izmedju FF i Chrome-a. Sa 10-15 otvorenih tabova Chrome zauzima skoro 2x više memoriju.

Inače sam pristalica toga da svako treba da koristi ono što mu najviše odgovara i što mu završava posao. Ja koristim FF zbog manjeg zauzeća memorije i, po meni boljih ekstenzija.

A vidim i da rade na brzini renderovanja. FF je brz u JavaScript-u ali je malo sporiji u renderovanju grafičkih elemenata i fleš igara. Verovatno posledica toga što je "single process".

Edit:

Moguće da imaš neki memory leak ako ne gasiš FF. Ja komp držim u hibernaciji i restartujem ga samo kad Win uspori (3-4 puta mesečno) ali FF ili bilo koji drugi program gasim čim mi ga ne treba duže od par minuta.
 
Poslednja izmena:
FF leak bih primetio, moguće da ga ima u nekim slučajevima, i pitanje koja verzija.
Opera je bolja od Chrome u svakom slučaju.
 
Takodje potvrdjujem da Ff zauzima znatno manje rama nego Chrome.
 
Kantica je na Win 8.1. Probano i sa Win10 i isto. Osecam se kao da radim na nekom prajistorijskom pentijum dvojci, ono, bas neprijatno i jadno. Npr. IE radi najbolje i najtecnije i u globalu mi odgovara ali ima par sajtova na kojima nece da zapamti username i sifru (ebanking vojvodjanske banke) pa sam ga batalio.
Chrom prvi put koristim i mogu reci da je za sad fin i kulturan.

A ono vezano za ram kod FF. Nisam jedini, pun internet tog problema sa memory leak-om sa FF
"The memory goes to 1GB and reached 2GB a few seconds later. From there on the memory usage goes up without end - everything get's very slow of course."
Sta je problem ne znam, znam da pojede mnogo memorije i secka do neizdrzljivosti. Ocigledno je da je problem u tome sto mi je taj kompjuter (kantica) ukljucena 24/7 i u tim uslovima se FF ne snalazi najbolje.
Na mom pravom kompu iz potpisa FF radi najnormalnije, stim da je taj komp upaljen par sati dnevno a ne ceo dan, svaki dan.
Većina problema sa memorijom dolazi od ekstenzija koje imaju leakove, osnovni Firefox je po pitanju RAMa utegnut čak i bolje nego Chrome.
 
ali upropastava jer kada sam na flashu na yt kada idem iz mini u full screen on zasecka i obrnuto...haos je ff...prosto neprihvativo,chrome je tata za sve osim shto jede memoriju
a kada iskljucim hardware acceleration izgleda kao da je 2001 godina.sramota
 
Poslednja izmena:
ali upropastava jer kada sam na flashu na yt kada idem iz mini u full screen on zasecka i obrnuto...haos je ff...prosto neprihvativo,chrome je tata za sve osim shto jede memoriju
a kada iskljucim hardware acceleration izgleda kao da je 2001 godina.sramota
Zasecka zato sto koristis flash (i ako to vec neko duze vreme nije potrebno i prevazidjeno je), svaki flash video kada menja stanje u fullscreen on "zabode" na trenutak, kako je na svim browserima, samo sto taj "tata" chrome vec jako dugo ne koristi flash za YT, i prelasci u fullscreen su fluidni, pa imas lazan osecaj da na Chrome sve radi bolje i brze.
 
I FF radi bez problema HTML5 na YT, i za VP9 i za h.264.
Tako da mi nije jasno zašto koristiš flash na YT.
 
I FF radi bez problema HTML5 na YT, i za VP9 i za h.264.
Tako da mi nije jasno zašto koristiš flash na YT.

Mozda 3pujem al kao da kad turim na HTML5 je slabija rezolucija 1080p ne izgleda mi kao flash..a na hromu je flash build in i radi yt full screen bez seckanja.Vrlo cudno.
 
Nazad
Vrh Dno